Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Фондова і товарна біржі.

Інфраструктура ринку

Поняття «інфраструктура» відображає сукупність різних установ та інститутів, пев­них видів діяльності, які забезпечують рух об'єктів влас­ності: банки, фондові й товарні біржі, біржі робочої си­ли, валютні біржі, інформаційні центри тощо.

Фондова біржа — установа, організований ринок, на якому влас­ники здійснюють процес купівлі-продажу цінних паперів.

Членами біржі є переважно її засновники — окремі індивіди та кредитно-фінансові інститути. У разі потреби засновники біржі можуть розширити коло її членів, про­даючи біржові місця. За сприятливої кон'юнктури ціна місця на Нью-Йоркській біржі сягає 1,5 млн дол. Члени біржі або державні органи, що контролюють її діяльність, визначають умови, за яких компанія може бути допуще­на до біржової торгівлі. Так, щоб котируватися на Нью-Йоркській біржі, корпорація повинна випустити не мен­ше 1 млн акцій, кількість акціонерів, які б володіли не менш як 100 акціями, повинна сягати 200 осіб. Тому в се­редині 90-х років на цій біржі котирувалися акції приб­лизно 1800 наймогутніших корпорацій (із майже 4,3 млн усіх корпорацій Америки). Щоб зареєструватися на Токійській біржі, прибуток компанії за останні три роки повинен становити не менше 300 млн єн, статутний капі­тал — не менше 1 млрд єн, а дивіденди на одну акцію — не менше 5 єн. Це означає, що членами фондової біржі можуть бути лише високорентабельні фірми. На цій бір­жі також продають облігації державних позик.

У світі наприкінці 90-х років налічувалося до 200 фондових бірж, а обсяг капіталізації світового ринку досяг 25 трлн дол. (у 1990 p. — 9,3 трлн); частка США становила 50%, західноєвропейських країн — 31%, Японії — 11%.

Особливостями розвитку фондових бірж у 90-х роках XX ст. були їх комерціалізація (перетворення на відкриті акціонерні компанії), електронізація з використанням системи Інтернет, об'єднання окремих бірж Західної Європи та ін.

Реєстрація на біржі піднімає престиж компанії, по­легшує доступ до ринку капіталів, сприяє підвищенню курсу її акцій, а отже розширює коло акціонерів. У дея­ких наймогутніших американських корпораціях кіль­кість акціонерів сягає трьох і більше мільйонів осіб. Тому вони централізують значні грошові суми, що сприяє прискоренню інвестиційних процесів, зростанню могут­ності крупних корпорацій. Членство на біржі не є раз і назавжди даним. Його необхідно постійно підтверджува­ти високим і стабільним курсом акцій. Показники курсу акцій є свідченням ділової активності, стабільності еко­номіки. У США, наприклад, використовують агрегова­ний статистичний показник ділової активності, оцінки економічної кон'юнктури — індекс Доу-Джонса. Він ба­зується на динаміці середніх курсів акцій 65 наймогутні­ших корпорацій, у тому числі 30 промислових, 20 тран­спортних, і 15 із сфери комунально-побутового обслуго­вування, а також на даних про ціну акцій на Нью-Йорк­ській фондовій біржі.

В Україні у 2000 р. налічувалося 26 фондових бірж та їх філій (у 1992 р. — лише 2), на них було укладено угод на загальну суму 300 млн грн.

Купівля-продаж акцій на фондовій біржі здійснюєть­ся за допомогою посередників. Якщо посередник купує цінні папери за власні кошти або за рахунок отриманих кредитів, а відтак продає їх за вищу ціну, то на американ­ському позабіржовому ринку його називають дилером, го­ловного посередника на центральній фондовій біржі Нью-Йорка — спеціалістом, а інших посередників, які пов'язують спеціаліста з покупцями або продавцями, — брокерами. За свої посередницькі операції брокери отри­мують винагороду за угодою між заінтересованими сторо­нами — клієнтами або відповідно до такси, встановленої біржовим комітетом. За успішного ведення посередниць­ких операцій брокер може накопичити кошти і стати ди­лером. Брокери мають свій статут, в якому визначено по­рядок управління, прийому до складу членів біржових органів, їх функції тощо. Керівним органом на фондовій біржі є біржовий комітет (у США — рада керівників), при якому функціонує біржова комісія, що дає дозвіл або від­мовляє у допуску нових цінних паперів на котирування. При біржових комітетах також функціонують котиру­вальні комісії, які відають питаннями щоденної публіка­ції даних про кількість поданих цінних паперів, їхній курс у курсових бюлетенях. Такі бюлетені випускають у США всі види бірж.

Сучасний ринок цінних паперів характеризується значним обсягом позабіржового обороту, що здійснюєть­ся за допомогою телефону і телефаксу. Його масштаби зу­мовлені високими фінансовими комісіями, вартістю пос­луг біржі та іншими факторами. Так, у США загальний обсяг торгівлі у позабіржовій торговій системі НАСДАК у 1999 р. становив 10,5 трлн дол.

