Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Суб’єктивні проблеми в розробці і прийнятті рішень.

Прийняті управлінські рішення можуть цілком задовольняти пропоновані до них вимоги, однак їхня якість у такому ж, якщо в не більшому, ступені може бути низькою. Уся справа в тім, що багатоетапність, багатоаспектність і неповторність розроблювальних рішень накладають свій відбиток на кінцеву їхню ефективність.

Помилки і недоліки, допущені на ранніх етапах розробки управлінського рішення, при недостатній кількості ітерацій багаторазово збільшуються і можуть привести до неправильного ухвалення рішення на останньому етапі.

У розробці рішення, особливо у великих компаніях, може приймати участь значна кількість працівників. їхня чисельність зростає при складних і нестандартних рішеннях. Тут беруть участь постачальники, системні аналітики, працівники інформаційних систем і, нарешті, сам керівник, і навіть при самому сумлінному відношенні до справи в силу своїх людських якостей можуть допустити прорахунки і суб'єктивізм у процедурах і операціях розробки й ухваленні управлінського рішення.

Недоліки в організації інформаційного забезпечення, суб'єктивність оцінки виробничої ситуації й оцінки ризику, вибір неадекватних методів чи рішення окремих дій при його розробці, суб'єктивність бачення наслідків і перспектив прийнятого рішення в умовах мінливості середовища, а також особистіші якості працівників і ЛПР можуть привести до самих різних результатів.

Крім того, визначення кількості вирішувачів (чи працівників, що беруть участь у розробці проблеми) так само відіграють важливу роль, як прийняті рішення.

При малій кількості учасників зростає внесок кожного окремого працівника в кінцевий результат, а виходить, і помилкові дії працівника стають вагоміші.

При великій кількості виконавців-розроблювачів окрема людина губиться з поля зору, але її роль і помилковість дій може носити зростаючий характер на наступних етапах розробки й ухвалення рішення. Таким чином, стає актуальним питання вибору, якщо не оптимального якісно-кількісного складу працівників, то хоча б досить раціонального. На жаЛь, у теорії рішення такі рекомендації поки що відсутні.

Вибір вирішувачів тієї чи іншої проблеми знову ж цілком лягає на суб'єктивні оцінки ЛПР і його думку, що не завжди може бути виправданим.

Великий вплив особисіісні якості людини роблять на оцінку вихідної проблемної ситуації і ситуацій, що виникають у ході розробки управлінських впливів, особливо в умовах дефіциту часу.

Неправильна оцінка ситуації може бути наслідком сильного порушення (гніву, страху), коли людина не здатна враховувати всі обставини і перекручено уявляє собі обстановку. У цих умовах особливо гостро виявляється його властивість сприймати не дійсні фактори, а ті, котрі йому хочеться бачити. У результаті рішення приймаються на основі не об'єктивного, а перекручено уявлення про дійсність.

Виділяють наступні найбільш розповсюджені суб'єктивні недоліки рішень:

• упередженість,

• перестраховку,

• половинчатість,

• егоцентризм,

• підміну дійсного бажаним.

Упередженість заснована на упередженні, негативній думці індивіда про іншу людину, ситуацію. Мислення, що виникло в результаті інертності, і є наслідком антипатії ЛПР. Характер упередженості може мати місце і при зворотному ефекті, наприклад, симпатії.

З погляду виробничої ситуації упередженість в управлінських рішеннях може виникати при обліку не конкретно сформованої обстановки, а аналогічної ситуації, що мала місце в минулому. І керівник під тиском інерції може не зауважувати нюансів, що відрізняють нинішню обстановку з минулим прецедентом, що може привести до помилкових дій.

Перестраховка буває наслідком того, що особи, що приймають рішення, надмірно бояться відповідальності за можливі несприятливі наслідки. Перестраховка властива лідерам і ЛПР ліберального стилю керівництва, а також починаючим і недосвідченим керівникам.

Об'єктивними передумовами для прийняття таких «перестрахувальних» рішень може бути також неповнота і низька вірогідність отриманої і використовуваної інформації.

Половинчатість рішень зв'язана, як правило, між цілями і засобами їхнього досягнення. Прикладом такої половинчатості рішень може бути варіант, коли мета для організації ставиться дуже значна, а для її виконання виділяються ресурси в недостатній кількості, що не в змозі забезпечити повну реалізацію задуманого. Такі рішення були дуже характерні для організацій наприкінці 80-х років, що стало однією з численних причин реформування економіки з централізованою системою господарювання.

