В Україні йде корінна зміна колишнього механізму управління економікою, його зміна ринковими методами господарювання, які доповнюються державним регулювання. Рішучу роль як в самій структурі ринкових відносин, так і в механізмі їх регулювання з боку держави відіграють фінанси. Фінанси - це складова частина ринкових відносин і водночас головний інструмент реалізації державної політики. Сьогодні як ніколи важливо знати природу фінансів, глибоко розуміти особливості їх функціонування, бачити засоби і методи найбільш повного використання фінансів з метою ефективного розвитку економіки.
Дисципліна «Фінанси» є складовою частиною дисциплін соціально-економічного циклу і передбачає засвоєння теоретичних знань в області функціонування фінансового механізму, принципів організації фінансів у різних сферах діяльності, основ формування і використання цільових грошових фондів, можливих напрямків удосконалення фінансів при зміні економічних і соціальних умов розвитку суспліства, впливу фінансів на суспільний прогрес. Ці знання необхідні майбутньому спеціалісту, щоб об¢єктивно оцінювати економічні процеси, які відбуваються в суспільстві, розуміти суть і тенденції розвитку фінансових відносин та їх особливості у сфері держаних фінансів, міжнародних фінансів і фінансів господарських одиниць, а також, щоб уміти розробляти й вирішувати питання теорії і практики розбудови фінансової політики держави.
Таким чином, головною задачею дисципліни «Фінанси» є розкриття фінансів як багатогранної , об¢єктивної економічної категорії, яка притаманна сучасним системам господарювання і широко використовується державою для збільшення ефективності росту суспільного виробництва.