Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сучасні проблеми вибору критеріїв оцінки здоров’я населення

Протягом тривалого часу вирішується питання: якою мірою, з якою повнотою демографічні показники можуть служити показником здоров’я населення?

Хвороба – явище не випадкове. Виходячи з цього багато вчених схильні вважати хворобу виявом життєздатності і життєвиживання популяції з точки зору процесу еволюції. З цих позицій сам факт високої захворюваності і низької смертності засвідчує велику життєздатність людської популяції та її адаптаційний вплив на умови життєдіяльності, що не імпонують людині. Чи не є факт вищої захворюваності жінок саме показником їх більшої життєстійкості? Чоловіки менше хворіють, але швидше вмирають, бо їх організм не в змозі протистояти патологічному процесу, який призводить до швидкого летального кінця. А факт низької захворюваності і високої смертності не свідчить про небезпечну ситуацію для життєдіяльності? На думку вчених, цілком припустимо використовувати з метою оцінки здоров’я тільки демографічні показники .

Так, для визначення груп здоров’я осіб працездатного віку використовують характеристики тільки хронічних захворювань: їх виявлення за частотою звертань; частота загострень; ступінь важкості. Дещо інший підхід до оцінки стану здоров’я осіб похилого віку: це оцінка вікових змін; думка обстежуваного про свій стан здоров’я; пристосування до життя, наявність хронічних захворювань; патологічних станів. Особливістю комплексних оцінок стану здоров’я дітей та підлітків є визначення рівня і ступеня гармонійно досягнутого фізичного і нервово-психічного розвитку, ступеня реактивності та резистентності організму до хвороб.

Соціал-гігієністи розглядають здоров'я з позицій трьох його рівнів: біологічний рівень – досконалість регуляцій організму, гармонія фізіологічних процесів, максимальна адаптація; соціальний рівень – міра соціальної активності; психологічний рівень – переборювання хвороби.

Показники здоров’я людини – індивіда: 1) відсутність чи наявність хронічного захворювання; 2) функціональний стан органів і систем (з урахуванням способу життя та стану навколишнього середовища); 3) неспецифічна резистентність, про яку можна судити за показниками захворюваності; 4) психічний та фізичний розвиток .

Показники здоров’я популяції: 1) тривалість життя; 2) відтворення потомства; 3) працездатність; 4) захворюваність (відображає ступінь адаптації до умов середовища); 5) задоволення життям. В майбутньому, можливо, більш важливішими стануть такі характеристики, як інтелектуальний, психологічний і навіть емоційний потенціали. Нині медицина не має досвіду стосовно зміцнення здоров’я здорових, не вміє кількісно виявляти його динаміку. На сьогодні на підприємствах слабо діють мотивації збереження здоров’я людей, тут мало дбають про застосування здоров’язберігаючих технологій, дотримання санітарних норм, ГДК, техніки безпеки тощо. У зв’язку з цим значну частину тягаря хвороб суспільство несе внаслідок розвитку екологічно шкідливих видів господарської діяльності, економії асигнувань на створення безпечних умов праці тощо.


Читайте також:

  1. E) теорія раціонального вибору.
  2. V. ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. ОХОРОНА НАДР ТА ПРОБЛЕМИ ЕНЕРГЕТИКИ
  3. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  4. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  5. Авілум – “син чоловіка” – повноправна людина, охороні його життя, здоров’я, захисту його майнових інтересів присвячена значна частина законника.
  6. Аграрні проблеми в працях письменників аграрників.
  7. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
  8. Адміністративний поділ, площа і населення українських земель у складі Речі Посполитої в першій воловині ХVІІ ст.
  9. АКТУАЛЬНI ПРОБЛЕМИ І ЗАВДАННЯ КУРСУ РОЗМIЩЕННЯ ПРОДУКТИВНИХ СИЛ УКРАЇНИ
  10. Актуальні проблеми біоетики
  11. Актуальні проблеми економічної безпеки України.
  12. Актуальність проблеми професійної етики соціальної роботи




Переглядів: 838

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція №8 Екологія харчування | Про вимір здоров’я населення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.