Показники порівняльної економічної ефективності інвестицій
Розрахунки порівняльної ефективності капітальних вкладень здійснюють тоді, коли треба вибрати кращий із можливих проектів інвестування виробництва.
Для вибору варіантів інвестицій використовуються показники порівняльної економічної ефективності інвестицій:
Коефіцієнт ефективності додаткових інвестицій (coefficient of efficiency of additional investments) - показує як перевищення річних результатів над витратами викликає збільшення інвестицій на одиницю:
. (5.10)
Розрахункове значення Еді порівнюється з його нормативним значенням Ен , що відповідає нормі доходу на капітал, яка задовольняє інвестора. При Еді > Ен приймається більш капіталоємкий варіант.
Порівняльна величина інтегрального економічного ефекту вкладень– відрізняється від загальної його величини тим, що не враховує незмінні за варіантом складові. Критерієм вибору варіанта є максимум інтегрального ефекту.
(5.11)
Суми приведених витрат– застосовуються, коли при порівнянні варіанти відрізняються один від одного інвестиційними вкладеннями (К) та експлуатаційними (С, поточними) витратами.
Пі = Сі+ Ен ּКі ® min, (5.12)
де Ен - нормативний коефіцієнт економічної ефективності, який всановлюється Міністерством економіки України на певний період.
Той проект вважається найкращим з економічної точки зору, при якому сума приведених витрат є мінімальною.
Строк окупностідодаткових капітальних затрат по певному варіанту обчислюється:
(5.13)
де К1, К2 – сума капіталовкладень по першому і другому варіанта, грн.;
С1, С2 - собівартість продукції по першому і другому варіантах, грн.
Якщо варіантів більше двох, то кращий з них вибирають шляхом попарного співставлення зазначених величин.