Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Відношення органів черевної порожнини до очеревини.

Очеревина, брижі, сальники: будова.

Травний апарат. Будова стінок травного каналу.

Загальна характеристика нутрощів.

План

Вчення про нутрощі. Травний апарат.

Лекція 5.

 

1.Нутрощами називають органи, які розташовані в грудній, черевній ітазовій порожнинах, а також в ділянці голови та шиї. До них відносяться:травний апарат, дихальних апарат, сечостатевий апарат. Усі нутрощімають зв'язок із зовнішнім середовищем. Внутрішні органи поділяють натрубчасті ( шлунок, стравохід) і паренхіматозні (печінка, нирки). Кожнасистема внутрішніх органів приймає участь в обміні речовин, лише статевіоргани виконують функцію продовження роду.

 

2.Травний апарат складається з органів, розташованих у ділянці голови(язик, зуби, ясна); шиї (горло, стравохід); грудної і черевної порожнин,таза (шлунок, тонка кишка, товста кишка, печінка, підшлункова залоза).Усі відділи травного апарату характеризуються спільними рисами будови.Стінка травного каналу побудована з м'яких тканини, крім початковоїчастини – ротової порожнини, в складі стінок якої є кістка.

 

 

Стінка травного каналу побудована з трьох шарів: слизової оболонки, м'язової оболонки, серозної оболонки.

Слизова оболонка – це внутрішній шар стінки, складається з трьохпластинок: епітелію, власної і м'язової пластинок слизової оболонки.Епітелій, який відмежовує стінку органів від зовнішнього середовища(вмісту травного каналу) у ротовій порожнині, горлі, стравоході,відхідниковому каналі – багатошаровий, плоский не зроговілий; ушлуночку, тонкій і товстій кишках – простий стовпчастий (одношаровийциліндричний). Власна пластинка слизової оболонки, на якій міститьсяепітелій, утворена пухкою волокнистою неоформленою сполучною тканиною. Вній розташовані залози, лімфатичні вузлики, нервові елементи, судини.М'язова пластинка складається з міоцитів.Підслизова основа утворена пухкою волокнистою неоформленою сполучноютканиною, в якій розташовані скупчення лімфоїдної тканини, залози,нервове сплетення (Мейснера), артеріальні, венозні і лімфатичнісплетення.

М'язова оболонка – це середній шар стінки трубчатих органів.Найчастіше складається з двох шарів внутрішнього – колового ізовнішнього – поздовжнього. Між шарами лежить пухка волокнистанеоформлена сполучна тканина, в якій розташоване нервове сплетення (Ауербаха)та судини. У стінках більшої частини травного каналу м'язинепосмуговані , а лише у верхньому відділі (горло, верхня третинастравоходу) і в нижньому (зовнішній м'яз – стискач відхідника) м'язипосмуговані .

Серозна оболонка – це зовнішній шар стінки трубчастих органів,утворений сполучнотканинною основою, покритий одношаровим плоскимепітелієм – мезотелієм. Покриває більшість органів травної системи, крімгорла, стравоходу, нижньої частини прямої кишки.

 

3.Очеревина покриває органи черевної порожнини, вона має паріетальний івісцеральний листки. Вісцеральний листок переходить у паріетальний, якийвистилає стінки порожнини. Таким чином утворюється мішок, обидва листкиякого тісно прилягають один до одного, обмежуючи вузьку серознупорожнину очеревини. У жінок порожнина очеревини відкрита, сполучаєтьсяіз зовнішнім середовищем черезматкові труби, порожнину матки і піхву. У чоловіків порожнина очеревинизамкнена. У місцях переходу очеревини із стінок черевної порожнини наорган і з одних органів на інші утворюються складки—брижі, зв'язки,сальники.

Брижі — це складки очеревини, які сполучають органи, вкритіочеревиною з усіх боків, із стінками черевної порожнини. У брижіпроходять кровоносні і лімфатичні судини, нерви, розташовані лімфатичнівузли. Брижу мають такі органи: порожня і клубова кишка, червоподібнийвідросток, поперечна ободова кишка, сигмоподібна ободова кишка, верхнячастина прямої кишки, маткова труба, яєчники.

Сальник великий—починається від великої кривини шлунка. Обидва листки спускаютьсяспереду петель тонкої кишки донизу, а потім загортаються на зад догори,до підшлункової залози, переходять через неї на задню черевну стінку.Отже, великий сальник має чотири листки, між якими міститься жироваклітковина. Він захищає внутрішні органи від механічних зовнішніхвпливів з боку передньої черевної стінки.

 

4.По відношенню до очеревини органи черевної порожнини поділяють на екстраперитонеальні, мезоперитонеальні і інтраперитонеальні.

Екстраперитонеальні органи покриті вісцеральною очеревиною зодного боку, тобто лежать в заочеревинному просторі: дванадцятипалакишка, підшлункова залоза, нижня частина прямої кишки, нирки, сечоводи,сечовий міхур (порожній), надниркові залози.

Мезоперитонеальні органи покриті вісцеральною очеревиною з трьохбоків: висхідна ободова кишка, низхідна ободова кишка, середня частинапрямої кишки, матка . сечовий міхур (наповнений), жовчний міхур.

Інтраперитонеальні органи покриті вісцеральною очеревиною з усіхбоків: сліпа кишка, сигмоподібна ободова кишка, верхня частина прямоїкишки, шлунок, порожня і клубова кишки, маткові труби, селезінка,печінка, червоподібний відросток.

 


Читайте також:

 1. B грудини зі здавленням чи пораненням органів.
 2. I. Оболонки та підоболонкові порожнини головного мозку
 3. VII. Філо- та онтогенез органів виділення
 4. VІІІ. Філогенез органів чуття
 5. Аналіз співвідношення активів із джерелами їх фінансування
 6. Антиконкурентні дії органів влади, управління і контролю
 7. Антонімічні відношення
 8. Апарат державного управління як система органів виконавчої влади.
 9. Безрозмірною характеристикою гідротрансформатора називається залежність коефіцієнтів пропорційності моментів насосного і турбінного коліс від його передаточного відношення.
 10. Бінарне відношення порядку.
 11. БІОМАГНЕТИЗМ. МАГНІТНІ ПОЛЯ ОРГАНІВ І ТКАНИН
 12. Біотрансплантація органів
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | План лекції

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.