Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Лекція № 3

Література.

План.

Лекція № 2

Ступенем окиснення називається умовний заряд атома в молекулі, обчислений з допущенням, що вона складається з іонів. При обчисленні ступенів окиснення виходять з електронегативності речовини: сума ступенів окиснення всіх атомів у сполуці дорівнює нулю.

Ступінь окиснення може бути позитивним і негативним. Він позначається арабською цифрою із знаком "плюс" або "мінус" над символом атома, наприклад К+1, СІ-1. Ступені окиснення атомів у простих речовинах приймаються такими, що дорівнюють нулю, наприклад Н20, Р40. У прикладах з простими речовинами видно невідповідність валентностей і абсолютного значення степеня окиснення. Так, у молекулі Н2 гідроген одновалентний, але його ступінь окиснення дорівнює 0.

 

Тема: Основні класи неорганічних сполук.

Мета: Засвоїти поняття про основні класи неорганічних сполук.

1. Оксиди, номенклатура, класифікація.

2. Гідроксиди, номенклатура, класифікація.

3. Кислоти, номенклатура, класифікація.

4. Солі, номенклатура, класифікація.

1. Хомченко І.Г., Загальна хімія., К.: Вища школа, 1993. С. 4 — 19.

2. Петров М.М., Михилев Л.А., Кукушкин Ю.Н., Неорганическая химия., - 4-е изд., перераб. - Л.: Химия, 1989 г. с. 28 — 39.

 

Хімічні реакції взаємодії кисню з речовинами називаються окисненням, а сполуки елементів з оксигеном — оксидами.

Фосфор, згораючи, окислюється й утворюється оксид фосфору Р205. Вугілля, сірка, залізо, згораючи, окислюються й утворюють оксиди: вуглекислий газ СО2-аксид карбону, сірчистий газ SО2 — оксид сірки, залізну окалину Fе3О4, — оксид заліза.

Оксиди металів, як і залізна окалина та оксид міді, - тверді речовини. Оксиди неметалів можуть бути і тверді, як оскид фосфору і рідкі (вода), і газоподібні, як сірчистий газ і вуглекислий газ (у звичайних умовах).

Оксиди, що взаємодіють з кислотами з утворенням солі й води, називають основними.

Основні оксиди утворюють тільки метали. Наприклад: оксид магнію МаО, оксид кальцію СаО, оксид барію ВаО.

Оксиди, які взаємодіють з основами з утворенням солі й води, називаються кислотними. Назвали їх так тому, що кожному кислотному оксидові відповідає кислота: СО2 — Н2СО3, SО2 — Н2S03, SіО2 — Н2SіО3, Р2О5 — Н3РО4. Кислотні оксиди утворюють неметали і деякі метали, наприклад SО2 — оксид сірки (ІV), SО3 — оксид сірки (VІ), Р2О5, — оксид фосфору (V), СrОз — оксид хрому (VІ), Мn2O7 — оскид марганцю (VII).

Деякі метали утворюють як основні, так і кислотні оксиди. До цих металів належать, наприклад, хром і марганець. Вони мають змінну валентність. Оксиди, в яких хром і марганець мають нижчу валентність, що дорівнює двом, - основні: СrО-оксид хрому (II), МnО — оксид марганцю (ІІ). Їм відповідають основи Сr(ОН)2-гідроксид хрому (ІІ) і Мn(ОН)7 — гідроксид марганцю (II). Оксиди, в яких хром і марганець мають вищу валентність — кислотні.

Кислоти — це складні речовини, що складаються з атомів гідрогену та кислотного залишку. У природі є багато кислот: лимонна кислота в лимонах, яблучна кислота в яблуках, щавелева кислота у листках щавлю. Мурашки захищаються від ворогів, вибрискуючи їдкі крапельки мурашиної кислоти. (Вона міститься також у бджолинній отруті та у волосках жалкої кропиви). Коли прокисає виноградний сік, утворюється всім відома оцтова кислота ("оцет"), а коли молоко — молочна кислота. Ця кислота утворюється також, коли квасять капусту, силосують корми для худоби.

Крім цих кислот, що є в природі,є цілий ряд кислот, які добувають штучно на хімічних заводах. До таких кислот належать сірчана і соляна кислоти. Сірчана кислота Н2S04 — безбарвна рідина, в'язка, як олія, без запаху, майже вдвоє важча за воду. Вона вбирає вологу з повітря і з інших газів. Цю властивість сірчаної кислоти використовують для сушінння газів. Гази осушують пропусканням крізь сірчану кислоту.

