Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



СУТЬ І ВИДИ ПЛАНУВАННЯ

ТЕМА 1. ПЛАНУВАННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПІДПРИЄМСТВА

Київ 2013

АВТОР КОРНІЄНКО Т.М.

ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ

ЗМІСТ

 

 

ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ ЛЕКЦІЙ…….…………………………………..

Тема 1. Планування діяльності підприємства 13

Тема 1. Загальна характеристика підприємства……………………………….17

Тема 2. Управління і структура підприємства…………………………………35

Тема 3. Інфраструктура підприємства………………………………………….38

Тема 4. Виробничі фонди підприємства……………………………………….40

Тема 5. Техніко-технологічна база підприємства…………………………. …47

Тема 6. Персонал підприємства та продуктивність праці…………………….51

Тема 7. Оплата праці на підприємстві……………………………………… .56

Тема 8. Виробничий процес і його організація……………………………….60

Тема 9. Інноваційні процеси на підприємстві…………………………………64

Тема 10. Нематеріальні ресурси та активи підприємства……………………..67

Тема 11. Інвестиційні ресурси підприємства…………………………………..70

Тема 12. Регулювання, прогнозування та планування діяльності підприємства ....73

Тема 13. Виробництво, якість та конкурентоспроможність продукції………77

Тема 14. Витрати і ціни на продукцію……………………………………….81

Тема 15. Фінансово-економічні результати та ефективність діяльності підприємства………...…………………………………………………………..87

Тема 16. Антикризова система господарювання на підприємстві………..…92

 

 

Ефективність діяльності підприємства в умовах ринкової економі­ки визначається багатьма обставинами: правильним встановленням кількості, якості і асортименту продукції; вибором оптимальної технології і організації виробництва; своєчасним і раціональним ресурсним забезпеченням; розміром основного і оборотного капіта­лу; формами та методами реалізації продукції.

 

В умовах ринкової системи господарювання діапазон цих чинни­ків дуже значний. Тому кожне підприємство повинне забезпечити їх оптимальне поєднання, що передбачає дотримання відповідних форм і методів їх внутрішнього взаємоузгодження. Такою формою є планування виробничої та господарської діяльності підприємства. Досвід країн із розвинутою ринковою економікою свідчить, що в умовах ринку з жорсткою конкуренцією планування господарсько-виробничої діяльності — головна умова виживання та економічного зміцнення підприємств, оскільки дає змогу найповніше використати ресурси, комплексно й швидко вирішити питання виробництва продукції з урахуванням попиту і пропозиції на ринку. Це зумовлено самою суттю планування, бо воно, по-перше, має справу з вибором можливої альтернативи розвитку підприємства з їх значної кількос­ті. По-друге, реалізація вибраної альтернативи здійснюється на основі сьогоднішніх рішень. По-третє, планування — це безперерв­ний процес прийняття рішень з уточненням мети і завдань розвитку підприємства, визначення його стратегії і тактики. По-четверте, в розроблених деталізованих планах скоординовано показники, що всебічно характеризують економіку підприємства. І по-п'яте, вихід­ними принципами планування є рентабельність і забезпечення над­ходження коштів в обсязі, що задовольняє власників, засновників, акціонерів, державу тощо.

 

Розрізняють планування довгострокове і короткострокове. На­приклад, питання забезпечення підприємства сировиною, матеріала­ми, плати за енергію, воду потребують вирішення протягом коротко­го проміжку часу. Водночас необхідність у придбанні устаткування та способи його використання, кадрова політика, визначення асорти­менту продукції і ринків збуту розглядаються в довгостроковому плані.

На підприємстві розробляють стратегічні, поточні та оперативні плани. Стратегічніподіляють на середньо- й довгострокові. Середньострокові плани розробляють на період від 2 до 5 років, а довгострокові — від 5 до 15 років і більше. Основною формою стратегічного планування є розробка середньострокових планів.

Довгострокові розробляють-у тих випадках, коли вирішення еконо­мічних і технічних поблем не вкладається в середній період.

Поточні планирозробляють на строк до одного року. Вони складаються на базі середньострокових стратегічних планів і реалі­зують їх завдання з урахуванням змін ринкових умов, економічного та політичного середовища.

Оперативні планирозробляють на менш короткий період часу: квартал, місяць, декаду, добу. Це зумовлено необхідністю врахуван­ня швидких змін у попиті споживачів і кон'юнктурі ринку, усклад­нень у забезпеченні підприємства сировиною та матеріалами, асор­тименту продукції.

 

Система стратегічних, поточних і оперативних планів забезпечує гнучкість виробництва при його орієнтації на досягнення перспек­тивної мети.

Стратегічний план включає такі складові: аналіз середовища, програма діяльності підприємства, його завдання і цілі, план розвит­ку господарського портфеля, стратегія зростання.

Аналіз середовищапередбачає вивчення макрооточення, безпосе­реднє оточення, внутрішнє середовище. Аналіз макрооточення вклю­чає вивчення таких компонентів середовища, як стан економіки, правове регулювання і управління; політичні процеси; природне середовище та ресурси; соціальні і культурні проблеми; науково-тех­нічний і технологічний розвиток суспільства та інфраструктури тощо.

Аналіз безпосереднього оточення здійснюється за такими основ­ними компонентами: покупці; постачальники; конкуренти; ринок робочої сили.

Внутрішнє середовище аналізують за напрямами: персонал (по­тенціал, кваліфікація, інтереси); організація управління; виробницт­во; фінанси; маркетинг; організаційна культура.

Програма діяльності підприємства. В цьому розділі плану відоб­ражується сфера діяльності підприємства: виробництво продукції, розробка і впровадження перспективних видів продукції, задоволен­ня потреби споживачів.

Завдання і цілі підприємства. Розробляють систему завдань, вирішення яких забезпечує досягнення цілей, намічених у програмі підприємства.

План розвитку господарського портфеляпередбачає аналіз стану всіх підрозділів підприємства (окремих виробництв, цехів, виробни­чих дільниць, бригад); асортименту продукції та окремих її видів; рентабельності продукції, місткості ринку, інтенсивності конкуренції, можливості зниження собівартості та інших показників.

Стратегія розвитку підприємстває заключною частиною страте­гічного плану, де визначаються напрями дальшого розвитку підпри­ємства за рахунок впровадження нових видів продукції і проникнен­ня на нові ринки.


Читайте також:

  1. Абстрактна модель оптимального планування виробництва
  2. Алгоритм планування податкових платежів. Вибір оптимального варіанту оподаткування та сплати податків.
  3. Аналіз та планування витрат організації на професійне навчання персоналу
  4. Бар’єри стратегічного планування та заходи щодо їх подолання
  5. Бізнес-план як один із головних інструментів редакційного планування
  6. Бізнес-планування
  7. Бізнес-планування інвестиційного проекту. Розробка планів фінансового проекту
  8. Бізнес-планування, його суть та призначення
  9. Бюджетне планування
  10. Бюджетне планування та прогнозування.
  11. Бюджетне планування.
  12. Бюджетне фінансове планування.




Переглядів: 807

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ПО 3–МУ ЗМІСТОВНОМУ МОДУЛЮ | ОСНОВНІ РОЗДІЛИ І ПОКАЗНИКИ ПЛАНУ РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВА

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.