На позабіржовому ринку цінні папери продають з надбавкою до ціни (або купують зі знижкою), яка є при­бутком посередницької фірми. Об'єкт продажу на поза­біржовому ринку — цінні папери середніх і частини дріб­них корпорацій, не внесені до біржових списків, а також державні облігації.

Сучасними видами цінних паперів, що перебувають в обігу на фондових біржах, є конвертовані акції, ф'ючерси (термінові угоди з приводу купівлі-продажу цінних паперів, сировини, валюти тощо) й опціони (угода, що надає одному з контрагентів процесу купівлі-продажу право альтернативних умов договору, зокрема купувати або продавати цінні папери у заздалегідь встановлений час за твердою ціною). Наприкінці 90-х років налічувалося до 150 ф'ючерсних бірж з оборотом понад 3,5 трлн дол.

Курси акцій та облігацій промислових компаній (і державних позик) зазнають постійних коливань. Найріз­кіше вони знижуються під час економічної кризи, а під­вищуються у період сприятливої економічної кон'юнкту­ри. Так, під час кризи 1929—1933 pp. курсова вартість акцій, що котирувалися на Нью-Йоркській біржі, знизи­лася приблизно в 4,5 раза. Нерідко курси акцій знижу­ються в умовах зростання промислового виробництва. Це зумовлено насамперед валютною, фінансовою кризами. Певним чином впливає на курс акцій терміновий тип операцій на біржі, який становить основну масу біржо­вих операцій у більшості розвинутих країн.

На фондовій біржі відбуваються розподіл і перерозпо­діл фінансового капіталу (на «первинному» ринку — ко­ли акції випускають і продають населенню, різним компаніям та фінансово-кредитним інститутам, та «вторин­ному» ринку — коли емітовані акції перебувають в обігу і переходять з одних рук в інші), що разом із рухом гро­шей, інших цінних паперів та відповідними інститутами формує кровоносну систему економіки. Інші функції бір­жі — реєстрація курсів цінних паперів (а отже, ставлен­ня до них інвесторів та ін.), виконання ролі барометра країни (у тому числі в окремих галузях), місце реаліза­ції цінних паперів тощо.

Виконання фондовою біржею своїх функцій неможли­ве без регулюючої ролі держави. В умовах активного формування всесвітнього ринку цінних паперів (до цих процесів з 1997 р. певною мірою залучалася й Україна) держава здійснює такі функції:

1) у законодавчому порядку регулює процес утворення акціонерних товари-ств, організацію випуску цінних паперів, реєструє їх перед входженням на ринок та здійснює контроль за цим процесом, а також за фінансовим станом інвестиційних інститутів;

2) встановлює ставки податку на прибуток від опера­цій з цінними паперами;

3) створює систему інформаційного забезпечення рин­ку цінних паперів;

4) є суб'єктом економічних відносин на цьому ринку (випускає в обіг держа-вні цінні папери тощо);

5) впливає на функціонування ринку цінних паперів через грошово-кредитну політику центрального банку;

6) створює систему захисту інвесторів від втрат, стра­хуючи інвестиції, та ін.

Позитивними рисами фондової біржі є акумулювання вільних коштів за рахунок випуску й продажу цінних паперів та їх спрямування на розвиток окремих підпри­ємств, галузей; міжгалузеве переливання капіталу, зав­дяки якому послаблюються диспропорції в економіці; створення відповідних передумов для підприємницької діяльності; стабілізація заощаджень окремих верств на­селення та їх відповідне зростання тощо.

Товарна біржапостійно діючі ринки, де купівля-продаж товарів здійснюються на основі встановлених стандартів і зразків, відпо­відних форм документів, якими регламентуються номенклатура, обсяг, ціни, терміни і види поставки та інші умови.

Якщо фінансові біржі та комерційні банки разом з рухом цінних паперів і грошей є кровоносною судиною економічної системи, то її клітинами слід вважати гіган­тську масу товарів, значну частину яких продають і ку­пують на товарній біржі.

Товарні біржі поділяють на міжнародні та національ­ні, універсальні та спеціалізовані. Найважливіші центри міжнародної торгівлі знаходяться у США, Англії, Японії; на них припадає понад 90% міжнародного біржового обо­роту. На універсальних біржах продають промислові та сільськогосподарські товари. Так, на товарній біржі у Чикаго продають пшеницю, кукурудзу, союбоби, брой­лерів, золото, срібло, нафту, фанеру тощо. На спеціалізо­ваних біржах продають окремі товари або споріднені гру­пи товарів. Наприклад, на Нью-Йоркській біржі — каву, какао і цукор. Існують Лондонські біржі вовни, нафти тощо. Усього наприкінці 90-х років у розвинутих країнах світу налічувалося понад 50 товарних бірж з обсягом обо­роту понад 12 трлн дол.

