Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


Глибинна будова Землі

Лекції

(заочна форма навчання)

 

 

Дніпропетровськ, 2012

 

Основною метою курсу «Геологія загальна та історична» є знайомство з геологією як наукою, з методами геол. досліджень, з початковими відомостями про будову та вік Землі, екзогенними та ендогенними процесами, основними структурними елементами земної кори та закономірностями її розвитку та ін.

Геологія – наука про Землю, яка вивчає склад, будову, закономірності розвитку Землі та закономірності розміщення корисних копалин у її надрах. Геологія вивчає верхню оболонку Землі, яка називається земною корою.

Задачі геології:

1. вивчення речовинного складу земної кори;

2. вивчення геол. будови земної кори в цілому та її регіонів;

3. вивчення геопроцесів, які змінюють вигляд Землі;

4. вивчення історії розвитку Землі та життя на ній.

Геологія – це комплексна наука, яка складається з багатьох самостійних дисциплін. (табл. )

ГЕОЛОГІЯ
Науки, що вивчають речовинний склад ЗК Науки, що вивчають геопроцеси Історія Історична геологія Науки прикладного значення
 1. кристалографія
 2. мінералогія
 3. петрографія
 4. літологія
 5. геохімія
І. ендогенні 1. магматизм а) інтрузивний; б) ефузивний. 2. метаморфізм 3. геотектоніка 4. сейсмологія ІІ. Екзогенні 1. звітрювання 2. еолові (вітрові) 3. ерозійні (водні) 4. гідрогеологічні 5. гляціологія 6. лімнологія 7. океанологія 1. палеонтологія 2. стратиграфія 3. вчення про фації 4. палеогеографія   1. регіональна геологія 2. геологічна розвідка 3. руднична геологія 4. про корисні копа-лини 5. геологія моря 6. космічна геологія 7. математична геоло-гія 8. інженерна геологія

 

Вивчення ГП дає мало інформації про надра нашої планети. Такі зразки можна отримати з глибини декілька сотен метрів, а радіус Землі складає 6370 км. Будова більш глибоких надр вивчається геофізичними методами (сейсмічними, гравіметричними). Сейсмічні основані на вивченні шляхів та швидкостей розповсюдження в Землі пружних коливань, що виникають при землетрусах та викликаних штучними вибухами. Розрізнюють 2 основних типи сейсмічних хвиль: поздовжні P- хвилі, які поширюються у твердому та рідкому середовищах, та поперечні S- хвилі, які поширюються тільки у твердому стані. Перші викликають коливання середовища у напрямку свого розповсюдження, другі – перпендикулярно йому. Розшифровка сейсмограм показала, що планета утворена декількома концентричними шарами, різними за фізичними властивостями. Зверху вона вкрита тонкою твердою корою, під якою – потужна мантія, що охоплює центральне ядро. На глибині 2900 км швидкість хвиль падає: вони попадають у шар рідини. Тут проходить границя між більш в’язкою мантією та ядром планети. На глибині 5200 км швидкість хвиль знову зростає. Це пояснюється існуванням двох зон ядра – рідкою зовнішньою та твердою внутрішньою. Ядро складається з Fe-Ni сплаву з домішками сидерофільних елементів. Існує теорія, що ядро складається з металевого водню – гіпотетичної речовини.

Мантія – частина Землі, що розташована безпосередньо під ЗК і вище ядра. В мантії знаходиться більша частина речовини Землі. Вона розташована у межах глибин 30-2900 км. Мантія ділиться на верхню та нижню мантію. Границею між ними є шар Голіцина на глибині 670 км.

Зразу під ЗК різко зростає швидкість S-хвиль. Це границя розділу між корою та мантією Землі, вона називається поверхня Мохоровичича. Ця поверхня під континентами залягає глибше (35 км в середньому, місцями до 90 км), чим під океанічним дном (5-10 км). Принцип простий: рельєф на поверхні повинен компенсуватися товщею ГП в глибині. Континент представляє собою ніби поплавок, наполовину занурений в мантію, а плоске океанічне дно нагадує фанерку, що плаває поверх. Ця закономірність називається ізостазією, тобто станом рівноваги верхніх шарів Землі. Кора та її більш жорсткий фундамент у верхній мантії складає жорсткий покрив – літосферу, яка плаває зверху в’язкої астеносфери. Потужність літосфери – 50-200 км.

Астеносфера – шар зниженої твердості, міцності та в’язкості в мантії Землі. Астеносфера знаходиться у верхній частині мантії, але її верхня границя всюди глибше нижньої межі ЗК: під океанами – приблизно 50 км, під материками – приблизно 100км. Нижня границя астеносфери – 250-300 км. Астеносфера – основне джерело магми. Рух речовини в ній – одна з найважливіших причин горизонтальних та вертикальних тектонічних рухів, магматизму та метаморфізму у ЗК. (мал. )

Таким чином, Земля – це обертаючийся товстостінний геоїд з внутрішньою порожниною, що заповнена розплавом, в якому плаває кулеподібне тверде ядро, яке утримується у центрі силами ньютоновского тяжіння.

Крім літосфери існують ще 3 відомі оболонки Землі:

1. атмосфера – газова оболонка Землі. Вона визначає погоду на Землі. Складається в основному з N2 – 78,9 %, O2 – 20, 94 %, Ar – 0,99 %, CO2 – 0,33 % та ін. В останні десятиріччя нові данні дозволили краще зрозуміти природу атмосферних газів. Одні з них мають космічне походження (Ne). Інші (Ar+CO2) виділялися ГП, які плавилися і ході утворення планети. Деякі (O2, CO2, дещо N2) утворюються в ході сучасних реакцій на її поверхні, у воді, рослинному грунті, включаючи життєдіяльності.

2. гідросфера– сукупність всіх водних запасів Землі. Більша часина води знаходиться у океані 94 %, значно менше – в континентальній річковій мережі та підземних водах 4 %. Великі запаси води є в атмосфері у вигляді хмар та водяного пару. Частина води знаходиться у твердому стані у вигляді льодовиків, снігового покриву та у вічній мерзлоті – кріосфера ( 2 %).

3. біосфера– це сукупність частин земних оболонок (літо-, гідро- та атмосфери), яка заселена живими організмами, знаходиться під їх впливом та зайнята продуктами життєдіяльності.


Читайте також:

 1. II. Будова доменної печі (ДП) і її робота
 2. Анатомічна будова кісток вільної нижньої кінцівки
 3. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка
 4. Анатомо-фізіологічна перебудова організму підлітка та її вплив на його психологічні особливості й поведінку.
 5. Антигенна будова HDV
 6. АСОЦІАЦІЯ. ПОБУДОВА АСОЦІАТИВНОГО КУЩА
 7. Атмосфера. ЇЇ хімічний склад та будова
 8. Атомно-молекулярна будова речовини.
 9. Базис і надбудова.
 10. Біоелектричні явища в тканинах: будова мембран клітини, транспорт речовин через мембрану, потенціал дії та його розповсюдження.
 11. Біосфера Землі, її характерні властивості
 12. Будова автономної нервової системи
Переглядів: 1270

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ГЕОЛОГІЯ ЗАГАЛЬНА ТА ІСТОРИЧНА | Склад і будова земної кори

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.