Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Перетворення і множення частоти

Перетворення частоти — це лінійне перенесення спектра радіосигналу з однієї області частот в іншу, як правило, більш низькочастотну. При цьому форма обвідної модульованого сигналу та його спектр не змінюються, а змінюється лише носійна частота. Здобута після перетворення частота називається проміжною. Вона залишається незмінною для всіх значень частоти сигналу тому, що в перетворенні частоти бере участь власний малопотужний генератор (гетеродин), частота якого змінюється синхронно зі зміною носійної радіочастоти. Радіоприймачі, в яких використовується перетворення радіочастоти на проміжну частоту, називаються супергетеродинними.

Перетворення частоти прийнятого сигналу на фіксовану проміжну частоту сприяє збільшенню чутливості та вибірних властивостей радіоприймача і забезпечує їх незмінність при перестроюванні в усьому діапазоні частот прийнятих сигналів. На відміну від розглянутих випадків модуляції та демодуляції співвідношення між частотою сигналу ωс і частотою гетеродина ωг тут буде одного порядку, причому таке, шо їх різниця завжди є сталою величиною при будь-яких змінах ωс й ωг. Умова ж (6.12) для напруг тут завжди виконується тому, що напруга сигналу має порядок 106 ...10-3В, а напруга гетеродина 0,1...0,3 В.

Отже, якщо вибрати частоту власного генератора ωг = ω1, і частоту прийнятого сигналу ωс2 за умови, що частоти ωг й ωс одного порядку (рис. 6.13, а), то за допомогою резонансного фільтра, який настроєний на різницеву проміжну частоту ωпр = ωс - ωг і має добротність

(6.27)

після перетворення можна виділити струм однієї з комбінаційних частот (рис. 6.13, б), наведених у (6.7), а саме: iпр = а2 Uтc Uтг соs(ωг - ωс.)t

 

Рис. 6.13. Діаграми спектрів сигналів на вході (а) і виході (б) перетворювача радіочастот

 

 

Перетворення частоти можна здійснити в схемі амплітудного модулятора, якщо змінити співвідношення між частотами. В практичних схемах для збільшення його вибірності навантаження виконують у вигляді пари зв'язаних контурів або іншого фільтра зосередженої селекції (ФЗС). Іноді гетеродин та перетворювач будують на одному й тому самому транзисторі, але перетворювач частоти з окремим гетеродином забезпечує кращу стабільність і простіше налагоджується.

У сучасній апаратурі використовують мікросхеми (наприклад, інтегральну мікросхему К2ЖА242), на яких будують перетворювачі частоти приєднанням лише відповідних зовнішніх контурів сигналу, гетеродина та проміжної частоти.

Множення частоти застосовується переважно тоді, коли треба мати спільний стабільний генератор і кілька жорстко синхронізованих з ним джерел сигналу, а також тоді, коли високу стабільність частоти сигналу можна забезпечити лише при відносно низьких частотах. На відміну від перетворення множення частоти завжди передбачає здобуття сигналу, частота якого в кілька разів перевищує частоту вхідного сигналу.

 

Рис. 6.14. Діаграми спектрів сигналів на вході (а) і виході (б) помножувача частоти

 

 

Множення частоти можна розглядати як нелінійне перетворення двох сигналів однакової частоти ωс. Для множення можна використати резонансний підсилювач, що працює в нелінійному режимі, а як навантаження має резонансний фільтр, настроєний на частоту ω0 =nωс, де п — коефіцієнт множення частоти (будь-яке ціле число). Рис. 6.14 ілюструє приклад, коли n = 3.

Оптимальний вибір коефіцієнта множення частоти залежить від положення РТ, тому що максимальні значення коефіцієнтів функції Беселя залежать від кутів відсікання струму θ транзистора.

 


Читайте також:

  1. Ne і ne – поточне значення потужності і частоти обертання колінчастого вала.
  2. Адаптивні хвилькові перетворення : Хвилькові пакети.
  3. Аксіоми додавання і множення
  4. Безстатеве розмноження та його біологічне значення
  5. Безстатеве розмноження, його визначення та загальна характеристика. Спори — клітини безстатевого розмноження, способи утворення і типи спор.
  6. Визначення добутку на множині цілих невід’ємних чисел, його існування та єдиність. Операція множення та її основні властивості (закони).
  7. Визначення перетворення за Лапласом
  8. Визначення. Матриці, отримані в результаті елементарного перетворення, називаються еквівалентними.
  9. Визначте соціальні перетворення в процесі радянізації українського суспільства.
  10. Виконаємо лінійне перетворення
  11. Вимірювальні сигнали, перетворення вимірювальних сигналів, форми вимірювальної інформації
  12. Вимірювання частоти обертання.




Переглядів: 2141

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Демодуляція і схеми детекторів | Логічні перетворення цифрових сигналів і базові логічні елементи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.