Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Відношення органів черевної порожнини до очеревини.

Очеревина, брижі, сальники: будова.

Травний апарат. Будова стінок травного каналу.

Загальна характеристика нутрощів.

План

Вчення про нутрощі. Травний апарат.

Лекція 5.

 

1.Нутрощами називають органи, які розташовані в грудній, черевній ітазовій порожнинах, а також в ділянці голови та шиї. До них відносяться:травний апарат, дихальних апарат, сечостатевий апарат. Усі нутрощімають зв'язок із зовнішнім середовищем. Внутрішні органи поділяють натрубчасті ( шлунок, стравохід) і паренхіматозні (печінка, нирки). Кожнасистема внутрішніх органів приймає участь в обміні речовин, лише статевіоргани виконують функцію продовження роду.

 

2.Травний апарат складається з органів, розташованих у ділянці голови(язик, зуби, ясна); шиї (горло, стравохід); грудної і черевної порожнин,таза (шлунок, тонка кишка, товста кишка, печінка, підшлункова залоза).Усі відділи травного апарату характеризуються спільними рисами будови.Стінка травного каналу побудована з м'яких тканини, крім початковоїчастини – ротової порожнини, в складі стінок якої є кістка.

 

 

Стінка травного каналу побудована з трьох шарів: слизової оболонки, м'язової оболонки, серозної оболонки.

Слизова оболонка – це внутрішній шар стінки, складається з трьохпластинок: епітелію, власної і м'язової пластинок слизової оболонки.Епітелій, який відмежовує стінку органів від зовнішнього середовища(вмісту травного каналу) у ротовій порожнині, горлі, стравоході,відхідниковому каналі – багатошаровий, плоский не зроговілий; ушлуночку, тонкій і товстій кишках – простий стовпчастий (одношаровийциліндричний). Власна пластинка слизової оболонки, на якій міститьсяепітелій, утворена пухкою волокнистою неоформленою сполучною тканиною. Вній розташовані залози, лімфатичні вузлики, нервові елементи, судини.М'язова пластинка складається з міоцитів.Підслизова основа утворена пухкою волокнистою неоформленою сполучноютканиною, в якій розташовані скупчення лімфоїдної тканини, залози,нервове сплетення (Мейснера), артеріальні, венозні і лімфатичнісплетення.

М'язова оболонка – це середній шар стінки трубчатих органів.Найчастіше складається з двох шарів внутрішнього – колового ізовнішнього – поздовжнього. Між шарами лежить пухка волокнистанеоформлена сполучна тканина, в якій розташоване нервове сплетення (Ауербаха)та судини. У стінках більшої частини травного каналу м'язинепосмуговані , а лише у верхньому відділі (горло, верхня третинастравоходу) і в нижньому (зовнішній м'яз – стискач відхідника) м'язипосмуговані .

Серозна оболонка – це зовнішній шар стінки трубчастих органів,утворений сполучнотканинною основою, покритий одношаровим плоскимепітелієм – мезотелієм. Покриває більшість органів травної системи, крімгорла, стравоходу, нижньої частини прямої кишки.

 

3.Очеревина покриває органи черевної порожнини, вона має паріетальний івісцеральний листки. Вісцеральний листок переходить у паріетальний, якийвистилає стінки порожнини. Таким чином утворюється мішок, обидва листкиякого тісно прилягають один до одного, обмежуючи вузьку серознупорожнину очеревини. У жінок порожнина очеревини відкрита, сполучаєтьсяіз зовнішнім середовищем черезматкові труби, порожнину матки і піхву. У чоловіків порожнина очеревинизамкнена. У місцях переходу очеревини із стінок черевної порожнини наорган і з одних органів на інші утворюються складки—брижі, зв'язки,сальники.

Брижі — це складки очеревини, які сполучають органи, вкритіочеревиною з усіх боків, із стінками черевної порожнини. У брижіпроходять кровоносні і лімфатичні судини, нерви, розташовані лімфатичнівузли. Брижу мають такі органи: порожня і клубова кишка, червоподібнийвідросток, поперечна ободова кишка, сигмоподібна ободова кишка, верхнячастина прямої кишки, маткова труба, яєчники.

Сальник великий—починається від великої кривини шлунка. Обидва листки спускаютьсяспереду петель тонкої кишки донизу, а потім загортаються на зад догори,до підшлункової залози, переходять через неї на задню черевну стінку.Отже, великий сальник має чотири листки, між якими міститься жироваклітковина. Він захищає внутрішні органи від механічних зовнішніхвпливів з боку передньої черевної стінки.

 

4.По відношенню до очеревини органи черевної порожнини поділяють на екстраперитонеальні, мезоперитонеальні і інтраперитонеальні.

Екстраперитонеальні органи покриті вісцеральною очеревиною зодного боку, тобто лежать в заочеревинному просторі: дванадцятипалакишка, підшлункова залоза, нижня частина прямої кишки, нирки, сечоводи,сечовий міхур (порожній), надниркові залози.

Мезоперитонеальні органи покриті вісцеральною очеревиною з трьохбоків: висхідна ободова кишка, низхідна ободова кишка, середня частинапрямої кишки, матка . сечовий міхур (наповнений), жовчний міхур.

Інтраперитонеальні органи покриті вісцеральною очеревиною з усіхбоків: сліпа кишка, сигмоподібна ободова кишка, верхня частина прямоїкишки, шлунок, порожня і клубова кишки, маткові труби, селезінка,печінка, червоподібний відросток.

 


Читайте також:

  1. B грудини зі здавленням чи пораненням органів.
  2. I. Оболонки та підоболонкові порожнини головного мозку
  3. VII. Філо- та онтогенез органів виділення
  4. VІІІ. Філогенез органів чуття
  5. Аналіз співвідношення активів із джерелами їх фінансування
  6. Антиконкурентні дії органів влади, управління і контролю
  7. Антонімічні відношення
  8. Апарат державного управління як система органів виконавчої влади.
  9. Безрозмірною характеристикою гідротрансформатора називається залежність коефіцієнтів пропорційності моментів насосного і турбінного коліс від його передаточного відношення.
  10. Бінарне відношення порядку.
  11. БІОМАГНЕТИЗМ. МАГНІТНІ ПОЛЯ ОРГАНІВ І ТКАНИН
  12. Біотрансплантація органів




Переглядів: 7134

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | План лекції

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.