Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Напрями процесу управління інноваціями

Стратегія розвитку підприємства повинна передбачати ефективне управління процесом впровадження сучасних наукових досягнень у практику господарювання, яка реалізується шляхом його інноваційної діяльності.

Інноваційні інвестиції здійснюються у двох основних формах:

· шляхом придбання готової науково-технічної продукції;

· шляхом розробки нової науково-технічної продукції.

1. Інноваційні інвестиції у формі придбання готової науково-технічної продукції мають наступні види:

· придбання патентів на об’єкти інтелектуальної власності. Патент дає його власнику виключне право користування, виробництва і продажу продукції на визначений період часу. Власник патенту може спільно володіти патентом, передати право третій особі за плату, використовувати винахід самим винахідником. Частіше всього патент стосується не всього виробництва продукції, а лише окремих технологічних процесів;

· придбання „ноу-хау” – сукупність технічних, технологічних, комерційних та інших знань, оформлених у вигляді технічної документації, навиків та виробничого досвіду, необхідних для організації того чи іншого виду виробництва, але незапатентованих. Термін „ноу-хау” вперше був застосований в США у судовій справі у 1916 році і означав вміння або майстерність зробити будь-що з мінімумом зусиль.

Придбання патентів і ноу-хау здійснюється на основі ліцензійних угод. Розрізняють два види ліцензійних угод: проста (невиняткова) ліцензія – передбачає обмежене право використання, виняткова – передбачає надання лише одному власнику право на користування і видачу ліцензій третім особам.

Однією з форм ліцензійної угоди є франчайзинг. Він являє собою продаж ліцензії на технологію або товарний знак фірми, що має високий імідж на ринку, при умові збереження покупцем приписаних продавцем ліцензії стандартів якості виробництва продукції і послуг. Ця форма інноваційних інвестицій використовується підприємством, як правило, на ранніх стадіях свого розвитку.

2. Інноваційні інвестиції у формі розробки нової науково-технічної продукції мають наступні види:

· розробка нової науково-технічної продукції в рамках самого підприємства;

· розробка нової науково-технічної продукції сторонніми організаціями на замовлення.

Основними напрямами процесу управління інноваціями є: формування загальної потреби в інноваційних інвестиціях, вибір і оцінка вартості об’єктів інноваційних інвестицій, планування потреби в інвестиційних ресурсах по етапах здійснення інноваційної діяльності, визначення ефективності інноваційних інвестицій.

Загальна потреба в інноваційних інвестиціях у запланованому періоді залежить від обраної інноваційної стратегії підприємства. Розрізняють чотири типи інноваційних стратегій підприємства, які визначають обсяг і види інноваційних інвестицій:

1. „Все нове - сам”.Цей тип інноваційної стратегії пов’язаний з діяльністю підприємств, які самостійно розробляють і першими впроваджують інновації. Така діяльність пов’язана з високим рівнем фінансових ризиків, тому вони отримали назву „ризикових” (або венчурних) підприємств.

2. „Швидкий другий”. Сутність полягає у тому, що підприємство самостійно не розробляє інновацію, але уважно спостерігає за інноваційною діяльністю своїх конкурентів, і швидко реалізує здійснені ним інновації, прив’язуючи їх до специфіки своєї діяльності. Така стратегія характерна для середніх підприємств, що здійснюють активний інноваційний менеджмент.

3. „Відставання з мінімальними витратами”.Підприємство свідомо не здійснює розробку нової науково-технічної продукції, а очікує її появи на ринку. Однак у випадку успіху інноваційної діяльності будь-якого „ризикового” підприємства, намагається використати основні види цієї продукції і технології у своїй діяльності. Цей тип стратегії побудований на основі впровадження інновації з найменшою сумою інвестованого капіталу. Таку стратегію здійснюють підприємства, які не бажають істотно відставати від НТП, але обмежені у фінансових ресурсах.

4. „Заповнення прогалин” – реалізація не кардинальних інновацій, що потребують істотної перебудови господарського процесу, а тільки окремих його елементів, які не потребують значного обсягу інвестицій і швидкої їх реалізації. Цей тип інноваційної стратегії є найменш ефективним, але найдешевшим.

Вибір і оцінка вартості об’єктів інноваційних інвестицій здійснюється в два етапи:

· у розрізі видів інноваційних інвестицій, передбачених до реалізації згідно обраної стратегії підприємства, вивчається пропозиція і формуються конкретні об’єкти інвестування (придбання ноу-хау, оплата інжинірингових послуг тощо), що потребують фінансування у запланованому періоді;

· проводиться оцінка вартості окремих об’єктів інноваційного інвестування.

Планування потреби в інвестиційних ресурсах по етапах здійснення інноваційної діяльності базується на оцінці вартості об’єктів інвестицій і життєвому циклі інновацій – це період часу з моменту зародження ідеї про інновацію до заміни іншою інновацією. Життєвий цикл інновації охоплює наступні стадії:

· розробка інноваційного рішення – являє собою період дослідження від появи ідеї до розробки практичних рекомендацій по її впровадженню (здійснюють ризикові підприємства);

· перше впровадження в експлуатацію – інновація вперше реалізується „ризиковим” підприємством і доводиться до ефективного практичного її використання;

· розширене впровадження – інновація вивчається великим колом підприємств, які її купують, і впроваджується у практику їхньої діяльності;

· удосконалення – пов’язана з удосконаленням окремих елементів інновації під впливом НТП;

· припинення – заміна іншою, більш ефективною інновацією.

Інноваційні інвестиції на „ризикових” підприємствах найбільш активно здійснюються на 1 і 2 стадіях (до 90% інвестиційних ресурсів), невеликий обсяг інвестиційних ресурсів на 4 стадії ( до 10%). 3 і 5 стадії на таких підприємствах не плануються і, відповідно, не інвестуються.

На інших підприємствах основний обсяг інноваційного інвестування (до 80%) здійснюється на 3 стадії життєвого циклу інновації і лише незначний обсяг (до 20%) – на 4 стадії. 1, 2 і 5 стадії на таких підприємствах не потребують інвестиційних ресурсів.

Визначення ефективності інноваційних інвестицій базується на співставленні витрат інвестиційних ресурсів (обсягу інвестованого капіталу) і очікуваного чистого грошового потоку (прибутку й амортизаційних відрахувань за даним видом нематеріальних активів), приведених до теперішньої вартості. Прибуток розраховується методом прямого розрахунку або методом різниць (між сумою прибутку до і після впровадження інновації).


Читайте також:

  1. A) правові і процесуальні основи судово-медичної експертизи
  2. ERP і управління можливостями бізнесу
  3. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  4. II. Поняття соціального процесу.
  5. III. КОНТРОЛЬ і УПРАВЛІННЯ РЕКЛАМУВАННЯМ
  6. IV. План навчального процесу.
  7. Oracle Управління преміальними
  8. А. Видання прав актів управління
  9. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  10. Автоматизація процесу призначення IP-адрес
  11. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ
  12. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ДОРОЖНІМ РУХОМ




Переглядів: 1780

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сутність інновацій та інноваційної діяльності | Сутність венчурного підприємництва

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.