Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сутність економічного прогресу.

Сутність і критерії економічного прогресу.

Вплив НТР на навколишнє середовище та особливості відтворення робочої сили.

Економічні потреби та інтереси.

Соціально-економічний аспект сутності людини.

Розвиток сутнісних сил людини — вирішальний фактор соціально-економічного прогресу

Особливості сучасного етапу НТР і економічний прогрес

Сутність НТР та її основні етапи.

НТР та її роль в економічному прогресі

Фактори економічного прогресу.

Розвиток суперечностей — джерело прогресу.

Рушійні сили і фактори економічного прогресу

Основні критерії економічного прогресу.

Сутність економічного прогресу.

Тема: Економічний прогрес та його рушійні сили

Лекція № 3

 

Навчальна мета:Дати поняття та суть економічного прогресу, його складові.

Час:80 хв.

Навчальні питання:

1.10хв

2.30хв

3.20хв

4.15хв

5. Заключна частина – 5 хв.(підсумок лекції, відповіді на запитання).

Матеріально-технічне забезпечення:першоджерела, таблиці, схеми, малюнки.

Джерела і література:

1. Башнянин Г.І., Шевчик Є.С. Політична економія: Навч. посіб. 3-те вид., перероб. і випр. – Львів: "Новий світ– 2000". – 2004. – 480с.

2. Гальчинський А.С. Палкін Ю.І. Основи економічних знань. Київ. "Вища

школа", 1999.

3. Економіка. Навчальний посібник / за ред. доц.. С.Д.Степаненка. – К.: КНЕУ, 2006. – 246с.

4. Крупка М.І, Островерх П.І., Реверчук С.К.. Основи економічної теорії: Підручник. – К.:Анка. – 2001. – 344с.

5. Кулішов В.В.. Основи економічної теорії: Підручник для студентів ВНЗ 3-те вид. випр. і доп.. – Львів: "Магнолія 2006" 2007. – 516с.

6. Мочерний С.В. Економічна теорія: Посібник. – Київ, "Видавництво центр", "Академія", 2003. – 656с.

7. Основи економічної теорії, (політичний аспект). Київ, "Вища школа", 1999.

8. Титаренко Н.О. Теорії інвестицій. (Навчальний посібник). Київ , 2000.

9. Закон України "Про інвестиційну діяльність". Відомості Верховної Ради. № 47, с, 647.

 

План

 

1. Сутність і критерії економічного прогресу

Поняття «прогрес» походить від латинського слова «progressive», що означає рух вперед, поступальний розвиток суспільства по висхідній лінії, від менш досконалих до більш досконалих форм.

Економічний прогрес — поступальний розвиток усієї економічної системи, кожного її елемента: продуктивних сил і техніко-еконо­мічних відносин (а водночас технологічного способу виробниц­тва), організаційно-економічних відносин, виробничих відносин, або відносин економічної власності, та господарського механізму.

Конкретніше прогрес технологічного способу вироб­ництва виражається в переході від способу виробництва, заснованому на ручній праці, до способу виробництва, що базується на машинній праці, а від нього — до техноло­гічного способу виробництва, в основі якого лежить авто­матизована праця. Рух уперед у межах виробничих від­носин знаходить свій концентрований вияв у еволюції форм власності: від індивідуальної до колективної (в різ­них її видах і ступенях зрілості), від колективної — до державної та наддержавної (або інтегрованої) форми власності. Прогрес організаційно-економічних відносин виражається у вдосконаленні процесу управління підпри­ємством, покращенні маркетингових досліджень тощо. Прогрес господарського механізму передбачає еволюцію ринкових важелів управління економікою, поступовий перехід до раціонального поєднання державних і ринко­вих важелів, а згодом до наднаціональних форм і методів управління економікою в межах регіональних об'єднань.

Економічний прогрес — основа суспільного прогресу, елементами якого (крім економічного) є прогрес право­вий, політичний, національний, культурний, духовний та ін. Загалом такий рух уперед виражається в послідов­ній зміні суспільно-економічних формацій. Загальною тенденцію історичного розвитку є поступовий перехід під суспільних систем, зумовлених природними фактора­ми (географічним середовищем, кількістю населення), до складніших систем, прогрес яких забезпечується зростанням кількості факторів і джерел розвитку. Так, у су­часних умовах якісно новими факторами суспільного, зокрема економічного, прогресу є дух народу, енергія й активність нації, національна психологія та свідомість людей.

Розрізняють два основні типи економічного розвитку — екстенсивний та інтенсивний.

