Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Предмет і метод правового регулювання.

Поняття і структура системи права.

Право є складною цілісною системою. Як вказувалося раніше є два поняття: система права і правова система, які не тотожні, їх слід розрізняти. Правова система - поняття більш ширше, ніж система права. Система права входить в правову систему, є базовою системою в системі.

На відміну від правової системи система права - правова категорія, що означає внутрішню будову права, внутрішню структуру права будь-якої країни. Вона виражається через поділ і побудову нормативного матеріалу, за допомогою якого її різні частини постають в єдності.

Система права - це об'єктивно обумовлена системою суспільних відносин внутрішня структура права, яка складається з взаємозв'язаних норм, логічно розподілених по галузях, підгалузях і інститутах.

Можна сказати інакше: система права - це науково організована сукупність правових норм, розподілених по групах - правових інститутах, зведених в підгалузі, які у свою чергу утворюють галузі - цілісні нормативні утворення.

Ознаки (риси) системи права:

1. Обумовленість реально існуючою системою суспільних відносин. Вона не може створюватися на суб'єктивний розсуд людей і існує об'єктивно;

2. Органічна цілісність, єдність і взаємозв'язок правових норм, а не їх випадковий набір. Норми права, з яких складається система права, не можуть функціонувати ізольовано. Вони взаємно злагоджені і цілеспрямовані;

3. Структурна різноманітність. Це означає, що система права складається з неоднакових за змістом і об'ємом структурних елементів, які логічно об'єднують, розташовують нормативний матеріал в певній функціональній спрямованості.

Дослідження системи права необхідно починати з попереднього вирішення питання про структурні елементи і критерії побудови системи. Під структурою системи розуміється єдність елементного складу системи і взаємодія її елементів. Структура - це спосіб зв'язку елементів в системі, що забезпечують її направлене функціонування і стійкість (стабільність).

Структурні елементи системи права:

- норми права;

- інститути права;

- підгалузі права;

- галузі права.

Норма права - «цеглинка» системи права, первинний компонент, з якого складаються інститути і галузі права. Не може існувати норма права, яка не входила б в певний інститут і галузь права. Галузі права є найбільшим елементом, з яких складається система права. Цивільне право, кримінальне право, трудове право, адміністративне право і ін. - це галузі права.

Розподіл системи права на галузі грунтується на певних критеріях. Такими критеріями є предмет (матеріальний критерій) і метод (юридичний критерій) правового регулювання.


Читайте також:

  1. D) методу мозкового штурму.
  2. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  3. I Метод Шеннона-Фано
  4. I. Метод рiвних вiдрiзкiв.
  5. VII. Нахождение общего решения методом характеристик
  6. А є А, тобто усякий предмет є те, що він є.
  7. А. науковий факт, b. гіпотеза, с. метод
  8. Абетково-предметний покажчик
  9. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  10. Автоматичне регулювання.
  11. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  12. АгротехнІЧНИЙ метод




Переглядів: 544

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Логічна норма права і текст нормативного акту: співвідношення. | Метод правового регулювання - сукупність прийомів і способів правової дії на суспільні відносини .

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.