Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Етикет – (прикріплювати) установлений порядок поведінки в товаристві, певному оточенні, наприклад, придворний етикет, дипломатичний етикет.

Епос (оповідання, епічний вірш) – один з основних родів художньої літератури поряд з лірикою і драмою, що характеризується розповідно-описовою (епічною) формою, широтою зображення подій і характерів.

КОРОТКИЙ ТЕРМІНОЛОГІЧНИЙ СЛОВНИК

Авангардизм– назва різноманітних течій сучасного мистецтва, що прагнуть до корінного оновлення художньої практики, розриву її з усталеними принципами та традиціями, пошуків нового незвичайного змісту та засобів вираження. Риси авангардизму проявилися в деяких школах і напрямках модернізму.

Акварель – 1) фарба, що розчиняється водою; 2) живопис такими фарбами.

Ампір– стиль пізнього класицизму в архітектурі та вжитковому мистецтві, який виник у Франції на початку ХІХ ст. Для А. характерна орієнтація на зразки античного мистецтва, зокрема звернення до давньоримських та давньоєгипетських декоративних форм (військові трофеї, крилаті сфінкси та ін.), строгі монументальні форми.

Анімізм (душа) - світосприйняття, що ґрунтується на переконанні в існування душ та духів як першооснови всього сущого, на уявленні про природу як живу істоту.

Антропоцентризм – філософський принцип, згідно з яким людина є центром Всесвіту і найвищою метою всіх подій, що відбуваються у світі.

Бароко (давний, примхливий) – стиль, що панував у образотворчому мистецтві та архітектурі, меншою мірою – у літературі та музиці кінця ХVI –першої половини XVIII ст. Для Бароко характерні врочистість, декоративна пишність, динамічність композиції, мальовничість, багатство контрастів світла й тіні, вигнутість ліній у архітектурі.

Бестселер – популярна книжка, що видається великими тиражами, має попит і користується неабиякою популярністю.

Вандалізм – безглузде, нещадне, варварське нищення пам’яток культури і мистецтва, безжальне, жорстоке ставлення до культурних і матеріальних цінностей.

Варвар(чужинець, не грек) – 1) назва, яку давні греки і римляни давали всім чужинцям, що розмовляли незрозумілою їм мовою та були далекі від еллінської та римської культури; 2) перен. жорстока, груба, некультурна людина, руйнівник культурних цінностей.

ВЕРТЕП – вид мандрівного лялькового театру, що ставив п’єски, пов’язані із біблійним різдвяним сюжетом ( з грец. – печера, в якій народився Ісус).

Вітраж(скло) – орнаментальна чи сюжетна декоративна композиція (у вікні, на дверях, перегородці, ширмі тощо) з кольорового скла чи іншого матеріалу, що пропускає світло.

Гармонія (стрункий порядок, зв’язок) – 1 ) у грецькій міфології дружина міфічного царя Кадма з Фів, дочка Ареса і Афродіти; 2) у давньогрецькій філософії - організованість космосу, що протистоїть хаосу; 3) узгодженість і пропорційність усіх елементів твору, стрункість і чіткість побудови; 4) виражальні засоби музики, що ґрунтуються на поєднанні тонів у співзвуччя й послідовності співзвуч в умовах ладу і тональності; 5) розділ теорії музики, що вивчає принципи побудови акордів, їх співвідношення та закономірності поєднання; 6) Г. сфер – античне естетико – космологічне вчення; було висунуте піфагореїзмом і .популярне аж до нового часу. Стверджувало, що космос – це ряд небесних сфер (місяць, сонце, п’ять планет, нерухомі зорі), кожна з яких при обертанні видає свій музичний звук.

Готика (від назви германського племені готів) – художній стиль часів пізнього середньовіччя (виник у ХІІ ст.), характерною рисою якого є гострота ліній, шпичастість будівель, стрілчастість вікон-вітражів, видовженість, загостреність форм живопису та скульптури.

