Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Мал. Синоптична карта

Запитання і завдання

1. Що називають погодою? Опишіть, яка погода зараз.

2. Назвіть основні елементи погоди.

3. Чому погода змінюється протягом доби?

4. Як змінюється погода в Україні з приходом повітряних мас з Атлантичного океану?

5. Які типи погоди були в цьому місяці?

6. Всім добре відома така місцева ознака негоди: “Перед дощем ластівки літають низько”. Чи можете ви пояснити, чому?

Клімат

 

1. Пригадайте, чому протягом року сонячні промені падають на земну поверхню під різним кутом.

2. Як залежить кількість тепла, яку отримує земна поверхня, від кута падіння сонячних променів?

 

Поняття про клімат. У будь-якій місцевості бувають різні погод, які змінюють одна одну протягом року. При цьому погода одного року ніколи не повторює точнісінько погоду попередніх років. Наприклад, березень цього року може бути дещо теплішим і менш дощовим, ніж березень минулого року. Але, незважаючи на відхилення, погода кожного року повторюється в загальних рисах. Так проявляється багаторічний режим погоди – “порядок” її зміни протягом року. Для України, наприклад, характерна зміна чотирьох пір року і відповідно зміна погод – від жарких влітку до морозних взимку. І в цьому різноманітті зима завжди є найхолоднішою порою року, а літо – найтеплішою. І як би не змінювалася погода, впевнено можна сказати, що ніколи взимку у нас не буде жарко, а влітку – морозно. Таке можливе лише у казці про дванадцять братів-місяців, які міняли пори року. Сукупність характерних для даної місцевості типів погод, що повторюються з року в рік, називають кліматом.

Якщо погоду можна описати, спостерігаючи за нею протягом доби чи місяця, то охарактеризувати клімат місцевості можна, маючи відомості про погоду за тривалий час – десятки років. Для цього необхідно узагальнити багаторічні спостереження за температурою, тиском, вологістю повітря та іншими елементами погоди. Зазвичай у характеристику включають і відомості про найвищі і найнижчі температури, найбільшу і найменшу кількість опадів за весь час спостережень.

Кліматотвірні чинники. До формування клімату у будь-якому куточку земної кулі причетні Сонце, повітряні маси і земна (підстильна) поверхня. Від кількості сонячної енергії, яку отримує земна поверхня, залежить нагрівання повітря. Повітряні маси з певними властивостями визначають клімат тих місць, куди надходять. Підстильна поверхня (вода чи суходіл, рівнинна чи гориста, піщана, вкрита рослинністю або льодом) може по-різному впливати і на прихід сонячної енергії, і на переміщення повітряних мас. Кількість сонячної радіації, повітряні маси, підстильну поверхню називають кліматотвірними чинниками.

Формування клімату місцевості. Особливості клімату місцевості залежать від багатьох умов. Від географічної широти залежить кут падіння сонячних променів і, відповідно, кількість сонячної енергії, яку отримує земна поверхня. Ви вже знаєте, що кут падіння променів зменшується з віддаленням від екватора. Чим менший кут падіння, тим менше нагрівається поверхня, а від неї і повітря, тим холоднішим буде клімат. На екваторі сонячні промені протягом всього року падають опівдні на земну поверхню майже прямовисно (під кутом 900). Тому температура повітря там висока (понад 20 0С) і клімат відповідно жаркий. З віддаленням від екватора промені падають з деяким нахилом – кут їх падіння стає меншим. Вони менше нагрівають суходіл і море. Внаслідок цього менше нагрівається повітря, і клімат стає холоднішим – помірним. У полярних районах сонячні промені падають під таким малим кутом, що ніби ковзають поверхнею, а тому нагрівають її слабо. Тому зими там холодні, суворі, а літо коротке і прохолодне. Крім того, льоди і сніг, які поширені на великих просторах, відбивають сонячне проміння. Клімат у цих районах дуже холодний. Отже, внаслідок розподілу сонячного тепла за різними широтними зонами клімат змінюється від екватора до полюсів, тобто зонально.

Клімат місцевості залежить від віддаленості від океанів і морів. На одній і тій самій широті, незважаючи на отримання однакової кількості сонячної енергії, місцевість має різні температури повітря і кількість опадів, а отже, різний клімат. Це пояснюється впливом океанів і морів. Взимку повітря над океаном тепліше, ніж над суходолом. Тому повітряні маси, що надходять взимку з океану, здійснюють отеплювальний вплив, пом’якшуюючи зиму. З віддаленням від океану вплив теплих морських повітряних мас слабне, тому зима стає холоднішою. В глибині материка їх вплив майже не відчутний. Влітку ж суходіл тепліший за океан, тому в приморських районах літо прохолодніше, ніж у віддалених від океану районах.

