Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Загальні положення

Недостовірні та нечіткі знання

Найбільш вражаючою властивістю людського інтелекту є спроможність приймати правильні рішення в умовах неповної та нечіткої інформації. Побудова моделей наближених міркувань людини та використання їх в інтелектуальних комп’ютеризованих системах є нині одним з найперспективніших напрямків розвитку сучасної обчислювальної техніки.

Якщо для класичного поняття множини характеристична функція в інтервалі (0, 1) набуває значення 0 або 1, то, поширивши поняття на нечіткі множини, говорять, що функція належності (ФН) в цьому випадку може набувати будь-яких значень в межах цього інтервалу [202]. У цій праці американський вчений Лотфі Заде визначив також ряд операцій над нечіткими множинами і запропонував узагальнення відомих методів логічного виведення «modus ponens» і «modus tollens».

Запроваджуючи поняття лінгвістичної змінної і припустивши, що її значеннями (термами) виступають нечіткі множини, Л. Заде запропонував апарат для подання процесів інтелектуальної діяльності, включаючи нечіткість і невизначеність висловлювань. Це дало змогу створити фундамент теорії нечітких множин і нечіткої логіки, а також передумову для впровадження методів нечіткого управління в інженерну практику. У свою чергу, це зумовило постановку цілого ряду нових проблем, зокрема таких, як створення нових архітектур комп’ютерів для нечітких обчислень, елементної бази нечітких комп’ютерів і контролерів, методів і інструментальних засобів розробки нечітких систем управління тощо.

Математична теорія нечітких множин дає змогу подавати нечіткі поняття і знання, оперувати ними та робити нечіткі виведення. Нечітке управління є особливо корисним, коли досліджувані процеси є занадто складними для аналізу за допомогою загальноприйнятих методів або коли доступні джерела інформації інтерпретуються неякісно, неточно або невизначено. Нечітка ж логіка, на якій ґрунтується нечітке управління, надаючи ефективні засоби відображення невизначеностей і неточностей реального світу, ближче до людського мислення та істотних мов, аніж традиційні логічні системи.

Характерним для фаззі-логіки і фаззі-управління є безпосереднє застосування експертних знань, які якісно формулюються для генерування керуючих впливів. Знання про взаємодію з процесом за цією методикою подається у формі правил продукції такого виду:

ЯКЩО (вихідна ситуація), ТО (відповідна реакція). Такі ЯКЩО-ТО- правила відповідають найпростішій формі людських взаємодій. На відміну від раніше розглянутого (див. розд. 2.2), у фазі логіці “вихідна ситуація” і “відповідна реакція” являють собою нечіткі висловлення, наприклад:

ЯКЩО (швидкість пересування ланки маніпулятора є надмірною),

ТО (напругу на відповідний привідний двигун зменшити).

Або таке логічне висловлення:

ЯКЩО (при захоплюванні деталі спостерігається її незначне проковзування в захватному пристрої ЗП промислового робота ПР) І (є достатній запас міцності деталі для збільшення зусилля захоплення), І (діапазон зусилля захоплення ЗП уможливлює деяке його збільшення), ТО (необхідно повністю використати можливості ЗП).

Форму опису, що дає змогу операціоналізувати сформульовані вище знання, фаззі-теорія розглядає як розширення класичної теорії множин [202].

Отже, апарат нечітких множин і нечіткої логіки вже давно і з успіхом застосовується для розв’язування задач, в яких вихідні дані є ненадійними та слабоформалізованими.

Водночас для нечітких систем характерні й деякі недоліки, зокрема:

  • вихідний набір постульованих нечітких правил формулюється експертом-людиною і може виявитися неповним або суперечливим;
  • вид і параметри ФН, які описують параметри системи на вході та на виході, вибираються суб’єктивно і можуть виявитися не зовсім такими, що відображають реальну дійсність.

Для усунення, принаймні частково, наведених недоліків намагаються створювати нечіткі системи адаптивними, коригуючи, у міру їх функціонування, правила та параметри ФН. Найбільш вдалими прикладами таких систем є, зокрема, нечіткі нейронні сітки.


Читайте також:

  1. II. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
  2. Білковий обмін: загальні відомості
  3. Білорусь. Характеристика положення та господарства країни.
  4. Вальниці ковзання. Загальні відомості
  5. Виберіть 2 положення, які треба добавити у визначення елементів наукової проблеми.
  6. Визначення положення газорідинних і водо-нафтових контактів
  7. Вимір дохідності та загальні підходи до оцінки ефективності управління інвестиційним портфелем.
  8. ВИМОГИ ДО ОБ'ЄМНО-ПЛАНУВАЛЬНИХ РІШЕНЬ ГАРАЖІВ Загальні вимоги
  9. Випарні апарати з горизонтальним і похилим положенням нагрівальних камер
  10. Висвітліть положення України в роки першої світової війни.
  11. Вихідні положення до розрахунку вітроенергетичних установок
  12. Власні і загальні іменники як лексико-граматичні розряди за специфікою виявлення категорії числа




Переглядів: 540

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Порівняльна характеристика сучасних способів подання знань | Поняття про недостовірні та нечіткі знання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.