Гравюра(вирізати, висікати) – 1) вид графіки, у якому зображення є друкованим відбитком з малюнка, виконаного художником-гравером на спеціально підготовленій дошці (друкарській формі); 2) пластина, на якій вирізьблено малюнок.

Графіка(пишу, креслю, малюю) – 1) сукупність усіх засобів певної писемності, система співвідношень між літерами письма і звуками мови; 2) вид образотворчого мистецтва, основним зображальним засобом якого є малюнок, виконаний на папері за допомогою пензля, олівця, пера тощо; 3) друковані художні зображення, в основі яких лежить такий малюнок; 4) Г. книжкова – різновид Г., призначенням якого є художньо-образне та декоративне оформлення книжки.

Гуманізм – 1) система ідей і поглядів на людину як найвищу цінність; 2) течія західноєвропейської культури епохи Відродження, спрямована на утвердження поваги до гідності й розуму людини, її права на земне щастя, вільний вияв природних людських почуттів і здібностей.

ДЕТИНЕЦЬ – укріплена центральна частина стародавнього міста на Русі, обнесена стінами. З XIV ст., почала називатися Кремлем.

Догмат (думка, рішення, філософське вчення) – 1) у стародавній та середньовічній філософії – поняття, яким позначали основне положення того або іншого вчення; 2) поняття, ідеї, учення (напр., релігії), які вважають істинними за будь-яких умов; те саме, що й догма.

Еклектизм, еклектика -у широкому значенні - поєднання в одному вченні різнорідних, органічно несумісних елементів, безпринципне запозичення і змішування суперечливих ідей, оцінок, теорій; використання і підтасовування вирваних з контексту фактів, формулювань, цитат тощо.

Еллінізм – 1) період в історії Східного Середземномор’я, Передньої Азії і Причорномор’я з часу завоювань Александра Македонського (334-324 рр. до н.е.) до 30 р. н. е.; 2) слово чи мовний зворот, запозичені з давньогрецької мови.

Етнос (народ) – стійка, стала соціальна група людей, що історично склалася.

Євангеліє (добра, радісна звістка) – назва ранніх християнських творів, які розповідають про життя і вчення Ісуса Христа. Крім чотирьох Є., що ввійшли до канонічного тексту Нового Заповіту (від Матвія, від Марка, від Луки і від Івана ), існували апокрифічні Є. Петра, Андрія, Пилипа, Фоми та ін. Канонічні Є. – Богом натхненні священні твори для віруючих і основа християнського віровчення.

Жанр (вид, стиль) - 1) багатозначне поняття, що характеризує історично сформовані роди і види мистецьких творів у зв’язку з їхнім походженням і життєвим призначенням, способом і умовами творення, виконання і сприйняття, а також з особливостями змісту і формами; 2)побутове реалістичне малярство, що зображає картину звичайного, громадського чи приватного життя


Читайте також:

  1. The peace – порядок
  2. А.1. Порядок Magnoliales - магнолієцвіті
  3. Абсолютні синоніми (наприклад, власне мовні й запозичені) в одному тексті ділового стилю вживати не рекомендується.
  4. АНАЛІЗ ПОВЕДІНКИ СПОЖИВАЧА
  5. Антидоти і порядок їхнього використання. Само і взаємодопомога при ураженні ОР.
  6. Атестація аудиторів та порядок скасування атестата
  7. База оподаткування, ставки податку та порядок обчислення.
  8. Верховна Рада України: структура, функції, порядок формування та взаємодії з іншими органами влади.
  9. Види банківських рахунків та порядок їх відкриття в установах банку
  10. Види банківських розрахунків і порядок їх відкриття.
  11. Види девіантної поведінки
  12. Види етикету




Переглядів: 979

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
УКРАЇНСЬКА КУЛЬТУРА ХХ СТОЛІТТЯ | ДЛЯ ЗАМІТОК

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.