Половинчаті рішення не можна розглядати як «деякі недоліки». Вони дуже шкідливі з усіх точок зору, тому що створюють ілюзію того, що актуальні проблеми зважуються і породжують невиправданий оптимізм і самозаспокоєність, сприяють розпиленню і без того обмежених засобів підприємства.

Егоцентризм як крайній ступінь егоїзму виявляється в підміні загальних цілей організації цілями особистого чи вузько групового характеру. Схильні до егоцентризму керівники агресивні у своїх устремліннях і дуже небезпечні для організації. Вони намагаються домогтися бажаних для себе чи вузької групи осіб результатів незалежно від того, який збиток це може нанести іншим співробітникам і усьому підприємству в цілому. Егоцентризм може прийняти форму крайнього індивідуалізму й аморалізму, що знаходиться на грані криміналу.

Егоцентризм особливо виявляється в окремих керівників у перехідний період економіки, коли такого роду ЛПР розуміють демократичні зміни як уседозволеність для влади імущих.

Підміна дійсного бажаним відбувається через надмірний оптимізм, недооцінки наявних труднощів, а також через прагнення керівництва підтримати свій авторитет, показати себе здатним перебороти будь-які перешкоди. Часто керівників такого типу ототожнюють з максималістами, що живуть майбутніми планами і проектами, новими ідеями, забуваючи повсякденні «дріб'язки», з яких складається цілісна робота організації.

Підміна дійсності бажаним баченням розвитку подій, власне кажучи, є різновидом самообману, що веде в остаточному підсумку до зривів у діяльності організації і збитків.

Перераховані суб'єктивні недоліки рішень вкрай шкідливі для установи, а в остаточному підсумку і для тих керівників, що їх допускають. Тому керівнику, менеджеру необхідний ефективний самоконтроль. З цією метою ЛПР, приймаючи будь-яке рішення, повинен думкою перевірити себе:

• чи об'єктивно оцінена ситуація;

• чи випливає прийняте рішення з даних умов;

• чи не допущена ним упередженість, перестраховка, половинчатість;

• чи не видається бажане за дійсне;

• чи не віддається перевага особистим цілям і амбіціям на шкоду загальній справі.

Напевно, дані недоліки варто відрізняти від тих (не самих економічно вигідних) рішень, що приймає на себе керівник при остаточному виборі. Справа в тім, що ЛПР, приймаючи рішення, далеко не завжди поділяє думку системних аналітиків, що підготували саму вигідну альтернативу, нехай навіть і обґрунтовану математично й економічно.

По-перше, за час розробки рішення могли пройти значні зміни в обстановці за рахунок її перемінних факторів.

По-друге, керівник володіє новою витонченою інформацією, про яку не могли знати розроблювачі.

По-третє, ними (розроблювачами), як правило, не враховувалися елементи соціального й етичного цлану, на які зобов'язаний звертати увагу ЛПР.

По-четверте, розроблювачі альтернатив і їхні методи (у силу різних причин) можуть не враховувати тих наслідків, що очікують організацію після реалізації тих чи інших рішень.

Керівник, у силу викладених причин, може вибрати менш ефективне рішення, що приносить досить прийнятний (припустимий) результат, але дає можливість дозволити йому відомі протиріччя і це дозволяє зберегти нормальний психологічний клімат у колективі й імідж фірми.

 

 


Читайте також:

  1. V. ЗЕМЕЛЬНІ РЕСУРСИ. ОХОРОНА НАДР ТА ПРОБЛЕМИ ЕНЕРГЕТИКИ
  2. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  3. Аграрні проблеми в працях письменників аграрників.
  4. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
  5. АКТУАЛЬНI ПРОБЛЕМИ І ЗАВДАННЯ КУРСУ РОЗМIЩЕННЯ ПРОДУКТИВНИХ СИЛ УКРАЇНИ
  6. Актуальні проблеми біоетики
  7. Актуальні проблеми економічної безпеки України.
  8. Актуальність проблеми професійної етики соціальної роботи
  9. Актуальність проблеми.
  10. Аналітичні методи та інструменти підтримки прийняття управлінських рішень.
  11. Антропогенний вплив на природне середовище та сучасні екологічні проблеми
  12. Базові (головні, стратегічні) психологічні проблеми управління.




Переглядів: 1092

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Типи проблем і загальні методи їхнього рішення. | Припустимі і оптимальні рішення.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.