Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Характеристика спеціальних економічних зон

На території України станом на 1 січня 2005 р. створено та функ­ціонує 15 спеціальних економічних зон. Поліський (Північний) регіон

1. Спеціальний режим інвестиційної діяльності на території Волин­ської області (2001 p.).

2. Спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріо­ритетного розвитку в Житомирській області (1999 p.).

3. Спеціальна економічна зона «Славутич» в Київській області (1999 р.).

4. Спеціальний режим інвестиційної діяльності в Чернігівській об­ласті (2003 p.).

5. Спеціальний режим інвестиційної діяльності на території міста Шостки Сумської області (2003 p.).

Степовий (Південний) регіон

6. Спеціальна економічна зона «Порто-франко» на території Одесь­кого морського торговельного порту (2000 p.).

7. Спеціальна економічна зона «Миколаїв» (2000 p.). Карпатський (Західний) регіон

8. Спеціальна економічна зона «Закарпаття» (1998 p.).

9. Спеціальна економічна зона «Яворів» в Львівській області (1999 р.).

10. Спеціальна економічна зона туристсько-рекреаційного типу «Ку-рортополіс Трускавець» (1999 p.).

П- Економічний експеримент щодо стабілізації роботи підприємств легкої та деревообробної промисловості Чернівецької області (2000 p.).

Донбаський (Східний) регіон 2- Спеціальний режим інвестиційної діяльності на території міста Харкова (2000 p.). • Спеціальна економічна зона та спеціальний режим інвестиційної Діяльності в Донецькій області (1999 р.)


Е. А. Зінь

РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА

14. Спеціальний режим інвестиційної діяльності на територіях пріо­
ритетного розвитку в Луганській області (1999 p.).

Крим

15. Запроваджено спеціальний режим інвестиційної діяльності та
функціонування спеціальної економічної зони «Порт Крим» в Ав­
тономній Республіці Крим (2001 p.).

На території Волинської області запроваджено спеціальний режим інвестиційної діяльності з метою залучення інвестицій у пріоритетні га­лузі виробництва для створення нових робочих місць та працевлашту­вання працівників, які вивільняються у зв'язку із закриттям, реструкту­ризацією та перепрофілюванням гірничодобувних та інших підприємств. Таке рішення сприяє впровадженню новітніх технологій, розвитку зов­нішньоекономічних зв'язків, збільшенню обсягів високоякісних товарів та послуг, ефективному використанню природних ресурсів.

Спеціальний режим інвестування запроваджено у Волинській об­ласті на території міста Нововолинськ та селища Жовтнева міста Ново-волинська та діє протягом 30 років при реалізації інвестиційних проек­тів у пріоритетних видах економічної діяльності.

До органів управління інвестиційною діяльністю належить Ново-волинська міська рада та її виконавчий комітет та Рада з питань те­риторії пріоритетного розвитку. Рада є юридичною особою, яка утво­рюється Волинською обласною державною адміністрацією за подан­ням Нововолинської міської ради.

До повноважень Ради належать: розроблення та забезпечення ре­алізації стратегії та поточних програм розвитку; розгляд і затверджен­ня інвестиційних проектів; підготовка пропозицій щодо встановлення ставок орендної плати, плати за комунальні послуги, тарифів та інших платежів; організація підготовки та перепідготовки кадрів; здійснення в межах своїх повноважень контролю за реалізацією підприємствами проектів на території пріоритетного розвитку, прийняття інших оргаШ-заційно-правових рішень.

До підприємств, що реалізують інвестиційний проект, засновані пільги щодо оплати ввізного мита, податку на додану вартість та подат­ку на прибуток підприємства.



Розділ б СПЕЦІАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗОНИ: СТВОРЕННЯ І ФУНКЦІОНУВАННЯ


На території Житомирської області запроваджено спеціальний режим інвестиційної діяльності з метою залучення інвестицій у пріо­ритетні галузі виробництва, збільшення обсягів високоякісних товарів та послуг, створення сучасної виробничої, транспортної та ринкової інфраструктури. Це дозволить створити нові робочі місця, розвину­ти зовнішньоекономічні зв'язки, покращити використання природних ресурсів, відновити радіаційно забруднені землі, впровадити передові технології у сільському господарстві.

Спеціальний режим інвестиційної діяльності запроваджується на територіях пріоритетного розвитку і діє протягом ЗО років. До те­риторії пріоритетного розвитку належать міста Бердичів, Коростень, Новоград-Волинський, а також Коростенський, Новоград-Волинсь-кий. Луганський, Народницький. Овруцький. Олевський, Малинський. ЄмільчинськиЙ, Володарсько-Волинський райони.

Спеціальний режим інвестиційної діяльності застосовують до під­приємств, які реалізують інвестиційний проект вартістю, еквівалент­ною не менше:

200 тис. доларів США — у сільському господарстві, харчовій та текстильній промисловості, обробленні деревини та виробництві ви­робів з деревини, целюлозно-иаперовій промисловості, виробництві меблів, готового одягу та хутра, охороні здоров'я, освіті;

300 тис. доларів США — у будівництві;

500 тис. доларів США — у видобувній промисловості, хімічному виробництві, виробництві виробів з мінеральних матеріалів, вироб­ництві машин та устаткування, на транспорті.

Органами управління територіями пріоритетного розвитку є: Рада 3 питань територій пріоритетного розвитку; органи місцевого самовря­дування. Рада створюється Житомирською обласною радою за подан­ням Житомирської обласної державної адміністрації.

