Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Фактори економічного прогресу.

В сучасній економіч­ній літературі поняття «фактори економічного прогресу» і «фактори виробництва» розглядають здебільшого як то­тожні, тобто вважають їх (фактори) джерелами націо­нального доходу, зокрема прибутку. Водночас ці два по­няття під певним кутом зору ототожнюють з терміном «економічні ресурси».

Фактори виробництваважливі об'єкти або елементи, які здійснюють вирішальний вплив на можливість і результати виробництва.

У працях західних науковців ще другої половини XIX ст. (зокрема Ж.-Б. Сея) міститься теза про те, що трьо­ма основними факторами виробництва, кожний з яких створює його власникові особливий вид доходу, є капітал, земля і праця. Згідно з теорією «продуктивності капіталу» кожен із факторів має фізичну продуктивність, створює свою частину доходу. Капітал, під яким розуміють переваж­но засоби виробництва, приносить капіталісту прибуток (власники грошового капіталу отримують відсоток, а влас­ники підприємницьких здібностей — підприємницький до­хід), земля — ренту землевласникові, а праця — платню робітникові. Звідси випливає, що кожен член суспільства отримує по справедливості й експлуатації не існує.

Відомий англійський економіст А. Маршалл на почат­ку XX ст., крім названих трьох факторів, виділив четвер­тий — діяльність з організації виробництва, яка прино­сить платню управляючому виробництвом. У наш час окремими факторами виробництва називають також ризик, інформацію, час, науково-технічний прогрес (еко­номічна реалізація цього фактора відбувається у привласненні доходу від інтелектуальної власності). Австрійський економіст К. Менгер найважливішим фактором економіч­ного прогресу вважав прогрес знання про найефективніше використання факторів виробництва, ресурсів. Американ­ський економіст Й. Шумпетер головним джерелом при­бутку назвав здійснення підприємцем «нових комбіна­цій» щодо техніки і технології, створення нових товарів, освоєння нових джерел сировини тощо (див. схему 1). Останніми роками як окремий фактор стали виділяти екологічний, який може і сприяти економічному прогре­су, і гальмувати його (внаслідок забруднення довкілля).

Факторам виробництва властива певна взаємозамінюваність, що супроводжується їх різною комбінацією з боку підприємців для зниження витрат виробництва. Так, у ра­зі надто високої ціни землі під забудову у великих містах або її обмеженості споруджують висотні будинки — хмаро­чоси. Взаємозамінюваність факторів виробництва зумовле­на обмеженістю більшості ресурсів, неоднаковою ефектив­ністю їх використання, різними споживчими властивостя­ми продукту, конструктивними особливостями виробу.

Марксистська політична економія розмежовує факто­ри виробництва та джерела вартості, зокрема додаткової вартості. Єдиним джерелом вартості визнається праця, а засоби виробництва, у тому числі земля, — речовими факторами. Робочу силу при цьому вважають особис-тісним фактором, який також бере участь у створенні споживчої вартості. Речові фактори виробництва ще на­зивають природними, об'єктивними, робочу силу — суб'єктивним фактором (див. схему 3).

Речові, або об'єктивні, фактори виробництва самі не є капіталом. Вони перетворюються на капітал лише тоді, коли стають засобом експлуатації найманої робочої сили, матеріальним носієм певної суспільної форми, тобто пев­ного виробничого відношення. Так, засоби виробництва — матеріальний носій постійного капіталу і перетворюються на нього завдяки тому, що від них та від засобів існуван­ня відособлені наймані працівники, які для забезпечення власного існування та існування своїх сімей змушені най­матися до власника засобів виробництва — капіталіста. Засоби виробництва в руках дрібного товаровиробника (фермера, ремісника тощо), який не має достатньої кіль­кості робітників (для того, щоб не працювати самому), не перетворюються на капітал. Засоби виробництва є речовим фактором виробництва, беруть участь у створенні спожив­чої вартості товарів, але вартості й відповідно додаткової вартості не створюють. Їхня вартість, як і вартість предме­тів праці, лише переноситься на новостворений продукт конкретною працею найманого працівника, а отже врахо­вується як уречевлена праця. Наприклад, працею токаря на деталь, яку він виготовив, поступово і частково перено­ситься вартість токарного верстата. Внаслідок цього вар­тість є сукупністю суспільно необхідної живої та уречевле­ної праці. Фізичної продуктивності, тобто здатності самим створювати частину доходу, засоби виробництва не мають.

