Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття сукупності і властивості (ознаки) одиниці сукупності

Під сукупністю розуміється безліч (збори, набір, сума) деяких об'єктів. Об'єкти, які утворюють сукупність (множина) називається елементами цієї множини або сукупності.

Прикладами сукупності (множин) є: кількість студентів даного вузу, безліч підприємств деякої галузі виробництва, безліч людей даної галузі, національності, безліч натуральних чисел і так далі і тому подібне

Множина (сукупність) позначається прописною буквою, а їх елементи рядковими. Якщо а є елемент сукупності (множини) А то в математиці використовується запис "а" А. Еслі "в" не є елементом сукупності А, те пишуть "в" А. Возьмем приклад сукупності п'яти підприємств ( 1 - 5), є дані по вертикале:

  1. число робочих;
  2. основні фонди (млн. грн.);
  3. продукція (млн. грн.);

тоді розташовуючи підприємства відрядковий по горизонталі згідно їх номеру, а показники - у вказаному порядку по стовпцях вертикалі відповідно до пропонованого змісту, всю сукупність 15 чисел можна представити в наступному виді матриці:

З даної матриці ми бачимо, що на підприємстві 2 (підкреслено нами) працює 844 робочих, є на 8,0 млн. грн. основних фондів із загальним об'ємом продукції, що випускається, на 10 млн. рублів.

Елементи, безліч яких утворює сукупність, що вивчається статистикою, називають її одиницями. У даній матриці одиницями є підприємства 1 - 5. Самі ж одиниці сукупності характеризуються різного роду якісними і кількісними ознаками.

Якісними ознаками (атрибутивними ознаками) в даній матриці - таблиці є: число робочих, основні фонди, випуск продукції по кожному підприємству (одиниці сукупності), а господарськими ознаками є числа, що характеризують конкретне підприємство за вказаними якісними показниками (робочі, фонди, випуск продукції).

4.3 Класифікація об'єктів і зміст поняття статистичного угрупування

Зміст поняття сукупності тісно пов'язаний з питанням про класифікацію і угрупування. Класифікації і угрупування означають розподіл об'єктів деякої сукупності по групах на підставі їх схожості і відмінності. Під класифікацією розуміється стійке розмежування об'єктів по відповідних групах тих, що володіють однаковими ознаками. Так групують галузі промислового виробництва виходячи з особливостей відповідної галузі (металургія чорна, кольорова). Розподіл галузей промисловості по відповідних групах є процесом класифікації, тобто віднесення тієї або іншої галузі до певного класу на основі відповідних критеріїв або параметрів. Встановлена класифікації не може бути вічною, але до певного часу встановлення класифікація може служити основою для статистики промисловості у всіх дослідженнях, а також формуванні економічної інформації про розвиток, стан, проблемах тих або інших економічних структур що відносяться до промисловості.

Метод угрупувань в статистиці є основним методом і засобом узагальнення і аналізу статистичної інформації про соціально-економічні процеси в житті суспільства. Суть методу угрупувань, як ми бачили, полягає в розчленовуванні досліджуваних совокупностей одиниць (фактів, подій, явищ) на частини (групи) по відповідних характерних ознаках, наприклад, населення по місцю мешкання; промислові підприємства за розміром реалізованої продукції, чисельністю робочих, величині основних фондів і так далі

Застосування методу угрупувань в практичній діяльності викликане особливостями і складними переплетеннями суспільних, економічних і соціальних відносин. Ці складні і різноманітні відносини можуть бути глибоко і всесторонньо виявлені і вивчені при розчленовуванні множини (сукупності) на частини з певними ознаками що представляють інтерес для відповідних служб, економічних або науково-дослідних структур. Відповідні угрупування фактів і явищ, процесів дозволяють на основі масової достовірної статистичної інформації виявити соціально-економічні типи господарств і дати їм кількісну характеристику.

За допомогою методу угрупувань вирішуються наступні основні питання: вибір ознак як наукових підстав для виявлення груп, кількість і межі утворюваних груп. Для побудови груп в статистиці використовуються в основному два види ознак: якісні (атрибутивні) і кількісні (чисельні). Так, при угрупуванні населення по місцю мешкання виділяються дві групи: міське і сільське населення. Число можливих груп статистичних даних може бути обмежене відповідними ознаками (атрибутами) як пів, вік, освіта, класова приналежність і тому подібне Проте угрупування можуть формуватися по безлічі інших ознак і не тільки в статиці на певну дату, але і в динаміці, тобто впродовж якихось років узятих в певному інтервалі.

Оскільки одиниці совокупностей що піддаються угрупуванню, володіють багатьма ознаками, то групи можуть бути утворені поодинці або декільком ознакам узятим в певній комбінації. Угрупування за однією ознакою називаються простими, угрупування по двох і більш ознакам, узятим у поєднанні з другом називається комбінаційними.

Прикладом комбінаційних угрупувань може бути наступна таблиця.

Таблиця 4.1 - Чисельність міського і сільського населення в наший країні за даними перепису 1970 р.

Роки Все населення (млн. чіл.) Зокрема У відсотках до всього населення
міське населення сільське населення міське населення сільське населення
150,2 28,5 130,7
194,1 63,1 131,0
208,8 100,0 108,8
241,7 136,0 105,7

Вказані в таблиці угрупування населення за ознакою міське і сільське населення представлене не тільки в динаміці, тобто в процесі історичного розвитку країни з 1913 по 1970 роки, але і розкривають цей процес в абсолютних і відносних числах.

Кількісна характеристика спостережуваних совокупностей явищ дає наочне уявлення про напрями і тенденції розвитку процесів, що вивчаються нами. Статистична сукупність може бути розкрита за допомогою багатьох показників, кожен з яких відображає певну її властивість. Вся безліч показників, що характеризують певні властивості совокупностей, важливі з погляду мети її вивчення, повинна складати систему взаємозв'язків елементів.

По статистичній структурі показники, що входять в систему, можна умовно розділити на три групи: абсолютні (об'ємні) величини, відносні величини і середні величини.


Читайте також:

  1. II. Поняття соціального процесу.
  2. V теорія граничної корисності визначає вартість товарів ступенем корисності останньої одиниці товару для споживача.
  3. V. Поняття та ознаки (характеристики) злочинності
  4. А/. Поняття про судовий процес.
  5. Адміністративний проступок: поняття, ознаки, види.
  6. Адміністративні провадження: поняття, класифікація, стадії
  7. Аеродинамічні властивості колісної машини
  8. Акти застосування юридичних норм: поняття, ознаки, види.
  9. Аналіз ступеня вільності механізму. Наведемо визначення механізму, враховуючи нові поняття.
  10. Аналізатори людини та їхні властивості.
  11. Аналізатори людини та їхні властивості.
  12. АРХІВНЕ ОПИСУВАННЯ: ПОНЯТТЯ, ВИДИ, ПРИНЦИПИ І МЕТОДИ




Переглядів: 1362

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Глобальна статистична система | Види середніх і способи їх обчислення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.