До повноважень Ради належить: розроблення та забезпечення ре-^лізації стратегії та поточних програм розвитку територій пріоритетно-0 Р°звитку; затвердження інвестиційних проектів; регулювання залу­чення до роботи на територіях пріоритетного розвитку іноземних пра­цівників; підготовка відповідним органам місцевого самоврядування


Є. А. Зінь

РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА

пропозицій щодо встановлення ставок орендної плати, плати за ко­мунальні послуги, тарифів та інших платежів; організація підготовки та перепідготовки кадрів; здійснення в межах своїх повноважень від­повідного контролю за реалізацією інвестиційних проектів підприємс­твами, що на територіях пріоритетного розвитку; прийняття у межах своєї компетенції організаційно-правових рішень, обов'язкових до ви­конання при реалізації інвестиційних проектів.

На територіях пріоритетного розвитку Житомирської області мо­жуть проводитися всі види підприємницької діяльності. Для її стиму­лювання впроваджений спеціальний правовий режим діяльності та надання пільг щодо сплати ввізного мита, податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств та плати за землю.

Спеціальний правовий режим економічної діяльності запровадже­но в адміністративно-територіальних межах міста «Славутич» Київсь­кої області терміном до 20 років. Метою створення спеціальної еконо­мічної зони (СЕЗ) «Славутич» є залучення інвестицій для створення нових робочих місць у місті Славутич та забезпечення працевлашту­вання працівників Чорнобильської АЕС, які вивільнялися у зв'язку з достроковим виводом її енергоблоків із експлуатації. Цей процес суп­роводжується впровадженням нових технологій у виробництво, збіль­шенням обсягів поставок на внутрішній ринок якісної продукції, вико­ристанням ринкових методів господарювання для вдосконалення інф­раструктури СЕЗ «Славутич». Має сприяти поліпшенню використання трудових ресурсів.

Органами управління СЕЗ «Славутич» є: Славутицька міська рада та її виконавчий комітет; орган господарського розвитку і управління СЕЗ «Славутич», утворений Славутицькою міською радою за участю окремих суб'єктів підприємницької діяльності, які діють на території СЕЗ «Славутич».

До функцій органу господарського розвитку і управління СЕЗ «Славутич» належать:

• організація облаштування території СЕЗ «Славутич»;

• організація і контроль за будівництвом об'єктів виробничої та не­виробничої сфери та розвиток мережі комунікаційних зв'язків;



Розділ 6 СПЕЦІАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗОНИ: СТВОРЕННЯ І ФУНКЦІОНУВАННЯ


• укладення договорів на виконання підрядних робіт щодо облашту­вання території СЕЗ «Славутич», будівництва об'єктів виробничої та невиробничої сфери, розвитку мережі комунікаційних зв'язків;

• укладання з суб'єктами СЕЗ «Славутич» договорів оренди земель­них ділянок, використання природних ресурсів, оренди об'єктів виробничого та соціального призначення;

• обґрунтування пропозицій для їх затвердження Славутицькою міською радою щодо ставок орендної плати, розмірів тарифів за комунальні послуги;

• виконання інших функцій організаційно-правового змісту.

Для стимулювання діяльності суб'єктів СЕЗ «Славутич» запро­ваджений спеціальний правовий режим підприємницької діяльності та надаються пільги щодо сплати ввізного мита, податку на додану вар­тість, податку на прибуток підприємств, збору на обов'язкове соціаль­не страхування на випадок безробіття, збору до Державного інновацій­ного фонду України та плати за землю.

На території Чернігівської області запроваджено спеціальний режим інвестиційної діяльності, який діятиме до 2030 року. Такі умови економіч­ної діяльності розповсюджені на окремих територіях пріоритетного роз­витку області в межах Городянськот, Корюківського, Новгород-Сіверсько-го, Ріпкинськот, Семенівського, Чернігівського, Щорського районів.

Спеціальний режим інвестиційної діяльності сприяє реалізації територіальних проектів у пріоритетних видах економіки, встановлює податкові та митні пільги, що стимулюють діяльність підприємств. При цьому, кошторисна вартість інвестиційного проекту не може бути меншою ніж: 200 тис. доларів США — у сільському господарстві, хар­човій, переробній, легкій, целюлозно-паперовій промисловості, оброб­ленні деревини, виробництві виробів з деревини та меблів, у сфері охо­рони здоров'я, освіти, культури;

300 тис. доларів США — у будівництві, туристсько-рекреацій­ній сфері;

500 тис. доларів США — у видобувній промисловості, виробниц­тві машин і устаткування, неметалевих мінеральних виробів, хімічно­му виробництві, на транспорті.


Е. А. Зінь

РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА

Управління інвестиційною діяльністю на територіях пріоритет­ного розвитку здійснюють такі органи: Рада з питань територій пріо­ритетного розвитку, що утворювана Чернігівською обласною держав­ною адміністрацією за погодженням з Чернігівською обласною радою; відповідні органи місцевого самоврядування та місцеві державні ад­міністрації у межах своїх повноважень.

До повноважень Ради належить:

• схвалення інвестиційних проектів;

• розроблення та здійснення комплексу заходів щодо забезпечення залучення фінансових ресурсів для реалізації цих проектів;

• підготовка пропозицій відповідним органам місцевого самоврядуван­ня щодо ставок орендної плати, тарифів за комунальні та інші послу­ги, які надаються підприємствами комунальної форми власності;

• здійснення контролю за інвестиційною діяльністю підприємств, ведення обліку та надання відповідної інформації органам де­ржавної влади про наслідки запровадження спеціальної системи економічної діяльності;

• вирішення інших організаційно-правових питань в межах своєї компетенції.