На біржі здійснюються два види товарообороту: ре­альний і ф'ючерсний. Перший передбачає перехід товару від продавця до покупця. На такі поставки припадає до 10% світової торгівлі відповідними товарами. При ф'ючерсних видах товарообороту продаються право на то­вар (наприклад, на майбутній врожай), ф'ючерсні конт­ракти, тому рух товару тут необов'язковий. Різницю між ціною контракту в день його укладення і ціною в день його виконання виплачують або продавець (якщо ціна піднялася), або покупець (якщо ціна знизилася). Нерідко ці два види продажу взаємопов'язані. Так, фірма, яка продає реальний товар на біржі з поставкою в майбутньо­му, може водночас купити право на інший товар (ф'ючер­сні контракти), на таку ж кількість товарів і відповідний термін поставок.

На випадок можливих збитків, спричинених зміною цін на ринку в майбутньому, ф'ючерсні контракти стра­хують (так зване хеджування). Операції хеджування — основна сфера діяльності товарних бірж. Так, на Лондон­ських біржах металів і цукру на ці операції припадає майже 60% їх діяльності. На ф'ючерсних біржах лише до 2% операцій припадає на реальні товари.

Друге місце в діяльності товарних бірж посідають спекулятивні операції, які становлять до 40% сукупної діяльності. Учасники цих операцій отримують прибуток від різниці цін на товари на різних біржах і в різний час. Таке незбігання має місце, незважаючи на наявність ко­мунікаційно-інформаційних систем між товарними бір­жами всередині країни і між біржами різних країн.

Певну відносно самостійну роль у процесі оптової тор­гівлі товарами відіграють брокери, укладені ними бро­керські угоди. У США на такі угоди припадає менше 5% оптового товарообороту. Брокери укладають угоди від

імені конкретних покупців або продавців. Без них не обійтися, особливо у разі перебоїв у збуті товарів, опера­тивному заповненні окремих ніш ринку. За свою діяль­ність брокери отримують визначений відсоток від вартос­ті угоди або фіксовану ставку за кожну угоду.

Важлива роль у діяльності біржі належить процесу котирування цін. Для цього створюються котирувальні комісії. Котирувальні ціни переважно встановлюються на рівні середніх із заявлених продавцем. Котирувальна комісія фіксує їх на момент відкриття біржі, в середині та наприкінці дня і публікує. Крім того, на біржі вста­новлюються стандарти на біржові товари, розробляються типові контракти, виконуються арбітражні функції, уза­гальнюється і розповсюджується інформація про фінан­совий стан членів біржі, здійснюються розрахунки між ними тощо.

В умовах регульованого ринку діяльність товарних бірж (як і фінансових) контролює держава, передусім прийняттям відповідного законодавства, в якому визна­чаються правила їх діяльності (у тому числі клієнтів і по­середників), права й обов'язки, а також здійсненням кон­тролю за дотриманням прийнятих норм і правил. Крім того, держава регламентує діяльність бірж через фінансо­во-кредитний механізм, податкову політику. Вона опосе­редковано впливає й на ціновий механізм біржі, підви­щуючи ціни за державними контрактами, надаючи суб­сидії та пільгові кредити виробникам тощо. У певний час держава може навіть обмежувати кількість спекулянтів.

Товарні біржі існували в Україні у XVIII—XIX ст. та на початку XX ст. У 1917 р. їхня діяльність була припи­нена. Частково біржі відродилися в 1920—1930 pp. У пе­ріод НЕПу, зокрема, існувало до 100 товарних бірж. З 1990 р. почалося створення бірж, і в 1992 р. було 28 товарних і товарно-сировинних бірж, а в 2000 р. — 146. Проте обсяг продажу на товарних біржах України стано­вив у 2000 р. приблизно 700 млн грн. Це свідчить про їх низьку ділову активність, через що залишається нереалі­зованою значна кількість пропозицій, слабко налагодже­на котирувальна робота, недостатній досвід мають броке­ри, повільно відбувається оптимальна товарна спеціаліза­ція бірж тощо. Для ефективної роботи бірж в Україні слід насамперед створити надійну правову базу (зокрема біржове законодавство), підготувати висококваліфіковані кадри, налагодити надійне державне регулювання їх ді­яльності (насамперед за допомогою економічних важе­лів), створити систему достовірної інформації тощо.


Читайте також:

  1. Виникнення і розвиток товарної біржі. Функції, права та обов'язки товарної біржі
  2. Індекси на фондовому ринку. Українська фондова біржа
  3. Лекція 3. Класифікація й товарна якість плодів і овочів
  4. Лекція 4. Товарна обробка плодів і овочів
  5. МАРКЕТИНГОВА ТОВАРНА ПОЛІТИКА
  6. Натуральна і товарна.
  7. НАУКОВО-ФОНДОВА РОБОТА
  8. Організація і порядок роботи Фондової біржі.
  9. Проста і фондова форми інвестиційного процесу
  10. Ринок цінних паперів. Акціонерні товариства та фондова біржа
  11. Суть і риси натурального господарства. Товарна форма організації суспільного виробництва
  12. Тема 5. Товарна політика в системі маркетингу




Переглядів: 1401

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Структура ринку. | Біржа робочої сили.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.