Клімат океанів, островів, західних узбереж материків у помірних широтах з прохолодним літом і теплою зимою (амплітуда коливань температури повітря невелика), великою кількістю опадів, що випадають цілий рік, називають морським. Наприклад, на клімат Європи у помірних широтах великий вплив здійснює Атлантичний океан, з якого постійно із західними вітрами надходять повітряні маси. З віддаленням від океанів у глиб континентів частіше буває безхмарна сонячна погода. Літо стає жарким, а зима морозною (збільшується амплітуда коливання температури), менше випадає опадів (вологі повітряні маси не доходять). Такий клімат називають континентальним. Розрізняють клімати помірно континентальний, континентальний, різко континентальний. В Україні сформувався помірно континентальний клімат. На узбережжях морів і океанів, де панують вітри мусони, які роблять літо вологим, прохолодним, а зиму – сухою, сформувався мусонний клімат.

Таблиця 6

Елементи клімату Лондон 520 пн. ш. Київ 510 пн. ш. Оренбург 530 пн. ш. Іркутськ 520 пн. ш. Комсомольськ-на-Амурі 520 пн. ш.
Середня температура січня +40 С –60 С –150 С –240 С –60 С
Середня температура липня +170 С +190 С +210 С +210 С +160 С
Кількість опадів за рік 750 мм 600 мм 350 мм 300 мм 1000 мм
Клімат Морський Помірно континент Континентальний Різко континентальний Мусонний

 

На клімат місцевості впливає висота над рівнем моря. Ви вже знаєте, що з підняттям у гори температура повітря знижується. Тому на одній і тій самій широті холоднішим буде клімат у горах, порівняно з рівнинами. Наприклад, в Африці в екваторіальних широтах, де жаркий і вологий клімат, височіє гора Кіліманджаро, на вершині якої протягом усього року лежить сніг.

Для формування клімату місцевості має значення і рельєф. Він впливає на переміщення повітряних мас: сприяє або перешкоджає їх просуванню. Над великими рівнинами повітряні маси вільно поширюються на тисячі кілометрів. Наприклад, на просторах Східноєвропейської рівнини ніщо не перешкоджає вільному переміщенню з півночі холодних арктичних повітряних мас. Дихання Арктики відчутне аж в Україні. Натомість гори стають перешкодою на шляху повітряних мас. Наприклад, Гімалаї гігантською стіною заступають дорогу вологим повітряним масам, що надходять з Індійського океану, і не дають просуватися на північ. Піднімаючись схилами гір, повітря охолоджуються і з нього випадають опади. Тому біля підніжжя і на південних навітряних схилах клімат жаркий і дуже вологий (понад 10 000 мм опадів на рік). А далі на північ клімат стає холодним і сухим (200 мм опадів на рік).

Океанічні течії через повітряні маси впливають на клімат узбереж. Клімат узбереж, що омиваються теплими течіями, тепліший і м’якший, ніж у внутрішніх районах, що розташовані на тих самих широтах. Узбережжя, що омиваються холодними течіями, навпаки, мають холодніший і сухіший клімат. Прикладом може слугувати клімат Скандинавського півострова, на який здійснює отеплювальний влив тепла Північноатлантична течія. На півострові ростуть хвойні ліси. Натомість більша частина острова Гренландія, що лежить приблизно на тих самих широтах, цілий рік вкрита льодом. Холодні течії крім того підсилюють сухість клімату. Вони охолоджують нижні шари повітря і воно, як відомо, стає більш щільним і важким, не піднімається і не створює хмари та опади. Від теплих течій повітря нагрівається і зволожується. З підняттям угору воно стає перенасиченим, утворюються хмари, випадають опади.

Отже, вся земна поверхня взаємодіє з атмосферою через обмін теплом і вологою. І їх кількість може сильно відрізнятися залежно від характеру земної поверхні.

 

Цікава географія


Читайте також:

  1. Алгоритми шифрування в електронних картах
  2. Вкладайте всю свою душу щодня у своє життя, щоб вам не було за що картати себе, щоб не було соромно за недобрі і необдумані свої вчинки перед людьми.
  3. Географічна карта
  4. Звукова карта
  5. Зображення рельєфу на картах та планах. Система висот.
  6. Інструкційна карта пошиття фартуха
  7. Інформаційна карта.
  8. КАРТА АТЕСТАЦІЇ №1
  9. Карта персонажів
  10. Карта релігій України
  11. Карта суїцидального ризику
  12. Карта та рух по місцевості




Переглядів: 938

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Мал. Розподіл атмосферних опадів на земній кулі | Туманний Альбіон

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.