Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Природний радіоактивний фон Землі

На біосферу Землі безупинно діє космічне випромінювання, а також потоки альфа- і бета-частинок, гамма-квантів у результаті випромінювання різних радіонуклідів, розсіяних у земній корі, воді підземних джерел, ріках, морях і океанах у повітрі. Крім того, радіонукліди входять до складу живих організмів. Сукупність випромінювань цих радіоактивних джерел називається природним або природним радіоактивним фоном.

Найбільш розповсюджені на Землі радіонукліди - це 220Rn, 222Rn і 40К, а також радіонукліди, що складають ряди урану.

Радіаційний фон Землі визначається в основному наступними природними джерелами (у % зазначений внесок відповідного джерела в загальний фон):

220Rn і 222Rn – 50%

40К – 15%

космічні промені – 15%

нукліди ряду урану – 20%

Ізотоп радону 222Rn дає альфа-випромінювання 5,5 МеВ на нуклон, що супроводжується випущенням гамма-фотонів 0,5 МеВ. В масі стабільного 40К утримується 0,01% ізотопу 40К, ядра якого розпадаються з утворенням 40Са, бета-випромінювання і гамма-квантів. Цей ізотоп калію утримується в ґрунті, добривах, а також у головному мозку, м'язах, селезінці і кістковому мозку.

Який вміст ізотопу 40К в організмі людини? В організмі людини утримується близько 0,3 % К стосовно його маси. Так у людини масою 70 кг утримується в організмі близько 210 г К и 0,021 г радіонукліда 40К. Період напіврозпаду 40К складає 1,3 × 106 років! Можна розрахувати, що щосекунди в нашому організмі розпадається 5 × 105 атомів 40К, а в добу 430×106! Але це не представляє для нас не тільки ніякої небезпеки, але і, очевидно, є необхідним для розвитку організму, тому що зародження і розвиток життя на Землі в цілому завжди супроводжувалося цим процесом.

Космічні промені виникають у результаті міжзоряних і галактичних подій і активності Сонця. Космічне випромінювання складається з потоків протонів високих енергій, альфа-частинок, ядер деяких елементів, потоків електронів, фотонів і нейтронів. Магнітне поле Землі відхиляє низько енергетичні заряджені частки. Частки високих енергій, взаємодіючи з атмосферою, утворять у результаті ядерних реакцій цілу серію радіонуклідів 3Н, 7Be, 22Na і ін. і потоки нейтронів і протонів. Утворяться космічні зливи, що складають вторинне космічне випромінювання, що проникає в нижні шари атмосфери. На біосферу впливає іонізуючий компонент вторинного космічного випромінювання. Воно дає 1,9-2,5 іонізації / см3 за 1 с на рівні моря; у горах у 2-3 рази вище.

Діапазон еквівалентних доз для людини від природних джерел, що створюють радіоактивне тло, мкЗв за рік:

 

зовнішнє опромінення; внутрішнє опромінення;

космічні промені – 300 40K – 180

40К – 120 222Rn – 800

ряди 238U і 232Th – 230 210Rn – 130.

Середня потужність дози опромінення від усіх джерел природної радіації на гонади, гаверсові кісткові канали і кістковий мозок людини як найбільш чуттєві тканини до дії радіації складає близько 200 мбер у рік (2 мЗв у рік).

Однак радіаційний фон в залежності від місця розташування, часу року, наявності промислових підприємств і ін. може мінятися в значних межах. Так, у містах потужність дози фонового випромінювання складає в середньому близько 20 мкр/година і може мінятися в 2 і більш рази в різних районах міста. На мал. 11.4 представлені джерела радіації і дози природного тла і тла, викликаного активною діяльністю людини при нормальних умовах функціонування.

Важливо відзначити, що природний радіоактивний фон, роблячи вплив на розвиток життя на Землі, є невід'ємною частиною сфери існування людини. В умовах радіоактивного фону відбуваються такі процеси, як розподіл одноклітинних організмів і кліток, розвиток ембріонів комах, ріст і розвиток вищих рослин і тварин.

 


Читайте також:

  1. Безробіття та його природний рівень
  2. Біосфера Землі, її характерні властивості
  3. Будова Землі
  4. Величина доходу від використання праці, землі й капіталу визначається величиною їхнього граничного внеску у виробництво певних товарів чи послуг.
  5. Випишіть держави, що у ХІУ ст. вели боротьбу за спадщину королів із династії Романовичів. Зазначте, на які землі претендували нижче згадані держави і на якій підставі.
  6. Відтворення населення, його природний і механічний рух.
  7. Вторгнення на Русь почалося восени 1237 р., коли основнісили монголо-татар, перейшовши ріку Воронеж, рушили на руські землі.
  8. Галицька та Волинські землі. Утворення Галицько - Волинського князівства.
  9. Геофізичні явища зумовлені обертанням Землі навколо осі
  10. Глибинна будова Землі
  11. Глобальна екологія вивчає біосферу Землі в цілому, її структуру і функції, глобальні екологічні процеси і проблеми.
  12. Договір оренди землі




Переглядів: 3223

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Дозиметрія іонізуючого випромінювання | Порушення природного радіоактивного фону

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.