Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Рух оборотних коштів

На відміну від основних виробничих фондів оборотні фонди споживаються в одному виробничому циклі і їхня вартість повністю переноситься на вартість виготовленої продукції. При цьому одна їхня частина в речовій формі входить до створеного продукту і набирає товарної форми, в якій її буде використано споживачем. Інша частина також повністю споживається у процесі виробництва, але, втрачаючи свою споживну вартість, у речовій формі до продукту праці не входить (паливо). Оборотні виробничі фонди становлять собою мінімально необхідні для виконання виробничої програми запаси сировини, основних матеріалів, покупних напівфабрикатів, допоміжних матеріалів, палива, запасних частин для ремонту, малоцінних і швидкозношуваних предметів, а також незавершеного виробництва.

Фонди обігу, хоч і не беруть участі безпосередньо у виробничому процесі, є необхідним елементом для забезпечення єдності виробництва і обігу. Сфера їхнього функціонування створює передумови для виділення їх у самостійне поняття "фонди обігу".Фонди обігу складаються із запасів готової продукції на складі підприємства; товарів, відвантажених покупцям; залишку грошових коштів на рахунку в банку і касі підприємства. Оборотні виробничі фонди і фонди обігу знаходяться в постійному русі і забезпечують безперервний кругообіг засобів. При цьому відбувається постійна і закономірна зміна форм авансованої вартості: з грошової вона перетворюється на товарну, потім — на виробничу і знову на товарну і грошову. Отже, кругообіг оборотного капіталу відбувається за схемою: Г - Т… В… - Т1 - Г2, де Г - грошові кошти, які авансуються господарюючими суб’єктами; Т – засоби виробництва; В – виробництво; Т1 – готова продукція; Г2 – грошові кошти, одержані від продажу продукції, що включають в себе реалізований прибуток.

Крапки (...) означають, що оборот капіталу перервано, але процес його кругообігу продовжуватиметься у сфері виробництва. Таким чином, виникає об'єктивна необхідність авансування коштів для забезпечення безперервного руху оборотних виробничих фондів і фондів обігу з метою створення необхідних виробничих запасів, незавершеного виробництва, готової продукції і умов для її реалізації. Рух оборотних виробничих фондів і фондів обігу становлять єдиний процес, який забезпечується відповідним оборотним капіталом. Це дає можливість об'єднати оборотні виробничі фонди і фонди обігу в єдине поняття — оборотні кошти.

Складові елементи оборотних коштів підприємства. Оборотні кошти — це грошові ресурси, які вкладено в оборотні виробничі фонди і фонди обігу для забезпечення безперервного виробництва та реалізації виготовленої продукції, які беруть участь у виробничому процесі один раз і повністю переносять свою вартість на собівартість продукції.

Організація оборотних коштів включає:

• визначення складу і структури оборотних коштів;

• визначення потреби підприємства в оборотних коштах;

• визначення джерел формування оборотних коштів;

• розпорядження та маневрування оборотними коштами;

• відповідальність за зберігання та ефективне використання оборотних коштів.

Склад оборотних коштів — це сукупність окремих елементів оборотних виробничих фондів і фондів обігу.

Структура оборотних коштів — це частка вартості окремих статей оборотних виробничих фондів і фондів обігу в загальній сумі оборотних коштів.

Структура оборотних коштів має значні коливання в окремих галузях господарства. Вона залежить від складу і структури витрат на виробництво, умов поставок матеріальних цінностей, умов реалізації продукції, проведення розрахунків (наприклад, вугільна промисловість, легка та харчова промисловість, машинобудування, нафтохімічна промисловість). Склад і структура виробничих запасів, незавершеного виробництва і готової продукції є важливим індикатором комерційної діяльності підприємства. Розуміння специфіки структури оборотних активів на підприємстві дає змогу не

 

Рисунок 6.1 – Класифікація оборотних коштів

 

лише краще управляти ними, а й концентрувати увагу саме на тих ділянках, де має бути забезпечене найефективніше їх використання. Це можна віднести не лише до нормованих статей оборотних активів, а й до тієї їх частини, яка обслуговує сферу обігу. Важливого значення також набуває класифікація оборотних коштів, оскільки дає можливість підприємству визначити оптимальний склад і структуру, потребу та джерела формування оборотних коштів. Від цього значною мірою залежить фінансовий стан підприємства. Оборотні кошти класифікуються за декількома ознаками .

