Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Поняття інформації.

Інформатика є фундаментальною навчальною і науковою дисципліною, якій належить виняткова роль у посиленні міжпредметних зв'язків, у пізнанні системно-інформаційної картини світу. Ця роль інформатики розкривається й у її понятійному апараті, насамперед, у понятті інформації.

Слово "інформація" з'явилося як точний термін недавно – у середині 20 століття. До цього інформацію сприймали як щось, що утримується в мові, у листі. Зараз зміст цього поняття перетерпів сильні зміни.

З'явилася особлива математична дисципліна – теорія інформації. З'ясувалося, що інформацію можна купувати й продавати, заробляти на її зберіганні й передачі. З'явилися словосполучення "засоби масової інформації", "захист інформації", "інформаційний голод" і навіть "інформаційне суспільство". Що ж значить слово "інформація" у всіх цих словосполученнях?

Точного визначення цього терміна не існує (хоча і є кілька строгих визначень у теорії інформації, але вони даються в дуже обмежених припущеннях і не охоплюють усього багатства поняття "Інформація"). Ми розглядаємо інформацію як первинне невизначуване поняття, подібно поняттям "крапка", "лінія" у геометрії: адже для практичного освоєння геометрії достатні інтуїтивні уявлення про ці об'єкти, – також як і для практичного освоєння поняття "інформація" досить розуміти його на інтуїтивному рівні.

Інформацію іноді визначають як "відомості", "дані", "знання", але це все лише синоніми обумовленого поняття, хоча їхнє введення й використання допомагають показати все різноманіття й відтінки поняття "інформація".

Інформація – предмет інтелектуальної діяльності людей. Цей предмет становлять будь-які знання. Його можна розділити на 2 групи: інформація: 1).про факти; 2).про правила (алгоритмах). Наприклад, знання: "я знаю, що сума кутів у трикутнику дорівнює 180 градусів"; правило: "я знаю, як довести теорему".

Отже, слово “інформація” має латинське походження: воно утворено від слова “informatio”, що означає роз’яснення, виклад, набір відомостей. Ми часто вживаємо це слово саме у такому смислі. Проте поняття “інформація” є складним, багатогранним, воно застосовується у різних наукових галузях, і тлумачення, які йому надаються, суттєво відрізняються.

Наведемо найбільш вживані визначення цього поняття. В енциклопедичних, термінологічних, філософських словниках надаються такі роз’яснення:

q “Інформація – це відомості про що-небудь, стан і хід подій, нові відомості по навколишній світ, передані в часі й просторі”;

q “Інформація – це

· здобування чи передавання відомостей або їх різноманітності;

· пізнання суті, що береться із зовнішнього світу;

· основа комунікації та зв’язку і управління в живій природі та машинах” ;

q “Інформація – це властивість предметів, явищ, процесів об’єктивної реальності, тобто універсальна властивість матеріальних об’єктів”;

q “Інформація – це суто кібернетична категорія, що характеризує функціонування самоорганізованих систем, яка притаманна суспільству, живим істотам і кібернетичним пристроям; кількісна міра усунення невизначеності”.

Видатні дослідники в галузі кібернетики, природничих наук стверджують, що всі процеси управління і зв’язки в живій природі, суспільстві і машинах є процесами передавання, збереження й опрацювання інформації. Інформація має безпосереднє відношення до забезпечення стійкості та функціонування систем будь-якої природи.

Всесвітньо відомий засновник кібернетики Норберт Вінер дав таке тлумачення інформації: «Інформація – це позначення змісту, отриманого із зовнішнього світу в процесі нашого пристосування до нього і пристосування наших почуттів».

Інформацію пов’язують зі складністю, розмаїтістю системи, з різноманітністю вибору в системі, з невизначеністю системи

· “Інформація – міра складності структур” (А.Моль),

· “Інформація змістовно – це структурно-значеннєва розмаїтість світу, метрично - це міра даної розмаїтості, реалізована у виявленому, непроявленому і відображеному виді” (В.М.Волченко);

· “Інформація є мірою зміни в часі і просторі структурної розмаїтості системи” (Г.М.Дульнєв);

· “Інформація –ймовірність вибору” (Яглом);

· “Інформація – заперечення ентропії” (К.Бриллюен));

· Зв'язки, що усувають невизначеність у системі (теорія інформації). Приклад: «Інформація – це комунікація і зв'язок, у процесі якої усувається невизначеність» (Шеннон);

У тлумачних словниках з інформатики пропонуються такі визначення терміну «інформація»:

· «Інформація – це відомості про суб’єкти, об’єкти, явища та процеси (М.Д.Гінзбург);

· «В обчислювальній техніці інформація – це зміст, що надається даним згідно до домовленостей, що поширюються на ці дані, які підлягають введенню в ЕОМ, збереженню в її пам'яті, опрацьовуванню на ЕОМ та видаванні користувачам» (Першиков).

Можна ще додати ряд визначень інформації і розглянути зв'язку і відносини з іншими поняттями, наприклад: зв'язок інформації з категорією відображення; інформація як соціальний ресурс; інформація як економічний ресурс; інформація як масовий продукт; інформація як прискорювач прогресу і т.д. У широкому змісті інформація – це відображення реального світу; у вузькому змісті – будь-які відомості, що є предметом збереження, передачі, перетворення і керування.

Дані – це будь-які сигнали, отримані й опрацьовані або людиною за допомогою органів почуттів, або пристроєм.

Терміни «інформація» і «дані» повинні бути чітко розділені: у джерела відомостей інформація створюється і зберігається в апараті мислення, а відчужується тільки у вигляді даних, а в адресата отримані апаратом мислення дані приватизуються у вигляді інформації. При такому визначенні інформації природно вважати, що знання – це вищий рівень інформації.

Інформація є одним з ресурсів, використовуваних людиною в трудовій діяльності, у побуті. Цей ресурс має унікальні особливості:

· не зменшується при споживанні;

· не погіршується, а, навпаки, поліпшується у процесі споживання;

· легко і швидко транспортується на значні відстані;

· одночасно може використовуватися багатьма споживачами;

· може вироблятися в необмежених масштабах, тому що потреба в інформації не має меж;

· опрацьовується за допомогою найновітніших і найпотужніших технологій сучасності;

· продуктування інформації є екологічно чистим виробництвом.

 


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  3. А/. Поняття про судовий процес.
  4. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  5. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  6. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  7. Алфавітний підхід до вимірювання кількості інформації.
  8. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  9. Аналіз та узагальнення отриманої інформації.
  10. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ
  11. Аудиторські докази: поняття та процедури отримання
  12. Базове поняття земле оціночної діяльності.




Переглядів: 2181

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лінія розвитку засобів опрацювання інформації: від абака до ЕОМ | Особливості існування інформації у живій та неживій природі, у технічних системах.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.031 сек.