Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Запитання до теми 1.

Контрольна;

2) інформаційна.

Контрольнафункція бухгалтерського обліку пов'язана із забезпеченням виконання планових завдань і досягнення за планових показників діяльності підприємства шляхом здійснення їх порівняння.

Інформаційна функціябухгалтерського обліку полягає у забезпеченні керівництва як структурних підрозділів, так і під­приємства в цілому інформацією, яка необхідна для здійснення контролю, планування і прийняття оперативних управлінських рішень.

Для успішної реалізації функцій бухгалтерського обліку до нього висуваються наступні вимоги:

- порівняльність показників обліку з показниками плану;

- своєчасність обліку;

- точність і об'єктивність;

- повнота і аналітичність облікових даних;

- ясність і доступність;

- економічність обліку.

Вимога до бухгалтерського обліку щодо порівняльності показників обліку з показниками плану полягає у тому, що зібрана і узагальнена інформація повинна забезпечувати можливість контролю виконання планових завдань як у цілому по підпри­ємству, так і у розрізі його структурних підрозділів. Поряд з тим система показників обліку будується відповідно до показників, передбачених у плані.

Забезпечення прийняття оперативних управлінських рішень неможливе без чітко організованої системи збору і оброб­ки облікових даних, що в свою чергу висуває таку вимогу до бух­галтерського обліку, як своєчасність обліку.

Вимога до бухгалтерського обліку про точність і об'єк­тивність визначається необхідністю представлення правдивої і неупередженої інформації як для внутрішніх (менеджери, акціо­нери та ін.), так і для зовнішніх її споживачів (податкові органи, органи державної статистики і т. ін.). Треба зазначити, що за при­ховування доходів, а також подання недостовірної звітності, за­конодавством України передбачено застосування до порушників відповідних стягнень.

Інформація, яка надходить із первинних підрозділів до бухгалтерії підприємства, а також від обліковця до менеджера, повинна відповідати принципу повноти і аналітичності, тобто бути деталізованою в такій мірі, щоб на її основі можна було про­вести належний аналіз і прийняти необхідні рішення. Надмірна деталізація облікової інформації може призводити до ускладнення проведення аналізу і як наслідок, до втрати оперативності при прийнятті тих чи інших рішень.

Вимога до бухгалтерського обліку про ясність і доступ­ність облікової інформації для широких мас забезпечується пуб­лікацією у пресі таких звітних даних і показників діяльності акці­онерного товариства, які в свою чергу дають змогу проаналізува­ти результати його діяльності навіть особам, які не мають спе­ціальної економічної освіти.

Організація збору і обробки облікової інформації на під­приємстві має відповідати принципу економічності. Дана вимога забезпечується шляхом раціональної організації обліку, викорис­танням прогресивних форм ведення обліку, застосуванням елек­тронно-обчислювальної техніки.

 

1.3. Вимірники, які застосовуються в обліку

Для відображення кількісних і якісних змін, які відбува­ються із господарськими засобами підприємства та джерелами їх утворення у бухгалтерському обліку використовують наступні види вимірників:

- натуральні;

- трудові;

- грошові.

Натуральні вимірники— це вимірники, за допомогою яких обліковується кількість наявних на підприємстві матеріаль­них цінностей і виконаних робіт в їх натуральному вираженні.

В обліку використовуються наступні натуральні вимірни­ки: ваги (грами, кілограми, центнери, тонни), міри довжини (сантиметри, метри, кілометри), об'єму (літри, кубічні метри), площі (квадратні метри, гектари), кількості (штук). Застосуван­ня тих чи інших вимірників залежить від фізичних властивостей засобів і предметів праці, а також виробленої продукції на підприємстві.

Використання натуральних вимірників дає змогу відобра­зити не лише кількість обліковуваних об'єктів, але і їх якісних ха­рактеристик (марка, сорт і т. ін.).

Натуральні вимірники мають широке застосування в аналітичному обліку матеріальних цінностей, проте вони не мо­жуть виконувати функцію узагальнення, оскільки неможливо підрахувати загальну кількість виробничих запасів або готової продукції, окремі види яких поряд із наочною відмінністю мають також різні одиниці виміру.

Враховуючи посилення ролі міждержавних зв'язків і зовнішньої торгівлі, в даний час багато країн спрямовують свої зусилля на переведення (запровадження) у себе облікових вимір­ників тих країн, які є економічними лідерами. Результатом цього, на нашу думку, найближчим часом стане уніфікація облікових вимірників в усіх країнах світу.

Трудові вимірникивикористовуються для визначення кількості затрат робочого часу на виконання тих чи інших робіт або виробництва продукції (хвилини, години, дні). Дані вимірни­ки використовуються при нарахуванні оплати праці працівникам підприємства, для визначення продуктивності праці та тру­домісткості продукції, для розрахунку середньоявочної чисель­ності працівників.

