Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Вимірювання швидкості світла. Оле Ремер

Винаходи XVII століття

· 1644 рік: барометр — Еванджеліста Торічеллі

· 1645 рік: вакуумний насос — Отто фон Геріке

· 1650 рік: повітряний насос — Отто фон Геріке

· 1655 рік: перший ртутний термометр

· 1657 рік: маятниковий годинник — Хрістіан Гюйгенс

· 1660 рік: електрична машина — Отто фон Геріке

· 1698 рік: паровий двигун — Томас Савері

 

Ртутний барометр (Торрічеллі)

У 1644 італійський фізик Е. Торрічеллі винайшов ртутний барометр, що відрізняється високою точністю. Торрічеллі був учнем Галілея і в своєму винаході використовував його розробки.

Загальновідомо, наскільки важлива для фізики і астрономії швидкість світла. У всіх наукових хронологіях вказується, що першим швидкість світла в 1676 році виміряв датський астроном Оле Ромер (видатний учений, якого свого часу називали «північним Архімедом»). Це і так і не зовсім так. Насправді події розгорталися наступним чином. У 1610 році Галілео Галілей, почувши про щойно винайденою в Голландії зоровій трубі, негайно змайстрував собі цей нескладний інструмент і тут же зробив кілька важливих відкриттів. Одним з них було виявлення чотирьох «Лун», тобто супутників, що обертаються навколоЮпітера (на сьогоднішній день їх відомо 16). Пізніше особливу увагу вчених привернув один з них, названий Галілеєм «Іо», з періодом обертання навколо Юпітера близько 42,5 години. Виникла ідея використовувати Іо як свого роду годинник для абсолютно необхідних в далеких плаваннях визначень географічних довгот. Справа в тому, що для визначення довготи необхідно знати точний час, а хронометрів, здатних тижнями і місяцями зберігати точність ходу, тоді, звичайно, не існувало - перші, так би мовити, справжній годинник (маятникові) з'явилися лише в другій половині 17 століття. Виявилося, однак, що «годинник-Іо» неточні: період обертання супутника непостійний, він то більше то менше. Було абсолютно незрозуміло, чому це відбувається: супутник Землі - Місяць - робить свої обороти з завидною постійністю, а супутник Юпітера, фігурально кажучи, як бог на душу покладе.

У вересні 1676 року Оле Ромер, що працював тоді в Парижі, виступив на засіданні Паризької Академії наук з доповіддю, в якому передбачила, що затемнення Іо, тобто входження її в конус тіні Юпітера, що затуляє від неї сонячні промені, буде спостерігатися не в 5 годин 25 хвилин 9 листопада того ж року, як це випливало з розрахунків, в яких період обертання супутника приймався постійним, а на 10 хвилин пізніше. Цей висновок датський вчений обгрунтував припущенням про кінцівки швидкості світла: Земля, здійснюючи свій рух по орбіті навколо Сонця, в листопаді виявиться істотно далі від Юпітера, ніж у вересні, так що шлях відбиваного Іо сонячного світла до земного спостерігача подовжиться. Свою оцінку в 10 хвилин Ремер отримав, виходячи з уже накопичених даних по «варіаціям» періоду Іо і наближено відомого тоді діаметра земної орбіти.

У ті часи всі були впевнені, що світло поширюється миттєво, тобто що його швидкість нескінченно велика, так що міркування Ремер ніхто всерйоз не прийняв. Однак настав листопад, і пророцтво датського астронома блискуче підтвердилося. Таким чином, великим науковим досягненням Ремер стало незаперечнийдоказ кінцівки швидкості світла. А що стосується її величини, то зазвичай приписувана йому оцінка 214 000 км / с (справжнє значення 300 000 км / с) є не що інше, як результат пізніших розрахунків, виконаних на основі збережених спостережних даних Ремер.


Читайте також:

  1. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  2. Алфавітний підхід до вимірювання кількості інформації.
  3. Бистрість – це здатність людини до термінового реагування на подразники та до високої швидкості рухів, що виконуються при відсутності значного зовнішнього опору.
  4. В якості критеріїв для оцінки або вимірювання предмета завдання з надання впевненості не можуть використовуватись очікування, судження або власний досвід аудитора.
  5. Вектори кутової швидкості і кутового прискорення.
  6. Вибір маси та швидкості руху пасажирських поїздів.
  7. Визначеннч швидкості осадження частинок пі дією сили тяжіння
  8. Визначення градієнту зміни швидкості.
  9. Визначення параметрів і показників для вимірювання кожного процесу та націлення їх на величини
  10. Визначення швидкості осадження
  11. Визначення швидкості початку псевдозрідження
  12. Вимірювання




Переглядів: 3927

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
II. Відкриття і подолання схоластичного світогляду | ІІІ. Наукова діяльність І. Ньютона

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.