Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Джерела і системи водопостачання.

Джерелами водопостачання можуть бути поверхневі, підземні та атмосферні води. Залежно від глибини залягання підземні води поділяють на верховодку, ґрунтові і міжпластові. Верховодка — це вода, що утворюється за рахунок фільтрації крізь ґрунт атмосферних опадів, знаходиться близько від поверхні землі і не виключає бактеріального забруднення. Вона найменш придатна до використання. Ґрунтові води утворюються за рахунок накопичення профільтрованої води над першим водоопірним горизонтом і можуть залягати на глибині до кількох десятків метрів. У природних умовах ґрунтові води незабруднені, повністю відоражують хімічний склад ґрунту, з якого походять, мають незначну колірність, прозорість і цілком придатні до споживання. Міжпластові води — між двома водонепроникними горизонтами. Якщо міжпластові горизонти мають схил і вода піднімається нище водоопірного горизонту, то стають напірними — артезіанськими. Завдяки захищеності водоносними горизонтами міжпластові води характеризуються повною прозорістю, безколірністю, відсутністю завислих та органічних речовин, бактеріологічною чистотою та стійкістю фізико-хімічних показників. Забруднення глибоких водоносних горизонтів може відбутися через тріщини у земних породах, занедбані шахти і колодязі, під час фільтрації промислових стічних вод крізь тріщини.

Річки як джерела водопостачання — непевні у санітарному відношенні. Причина — населені пункти, що розташовані на берегах. Річки забруднюються під час купання, риболовного промислу, а також стічними водами пароплавних пристаней та промислових підприємств.

В озерах відбувається осадження завислих частинок, а органічні частинки, що є в мулові, сприяють перебігу біохімічних процесів та самоочищенню. Хімічний склад води водосховищ залежить від складу річкових, талих, дощових і ґрунтових вод, які надходять туди. Завдяки випаровуванню з поверхні поступово підвищується мінералізація води. Цвітіння води влітку, пов'язане з розростанням водоростей, призводить до утворення сірководню (за рахунок їх відмирання), наслідком чого є загибель риби та зменшення у воді кисню. Ставки є невеликими штучними водоймищами, створеними внаслідок накопичення води зі струмків і джерел. У разі використання ставків для водопостачання їх розташовують вище зеленої зони населеного пункту, подалі від джерел забруднень. Навколо ставка висаджують смугу зелених насаджень і створюють зону санітарної охорони.

Обираючи джерело водопостачання для подальшої експлуатації, проводять його санітарно-гігієнічне обстеження, щоб виявити існуючі та можливі джерела забруднення, їх причини та величину, встановити санітарно-епідемічну небезпеку, визначити обсяг лабораторних досліджень, установити зони санітарної охорони.

Під час використання для водопостачання поверхневих вод виділяють два пояси санітарної охорони. Перший пояс — зона суворого режиму — установлюють вверх за течією на відстані не менше ніж 200 м від водозабору, униз за течією — не менше ніж 100 м. На цій території забороняють будівництво, проживання людей, випускання стоків, купання, водопій і випасання худоби, прання білизни, риболовлю, застосування пестицидів, органічних та мінеральних добрив. Другий пояс — зону обмежень — встановлюють уверх за течією на відстані 5-денного шляху води до місця водозабору, на великих річках — 20—30 км уверх за течією, на малих — увесь басейн річки. Промислові підприємства, населені пункти, житлові будинки, що розташовуються на території цього поясу, не повинні викидати стічні води, промислові викиди, продукти гниття та нечистоти у водоймище.

Для підземних джерел межі першого поясу визначають при надійно захищених горизонтах — не менше 30 м, для незахищених чи недостатньо захищених — не менше 50 м. Межі другого — з урахуванням терміну відмирання мікроорганізмів та ступеня захищеності водоносного горизонту — від 50 до 1000 м і більше.

 


Читайте також:

  1. I. Органи і системи, що забезпечують функцію виділення
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. II. Анатомічний склад лімфатичної системи
  4. IV. Розподіл нервової системи
  5. IV. Система зв’язків всередині центральної нервової системи
  6. IV. Філогенез кровоносної системи
  7. POS-системи
  8. VI. Філогенез нервової системи
  9. А джерелами фінансування державні капітальні вкладення поділяються на централізовані та децентралізовані.
  10. Автокореляційна характеристика системи
  11. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ ДИСПЕТЧЕРСЬКОГО УПРАВЛІННЯ
  12. АВТОМАТИЗОВАНІ СИСТЕМИ УПРАВЛІННЯ ДОРОЖНІМ РУХОМ




Переглядів: 2096

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Фізіологічна роль та гігієнічне, епідеміологічне значення води. | Гігієнічні вимоги щодо якості питної води та її санітарне оцінювання.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.