Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Характеристика банківської системи України

Тема 2. Облік капіталу банку

Структура банківської системи, економічні, організаційні і правові засади створення, реорганізації і ліквідації банків в Украї­ні регулюються Законом України «Про банки і банківську діяль­ність». Порядок, умови створення та здійснення державної реєстра­ції банків, порядок відкриття філій і представництв банків визначаються Положенням про порядок створення і державну реєстра­цію банків, відкриття їхніх філій, представництв, відділень (затверджене ПП НБУ від 31.08.01 за № 375).

За створення банків різних організаційно-правових форм ураховуються також норми Закону України «Про господарські товариства». Це свідчить про те, що банківські установи повною мірою відповідають ознакам суб’єкта господарювання, хоча бан­ківська діяльність банків має суттєві особливості.

Вітчизняна банківська система складається з Національного банку України та інших банків, котрі можуть функціонувати як універсальні або як спеціалізовані (ощадні, інвестиційні, іпотечні, розрахункові або, як їх ще називають — клірингові).

Банк набуває статусу спеціалізованого банку за умови, що понад 50 % його активів є однотипними. Ця норма дещо по-іншому застосовується для встановлення спеціалізації ощадного банку,
а саме — вклади фізичних осіб у пасивах банку повинні перевищувати 50 %. Що стосується 50 %-ної норми однотипності активів, за видами банків до уваги беруться такі:

¨ для інвестиційного банку — емісія і розміщення цінних паперів за рахунок коштів приватних інвесторів;

¨ для іпотечного банку — активи під заставу землі чи нерухомого майна;

¨ для розрахункового (клірингового) банку — активи, що розміщуються на клірингових рахунках.

Перелічені банки належать до банків другого рівня банківської системи України. На першому рівні — Національний банк України. Це означає, що вітчизняна банківська система має дворівневу структуру. Реєстрація банків провадиться Національним банком через занесення відповідного запису до Державного реєстру банків, після чого він набуває статусу юридичної особи.

За організаційно-правовою формою банки в Україні можуть функціонувати як акціонерні товариства і як товариства з обмеже­ною відповідальністю, що відповідає положенням Закону України «Про господарські товариства».

Крім цих форм банків юридичні і фізичні особи відповідно до чинного законодавства про кооперацію можуть створювати місцеві кооперативні банки, мінімальна кількість учасників яких має бути не менше ніж 50 осіб.

Основна вимога для реєстрації банку — додержання нормативу мінімального розміру статутного капіталу — ідеться про підписний капітал, повністю сплачений та зареєстрований:

¨ для місцевих кооперативних банків, що діють у межах однієї області, 1 млн. євро;

¨ для банків, що здійснюють свою діяльність на території однієї області (регіональні), зокрема спеціалізованих ощадних та іпотечних банків — 3 млн. євро;

¨ для банків, що здійснюють діяльність на території всієї України (міжрегіональні), зокрема спеціалізованих, інвестиційних, центрального кооперативного — 5 млн. євро.

На момент реєстрації, а надалі — в процесі зміцнення фінансового стану — банки можуть збільшувати статутний капітал щодо мінімального його розміру. Утім завжди формування і збільшен­ня статутного капіталу провадиться винятково за рахунок грошових внесків учасників чи акціонерів. Якщо ними є резиденти, то внески здійснюються у гривнях; якщо ж нерезиденти (юридич­ні особи чи фізичні особи — іноземці) — в іноземній вільно
конвертованій валюті або в гривнях. Кошти можуть перераховуватися тільки з власних поточних рахунків юридичними та фізич­ними особами у безготівковій формі, а також уноситися фізичними особами у готівковій формі.

Перерахування сум іноземної вільно конвертованої валюти, унесених нерезидентами, у національну валюту України здійснюється за офіційним курсом гривні до іноземної валюти на дату підписання установчого договору про створення банку або на дату прийняття рішення про збільшення статутного капіталу в процесі діяльності банку.

Банкам забороняються зустрічні інвестиції у статутні капітали
один одного та зустрічні інвестиції у статутні капітали їх учасників.

Водночас банкам дозволено створювати банківські об’єднання таких типів: банківська корпорація, банківська холдингова група, фінансова холдингова група. Банк може бути учасником тільки одного об’єднання.

Банківська корпорація виконує функції розрахункового цент­ру для банків — членів корпорації. Усі банки — члени корпора­ції виконують розрахунки та платежі винятково через свої корес­пондентські рахунки, які відкрито в Національному банку Украї­ни або безпосередньо в банківській корпорації. Жодних операцій з обслуговування клієнтів — юридичних і фізичних осіб — бан­ківська корпорація не виконує.

Банківська холдингова група об’єднує тільки банки. Материнський банк (йому має належати не менше ніж 50 % акціонерного капіталу кожного з учасників холдингу — дочірніх банків) відповідає за зобов’язаннями членів холдингу в межах свого внеску в капітал кожного з них.

Фінансова холдингова група складається, як правило, з установ, котрі надають фінансові послуги. Обов’язкові умови створення холдингової групи:

¨ до складу повинен входити щонайменше один банк;

¨ материнська компанія має бути фінансовою установою.

Як бачимо, банківська система України має розгалужену мережу банків другого рівня, отже, у процесі їхньої діяльності виникає потреба в захисті інтересів кожного окремого банку.

Водночас необхідно розвивати міжрегіональні та міжнародні зв’язки, здійснювати науковий та інформаційний обмін, розробля­ти рекомендації щодо вдосконалення банківського бізнесу. З цією метою банки створюють неприбуткові спілки-асоціації, які не ведуть ні банківської, ні підприємницької діяльності і не втруча­ються в діяльність банків — членів асоціації.


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  3. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  4. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  5. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  6. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  7. IV. Розподіл нервової системи
  8. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  9. IV. Філогенез кровоносної системи
  10. POS-системи
  11. VI. Філогенез нервової системи
  12. А/. Верховна Рада України.




Переглядів: 1465

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Необхідність запровадження контррахунків та їх використання під час обліку операцій за принципами оцінки та обачливості | Процедура державної реєстрації банку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.