Для забезпечення ефекгивного виконання завдань по реалізації ін­вестиційних проектів підприємствам надаються пільги. Звільняються від обкладання ввізним митом під час ввезення на територію України устаткування, обладнання, комплектуючих виробів до них, а також об­кладання податком на додану вартість цього устаткування та обладнан­ня. Звільнені від оподаткування прибутку, одержаного новоствореними у тому числі в процесі реорганізації, підприємствами від впровадження інвестиційних проектів, а також діючими підприємствами на яких про­ведено реконструкцію або модернізацію. Також звільнені підприємства від плати за землю на період освоєння земельної ділянки для реалізації інвестиційного проекту. Надані інші пільги економічного змісту.

Спеціальний режим інвестиційної діяльності наданий підприємс­твам, що діють на території міста Шостка Сумської області. Нові інвес­тиційні умови запроваджені з метою залучення інвестицій у розвиток пріоритетних видів економічної діяльності до 1 січня 2030 р.


Розділ 6 СПЕЦІАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗОНИ: СТВОРЕННЯ 1 ФУНКЦІОНУВАННЯ

Управління діяльністю підприємств, організацій в спеціальних умовах інвестування здійснює виконавчий комітет Шосткінської місь­кої ради. До повноважень виконавчого комітету Шосткінської міської ради, крім передбачених законодавством України, належить також: розгляд і схвалення інвестиційних проектів, їх укладання з підприємс­твами, організаціями; ведення відповідного обліку та контролю; надан­ня органам державної влади інформації про наслідки запровадження спеціального режиму інвестиційної діяльності.

Затвердження виконавчим комітетом Шосткінської міської ради інвестиційного проекту та видача відповідного свідоцтва є підставою для укладення виконавчим комітетом Шосткінської міської ради дого­вору з підприємствами щодо умов реалізації інвестиційного проекту, укладення договорів оренди землі, приміщень тощо.

Спеціальний режим інвестиційної діяльності передбачає встанов­лення податкових і митних пільг для підприємств, які зареєстровані і реалізують на території міста Шостки за укладеним договором інвес­тиційні проекти кошторисною вартістю, еквівалентною не менше ніж:

• 200 тис. доларів США — у харчовій промисловості та промисло­вості з переробки сільськогосподарської продукції, виробництві деревини та виробів з деревини, у сфері охорони здоров'я;

• 500 тис. доларів США — у будівництві, обробленні відходів, ви­робництві електроенергії тепловими електростанціями, вироб­ництві та розподілі тепла;

1 млн. доларів США — у виробництві машин та устаткування, порошковій металургії та хімічному виробництві. Спеціальний режим інвестиційної діяльності передбачає:

а) звільнення на період до здачі об'єкта інвестування в експлуатацію від обкладення ввізним митом під час ввезення в Україну устатку­вання, обладнання та комплектуючих виробів до них (крім підак­цизних товарів) і податком на додану вартість на вказані товари з метою їх використання виключно для реалізації інвестиційних проектів;

°) звільнення від оподаткування прибутку, одержаного новоство-реними підприємствами від реалізації інвестиційних проектів



Е. А. Зінь

РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА


та діючими підприємствами, на яких проведено реструктуриза­цію, реконструкцію, перепрофілювання;

в) не справляння плати за землю у період освоєння земельної ділян­
ки (планування території, облаштування інфраструктури тощо),
визначений інвестиційним проектом;

г) впровадження інших пільг економічного змісту, що стимулюють
прибутковість діяльності підприємств.

На території Одеського морського торговельного порту створено спеціальну економічну зону СЕЗ «Порто-франко» на строк 25 років. Економічна зона займає територію Одеського морського торговельного порту в межах штучно насипаної та намитої в акваторії Одеської затоки Чорного моря території Карантинного молу площею 32,5 га. Зі сходу, півночі та заходу територія СЕЗ «Порто-франко» межує з акваторією Одеської затоки Чорного моря. На півдні межа СЕЗ «Порто-франко» довжиною 660 метрів проходить по береговій смузі. Загальна довжина периметра території СЕЗ «Порто-франко» становить 3 км.

СЕЗ «Порто-франко» створена з метою залучення інвестицій у пріоритетні галузі виробництва, сприяння розвитку зовнішньоеко­номічних зв'язків і підприємства, завантаження потужностей порто­вого комплексу та розвитку його інфраструктури. В результаті буде забезпечено впровадження новітніх технологій, буде сформована су­часна виробнича та транспортна інфраструктура, збільшення поста­вок високоякісних товарів, збереження існуючих та створення нових робочих місць.

Органами управління СЕЗ «Порто-франко» є: Одеська обласна державна адміністрація; Одеська міська рада; орган господарського розвитку і управління СЕЗ «Порто-франко».

Органом господарського розвитку і управління СЕЗ «Порто-фран­ко» (далі — орган господарського розвитку) є Одеський морський тор­говельний порт. Положення про орган господарського розвитку і Уп" равління СЕЗ «Порто-франко» затверджується Одеською обласною державною адміністрацією.

