Вік досягнення статевої зрілості самцями – це кількість днів від вилупдлення до дня отримання повноцінної сперми.
Темп зростання несучості. Визначається як збільшення інтенсивності несучості від початку біологічного циклу до настання піка.
Висота піка – це максимальна інтенсивність несучості протягом певного періоду: тижня або місяця, що зумовлено максимальною мобілізацією цих здатностей організму до високого темпу овуляції і формування яєць.
Темп зниження несучості – характеризується здатністю несучок швидко чи повільно знижувати інтенсивність несучості в період після досягнення піка. Уповільнення темпу зниження несучості в період після досягнення піка є одним із важливих резервів загального підвищення несучості.
Якість яєць ознаки, що характеризують якість яєць, розподіляються на : - біологічні (ознаки, що пов’язані із здатністю до розвитку зародка (інкубаційні якості));
- харчові (ознаки, що визначають поживну цінність яєць для харчування людей);
- товарні (ознаки, що забезпечують їх зберігання як товару і відповідають естетичним вимогам покупців).
Методи оцінки якості яєць є :
- органолептичні (суб’єктивні);
- фізичні об’єктивні, з порушенням або без порушення
- хімічні цілісності шкаралупи.
- біохімічні
Маса яйця - це ознака, яка має дуже значні видові відмінності, дещо менші – породні і змінюються з віком. Чим вища маса яєць, ти кращі їх товарні якості. Кращі інкубаційні якості притаманні для яєць середньої маси. Маса яєць високо спадкова ознака (h2 = 0,5-0,7), проте має від’ємний кореляційний зв’язок з яйценоскістю.
Масу яйця визначають зважуванням на точних електричних вагах типу ВЛТК – 200(500).