Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Діяльність атмосферних вод

Тонкі струмені дощової або талої води, стікаючи по схилах, захоплюють частинки піску, пилу і глини і відкладають їх у підошві схилу або в місцях, де він стає більш пологим. Площинний змив називається абляцією, а утворені ним відклади – делювієм. За складом делювій як переміщений матеріал звичайно відрізняється від підстиляючих порід. Переважно делювій — це глина, суглинок, пісок, тоді як схил може бути складений сланцями, пісковиками та іншими не дуже твердими скельними породами. Делювій залягає по всьому схилу або тільки в його нижній частині у вигляді шлейфу, що товщає донизу. Нахил поверхні цього шлейфу більш пологий, ніж самого схилу.

З цівок води, що зливаються, виникають тимчасові потоки, що розмивають породи схилу, унаслідок чого з'являються яри. У яру розрізняють гирло, ложе і вершину. Яр росте вершиною вгору по схилу. Особливо швидко розвиваються яри в пісках і лесах при сильних зливах або при прориві води з водоймищ або каналів. Риюча діяльність води називається ерозією. При паводках стінки ярів в багатьох місцях обвалюються. Вода відносить цей твердий матеріал і робиться каламутною. Після виходу гирла яру на рівнину або до річки цей матеріал відкладається віялоподібно, утворюючи конус виносу.

Зростання ярів іноді може загрожувати земляному полотну, будівлям і спорудам. Виноси з яру можуть занести розташовані тут споруди.

Тому на схилах в місцях можливого утворення ярів проектують водовідведення і заліснення, а якщо яр вже виник — зміцнення ґрунтів його русла і берегів, ступінчасті водоскиди і плоти на дні яру для припинення розмиву і ослаблення сили потоку.

Тимчасові водні потоки в гірській місцевості називаються селями. Розрізняють два види селів: турбулентні, які несуть небагато уламкового матеріалу, і грязьово-кам’яні, де вміст твердого матеріалу може бути досить значним. Селі, особливо другого виду, відрізняються великою руйнівною силою.

Для утворення селів необхідні три умови: накопичення рихлих продуктів вивітрювання, зливові дощі і значні нахили поверхні стоку, що властиве гірським безлісим схилам. Утворенню селів сприяють також сейсмічні явища і танення льодовиків у високогірній області.

Часто в горах схили не заліснені і складені породами, що легко-вивітрюються: сланцями, пісковиками і конгломератами. Унаслідок різких коливань температури протягом доби і в річному циклі на схилах поступово накопичуються рихлі продукти вивітрювання: глини, суглинки, пісок, жорства, щебінь, гравій, галечник, уламки і глиби скельних порід, що відділилися від масиву по тріщинах. Злива змиває цей матеріал спочатку в дрібні промоїни, потім в основне русло селя, одночасно потік розмиває береги і дно русла. В результаті він збагачується твердим матеріалом.

Селі є звичні в горах Кавказу, Закавказзі, частково в Криму, Карпатах.

У селів розрізняють площу водозбору (область живлення), канал стоку (зону транзиту) і конус винесення (область накопичення) відразу за гирлом каналу. У області водозбору в основне русло каналу стоку впадає багато дрібніших ярів, вершини яких врізаються в породи схилів в різних напрямках. Область водозбору може розташовуватися на десятки, сотні і навіть тисячі метрів вище за конус. Стікаючи з великих висот, потік здобуває значну енергію. Якщо на шляху його зустрічаються перешкоди у вигляді глиб і ущелин, сила селю різко зростає при короткочасному накопиченні рухомої водної і грязьової маси, що долає перешкоду. Сила селю тим більша, чим більша площа водозбору, кількість опадів, що випали при одній або декількох наступних зливах, різниця висот селевого басейну і конусу винесення, а також тривалість накопичення продуктів вивітрювання після передуючого селю. На конусі винесення сель розсіюється. Біля самого гирла (горловина конуса) відкладається найгрубіший, а в міру віддалення від вершини конусу все більш тонкий матеріал, який переноситься слабшими струменями води, що розтікаються по конусу. Цей матеріал називається пролювієм. Пролювій утворює лесові конуси виносу.

 


Читайте також:

  1. Адвокатська діяльність
  2. Актове діловодство. Діяльність судів. Ведення актових книг
  3. Англійська система фізичного виховання. Діяльність Томаса Арнольда.
  4. Антимонопольна діяльність держави
  5. Антимонопольна діяльність держави.
  6. Аудиторська фірма — юридична особа, створена відповідно до законодавства, яка здійснює виключно аудиторську діяльність.
  7. Банківська діяльність
  8. Банківська діяльність у сфері надання фінансових послуг
  9. Банківська діяльність у сфері надання фінансових послуг.
  10. Болота та їх геологічна діяльність
  11. Валютні біржі та їх діяльність
  12. Взаємодія органів слідства з підрозділами, уповноваженими здійснювати оперативно-розшукову діяльність, при розслідуванні злочинів




Переглядів: 711

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Робота вітру | Робота постійних водних потоків

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.