До компетентності органу господарського розвитку належать: • організація облаштування території СЕЗ «Порто-франко»;



Розділ б СПЕЦІАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗОНИ: СТВОРЕННЯ І ФУНКЦІОНУВАННЯ


ф організація будівництва об'єктів виробничої та невиробничої ін­фраструктури та розвиток мережі комунікаційних зв'язків, конт­роль за виконанням будівельних робіт;

• участь в розробці та реалізації інвестиційних проектів; видача дозволів на будівництво нових господарських об'єктів, будівниц­тво яких здійснюється на території спеціальної економічної зони «Порто-франко»;

• укладання договорів на виконання підрядних робіт щодо будівниц­тва об'єктів виробничої та невиробничої інфраструктури, розвит­ку мережі комунікаційних зв'язків, а також укладання договорів про експлуатацію виробничих, транспортних та інших об'єктів;

• підготовка пропозицій для затвердження Одеською міською радою щодо ставок орендної плати, розмірів тарифів за комунальні послуги;

• здійснення заходів щодо забезпечення законності та правопоряд­ку, економічної та екологічної безпеки на території СЕЗ «Порто-франко»;

• складання та подання статистичної звітності про функціонування СЕЗ «Порто-франко»;

• організація підготовки та перепідготовки кадрів;

• виконання інших функцій та повноважень організаційно-правово-го змісту.

На території СЕЗ «Порто-франко» можуть провадитися всі види підприємницької діяльності. Вартість інвестиційного проекту має бути еквівалентною не менше 1 млн. доларів США. На території СЕЗ «Пор­то-франко» після попереднього погодження з Одеською обласною де­ржавною адміністрацією створюються комерційні банки, їх філії, ау­диторські фірми, страхові та інші фінансові організації. Затвердження Одеською обласною адміністрацією інвестиційного проекту та укла­дення договору щодо умов його реалізації з органом господарсько­го розвитку є підставою для реєстрації підприємства органом госпо­дарського розвитку як суб'єкта СЕЗ «Порто-франко», укладення дого-в°рів оренди землі, приміщень тощо.

На території економічної зони впроваджені пільгові умови госпо­дарювання, а також спеціальний митний режим.



Е. А. Зінь

РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА


У разі ввезення товарів та інших предметів (крім підакцизних товарів) з-за меж митної території України на територію СЕЗ «Пор­то-франко», а також у разі вивезення з території СЕЗ «Порто-франко» за межі митної території України товарів та інших предметів, попе­редньо ввезених з-за меж митної території України на територію СЕЗ «Порто-франко», відповідно ввізне та вивізне мито не справляються. Також не справляється податок на додану вартість. Визначені умови оподаткування товарів та справляння мита в інших випадках.

Митний контроль за переміщенням товарів через межі території СЕЗ «Порто-франко» здійснюється з метою забезпечення дотримання державними органами, підприємствами, організаціями та їх посадови­ми особами, а також громадянами встановленого порядку переміщення товарів через митний кордон України. Для запобігання несанкціоно­ваному і неконтрольованому проникненню на територію СЕЗ «Порто-франко» або за її межі фізичних осіб, транспортних засобів, а також ввезенню та вивезенню товарів територія СЕЗ «Порто-франко» огород­жується по периметру і облаштовується відповідно до вимог Держав­ної митної служби України.

Суб'єктам СЕЗ «Порто-франко» надаються пільги щодо оплати податку на прибуток підприємства та інші пільги економічного зміс­ту. Крім того, встановлено спеціальний порядок перетинання кордо­ну України іноземцями та особами без громадянства, які прямують у СЕЗ «Порто-франко», а також спеціальний порядок в'їзду у СЕЗ «Порто-франко» і виїзду з неї громадян України, іноземців та осіб без громадянства.

Спеціальна економічна зона «Миколаїв» створюється в місті Ми­колаєві на строк ЗО років у межах земельних ділянок, наданих у ко­ристування суднобудівним підприємствам:

• державній холдинговій акціонерній компанії «Чорноморський суднобудівний завод» (площа 340 га, в тому числі акваторія ріки Південний Буг — 43 га);

• відкритому акціонерному товариству «Суднобудівний завод «Океан» (площа 240 га, в тому числі акваторія ріки Південний Буг —30 га);


Розділ 6 СПЕЦІАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗОНИ: СТВОРЕННЯ І ФУНКЦІОНУВАННЯ

• державному підприємству «Суднобудівний завод імені 61 комуна­
ра» (площа 160 га, в тому числі акваторія ріки Південний Буг —
40 га) та прилеглої території площею 120 га земель Миколаївської
міської ради.

Спеціальна економічна зона «Миколаїв» створена для залучення інвестицій у пріоритетні галузі виробництва, підвищення ефективності використання виробничих потужностей суднобудівних підприємств, впровадження новітніх технологій. Це дозволить забезпечити насе­лення новими робочими місцями, розвинути можливості для експорту продукції суднобудівних підприємств, збільшити поставки на ринок високоякісних товарів.

Управління СЕЗ «Миколаїв» здійснюють Миколаївська місь­ка рада, Миколаївська обласна державна адміністрація, орган госпо­дарського розвитку і управління СЕЗ «Миколаїв».

Органом господарського розвитку і управління СЕЗ «Миколаїв» є юридична особа, створена Миколаївською обласною державною ад­міністрацією за участю окремих суб'єктів підприємницької діяльності. До повноважень цього органу входить:

• розроблення та забезпечення реалізації стратегічних та поточних програм розвитку СЕЗ «Миколаїв»;

• організація облаштування території СЕЗ «Миколаїв»;

• організація та контроль за будівництвом об'єктів виробничої та невиробничої інфраструктури, розвиток мережі комунікаційних зв'язків;

• укладення договорів з суб'єктами, що взаємодіють із СЕЗ «Мико­лаїв» щодо умов реалізації інвестиційного проекту;

• на виконання підрядних робіт щодо облаштування території СЕЗ «Миколаїв», будівництва об'єктів виробничої та невиробничої ін­фраструктури, розвитку мережі комунікаційних зв'язків; про екс­плуатацію об'єктів інфраструктури СЕЗ «Миколаїв», оренду землі та використання природних ресурсів.