Треба зауважити, що так як і натуральні, трудові вимірни­ки також не можуть виконувати функцію узагальнення.

Для узагальненого відображення наявності та руху госпо­дарських засобів і джерел їх утворення, та змін, які відбуваються при здійсненні господарських процесів, використовується грошо­вий вимірник,який представлений національною валютою Ук­раїни. Даний вимірник є узагальнюючим по відношенню як до натурального вимірника, так і до трудового вимірника.

Грошовий вимірник використовується при визначенні собівартості продукції, продуктивності праці, фінансових резуль­татів і рентабельності діяльності підприємства. Даний вимірник поряд із обліком широко використовується у плануванні і аналізі діяльності підприємства.

Таким чином, використання в обліку всіх трьох вимірни­ків забезпечує повне і всебічне відображення предмету бухгал­терського обліку.

 

1. Дайте визначення теорії бухгалтерського обліку.

2. Основні завдання теорії бухгалтерського обліку.

3. Взаємозв’язок бухгалтерського обліку з іншими економічними дисциплінами.

4. Види господарського обліку, їх відмітні особливості і взаємозв’язок.

5. Які державні органи забезпечують керівництво обліком і звітністю в Україні?

6. Які вимоги ставляться до обліку?

7. Вимірники, що застосовуються в обліку.

Література: [1,28,31,32,33,34,35]

 

ТЕМА 2. ПРЕДМЕТ І МЕТОД БУХГАЛТЕРСЬКОГО ОБЛІКУ

 

1. Предмет бухгалтерського обліку

2. Метод бухгалтерського обліку

1. Предмет бухгалтерського обліку

Кожне підприємство, організація, установа як виробни­чої, так і невиробничої сфери створені з метою реалізації завдань, які визначені у їх установчих документах.

Для реалізації поставлених завдань суб'єкт господарю­вання має у своєму розпорядженні наявні як засоби праці (будів­лі, споруди, устаткування і т.п.), так і предмети праці (сировину, матеріали, паливо і т.п.). Засоби праці і предмети праці з метою контролю за їх наявністю і рухом знаходять своє відображення в бухгалтерському обліку. Отже, господарські засоби, якими во­лодіє підприємство, і є об'єктом бухгалтерського обліку та склада­ють зміст його предмету.

За допомогою обліку одержують кількісні показники про наявність і рух матеріальних цінностей, грошей, трудових ре­сурсів та ін., а також одержують і якісні показники результатив­ності здійснення господарських процесів.

В свою чергу всі господарські засоби підприємства мають різні джерела їх утворення. Одні господарські засоби були вне­сені свого часу засновниками при створенні підприємства, інші — придбані за рахунок власних коштів або позик банків та інших фінансово-кредитних установ. Облік внесків засновників, боргових зобов'язань перед кредиторами та ін. теж знаходять своє відображення в бухгалтерському обліку. Виходячи із цього, джерела утворення господарських засобів теж є одним із елементів предмету бухгалтерського обліку.

Діяльність підприємства пов'язана із виконанням низки господарських операцій. Перші спрямовані на забезпечення під­приємства сировиною, матеріалами і т.п. Другі пов'язані із виробництвом продукції, виконанням робіт та наданням послуг. Треті забезпечують реалізацію на ринку готової продукції, робіт і послуг підприємства. Зазначені господарські операції відображають процес кру­гообігу господарських засобів підприємства. Отже, спираючись на зазначене, можна ствердити, що кругообіг господарських за­собів є теж одним із елементів предмету бухгалтерського обліку.

Підсумовуючи вказане, відмітимо, що зміст предмету бух­галтерського обліку розкривають його численні об'єкти. Всі об'єк­ти бухгалтерського обліку можна об'єднати у три великі групи:

І. Господарські засоби, які забезпечують корисну співпра­цю людей в процесі господарської діяльності підприємства.

П. Джерела утворення господарських засобів, які дають відпо­відь на питання, за рахунок чого сформовано господарські засоби.

III. Господарські процеси та їх результати, що виражають в сукупності доцільність і напрямок діяльності підприємства.

До першої групи об'єктів бухгалтерського обліку відно­сяться господарські засоби. В залежності від видів та розміщення вони поділяються на:


Читайте також:

  1. Бесіда за запитаннями.
  2. Відповісти на запитання письмово.
  3. Відповісти на запитання письмово.
  4. Відповісти на запитання письмово.
  5. Відповісти на запитання письмово.
  6. Відповісти на запитання письмово.
  7. Грошові кошти — готівка, кошти на рахунках у банку та депозити до запитання.
  8. Закриті запитання
  9. Запитання
  10. ЗАПИТАННЯ
  11. Запитання
  12. Запитання




Переглядів: 878

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методичні вказівки | Запитання до теми 2.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.