Класифікація оборотних коштів  
Залежно від участі у кругообігу коштів  
• оборотні кошти, авансовані в оборотні виробничі фонди; • оборотні кошти, авансовані у фонди обігу  
За методами планування  
• нормовані; • ненормовані  
За джерелами формування  
• залучені; • власні та прирівняні до власних; • інші.  
Залежно від ліквідності
• абсолютно ліквідні кошти; • швидко реалізовані оборотні кошти; • повільно реалізовані оборотні кошти
Залежно від ступеня ризику вкладання капіталу
• оборотний капітал з мінімальним ризиком вкладень; • оборотний капітал з середнім ризиком вкладень; • оборотний капітал з високим ризиком вкладень
Залежно від стандартів обліку і відбиття в балансі підприємства
• оборотні кошти в запасах; • кошти;• розрахунки; • інші активи
Залежно від матеріально-речовинного утримання
• предмети праці; • готова продукція і товари; • гроші і кошти в розрахунках Запитання і завдання для самоконтролю 1. Що таке підприємницька діяльність? 2. У чому полягає економічна сутність підприємництва? 3. Поясніть, яка існує відмінність між фізичною та юридичною особами. 4. Які види підприємств Ви знаєте? 5. Поясніть економічну відмінність між доходом та прибутком. 6. Визначте структуру промислового капіталу. 7. Дайте пояснення кругообігу та обороту капіталу. 8. Дайте визначення зношення й амортизації основного капіталу Тематика реферативних повідомлень до теми 6 1. Фірма як суб’єкт ринкових відносин. 2. Основні фонди підприємства. 3. Амортизаційна політика на підприємстві. 4. Капітал і виробничі фонди підприємства. 5. Модернізація та відтворення основних фондів. 6. Підприємство як суб'єкт ринкової економіки. 7. Підвищення ефективності використання основних фондів підприємств. 8. Види підприємств та їх організаційно-правові форми. 9. Форми добровільних об’єднань підприємств. 10. Обіг промислового капіталу. 11. Внутрішнє та зовнішнє середовище фірми. 12. Механізм реалізації підприємництва як форма економічної діяльності.    

Читайте також:

  1. Активний бюджетний дефіцитхарактеризу­ється спрямуванням коштів на інвестування еко­номіки, що сприяє зростанню ВВП.
  2. Амортизація інших необоротних матеріальних активів
  3. Аналіз грошових коштів
  4. Аналіз грошових коштів підприємства
  5. Аналіз ефективності використання оборотних активів
  6. АНАЛІЗ ОБОРОТНИХ АКТИВІВ ЗА ДЖЕРЕЛАМИ ЇХ ФОРМУВАННЯ
  7. Аналіз оборотності оборотних коштів.
  8. Аналіз руху грошових коштів та дебіторської заборгованості
  9. Аналіз руху грошових коштів у контексті нової фінансової звітності Важливим завданням аналізу фінансового стану підприємства є оцінка руху грошових коштів підприємства.
  10. Аналіз структури оборотних коштів
  11. Арешт коштів на рахунку платника податків здійснюється виключно на підставі рішення суду, шляхом звернення органу державної податкової служби до суду.
  12. Аудит грошових документів та грошових коштів у дорозі.




Переглядів: 970

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Зношення й амортизація основного капіталу | Сутність і види витрат виробництва. Собівартість

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.