Орган господарського розвитку і управління СЕЗ «Миколаїв» го­тує пропозиції органам місцевого самоврядування щодо ставок орен­дної плати, розмірів тарифів за комунальні послуги, інших тарифів



Е. А. Зінь

РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА


для їх затвердження; впроваджує заходи щодо законності, правопоряд­ку, економічної та екологічної безпеки, здійснює інші функції організа­ційно-правового змісту.

Підприємства, що входять до складу СЕЗ «Миколаїв», організують виконання інвестиційних проектів, вартість яких еквівалентна не менше:

• 500 тис. доларів США — у харчовій промисловості та промисло­вості з переробки сільськогосподарської продукції;

• 700 тис. доларів США — у будівництві, енергетиці, сфері транспорту;

• 1 млн. доларів США — у машинобудуванні та приладобудуванні;

• 3 млн. доларів США — на підприємствах суднобудівної промисловості.

На території СЕЗ «Миколаїв» проводяться всі види підприємни­цької діяльності, створюються комерційні банки, їх філії, аудиторські фірми, страхові та інші фінансові організації. На території підприємств суднобудівної промисловості запроваджується режим спеціальної мит­ної зони, відповідно до якого застосовується певний порядок ввезен­ня та вивезення товарів та інших предметів. Встановлений пільговий митний та податковий режим щодо сплати ввізного та вивізного мита, податків на додану вартість та прибуток підприємств, плати за землю та збору до Державного інноваційного фонду.

Для запобігання несанкціонованому та неконтрольованому про­никненню на територію СЕЗ «Миколаїв» або за її межі фізичних осіб, транспортних засобів, а також ввезенню та вивезенню товарів та інших предметів територія СЕЗ «Миколаїв» огороджується по периметру та облаштовується відповідно до вимог, встановлених Державною мит­ною службою України.

Кабінет Міністрів України може встановлювати спеціальний по­рядок перетинання кордону України іноземцям та особам без грома­дянства, які прямують у СЕЗ «Миколаїв», а також спеціальний порядок в'їзду у СЕЗ «Миколаїв» і виїзду з неї громадян України, іноземців та осіб без громадянства.

На території Закарпатської області на строк 30 років створено спе­ціальну економічну зону «Закарпаття» з метою залучення інвестицій,


Розділ 6

СПЕЦІАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗОНИ: СТВОРЕННЯ І ФУНКЦІОНУВАННЯ

сприяння розвитку зовнішньоекономічних зв'язків, збільшення пос­тавок високоякісних товарів і послуг, створення сучасної виробничої, транспортної і ринкової інфраструктури.

Органами управління спеціальною економічною зоною «Закар­паття» є: Закарпатська обласна рада та Закарпатська обласна державна адміністрація; орган господарського розвитку спеціальної економічної зони «Закарпаття».

До повноважень органу господарського розвитку належать:

• розроблення і забезпечення реалізації стратегії та поточних прог­рам розвитку зони;

• укладення договору (контракту) з інвесторами;

• забезпечення залучення фінансових ресурсів, у тому числі власних коштів підприємств та організацій (включаючи іноземні), а також благодійних фондів, громадських організацій і фізичних осіб;

• організація підготовки та перепідготовки кадрів;

• здійснення заходів щодо забезпечення законності та правопоряд­ку, економічної та екологічної безпеки на території зони;

• облаштування території спеціальної економічної зони;

• будівництво об'єктів виробничої та невиробничої інфраструктури;

• розвиток мережі комунікаційних зв'язків;

• укладання договорів на виконання підрядних робіт, на експлуата­цію об'єктів інфраструктури, оренди земельних ділянок тощо. На території спеціальної економічної зони проводяться всі види

підприємницької діяльності. Розміщуються підприємств, які здійс­нюють операції з обслуговування транзитних вантажів, їх зберігання, сортування, пакування, надання транспортно-агентських та експе­диторських послуг, торгівлі, а також підприємства, які застосовують новітні технології з метою виробництва товарів для експорту та поста­вок на внутрішній ринок.

Встановлюється режим спеціальної митної зони, порядок ввезен­ня (вивезення) товарів та інших предметів.

Митний контроль за переміщенням товарів та інших предметів Через межі спеціальної економічної зони повинен забезпечувати до­тримання державними органами, підприємствами, організаціями,


       
   
 
 


РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА

а також громадянами порядку переміщення товарів та інших предметів відповідно до законодавства, що діє при перетинанні митного кордону України, з урахуванням визначених пільг.

У спеціальній економічній зоні встановлено пільговий режим оподаткування доходів, прибутку, надходжень в іноземній валюті від реалізації продукції, товарів, виконаних робіт, наданих послуг, а також звільняються підприємства від сплати зборів до Державного іннова­ційного фонду України.

Спеціальна економічна зона «Яворів» створюється на період до 1 січня 2020 року в адміністративно-територіальних межах Яворівського району Львівської області. СЕЗ «Яворів» поєднує в собі функції комп­лексної виробничої зони, вільної митної зони та технологічного парку.

Залучення інвестицій спрямовано для створення нових робочих місць та забезпечення працевлаштування працівників Яворівського державного гірничо-хімічного підприємства «Сірка», що вивільнені із цього підприємства у зв'язку із скороченням виробництва.

