Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Український національний рух в роки війни

Україна в 1 Світовій війні.

Вбивство сербським студентом Г. Прінціпом 28 липня 1914 р. австрійського ерц-герцога Фердинанда стало приводом до вселенської війну. Перша світова війна почалася 1 серпня 1914 p., коли Німеччина оголосила війну Росії, а 3 серпня — Франції. Європа була розколота на два воюючих угруповання: з одного боку — Німеччина, Австро-Угорщина, Італія, пізніше до них приєдналися Туреччина, Болгарія, з іншого — Англія, Франція, Росія. В Першій світовій війні брали участь 34 країни

Війна з самого початку із обох боків мала імперіалістичний, грабіжницький характер. Німеччина прагнула до світового панування, зокрема розглядала Україну як плацдарм для просування на схід і як майбутню колонію. Населення України мало стати рабами німецьких панів.

Австро-Угорщина намагалася зберегти своє панування на західноукраїнських землях (Східна Галичина, Північна Буковина і Закарпаття), а також завоювати Волинь і Поділля.

Участь у війні відповідала інтересам панівних класів Росії, їх політичним партіям. Імперіалісти Росії мріяли про Галичину, Буковину, Закарпаття, прагнули підкорити країни Близького Сходу, захопити протоки з Чорного моря в Середземне. Поділена між двома головними противниками, Україна з самого початку війни зазнала великих руйнувань.

Бойові дії на території Украіни:

По території України проходив Східний фронт.Театром бойових дій стали Волинь, Галичина, Захїдне Поділля, Буквина.Також бойові дії велись на Чорному морі.Під час 1світової війни на території України відбулось 5 великих операцій:

-З травня по жовтень 1915р.тривала наступальна операція німецьких та айстро-угорських військ, яка дістала назву Горлицький прорив.Німці прорвали російські фронт під Варшавою і до жовтня 1915р. відкинули росіян до лініі –Рига – Двінськ, - Барановичі, - Пінськ, - Дубно, - Тернопіль – Чернівці.З жовтня 1915р. обидві сторони були виснажені, тому війна тут набула позиційного характеру.

- 22 травня 1916 р. російська армія почала на Південно – Західному фронті Брусіловський прорив. Австро-угорські війська зазнали поразки, і в серпні 1916р. росіяни вийшли до Карпат і зайняли Буковину та Південну Галичину.Ця наступальна опрація повністю підірвала боєздатність австро-угорської армії.

Після укладання Центральною радою мирного договору з країнами Четвертного блоку у Брест- Литовську, 18 лютого 1918р. війська Німеччини та Австро –Угорщини перейшли у наступ на східному фронті і до кінця 1918р. зайняла всю Україну та перебували тут до закінчення Першої світової війни.

-З 6 серпня по 13 вересня 1914 р. тривала Галицька битва. Битву почали російські війська які перейшли у Західній Україні у наступ і вщент розбили айстро- угорські війська. У січні- березні 1915р. відбулсь Карпатська операція- одночасний зустрічний наступ німців і росіян у Карпатах.Росіяни розбили німців, але через нестачу боєприпасів не змоли розвинути успіх. Наприкінці березня бойові дії були припинені.

Поміщики та буржуазія воюючих держав активно підтримували загарбницьку війну. Намагаючись відвернути увагу народних мас від політичних справ, вони розгорнули пропаганду шовінізму.Шовіністична хвиля охопила різні політичні партії та різні верстви населення України.

У роки війни український національний рух зазнав жорстоких переслідувань реакційних сил. Було закрито «Просвіти», українські видавництва, газети «Рада», часописи— «Дзвін», «Україна», «Рідний край» Царизм планував, завоювавши Галичину, остаточно знищити український національний рух. Однак більша частина галицького громадянства підтримала Австро-Угорщину проти царської Росії. Отже, на початку військових дій український національний рух розколовся. У Львові в серпні 1914 р. засновано Головну Українську Раду на чолі з К. Левицьким, яка закликала українців захищати конституційний лад Австрійської держави. Український січовий союз (створений у 1912 р.) формував військові підрозділи для допомоги австрійській армії.

У Відні група емігрантів (Д. Донцов, В. Дорошенко, А. Жук, М. Меленевський) створила своєрідну організацію «Союз визволення України», яка планувала за допомогою австро-угорських і німецьких військ відірвати Україну від Росії, щоб заснувати Українську державу з конституційним монархом, демократичним устроєм, самостійною українською церквою. Передбачалося тісне співробітництво з Німеччиною, але населення не підтримало її планів.В Карпатах, 1914 р. бойове хрещення одержав загін Січових стрільців (у складі австро-угорської армії).


Читайте також:

  1. Адміністративний устрій та окупаційний режим в Україні під час війни 1941-1945 рр
  2. Алкени – вуглеводні, в молекулах яких є один подвійний зв’язок між атомами вуглецю . Алкені називають також олефінами або етиленовими вуглеводнями.
  3. Англійський національний стереотип.
  4. Антивоєнні рухи напередодні Першої світової війни
  5. Архівна справа в Україні в роки другої світової війни
  6. Афро-азійський світ після Першої світової війни.
  7. Б. Англо-український глосарій типових конструкцій з військового перекладу 1 страница
  8. Б. Англо-український глосарій типових конструкцій з військового перекладу 2 страница
  9. Б. Англо-український глосарій типових конструкцій з військового перекладу 3 страница
  10. Близький Схід під час Другої світової війни.
  11. Боротьба за союзників як провідна тенденція дипломатії в період війни
  12. Боротьба за союзників як провідна тенденція дипломатії в період війни.




Переглядів: 1902

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Правобережні та західноукраїнські 2 пол.17-18 ст. | Революція 1917-1920 рр.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.