Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Іслам в Україні

Іслам ( з араб. – покора), мусульманство – одна із трьох світових релігій поряд з християнством і буддизмом. Іслам виник в Аравії на початку VII ст. н.е. Вчення ісламу викладено в Корані.

Існування ісламу в Україні обумовлено її порубіжним розташуванням між західною (християнською) і східною (мусульманською) цивілізацією. Іслам йшов до України двома шляхами. Один східний – з хозарського Поволжя і Північного Кавказу. Це т.зв. "старий" шлях. Другий – "новий" шлях, з Криму і Туреччини. Ставлення українського суспільства до ісламу було неоднозначним і залежало від багатьох історичних обставин. Дослідники зазначають, що перші відомості про постійне перебування мусульман на нашій землі належить до ХІ ст., коли в київських князів, на службі, перебувала кіннота з мусульман – печенігів. Татари – мусульмани (прийняли іслам в ХІV ст.) з Криму служили у литовського князя Вітовта.

Офіційне утвердження ісламу в Україні відбулось в першій половині ХІV ст., в Криму, за часів хана Узбека (1313-1342 рр.). В кінці ХІV ст. турки-османи підкорили Крим. Релігійне життя мусульман Криму контролювалось Османською імперією. Релігійна і світська влада були об’єднанні, іслам став визначати життя кримського ханства. Поступово, кримська влада, використовує ідею поділу територій на "дар уль – іслам" (світ ісламу) і "дар уль – хабар" (світ невірних) для виправдання своєї експансії на землі Великої України. Та все ж релігія, віра не була основною в війнах проти України, Московії і Польщі.

Протягом ХVІ - ХVІІІ ст. мусульманські громади з’являються в Хаджибеї (Одеса), Азані (Азов), Акермані (Білгород-Дністровський), Ачі-Кале (Очаків). Мусульманство доходить до Поділля і Волині. До цього часу у Кам’янці-Подільському і Шаргороді зберігаються мечеті і мінарети тієї доби. В м. Острог, за наказом К. Острозького (ХVІ ст.) для татар мусульман, які перебували у нього на службі було збудовано мечеть.

Після приєднання України і Криму до Московсько-Російської держави починається особливий етап існування ісламу. Російська влада розглядала іслам, як терпиму, але другорядну, небажану релігію. Протягом ХІХ-ХХ ст. в Криму було зруйновано або закрито більш як дев’ятсот мечетей; закрито частину духовних шкіл; окремих мулл* та імамів* вислано з Криму і заборонено їм повертатись. Із встановленням радянської влади почався черговий наступ на іслам. Протягом 30-х років закрито всі мечеті в Криму і на материковій Україні.

Діяльність мусульманських громад відновлюється в 80-90-ті роки ХХ ст. Громади об’єднанні навколо окремих організацій. Це – Кадіат (Духовне управління мусульман Криму); Духовне управління мусульман України; Асоціація незалежних громад мусульман. Загалом в Україні діє більше трьохсот мусульманських громад.


Читайте також:

  1. Авангард в Україні
  2. Автоматизація банківської діяльності в Україні
  3. Аграрні відносини в Україні у ХVІ - перш. пол. ХVІІІст.
  4. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  5. Адаптація законодавства України до законодавства ЄС - один із важливих інструментів створення в Україні нової правової системи та громадянського суспільства
  6. Адвокатура в Україні: основні завдання і функції
  7. Адміністративне судочинство в Україні
  8. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр
  9. АКТИВІЗАЦІЯ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНОГО РУХУ В ЗАХІДНІЙ УКРАЇНІ
  10. АНаліЗ СТанУ ЗДОРОВ'Я ДІТеЙ І ДОРОСЛИХ В УКРАЇНІ
  11. Аналіз стану та проблем реалізації Болонського процесу в Україні за ключовими напрямками.
  12. Аналіз сучасного стану зайнятості і безробіття в Україні.




Переглядів: 704

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Іудаїзм в Україні | Висновок

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.