Важливим є покращення негативного екологічного стану у Яворівському районі, необхідністю відновлення родючості земель, уникнення негативного техногенного впливу гірничо-хімічного вироб­ництва. В результаті активізації підприємницької діяльності, впровад­ження нових технологій та ринкових методів господарювання збіль­шиться обсяг виробництва продукції та її транспортування на внут­рішній та зовнішній ринки, буде сприяти розвитку інфраструктури спеціальної економічної зони. Крім того, забезпечена діяльність у ек­спедиційно-складській, транспортно-сервісній та виробничій сферах на території автопорту «Краковець».

Органами управління СЕЗ «Яворів» є Яворівська районна рада та Яворівська районна адміністрація, які здійснюють свої повноваження на території зони «Яворів» відповідно до Конституції України, інших законів та нормативно-правових актів.

До повноважень Яворівської районної державної адміністрації також належить затвердження інвестиційних проектів; впровадження заходів, щодо забезпечення їх фінансування за рахунок власних коштів підприємств та організацій, бюджетних коштів, позабюджетних фондів,


Розділ 6 СПЕЦІАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗОНИ: СТВОРЕННЯ І ФУНКЦІОНУВАННЯ

а також коштів благодійних фондів, громадських організацій і фізич­них осіб; забезпечення реалізації стратегічних та поточних програм, проведення торгів (в тому числі міжнародних); організація підготовки кадрів та залучення на роботу іноземних працівників; затвердження ставок орендної плати, тарифів за комунальні послуги; забезпечення законності, правопорядку, економічної та екологічної безпеки; органі­зація обліку та звітності.

Для облаштування території СЕЗ «Яворів», будівництва об'єктів виробничої і невиробничої інфраструктури та залучення інвестицій створюється орган господарського розвитку і управління СЕЗ «Яворів». Цей орган є юридична особа, створена Яворівською районною держав­ною адміністрацією за участю суб'єктів підприємницької діяльності, які діють на території СЕЗ «Яворів». Орган господарського розвитку і управління СЕЗ «Яворів» забезпечує загальні умови її функціонуван­ня, виконуючи такі функції:

• визначає перспективні напрями розвитку СЕЗ «Яворів»;

• організує будівництво мереж транспорту, зв'язку, енергопостачан­ня та інших об'єктів виробничої інфраструктури, що використову­ються для загальних потреб, експлуатацію цих об'єктів;

• організує міжнародні торги (тендери) з метою розміщення на те­риторії СЕЗ «Яворів» нових виробництв;

надає дозвіл підприємствам на будівництво нових господарських

об'єктів, а також дозвіл на користування земельними ділянками,

природними ресурсами місцевого значення.

На території СЕЗ «Яворів» можуть здійснюватися всі види під­приємницької діяльності. Підприємства мають право реалізовувати ін­вестиційні проекти кошторисною вартістю, еквівалентною не менше ->00 тис. доларів США (крім проектів технологічного парку). Можуть створюватися банківські установи, їх філії, аудиторські фірми, страхові та інші фінансові організації. На території СЕЗ «Яворів» у районі пунк-У пропуску через державний кордон України «Краковець» створюєть­ся автопорт «Краковець».

Для стимулювання діяльності на території СЕЗ «Яворів» запро­ваджено спеціальний митний режим, передбачено пільги щодо сплати



Е. А. Зінь

РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА


податку на прибуток підприємств, сплати ввізного мита, податку на дода­ну вартість, збору на обов'язкове соціальне страхування на випадок без­робіття, збору до Державного інноваційного фонду та плати за землю.

Специфічні умови туристично-рекреаційного курорту Трускавець, кого важливе значення для оздоровлення людей, сучасний стан та вико­ристання визвали за необхідне створення спеціальної економічної зони «Курортополіс Трускавець». Збереження та ефективне використання природних лікувальних ресурсів курорту Трускавець, прискорення економічних реформ у лікувально-оздоровчій галузі та розвиток туриз­му здійснюється в результаті інвестиційної та інноваційної діяльності.

Спеціальна економічна зона туристсько-рекреаційного типу «Ку­рортополіс Трускавець» створена на період 20 років в адміністратив­но-територіальних межах міста Трускавець Львівської області. До ор­ганів управління СЕЗ «Курортополіс Трускавець» належать Труска-вецька міська рада та її виконавчий комітет; орган господарського розвитку та управління СЕЗ «Курортополіс Трускавець», утворений Трускавецькою міською радою за участю суб'єктів підприємницької діяльності.

Трускавецька міська рада та її виконавчий комітет визначають стратегічний та поточний розвиток СЕЗ «Курортополіс Трускавець» забезпечують укладання генеральних угод, договорів з органом гос­подарського розвитку та управління «Курортополіс Трускавець» щодо умов реалізації інвестиційних проектів, використання земельних діля­нок, об'єктів виробничої та соціальної інфраструктури, використання природних ресурсів місцевого значення.

До основних повноважень органу господарського розвитку та уп­равління СЕЗ «Курортополіс Трускавець» належить:

• організація облаштування території курорту;

• організація і контроль за будівництвом об'єктів виробничої та не­виробничої інфраструктури та забезпечення розвитку мережі ко­мунікаційних зв'язків;

• укладання договорів на виконання підрядних робіт щодо будів­ництва об'єктів виробничої та невиробничої сфери, облаштування території курорту, оренди земельних ділянок;


Розділ 6 СПЕЦІАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗОНИ: СТВОРЕННЯ І ФУНКЦІОНУВАННЯ

• підготовка пропозицій щодо ставок орендної плати, розмірів пла­ти за комунальні послуги, тарифів;

• здійснення заходів щодо забезпечення законності і правопорядку, економічної та екологічної безпеки на території СЕЗ «Курорто-поліс Трускавець»;

• ведення статистичної звітності та виконання інших функцій ор­ганізаційно-правового змісту.

