Інформатика має справу з реальними та абстрактними об'єктами. Інформація в реальному світі упредметнюється в різних фізичних процесах. Для їх вивчення й подання за допомогою комп'ютерів використовуються спеціальні абстрактні (формалізовані) моделі, тобто замість реальних об’єктів використовуються їхні моделі.
Інформаційна модель – набір величин й (або) зображень, що містять необхідну інформацію про досліджувані об'єкти або процеси.
Інформаційні моделі являють собою сукупність інформації, що характеризує властивості та стан об’єкта і його взаємозв’язки із зовнішнім світом. Такі моделі називають також уявними (тому що вони не мають матеріального втілення), іноді - логічними. Прикладами інформаційних моделей є усний чи письмовий опис, математичні формули, які відбивають взаємозалежності параметрів об’єкта.
Формами поданняінформаційної моделі можуть бути: будь-який словесний опис (у тому числі опис алгоритму), таблиця, малюнок, схема, креслення, формула, комп'ютерна програма тощо.
Прикладами звичних для нас інформаційних моделей можуть служити, наприклад, бібліотечний каталог, географічна карта, схема метрополітену, автобусних маршрутів (Рис.4), формула якої-небудь речовини.