Класифікація в залежності від будови вуглецевого ланцюга
В залежності від структури вуглецевого ланцюга органічні сполуки класифікують відповідно до схеми 3.
Всі органічні сполуки розподіляються на два типи: ациклічні та циклічні. До ациклічних (аліфатичних) відносять сполуки з відкритим (незамкненим) ланцюгом. За будовою вуглецевого скелету молекули розрізняють аліфатичні насичені і ненасичені сполуки. Насичені містять лише прості зв’язки атомів карбону, а ненасичені – мають кратні (подвійні та потрійні) зв’язки атомів карбону:
Циклічні сполуки містять у структурі замкнені ланцюги атомів – цикли. В залежності від природи атомів, що входять до складу циклу, їх розподіляють на карбоциклічні та гетероциклічні. Карбоциклічні сполуки містять у циклічному скелеті лише атоми карбону. Наприклад:
Гетероцикли містять у циклічному скелеті атоми карбону і інших елементів (найчастіше N, O, S). Вони бувають насиченими, ненасиченими та ароматичними:
В межах кожного з рядів (табл. 1) органічні сполуки поділяються на класи. Сполуки, молекули яких складаються з атомів карбону та гідрогену, утворюють клас вуглеводнів. При заміщенні в вуглеводнях одного чи кількох атомів гідрогену на відповідну функціональну групу утворюються інші класи органічних речовин.