Суб'єктами СЕЗ «Курортополіс Трускавець» є підприємства, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи, які розташовані на тери­торії курорту і реалізують інвестиційні проекти кошторисною вартіс­тю, еквівалентною не менше 500 тис. доларів США. У реалізації ок­ремих проектів можуть приймати участь підприємства різних галузей економіки. Створюються комерційні банки, їх філії, аудиторські фірми, страхові та інші фінансові організації.

Для стимулювання діяльності введений спеціальний пільговий режим щодо оплати податку на прибуток підприємства, податку на до­дану вартість, ввізного мита та плати за землю.

Інтерес представляє організація проведення економічного ек­сперименту на території Чернівецької області щодо відновлення та стабілізації роботи підприємств легкої та деревообробної промисло­вості, їх технічного переоснащення, збільшення обсягів вироб­ництва. Перелік підприємств легкої та деревообробної промисло­вості — учасників економічного експерименту затверджений Кабіне­том Міністрів України за поданням Чернівецької обласної державної адміністрації.

Особливість економічного експерименту полягає в тому, що під­приємства за результатами своєї діяльності сплачують єдиний податок. Єдиний податок — це податок, що запроваджений на період проведен­ня економічного експерименту замість таких податків і зборів:

• податку на додану вартість;

• податку на прибуток підприємства;

• плати (податку) за землю;

• податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів;



В. А. Зінь

РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА


збору за спеціальне використання природних ресурсів (за винят­ком плати за відпуск на пні деревини лісових порід, яка вноситься у встановленому порядку);

• збору на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомо більних доріг загального користування України;

• збору до Державного інноваційного фонду;

• комунального податку.

Інші податки і збори, визначені Законом України «Про систем} оподаткування», підприємства сплачують в порядку і розмірах, перед­бачених законодавчими актами України з питань оподаткування.

До об'єктів оподаткування єдиним податком відносять операцій з продажу товарів, виконаних робіт, наданих послуг. Базою оподатку­вання єдиним податком є:

• обсяг продажу товарів (робіт, послуг) у вартісному виразі протя­гом звітного періоду;

• позитивна різниця між доходами та витратами при операціях з розрахунками в іноземній валюті;

• доходи від спільної діяльності та у вигляді дивідендів, отриманих від нерезидентів, процентів, роялті від володіння борговими ви­могами, здійснення операцій лізингу (оренди), позареалізаційних операцій та від інших джерел за винятком доходів від операції) з цінними паперами.

Ставка єдиного податку встановлюється в розмірі 9% бази оподат­кування, а в разі продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва за межі митної території України — в розмірі 3 % бази оподаткування.

Датою виникнення^податкових зобов'язань платника єдиного податку з продажу товарів є дата відвантаження товарів, з виконання робіт (надання послуг), в інших випадках — дата зарахування коштів на банківський рахунок платника єдиного податку. При необхідності державна податкова адміністрація в Чернівецькій області надає за звер­ненням підприємств відстрочку сплати єдиного податку не більше ніж на 90 днів без нарахування пені на період відстрочки у формі податко­вого кредиту із застосування нульової ставки плати за користування цим кредитом.



Розділ 6 СПЕЦІАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗОНИ: СТВОРЕННЯ І ФУНКЦІОНУВАННЯ


Сплата та зарахування сум єдиного податку до бюджетів та держав­них цільових фондів здійснюється щомісяця, не пізніше 20 числа міся­ця, що настає за звітним, а платники єдиного податку перераховують кошти на окремі рахунки відділень Державного казначейства України. Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів розмежовують суми єдиного податку, перерахову­ють кошти до відповідних бюджетів та державних цільових фондів.

Суми єдиного податку розмежовуються у такому співвідношенні:

до державного бюджету України — 61 %;

до міського (м. Чернівці) та районних бюджетів відповідних рад, на території яких знаходиться підприємство — 22 %;

на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобіль­них доріг загального користування України — 9 %;

до Державного інноваційного фонду — 8%.

Контроль за своєчасним і повним надходженням коштів від плат­ників єдиного податку та їх стягненням у разі несвоєчасного перераху­вання здійснюється органами державної податкової служби.

Для підтримки та стимулювання діяльності підприємств встанов­лені пільги щодо сплати податкової заборгованості, яка може виникну­ти в процесі роботи підприємства, пільгові умови інноваційної діяль­ності та реалізації власної продукції.

Сплата податкової заборгованості з податків і зборів, включених до складу єдиного податку, яка виникла за станом на 1 червня, зупи­няється і відстрочується на період проведення експерименту. Пеня на суми зазначеної податкової заборгованості не нараховується на весь період відстрочення починаючи з 1 червня. Суми пені, штрафних та фінансових санкцій, нараховані на заборгованість із сплати податків і зборів, включених до складу єдиного податку, а також проценти за по­датковий кредит, нараховані за станом на 1 червня, підлягають списан­ню. Погашення податкової заборгованості, відстроченої до закінчення економічного експерименту, за бажанням платника єдиного податку може провадитися протягом усього періоду проведення експерименту.

Залишаються в Чернівецькій області, зараховуються на спеціаль­ний рахунок та використовуються для розвитку інноваційної діяльності



Е. А. Зінь

РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА


підприємств 70% коштів, що надходять у Чернівецькій області віл збору до Державного інноваційного фонду. Порядок надання та вико­ристання коштів визначається органом, уповноваженим здійснювати в Чернівецькій області фінансове забезпечення державної інновацій­ної політики, за погодженням з Чернівецькою обласною державною адміністрацією.