Важливо зазначити, що західна статистична наука з усієї сукупності засобів виробництва, що застосовуються у процесі виробництва, до річного валового національного продукту зараховує лише, перенесену конкретною пра­цею частину зношених засобів праці (а також вартість сировини, матеріалів та інших предметів праці), тобто амортизовану частину. Це також є свідченням того, що засоби виробництва жодної вартості не створюють.

Зближення наведених поглядів з цієї проблеми певною мірою можливе, з одного боку, внаслідок радикальнішого перегляду зорієнтованими на марксизм нау­ковцями структури продуктивних сил та категорії «про­дуктивність праці», а з іншого — внаслідок певного пе­реосмислення західними вченими їхніх теоретичних установок. Так, Ф. Махлуп не вважає землю як безкош­товний дар природи капіталом. Капіталом у цьому випад­ку є витрати на поліпшення якості землі, точніше, пра­ця людей, спрямована на поліпшення якості землі. Ця думка була вперше висловлена Д. Рікардо.

До сучасної системи продуктивних сил, як зазнача­лося, слід відносити форми й методи організації вироб­ництва, науку, використовувані людьми нові сили природи та інформацію. Ці елементи є факторами, які забезпечують перетворення речовини природи відповідно до потреб людей, створення матеріальних і духовних благ і зростання продуктивності праці. Якщо поєднати цей висновок з розширеним розумінням продуктивності праці, то не са­мі названі фактори є джерелом певної частини національ­ного доходу або додаткової вартості зокрема, а праця від­повідної кількості людей у сфері науки, інформаційного забезпечення, щодо вдосконалення форм і методів органі­зації праці, використання нових сил природи (наприклад ядерної, термоядерної, сонячної енергії).

У цьому випадку не буде підстав для розбіжності у поглядах з приводу того, що джерелом національного до­ходу, зокрема прибутку, є діяльність з організації вироб­ництва, поліпшення якості землі, збирання, зберігання та розповсюдження інформації, наукова діяльність, особ­ливо прогрес знань про найефективніше використання факторів виробництва та ресурсів. Цілком прийнятна і теза Й.Шумпетера, що таким фактором є діяльність під­приємця щодо створення нових товарів, зміни техніки, технології тощо. Продуктивною є праця у сфері освіти, управління народним господарством та в інших сферах.

Водночас у процесі взаємодії всіх елементів системи продуктивних сил виникає так званий синергічний ефект (нова продуктивна сила), яку на поверхні явищ окремі суб'єкти економічних відносин, як і багато науковців, можуть розглядати як фізичну продуктивність самих засобів виробництва або як плату за ризик. Більше того, у процесі ускладнення системи продуктивних сил, появи в ній нових елементів синергічний ефект від їх комплекс­ної взаємодії зростає. Ця об'єктивна закономірність мо­же набувати химерних форм у свідомості учасників ви­робництва, у суб'єктів різних форм власності й породжу­вати концепції про дію нових факторів виробництва, про нові джерела новоствореної вартості. Насправді єдиним джерелом новоствореної вартості, й прибутку зокрема, є лише праця в її різновидах.

 


Читайте також:

  1. Абіотичні та біотичні фактори.
  2. Агрегування та факторизація
  3. Адміністративно-правові методи забезпечення економічного механізму управління охороною довкілля
  4. Алгоритм розробки техніко-економічного обґрунтування будівництва нового та реконструкції діючих підприємств харчування.
  5. Альтернативні теорії макроекономічного регулювання
  6. Альтернативні уявлення щодо макроекономічного регулювання: теорії раціональних сподівань та економіка пропозиції. Крива Лафера.
  7. Альтернативність ресурсів і проблема економічного вибору
  8. Біологічні небезпеки. Вражаючі фактори біологічної дії. Пандемії, епідемії, масові отруєння людей.
  9. Біологічні фактори
  10. Біотичні фактори
  11. Біотичні фактори та їх вплив на деревні рослини
  12. Види економічного аналізу




Переглядів: 674

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розвиток суперечностей — джерело прогресу. | Сутність НТР та її основні етапи.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.