Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Утворення США й особливості становлення ринку в країні. Теорія „гармонії інтересів” Г.Ч. Кері

З початку колонізації (поч. XVIII ст.) Англія мала на північноамериканському континенті свої колонії, кількість яких досягла 13. Англія прагнула штучно створити й „законсервувати” в цих землях феодальні відносини, видавши з цією метою за вказаний період понад аніж 125 актів, які, зокрема, забороняли без згоди англійської корони скуповувати землі в місцевого населення, використовувати власний ліс, друкувати власно гроші тощо. Втім жодна з постанов метрополії переселенцями не виконувалась, а загострення суперечностей між нею й колоніями призвели до війни 1775-1783 рр., внаслідок перемоги в якій замість колоній були утворені незалежні Сполучені Штати Америки (США) - нова держава світу, що почала свою біографію зі створення капіталізму класичного зразка (прийняття демократичної Конституції (1787 р.) й низки правових актів, спрямованих на розвиток підприємства, утворення єдиної транспортної й грошової систем, самостійне право укладати зовнішньоекономічні зв’язки тощо). Процес первісного нагромадження капіталу в США мав спільні риси з європейським (піратство, контрабанди, нееквівалентна торгівля з місцевим населенням, тощо), в т.ч. й специфічно англійським (експропріація земель /у індіанців/ ) шляхами, а також свої „специфічні” риси (торгівля неграми-рабами). Американці виявилися сприйнятливими до іноземних технологій, на основі яких робили власні відкриття з досить швидким їхнім застосуванням у виробництві. Такі були в цілому передумови промислового перевороту в США.

На кінець XVIII ст. кількість американських штатів сягнула 38, однак північні штати розвивались в сільгоспвиробництві за фермерським капіталістичним шляхом, південні - на основі плантаційного рабства. Загострення суперечностей між Півднем й Північчю США з-за річних поглядів на проблему рабства призвело до Громадянської війни 1861-1865 pp. Перемога більш розвинутої промислово Півночі в цій війні призвела до скасування рабства й залучення в зв’язку з цим до активного економічного життя додатково великої (біля 4 млн. чол.) кількості населення з числа колишніх негрів-рабів. Остаточно (на користь фермерства) була вирішена аграрна проблема (в т.ч. й за рахунок конфіскації занепавших колишніх латифундій). Ці та інші (зокрема, упорядкування грошового обігу) процеси виявилися незворотними не дивлячись на спроби реакції взяти реванш (ку-клус-клан, „чорні кодекси” тощо). Після Громадянської війни активно розбудовуються залізниці, розвивається паровий водний транспорт, приймаються закони про освіту, відкривається Масачусетський вищий навчальний заклад, проводяться правові й економічні реформації, які сприяють подальшому успішному капіталістичному розвитку США. Особливості становлення та розвитку США, зокрема, підприємницьких відносин та ринкової економіки, наклало на економічну думку країни суттєвий відбиток. Виникла потреба довести прогресивність ринкового устрою, оптимістично змалювати його перспективи, оголосити загальну мету – побудову нового суспільства. Певною мірою це завдання розв’язала ліберальна економічна теорія, засновником якої в США став Генрі Чарльз Кері (1793–1879). Основні положення своєї теорії він виклав у працях „Гармонія інтересів агрокультури, мануфактури і комерції”(1850), „Принципи соціальної науки” (1865) та ін.

Сутність і значення теорії „гармонії інтересів” для становлення в США підприємництва та ринкового господарства, трактування міжнародного поділу праці Г.Ч. Кері детально розглянуто у [6, с. 74-75].

У відповідності з теорією „гармонії інтересів” повну гармонію забезпечує розподіл, який враховує внесок кожного у виробництво. Цей природний закон регулює відносини обміну та споживання.

 

Питання до теми

 

1. У чому виявились особливості методології економічних досліджень класичної школи політичної економії?

2. Які проблеми аналізуються в „Економічній таблиці” Ф. Кене?

3. У чому полягає суть принципу матеріалістичного розуміння історії?

4. Які основні положення теорії „гармонії інтересів” Г.Ч. Кері?

5. Якою є сутність соціалістичної ідеї, і де знаходяться її витоки?

 

Тема 7. Ринкове господарство країн європейської цивілізації у період монополістичної конкуренції (друга половина XIX ст. – початок XX ст.). Розвиток економічної думки епохи монополістичного капіталізму (маржиналізм; ревізіоністські течії; „соціальні напрями”; теорії фінансового капіталу, економічної динаміки, недосконалої конкуренції та ін.)

Основні питання теми

1. Нові тенденції в розвитку господарств країн Європи (остання третина XIX ст. – початок XX ст.). Маржинальна революція.

2. Особливості промислового зростання в Німеччині наприкінці ХІХ ст. та виникнення соціального напряму політичної економії.

3. Економічний розвиток Англії і Франції в період монополістичної конкуренції. Кембріджська школа.

4. Розвиток монополістичного капіталізму в США. Американська школа маржиналізму.


Читайте також:

  1. E) теорія раціонального вибору.
  2. I. Особливості аферентних і еферентних шляхів вегетативного і соматичного відділів нервової системи
  3. I. Теорія граничної продуктивності і попит на ресурси
  4. III. Географічна структура світового ринку позичкового капіталу
  5. III. Процедура встановлення категорій об’єктам туристичної інфраструктури
  6. V здатність до встановлення та підтримки гарних особистих стосунків і веденню етичного способу життя.
  7. V Такі негативні особистісні утворення, як самовпевненість і нерозвиненість автономії та ініціативи, обумовлюють неадаптивне старіння людини.
  8. V теорія граничної корисності визначає вартість товарів ступенем корисності останньої одиниці товару для споживача.
  9. VI.3.3. Особливості концепції Йоганна Гайнріха Песталоцці
  10. VI.3.4. Особливості концепції Йоганна Фрідриха Гербарта
  11. А. Особливості диференціації навчального процесу в школах США
  12. Автономні утворення у зарубіжних державах




Переглядів: 878

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Створення К.Марксом і Ф.Енгельсом пролетарської політекономії. Структура та основні проблеми „Капіталу” К. Маркса | Нові тенденції в розвитку господарств країн Європи (остання третина XIX ст. – початок XX ст.). Маржинальна революція

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.