Створення Держстандарту України на базі республіканського управління Держстандарту СРСР поклало початок розвитку національної системи стандартизації України.
Етапи створення та розвитку національної системи стандартизації.
Вже через місяць після проголошення незалежності України, 23-го вересня 1991 року, Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Питання Державного комітету України по стандартизації, метрології та якості продукції" №223, якою встановлювалося, що правонаступником колишнього Українського республіканського управління Держстандарту СРСР є Державний комітет України по стандартизації, метрології та якості продукції (Держстандарт України).
Виходячи з необхідності стандартизації для забезпечення взаємозамінності продукції, а також її важливості в усуненні технічних бар'єрів у торгово-економічному та науково-технічному співробітництві, 13 березня 1992 р. глави урядів країн СНД підписали "Угоду про проведення погодженої політики в галузі стандартизації, метрології та сертифікації"". Угодою передбачено:
- використання діючих стандартів ГОСТ як міждержавних;
- збереження абревіатури ГОСТ у нових міждержавних стандартах;
- використання та розвиток основних положень діючих систем стандартизації та метрології;
- проведення робіт з сертифікації на основі загальних організаційно-методичних положень;
- визнання існуючих державних еталонів одиниць фізичних величин як міждержавних.
Обов'язки центрального органу виконавчої влади у сфері стандартизації до 1 жовтня 2002 р. виконував Держстандарт України. У зв'язку з проведеною структурною реорганізацією зараз він має назву Державний комітет з питань технічного регулювання та споживчої політики (Держспоживстандарт)і є спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів, стандартизації, метрології, підтвердження відповідності.