Як указувалося раніше, розробка корисної копалини і порожньої породи в кар'єрах ведеться в уступах видобувних і розкривних. На рис. 13.2 показані два уступи з указівкою посування вибою заходок і загальний фронт робіт.
Розрізняють наступні елементи уступу.
Площадка уступу – горизонтальна поверхня, що обмежує уступ за висотою. Відповідно виділяють верхню і нижню площадки. Для уступу «а»: верхня – 1, нижня – 5, для уступу «б»: верхня – 5, нижня – 2.
Укіс уступу – похила площина – 3, що обмежує уступ з боку виробленого простору.
Кут укосу уступу α – кут між укосом уступу і нижньою його площадкою. Кут укосу не повинний бути більш кута внутрішнього тертя порід уступу.
Бровка уступу – лінія перетинання укосу і площадки уступу. Відповідно виділяють верхню – 8 і нижню – 4 бровки.
Заходка уступу – смуга порід чи корисної копалини, у якій проводять виїмку гірських порід 6 і корисної копалини 7. Ширина заходки залежить від засобів механізації робіт.
Верхній контур кар'єру – лінія перетинання борта кар'єру з денною поверхнею. Положення верхнього контуру кар'єру до моменту закінчення робіт називають кінцевим контуром кар'єру.
Рис. 13‑2 – Елементи уступу
Відкрита розробка проходить наступні етапи (періоди):
вибір ділянки, тобто визначення контуру гірничого відводу і напрямок експлуатаційних робіт;
підготовка поверхні родовища, що полягає у видаленні природних (ліса, струмки, озера, болота і т. п.) і штучних (будинки, спорудження) перешкод для ведення гірничих робіт;
попереднє осушення родовища – дренаж;
розкриття родовища;
розкривні і видобувні роботи;
рекультивація.
Перші три етапи, а саме – вибір ділянки, підготовка поверхні родовища і попереднє його осушення не вимагають роз'яснень. Тому перейдемо до розгляду основних виробничих процесів, тобто до розкривних, відвальних і видобувних робіт.