В результаті змішуванння сірчаної кислоти з водою виділяється багато тепла. Якщо в сірчану кислоту вливати воду, то вона, не встигнувши змішатися з кислотою, закипить і може викинути бризги сірчаної кислоти на обличчя і руки працюючих.

Сірчана кислота обвуглює деревину, шкіру, тканини. Якщо в пробірку із сірчаною кислотою опустити скіпку, то деревина чорніє — відбувається хімічна реакція, внаслідок якої з деревини виділяється карбон у вигляді вугілля.

Соляна кислота НС1 — водний розчин хлороводню. Вона має запах хлороводню, бо з неї відділяються молекули хлороводню (якщо вона не дуже розведена водою).

Метали за відношеннням їх до кислот можна розмістити в такий ряд у порядку спаданння хімічної активності:

Витісняють водень не витісняють водень

K Na Mg Al Zn Fe Ni Sn Pb (H) Cu Hg Ag Pt Au

Ряд починається лужними металами, а закінчується золотом. Усі метали, що стоять до водню, витісняють його з кислот, причому кожен попередній метал енергійніше, ніж кожний наступний. А метали, що стоять у ряду після водню, не витісняють його з кислот.

Кислоти мають загальні властивості:

1. розчини кислот кислі на смак: це вам відомо на прикладі природних кислот;

2, розчини кислот змінюють забарвлення індикаторів: лакмусу на червоне, а метилового оранжевого на рожеве. Лакмус чутливіший до кислот, ніж наш язик, і дає змогу виявляти присутність їх у таких розведених розчинах, коли смак не відчувається.

Майже всі кислоти, коли на них діють деякі метали, виділять водень, що в них міститься.

Солі складаються із іона метала і кислотного залишку. Вони можуть бути отримані різними способами. Наприклад, при взаємодії кислот або кислотних оксидів з основами, або основним оксидом:

2NHО3 + Са(ОН)2 = Са(NО3)2 + 2H2O

N2O5+ СаО = Са(NО3)2

Амфотерні гідроксиди утворюють тільки солі з сильними кислотами і основами:

Zn(ОН)2 + H2SO4= ZnSO4+ 2Н2О

Zn(ОН)2 +NaОН = Na2ZnO2+2Н2О

Продукти повного заміщення атомів гідрогену в кислоті атомами метала називаються звичайними солями. Наприклад,СuSO4 — сірчанокисла мідь, FеS04 - сірчанокисле залізо.

Для багатоосновних кислот, крім звичайних, також існують і кислі солi (гідросолі). Кислі солі являються продуктом часткового заміщення атомів гідрогену в кислоті на метал (NaHSO4, KH2PO4).

Кислі солі можуть бути отримані наступними способами:

1. Неповною нейтралізацією кислоти або кислотного залишка основою: Н24+ NаОН = NaHSO4+ Н2О

2. Дією кислоти або кислотного залишка на звичайну сіль тієї ж кислоти: K2SO4 +H2SO4 = 2KHSO4

Основні солі (гідроксосолі) являються продуктом часткового заміщеня гідроксильних груп в молекулах основ на кислотні залишки. Наприклад: АІ(ОН)2СL – хлорид дигідроксоалюмінія, АLОНСL2 — хлорид гідроскоалюмінія.

Гідроксиди — це складні речовини, утворені катіонами металів та аніонам гідроксогруп. Гідроксиди металів головної підгрупи першої групи називають лугами. Луги — це добре розчинні в воді гідроксиди металів.

Індикаторами на гідроксиди є фенолфталеїн — в розчині гідроксиду він стає малиновим, та червоний лакмус, який в розчині гідроксиду синіє.

 

Тема: Теорія електролітичної дисоціації.

Мета: Вивчити основні положення теорії ЕДС. Навчитися складати схеми електролітичної дисоціації кислот, солей, основ у водних розчинах.


Читайте також:

  1. Вид заняття: лекція
  2. Вид заняття: лекція
  3. Вид заняття: лекція
  4. Вид заняття: лекція
  5. Вид заняття: лекція
  6. Вступна лекція
  7. Вступна лекція 1. Методологічні аспекти технічного регулювання у
  8. Клітинна селекція рослин.
  9. Колекція фонограм з голосами осіб, які анонімно повідомляли про загрозу вибуху
  10. ЛЕКЦІЯ (4): Мануфактурний період світової економіки
  11. Лекція - Геополітика держави на міжнародній арені
  12. Лекція 02.04.2013




Переглядів: 789

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Циклічні алгоритми | Лекція № 4

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.011 сек.