Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Позичковий відсоток, його сутність, функції

Позичковий відсоток визначають як ціну позикового капіталу, наданого в кредит, оскільки підприємець виступає покупцем капіталу-товару, то й відсоток, що він сплачує кредитодавцеві, є ціною цього капіталу.

Позичковий відсоток – це вартість позики, або ціна, яку потрібно платити за користування позиченими коштами.

У ринковій економіці величина позичкового відсотка визначається на основі по та пропозиції позикового капіталу, які формуються стихійно на грошовому ринку. Потрібно враховувати, що позичковий відсоток за своєю економічною природою є частиною прибутку, яку позичальник сплачує за взятий у позику грошовий капітал. Його розмір визначають нормою позичкового відсотка.

Норма позичкового відсотка визначається як відношення річного доходу, одержаного на позиковий капітал, до суми наданого кредиту, помноженого на 100. Наприклад, якщо на капітал у 100 тис. грн., відданий у кредит, отримаємо річний дохід у вигляді відсотка в сумі 4 тис.грн, то норма позичкового відсотка становила 4%.

Розрізняють ринкову і середню норму позичкового відсотка. Ринкова норма встановлюється у певний період промислового циклу (криза, депресія, пожвавлення і підйому) залежно від попиту і пропозиції на позичковий капітал. Максимуму вона досягає в період найбільшого загострення економічної кризи, тобто саме тоді, коли норма прибутку падає до мінімуму. Таке явище можна спостерігати в економіці всіх країн, в тому числі і в Україні. На її величину також впливають рівень інфляції, депозитні ставки, які виплачують комерційні банки своїм вкладникам капіталу, рівень банківської ліквідності, встановлена центральним банком норма резервування банківських депозитів, стан економічної та політичної стабільності в державі. Середня норма позичкового відсотка встановлюється на весь період промислового циклу і відтворює довгострокову динаміку відсотка.

Крім того, норма позичкового відсотка є об¢єктом державного регулювання. Суб¢єктом такого регулювання виступає центральний банк, який впливає на відсоткові ставки фінансово-кредитних інститутів шляхом здійснення дисконтної політики – регулювання попиту і пропозиції на позиковий капітал через зниження або підвищення облікової ставки, за якої здійснюється рефінансування комерційних банків.

Основними функціями позичкового відсотка є розподільча і зберігаюча.

Розподільча функція позичкового відсотка повязана з розподілом прибутку, отриманого позичальником з використанням позичкового капіталу на відсоток і підприємницький дохід. Пропорцію такого розподілу визначає насамперед середня норма прибутку і середня норма позичкового відсотка.

Зберігаюча функція позичкового відсотка передбачає повернення від позичальника до кредитора сум, не менших від наданих кредитором у тимчасове користування позичальнику. Виконання цієї функції надзвичайно важливе за інфляції і гіперінфляції, які породжують небезпеку втрат певних сум грошового капіталу або відсотковий ризик. Щоб його уникнути банки підвищують відсоткові ставки, вводять плаваючі відсоткові ставки за кредит.

 


Читайте також:

  1. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  2. Алгоритм знаходження ДДНФ (ДКНФ) для даної булевої функції
  3. Але відмінні від значення функції в точці або значення не існує, то точка називається точкою усувного розриву функції .
  4. Аналіз коефіцієнтів цільової функції
  5. АРХІВНІ ДОВІДНИКИ В СИСТЕМІ НДА: ФУНКЦІЇ ТА СТРУКТУРА
  6. Асимптоти графіка функції
  7. Базальні ядра, їх функції, симптоми ураження
  8. Базові функції, логічні функції
  9. Банки як провідні суб’єкти фінансового посередництва. Функції банків.
  10. Банківська система та її основні функції
  11. Банківська система та її структура. Функції Центрального банку.
  12. Банківська система: сутність, принципи побудови та функції. особливості побудови банківської системи в Україн




Переглядів: 2005

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття кредитної системи та її структура. Необхідність, сутність та джерела кредиту. Форми, функції та принципи кредиту | Об’єктивні передумови виникнення світового господарства

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.