Теорія хімічної будови органічних сполук О.М. Бутлерова
ІЗОМЕРІЯ І НОМЕНКЛАТУРА АЛКАНІВ
КЛАСИФІКАЦІЯ ОРГАНІЧНИХ СПОЛУК.
Науковою основою органічної хімії є теорія хімічної будови органічних сполук, автором якої є видатний російський вчений О.М.Бутлеров. О.М.Бутлеров сформулював основні положення теорії будови органічних сполук:
1. Атоми у молекулах розташовані не безладно, а в певному порядку згідно з їх валентністю. Кожна сполука має властиву лише їй послідовність сполучення атомів в молекулі, тобто хімічну будову, що відображається структурною формулою:
2. Властивості речовин залежать не лише від якісного та кількісного складу молекули, а й від хімічної будови, тобто порядку сполучення атомів у молекулі (ізомерія).
3. За хімічною будовою можна визначити властивості речовин, а за хімічними властивостями – їх будову. Властивості органічних речовин визначаються складом, хімічною, електронною та просторовою будовою їх молекул. Отже, щоб охарактеризувати речовину згідно з сучасною теорією будови, треба вказати її якісний і кількісний склад, порядок сполучення атомів в молекулі, форму і розмір
4. Атоми та групи атомів у молекулах речовин взаємно впливають один на одного, від чого залежить реакційна здатність речовин, наприклад:
Завдяки теорії Бутлерова була здійснена наукова класифікація органічних сполук та обгрутовано явище ізомерії.
Вивчення величезної кількості різноманітних органічних сполук стало можливим лише при їх чіткій класифікації. Найважливішими класифікаційними ознаками органічних сполук є будова вуглецевого ланцюга та природа функціональної групи.