За екстенсивного типу економічне зростання досяга­ється внаслідок кількісного приросту всіх елементів про­дуктивних сил, насамперед факторів виробництва, за незмінного рівня його технічної бази. Основними факто­рами цього типу економічного зростання є:

1) збільшен­ня обсягу інвестицій за збереження існуючого рівня тех­нології;

2) збільшення кількості працівників;

3) зростан­ня обсягів оборотних фондів (сировини, матеріалів тощо).

Так, для збільшення випуску продукції вдвічі у дію вво­дять вдвічі більше машин, верстатів, устаткування такої самої якості, застосовують удвічі більше робочої сили та­кої ж кваліфікації та рівня освіти, такі ж форми організації праці, сировину тощо. У цьому разі продуктивність праці й ефективність незмінні.

За інтенсивного типу економічного зростання збіль­шення масштабів випуску продукції досягається внаслідок якісного вдосконалення всієї системи продук­тивних сил, насамперед речових і особистісних факторів виробництва. Основою інтенсифікації є науково-техніч­ний прогрес, а в наш час радикальна форма його розвит­ку — НТР, що розгортається. Основними факторами цьо­го типу економічного зростання є:

1) впровадження нової техніки і технології на основі передових досягнень нау­ково-технічного прогресу, основою яких є процес інвесту­вання виробництва;

2) підвищення загальноосвітнього і професійного рівнів працівників;

3) покращення вико­ристання основних і оборотних фондів;

4) впровадження нових прогресивних форм організації виробництва і праці;

5) розвиток підприємницьких здібностей;

6) випереджаючий розвиток інформаційної сфери, інформатизація господарської діяльності.

Інтенсифікація виробництва виявляється у зростанні суспільної продуктивності праці (тобто у збільшенні виходу кінцевої продукції з кожної одиниці залучених у виробництво ресурсів за економії живої, уречевленої праці), у підвищенні якості продук­ції, ефективності виробництва.

У процесі розширеного відтворення відбувається по­єднання інтенсивних і екстенсивних факторів економіч­ного зростання. Тому розрізняють переважно інтенсив­ний або переважно екстенсивний тип такого зростання. Оскільки більшість джерел екстенсивного зростання (земля, корисні копалини тощо) украй обмежені, а для суспільства властиве прогресивне економічне зростання, необхідно переходити до переважно інтенсивного його типу. Це означає рішучий перехід до працезаощаджуючих, фондозаощаджуючих і ресурсозаощаджуючих технологій зростання ефективності виробництва.

Основними формами інтенсивного типу розвитку, або інтенсифікації виробництва, є:

1) заощаджуюча, за якої внаслідок впровадження нової техніки і технології змен­шується потреба в робочій силі за одноразового зростан­ня складної праці;

2) працезаощаджуюча, за якої виконання такого ж обсягу робіт здійсню-ється меншою кількістю працюючих вищої кваліфікації;

3) матеріале- і ресурсозаощаджуюча (застосовуються економічніші пред-мети праці — наприклад композитні матеріали, або раціональніше вико-ристовуються старі предмети праці, споживається менша кількість елект-роенергії тощо);

4) всебічна, за якої раціонально поєднуються всі названі форми і найшвидше зростає ефективність суспільного ви­робництва.

Впровадження фондозаощаджуючої форми в умовах сучасного етапу НТР пов'язано з автоматизацією вироб­ництва, використанням технологічного устаткування з програмним управлінням, комп'ютерних систем і мік­ропроцесорів, гнучких виробничих систем тощо.

Основними показниками динаміки економічного зрос­тання на макроекономічному рівні є зростання обсягів валового внутрішнього продукту або національного дохо­ду; темпи зростання цих показників у розрахунку на ду­шу населення та ін. Конкретніші показники — коефіцієнт зростання (визначається як відношення показника певного року, що вивчається, до базового), темп зростання (дорівнює коефіцієнту зростання, помноженому на 100%)і темп приросту (дорівнює темпові зростання мі­нус 100).


Читайте також:

  1. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  2. Алгоритм розробки техніко-економічного обґрунтування будівництва нового та реконструкції діючих підприємств харчування.
  3. Альтернативні теорії макроекономічного регулювання
  4. Альтернативні уявлення щодо макроекономічного регулювання: теорії раціональних сподівань та економіка пропозиції. Крива Лафера.
  5. Альтернативність ресурсів і проблема економічного вибору
  6. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн
  7. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  8. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. Особливості побудови банківської системи в Україні.
  9. Безробіття: сутність, види, соціально – економічні наслідки.
  10. Бізнес-план підприємства: сутність та складові
  11. Біологічна, соціальна та психологічна сутність здоров’я.
  12. Бюджетне регулювання, його сутність та методи здійснення




Переглядів: 3301

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Інституціоналізм | Основні критерії економічного прогресу.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.