Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



РОЛЬ ПСИХОКОРЕКЦІЙНОГО ДІАЛОГУ В ПСИХОАНАЛІТИЧНІЙ ІНТЕРПРЕТАЦІЇ КОМПЛЕКСУ ТЕМАТИЧНИХ ПСИХОМАЛЮНКІВ

Психодинамічна теорія, яка розробляється академіком АПН України Т. С. Яценко та її послідовниками, спрямована на дослідження феномену цілісності психіки, базується на процесуальній діагностиці та глибинно-психологічній корекції, в основі яких лежить діалогічна взаємодія психолога з суб’єктом. Діалог у психокорекційній практиці виступає основним засобом актуалізації рефлексивної активності суб’єкта [8].

Психокорекційний діалог пов’язаний із процесуальною діагностикою, яка означає здатність психолога розпізнавати в процесі групової корекції iндивiдуально-психологiчнi риси особистості, це злиття в практиці психодiагностичного та психокорекцiйного процесів. Процесуальнiй психодiагностицi притаманна неповторність конкретно-семантичного аспекту, який пов'язаний з неповторністю та своєрідністю особистісних проблем протагоніста. Т. С. Яценко вказує, що особливості процесуальної психодiагностики залежать вiд ступеня ригiдностi «захисних» тенденцiй iндивiда, вiд його психологічної готовності до навчання й мотиваційної сили та орiєнтацiя на самозмiни, на оновлення свого способу життя, бачення довколишнього свiту [8, 25]. Процесуальна психодiагностика будується на максимальному наближенні до внутрішньої феноменології суб’єкта, до його бачення себе й оточуючих, до його розуміння проблеми, несвідомих передумов труднощів спілкування. За допомогою психодинамiчної iнтерпретацiї малюнків, яка передбачає iнтелектуалiзацiю зображень самим автором, можемо виявити логічну впорядкованість поведінкового матеріалу. Т. С. Яценко стверджує: «Процесуальна діагностика та корекція враховують динамічні характеристики психіки, внаслідок чого психолог має змогу визначати динаміку діалогу адекватно пізнанню феномена психіки протагоніста. При цьому попередній комунікат зумовлює наступний крок у просуванні разом із протагоністом до глибинного пізнання індивідуально-неповторної психіки» [3, 202].

Діалогічна взаємодія є невід’ємною складовою глибинно-психологічного пізнання, спирається на логічну вірогідність поведінкового матеріалу. Т. С. Яценко наголошує на наявності взаємних переходів від мови прогнозів (на основі висловлювань суб’єкта чи його продуктів діяльності) до їх підтвердження наступною його активністю в діалогічній взаємодії, які виявилися істинними [9, 31].

Психокорекційний діалог спрямований на надання допомоги суб’єкту у вирішенні його особистісної проблеми та виконує наступні функції (представлені в табл. 1.1):

Таблиця 1.1

Функційні значення діалогу

Функція Значення
Інформаційна накопичення матеріалу з метою встановлення діагностичних висновків
Пальпулятивна виявлення психологічно навантажливих моментів для протагоніста
Розвивальна розгортання фіксованої події у просторі й часі
Діагностично-уточнювальна (підтверджувальна) вибудування гіпотези стосовно проблематики протагоніста
Діагностично-корекційна роз’яснення суб’єктові глибинних витоків його поведінки (проблематики)

 

Значну роль у веденні діалогу відіграють запитання, які каталізують розгорнуту бесіду, структурують розповідь, допомагають протагоністу представляти особистісну інформацію пережитого життєвого досвіду. Запитання повинні бути не жорстко формалізованими, а максимально наближеними до індивідуальної неповторності психіки суб’єкта. Інтерпретацію психолог використовує лише тоді, коли в процесі діалогу виокремлено достатню для висновків кількість доказового матеріалу. У ході діалогу відбувається діагностування глибинних передумов особистісної проблематики суб’єкта й сприяння усвідомленню протагоністом власного деструктивного внеску в стосунки зі значимими людьми [10].

