Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Технологія концентрованого навчання, технологія укрупнення дидактичних одиниць

 

 

Однією з ефективних технологій є технологія концентрованого навчання, представлена Г.І. Ібрагімовим, який у 1995 році успішно систематизував методи „занурення в предмет”, що використовувалися у праці П.Блонського, В.Шаталова, А.Тубельського й інших педагогів, та дав їм психологічне обґрунтування. Концентроване навчання як модель освітньої технології подає також А.Остапенко.

Концентроване навчання – це особлива технологія організації навчального процесу, яка передбачає засвоєння учнями великого обсягу навчальної інформації без збільшення кількості навчального часу шляхом зміни механізмів його засвоєння, структури інформації, форм її подання. Технологія Ібрагімова виходить за межі традиційної класно-урочної системи навчання і передбачає зосередження на більш глибокому вивченні кожного предмета шляхом об’єднання уроків у блоки та скорочення числа уроків, які вивчаються паралельно протягом навчального дня, тижня. Таким чином досягається зближення навчального процесу з психологічними особливостями розумової праці учнів, неперервність процесу пізнання і його цілісність Г. І. Ібрагімов пропонує три моделі концентрованого навчання. Оскільки запропоновані ним варіанти передбачають перебудову навчальних планів, зміну структури й режиму роботи школи, і застосувати цілісно дану технологію в умовах роботи звичайної школи неможливо, ми використовуємо з технології концентрованого навчання сам принцип концентрованості.При цьому ставимо за мету концентрацію уваги учнів на основних положеннях теорії мовознавства й формуванні навичок із кожного розділу мовознавствавідповідно до шкільної програми,щоб мова як системнийорганізм не була розірвана у сприйнятті учня на окремі факти, теоретичні положення, а складала цілісну систему. Для вивчення української мови в кожному класі відведено 2-3 уроки на тиждень, – виникає невідповідність між обсягом інформації і кількістю відведеного навчального часу. Щоб вирішити проблему, учитель вимушений шукати шляхи інтенсифікації навчання, використовуючи різні освітні технології. Такою технологією, яка дозволяє дидактичне вдосконалення й реконструювання навчального матеріалу, є технологія укрупнення дидактичних одиниць П.М. Ерднієва. Зазначена технологія дозволяє застосовувати узагальнення в поточній роботі на кожному уроці, встановлювати більше логічних зв’язків у матеріалі, виділяти головне й суттєве, розуміти значення теми в загальній системі знань, ефективно проводити закріплення вивченого. Елементи технології навчання укрупненими одиницями (блоками) використовував відомий педагог В.Ф. Шаталов. Особливістю технології Шаталова є чітка організація навчального процесу, навчальної діяльності учнів. Ідею вивчення матеріалу укрупненими одиницями розробляла також Л.І Балашова.

Запропонована нами методика, опираючись на елементи технологій концентрованого навчання і укрупнення дидактичних одиниць, поєднуєпринцип сконцентрованості відбору навчального матеріалу з мови з вивченням його укрупненими одиницями. Стратегія такого навчання– розвиток особистісного потенціалу учня, його самоактуалізація.

Першийнапрям концентрації–структуризація навчального матеріалу з української мовидля виділення найбільш суттєвого,необхідного для формування системи знань. Другий напрям концентрації – вибір оптимальних форм і прийомів навчання на основі використання укрупнених одиниць для формування орфографічної і пунктуаційної грамотності, мовленнєвої культури учня.

Концептуальною основою даної освітньої моделі є ідея, що ефективна технологія навчання дозволяє розкрити потенціал кожного учня за рахунок активізації роботи психофізіологічних механізмів, що забезпечують сприйняття і систематизацію інформації. Опираючись на ідею технології В. Шаталова про використання прийомів інтенсивного навчання,досягається результат того, що учні відчувають себе не стільки об’єктами, скільки суб’єктами навчально-виховного процесу.

Суть моделі вивчення української мови – зведення в єдине ціле окремих частин мовного матеріалу, створення укрупнених частин, виділення в них головного, концентрація уваги на найбільш необхідному теоретично-практичному матеріалі, вибір оптимальних форм і методів навчання у спрямованому освітньо-виховному середовищі. Цільовими орієнтаціями (за Г.К.Селевко) у концентрованому навчанні є:

- скорочення розриву між збільшенням обсягу навчальної інформації і фактором обмеженості часу;

- інтенсифікація навчання через ущільнення інформації;

- активізація пізнавальних інтересів шляхом бачення загальної системи;

- формування швидкості виконання розумових дій;

- формування концентрації уваги, цілеспрямованості, наполегливості, цільного художнього чуття;

- формування схемного, знакового, асоціаційного мислення. При цьому вчитель може використовувати всі можливості людського мозку й органів чуття, при сприйнятті й засвоєнні інформації застосовувати різні види надання інформації, економити енергочас, використовувати принцип структурно-часової оптимізації вивчення матеріалу, комплексно використовувати різні види інформаційно-технічних засобів навчання, опиратися на співпрацю учителя й учнів.

Оптимальний шлях концентрації навчального матеріалу – це вивчення його укрупненими частинами. Кожен досвідчений педагог зможе виділити найважливіші поняття навчального розділу, сформувати основні тематичні блоки. Проблема полягає в умінні й майстерності подати навчальний матеріал. Відомий педагог Шаталов дійшов висновку, що одним із головних інструментів покращання пам’яті учнів розуміння навчання є мнемоніка, зокрема зорові, звукові, смислові опори. Завдання учителя – допомогти учневі засвоїти смислово-образне поняття через актуалізацію візуальної пам’яті, тобто використання знаково-символьних зображень блоку навчальної інформації. При традиційній подачі навчального матеріалу з української мови укрупненими одиницями використовуються опорні сигнали, схеми-ілюстрації, фрейми, структурно-логічні схеми, схеми-класифікації, опорні схеми, опорні конспекти.

Внутрішньопредметній інтеграції відповідає концепція укрупнення дидактичних одиниць (УДО), розроблена П.М.Ерднієвим, апробована на практиці вчителями-новаторами В.Ф.Шаталовим і С.М.Лисенковою. Технологія навчання УДО розкриває і приводить в дію великі психофізичні резерви головного мозку в учнів. Розуміння принципів внутрішньопредметної інтеграції – УДО дасть змогу вчителеві будувати уроки на базі поєднання знань.


Читайте також:

  1. Арт-терапiя як технологія збереження психічного здоров'я. Види арт-терапії.
  2. Базова технологія
  3. Біотехнологія
  4. Біотехнологія і гібридизація соматичних клітин
  5. Біотехнологія одержання антибіотиків
  6. Біотехнологія одержання ІНТЕРФЕРОНІВ
  7. Біотехнологія трансплантації ядер
  8. Бюджетування як управлінська технологія
  9. Взаємозв'язок навчання, виховання та розвитку психіки
  10. Вибір дидактичних методів
  11. Вибір таких методів навчання, які забезпечують самостійність учнів у дослідженні ними літературних явищ.
  12. Види і схеми відбору одиниць




Переглядів: 2166

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Технології формування критичного мислення молодших школярів на уроках української мови і читання | Інтерактивні методи і прийоми навчання української мови молодших школярів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.