Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Нафтоматеринські формації

Моласові формації

Термін моласи вперше був запропонований для визначення рихлих пісковиків і конгломератів третинного періоду західної частини Швейцарії. Пізніше цей термін був поширений на піщаноконгломератові товщі різного віку, які утворилися в процесі руйнування молодих хребтів. Моласи сформувались в кінці геотектонічного циклу і тому породи в них неметаморфізовані (моласи альпійського циклу).

До складу молас входять всі типи уламкових порід, які характеризуються слабою відсортованістю. Крім уламкових, в складі молас присутні хемогенні та органогенні породи - вапняки, гіпси та ін. Забарвлення порід строкате, часто буре. В моласах спостерігається ритмічність, товщина ритмів від одного до десяти метрів. Органічні залишки в них рідкісні, це переважно залишки наземних і прісноводних тварин, рідше флори. Прикладом типової моласи є альпійська ( Карпати, Кавказ) міоценового віку, яка поділяється на три товщі. Нижня - прісноводна, складена аркозовими пісковиками, середня – лагунними і морськими відкладами (карбонатні і глинисті аркозові пісковики, шари гіпсів, солей, мергелі). Верхній відділ - прісноводна моласа.

Моласові формації виникають в епохи енергійного і різко диференційованого підняття. Товщі порід, які піднімаються, піддаються в цей час глибокому ерозійному зрізу аж до розмиву глибинних кристалічних порід.

Продукти розмиву швидко захоронювались в прилягаючих областях, завдяки чому товщина моласових відкладів досягає сотень і декількох тисяч метрів.

Моласові формації не багаті на корисні копалини, але в них зустрічаються поклади міді, солей, вугілля, розсипні родовища благородних металів, нафта.

Вивчення нафтоматеринських формацій пов’язане зі значними труднощами, так як нафта досить рухома і може знаходитись цілком в інших відкладах, а не в тих, що сформувались.

З виходом ув 1932 р. монографії І.М. Губкіна “Учение о нефти” стало міцніти серед вчених переконання, що спочатку нафта утворюється в дисперсному стані, переважно в глинистих породах, а пізніше мігрує в пористі проникні пласти, які називаються колекторами, в яких залягає у вигляді покладів.

Як відмічав Н.Б. Вассоєвич, мікронафта зустрічається в більшості осадочних порід, тому багато осадочних порід можуть розглядатись як нафтоматеринські. За цією ознакою нафтоматеринські породи можна поділити на три групи : 1) потенційно материнські шари, якщо вони ще не віддали свою розсіяну нафту в колекторі; 2) нафтогенеруючі, якщо вони вже генерували нафту, але не втратили здатності виробляти її і надалі; 3) бувші нафтоматеринські породи, якщо вони в процесі катагенезу або метаморфізму втратили мікронафту.

Необхідною умовою для формування нафтоматеринських формацій, так як і вугленосних, є накопичення органічної речовини. Але на відміну від вуглеутворення (континентальні і перехідні фації), ця органічна речовина формується в мілководних морях і лагунах. Вважають, що згідно органічної гіпотези походження нафти, формування бітумів відбувається за рахунок перетворення без доступу кисню речовин змішаного тваринного і рослинного походження, серед яких переважають залишки одноклітинних організмів. Збереження значної кількості органічного матеріалу в осадках можливе лише при його швидкому захороненні. В цьому випадку в самому осадку створюються відновне середовище, що затрудняє окислення органіки. Накопичення глин сприяє ізоляції органічної речовини від середовища відкладання.

Подальше перетворення органічної речовини відбувається в присутності води, глинистих мінералів, підвищеної температури, в область якої при значному зануренні попадають нафтоматеринські породи.

Тому при інших рівних умов області значного занурення земної кори є найбільше сприятливими для формування нафтоматеринських формацій.

Нафтоматеринські формації часто формуються паралельно з соленосними, строкатими, моласовими та вугленосними формаціями. Особливої уваги заслуговує зв’язок вугленосних і нафтоматеринських формацій, так як в природі є регіони, де вугленосні формації є одночасно і нафтоносними (середньоюрські відклади Ельби, пенсільванські шари Апалачських гір).

Більша частина нафтогазових родовищ належить до відкладів морів, менша – до внутрішніх крупних водойм типу Каспійського моря, дуже опріснених.

Керівна роль в утворенні нафтоматеринських порід належить тектонічному режиму, а також залежить від віку западини та геологічного розвитку території.

Найбільші скупчення вуглеводів приурочені до центральних частин западин, прикладом яких є Дніпровсько-Донецька западина, Західносибірська низовина, Південна Аляска, що пояснюється тим, що в центральних найбільш прогнутих ділянках досить сприятливі умови для накопичення органічної речовини.


Читайте також:

  1. IV. Критерій питомої потенціальної енергії деформації формозміни
  2. Tема 4. Фації та формації в історико-геологічному аналізі
  3. Акціонерні товариства як механізм трансформації
  4. Алфавітний підхід до вимірювання кількості інформації.
  5. Аналіз зовнішньої інформації
  6. Аналіз інформації та постановка задачі дослідження
  7. Аналіз та інтерпретація інформації
  8. Аналіз та узагальнення отриманої інформації.
  9. Аналіз якості виробничої інформації
  10. Аналітико-синтетична переробка інформації
  11. Аналітична обробка інформації вузлами інформаційно-аналітичної функціональної підсистеми МОЗ України і питань НС.
  12. БАГАТОКАНАЛЬНІ СИСТЕМИ ПЕРЕДАЧІ ІНФОРМАЦІЇ




Переглядів: 672

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Флішеві формації | Соленосні формації

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.