Під час проведення аналізу комплексу психомалюнків, який складається із 33-40 тем, роль психокорекційного діалогу полягає в об’єктивуванні фіксацій, які представлені в графічних образах малюнків. Інструкція до виконання психомалюнків спрямована на актуалізацію спонтанності та невимушеності малювання, а в процесі діалогічної взаємодії психолога з автором комплексу малюнків відбувається актуалізація спонтанної саморефлексії.

Психолог спирається на спонтонно-емоційну каталізацію саморефлексії. Цьому сприяють механізми символізації. У діалогічному процесі важливо діагностувати соціально-психологічні викривлення, що обумовлюють деструктивні тенденції поведінки, психологічні «зони ризику» в стосунках зі значимими людьми. Шляхом вербалізації авторської візуальної продукції відбувається каталізація логічних зв’язків між усвідомлюваною частиною проблеми і неусвідомлюваними її детермінантами. Психолог шляхом діалогу виявляє індивідуальну неповторність психіки автора малюнків та глибинні витоки його особистісної проблематики, яка породжена едіповою залежністю, окреслюються також шляхи її розв’язання. Багатолітній досвід успішного проведення психоаналізу комплексу тематичних малюнків дає підстави стверджувати, що малюнки експліцитно виражають логічну впорядкованість несвідомого, яку можливо пізнавати лише у діалозі з автором [3]. Т. С. Яценко твердить, що діалогічна взаємодія психокорекційного спрямування має наступні складові:

· сприяння самоусвідомленню суб’єкта в процесі психокорекційної роботи;

· визначення логічного зв’язку між окремими образами малюнків;

· формулювання й уточнення гіпотез щодо особистісних проблем автора малюнків;

· інтерпретація символіки психомалюнків в їх архетипному змісті [8].

Методика психоаналiзу комплексу тематичних малюнкiв забезпечує психокорекцiйний ефект, оскільки дозволяє проникати в глибиннi аспекти та об’єктивувати внутрiшнi суперечності психіки суб’єкта, виявляти індивідуально-неповторну логiку несвiдомого.

Психокорекційний діалог структурується у напряму поступового (порційного) та багаторівневого (свідомий, несвідомий рівень) прояснення психологом глибинних витоків проблематики протагоніста, пізнання внутрішньої суперечливості психіки, яка проявляється в деструктивних тенденціях поведінки.

 


Читайте також:

  1. Алгоритм формування комплексу маркетингових комунікацій
  2. Аналіз розв’язків спряжених економіко-математичних задач
  3. АСУТП без керувального обчислювального комплексу.
  4. Використання математичних методів у дослідженнях
  5. Вимоги до математичних моделей
  6. Герменевтика. Етапи: екзегетика, техника інтерпретації Шлейермахера, як наука про дух В. Дільтея, розуміння М.Гайдеггера, буття як мова у Г.Гадамера.
  7. Гіпоопіка. Батьківське нехтування та неприйняття дитини може призвести до формування у неї комплексу неповноцінності через відчуття дитини себе небажаною.
  8. Господарського комплексу
  9. ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ СИСТЕМОЮ ІНЖЕНЕРНО-ТЕХНІЧНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ АГРОПРОМИСЛОВОГО КОМПЛЕКСУ
  10. Економічна оцінка ефективності роботи і розвитку пасажирського транспортного комплексу.
  11. Завдання комплексу маркетингових комунікацій
  12. Загальні методи кодування і декодування систематичних блокових лінійних кодів




Переглядів: 992

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ПСИХОДІАГНОСТИЧНА ТА ПСИХОКОРЕКЦІЙНА СПРОМОЖНІСТЬ КАЗКИ | ДО ПРОБЛЕМИ ОБ’ЄКТНИХ ВІДНОШЕНЬ У ПСИХОЛОГІЇ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.