МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
ТЕМА: СУТНІСТЬ СУСПІЛЬНОГО ВИРОБНИЦТВАПЛАН 1. Виробництво як основа життєдіяльності людства. 2. Фактори і ресурси виробництва, їх види. 3. Результативність виробництва.
1. Основою розвитку людського суспільства є матеріальне виробництво, тобто створення матеріальних благ, необхідних для існування і розвитку людства. Економічне благо – це річ, яка здатна задовольняти певну людську потребу і може знаходитись у розпорядженні людини для цієї цілі. Отже, кінцевою метою виробництва є задоволення різноманітних потреб. В процесі виробництва взаємодіють праця і природа. Людина видозмінює речовину природи і пристосовує її для задоволення своїх потреб. Цей процес охоплює такі основні моменти: Праця— діяльність людини, спрямована на створення матеріальних і духовних благ. Предмети праці— це те, на що спрямована праця людини,що становить матеріальну основу створюваного продукту (природні, перероблені). Засоби праці— це речі або комплекси речей, за допомогою яких людина впливає на предмети праці (машини, устаткування , будівлі). Процес праці є органічною єдністю 3- х названих моментів, і визначальна роль в ньому належить людині. Предмети і засоби праці становлять засоби виробництва. Засоби виробництва і люди з навиками до праці створюють продуктивні сили суспільства. Людина відіграє головну роль в процесі праці , є творцем усіх інших елементів продуктивних сил. У процесі історичного розвитку продуктивні сили постійно збагачуються, поповнюються новим змістом. В наш час до них відносять науку, інформацію, форми і методи організації виробництва. Продуктивні сили пов’язані як з природою, так і виробничими відносинами. Існує закон відповідності продуктивних сил виробничим відносинам. Внаслідок невідповідності виникають соціальні революції і перехід до нової економічної формації. Фази суспільного виробництва: · власне виробництво; · розподіл; · обмін, · споживання. Структура суспільного виробництва включає матеріальне і нематеріальне виробництво. Матеріальневиробництвоє сферою суспільного виробництва, в якій виробляються: а) матеріальні блага:вугілля, цемент, метал, папір, будівлі, одяг, взуття, машини, обладнання, сільськогосподарська продукція, хімічні вироби, електроенергія, тепло, холод тощо; б) матеріальні послуги:вантажний транспорт, оптова торгівля, обслуговування і ремонт техніки, обладнання виробничого призначення тощо. Нематеріальневиробництво— це сфера суспільного виробництва, в якій виробляються: а) нематеріальні послуги:роздрібна торгівля, громадське харчування, пасажирський транспорт та зв'язок (що обслуговує населення), побутове обслуговування, охорона здоров'я тощо; б) духовні цінності:освіта, культура, мистецтво тощо. Виробництво матеріальних і нематеріальних послуг становить сферу послуг.
2. Для здійснення процесу виробництва необхідні ресурси і фактори. Ресурсивиробництва – це потенційні чинники виробничого процесу, його можливості, джерела. Факторивиробництва – це реальні чинники, які уже застосовуються у процесі виробництва. До первинних факторів відносять : земля, праця, капітал. Земля – це сама земля і природні ресурси. Праця– це робоча сила людини, завдяки якій вона створює блага.Робоча сила — це сукупність фізичних та розумових здібностей людини, її здатність до праці. Капітал– це вартість, яка приносить додаткову вартість. На сучасному етапі виділяють ще й підприємництво– це особливий вид праці по управлінню і організації виробництва. Фактори виробництва поділяють на : · Особистий: праця, підприємницька діяльність; · Матеріально – речовий: земля і капітал, тобто засоби виробництва. Серед виробничих ресурсів варто виділити відтворювані та не відтворювані. Тому важливою є проблема економії рідкісних ресурсів.
3. Результативність використання речових та особистих факторів виробництва може бути відображена категорією ефективності виробництва, тобто співвідношення одержаного результату використання факторів до їх витрат. Ефективність виробництва може бути підвищена за рахунок як збільшення використання факторів, так і повнішого їх використання. Ефективність виражається в продуктивності праці, фондовіддачі, фондомісткості, матеріалоємності та енергоємності. Продуктивність праці – кількість виробленої продукції в одиницю часу або на одного робітника. Фондовіддача – відношення вартості готової продукції до середньорічної вартості основних фондів. Фондомісткість – відношення основних фондів до готової продукції. Матеріалоємність – затрати сировини на виготовлення одиниці продукції. Енергоємність - затрати енергії на виготовлення одиниці продукції. Найперспективнішим шляхом удосконалення факторів виробництва є впровадження досягнень НТП.
Читайте також:
|
||||||||
|