Крім того, встановлені пільги такого змісту. Фірмові торговель­ні організації підприємств — учасників економічного експерименту мають право здійснювати торговельну діяльність у період проведен­ня експерименту без придбання торгового патенту. Підприємства мають право здійснювати продаж товарів (робіт, послуг) власною виробництва за готівку через касу підприємства без придбання тор­гового патенту.

Проведення економічного експерименту в Чернівецькій області має важливе значення для відновлення та стабілізації роботи підпри­ємств різних галузей економіки. Одночасно погребують ґрунтовною аналізу перші результати та поширення набутого досвіду на інші ре­гіони України.

Заслуговує на увагу запровадження спеціального режиму інвести­ційної діяльності на території міста Харкова з метою залучення інвес­тицій для розвитку пріоритетних видів економічної діяльності.

Спеціальний режим інвестиційної діяльності запроваджений на строк ЗО років і охоплює підприємства пріоритетних галузей еко­номіки, які реалізують інвестиційні проекти, вартістю еквівалентною не менше:

З млн. доларів США — у металургії та обробленні металу, вироб­ництві машин і устаткування, електричного, електронного і транспор­тного устаткування;

1 млн. доларів США — у виробництві електроенергії, газу та води, коксу, інших неметалевих мінеральних виробів, транспорті, зв'язку, обробленні металевих відходів та брухту;

700 тис. доларів США — у будівництві, асенізації, прибиранні ву­лиць та обробленні відходів, хімічному виробництві, виробництві меб­лів, целюлозно-паперовій та поліграфічній промисловості;


Розділ 6 СПЕЦІАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗОНИ: СТВОРЕННЯ І ФУНКЦІОНУВАННЯ

500 тис. доларів США — у харчовій промисловості та переробці сільськогосподарських продуктів, текстильній промисловості та по­шитті одягу, виробництві шкіри та шкіряного взуття, у сфері освіти, охорони здоров'я, соціальної допомоги та у сфері досліджень і розро­бок у галузі природничих та технічних наук.

Державне регулювання спеціального режиму інвестиційної діяль­ності на території міста Харкова здійснюють органи державної влади, до компетенції яких входить контроль за дотриманням законодавства на території міста Харкова.

Органом управління спеціальним режимом інвестиційної діяль­ності є Рада з питань спеціального режиму інвестиційної діяльності. Рада є юридичною особою, яка утворюється Харківською обласною державною адміністрацією та виконавчим комітетом Харківської місь­кої ради. До повноважень ради належать:

• розроблення та забезпечення реалізації стратегічних і поточних
програм розвитку інвестиційної діяльності на території міста
Харкова;

• розгляд та затвердження інвестиційних проектів у пріоритетних видах економічної діяльності;

• укладання договорів з підприємствами, які реалізують інвестицій­ні проекти, здійснення контролю за їх виконанням;

• організація підготовки та перепідготовки кадрів;

• виконання інших організаційно-правових функцій для сприяння
діяльності підприємств при реалізації інвестиційних проектів.
Спеціальні економічні зони «Донецьк» та «Азов», а також спе­
ціальний режим інвестиційної діяльності запроваджені на території
Донецької області. Спеціальні економічні зони «Донецьк» та «Азов»
створюються на строк 60 років у межах таких територій: СЕЗ «До­
нецьк» знаходиться на півдні міста Донецька і займає площу 466 га;
СЕЗ «Азов» знаходиться на півдні міста Маріуполя Донецької області
і займає площу 314,8 га.

І

Спеціальний режим інвестиційної діяльності запроваджений

на територіях пріоритетного розвитку Донецької області запроваджений на строк 30 років. До таких територій належать міста Вугледар, Горлівка, 401


Е. А. Зінь

РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА


 


Дзержинськ, Димитров, Добропілля, Донецьк, Єнакіеве, Жданівка. Кіровське, Красноармійськ, Макіївка, Маріуполь, Новогродівка, Сели-дове, Сніжне, Торез, Шахтарськ, а також Волноваський та Мар'їнський райони. Заходи спрямовані на впровадження спеціального режиму ін­вестиційної діяльності із залученням інвестицій у пріоритетні галузі виробництва, що дозволить забезпечити новими робочими місцями та працевлаштувати працівників, що вивільняються у зв'язку із закриттям, реструктуризацією гірничодобувних та інших підприємств. Нові умови роботи на підприємствах вказаних галузей економіки будуть супровод­жуватися впровадженням нових технологій, модернізацією діючих ви­робництв. Збільшаться поставки на ринок високоякісних товарів, буде сформована сучасна ринкова інфраструктура. Інвестиційні проекти, що реалізуються на вказаних територіях, є пріоритетними для залучення кредитів, іноземних держав, міжнародних, фінансових організацій, іно­земних банків, інших фінансово-кредитних установ.

Органами управління спеціальними економічними зонами і те­риторіями пріоритетного розвитку є; Рада з питань спеціальних еко­номічних зон та спеціального режиму інвестиційної діяльності в До­нецькій області, що створюється Донецькою обласною радою; органи місцевого самоврядування та місцеві державні адміністрації; органи господарського розвитку спеціальних економічних зон.

До повноважень Ради належить:

• розроблення та забезпечення реалізації стратегії та поточних про­грам розвитку спеціальних економічних зон, що затверджуються відповідними місцевими радами;

• розгляд і схвалення інвестиційних проектів, видача відповідного свідоцтва;

• розроблення та здійснення комплексу організаційних заходів щодо залучення фінансових ресурсів, у тому числі власних коштів під­приємств та організацій (включаючи іноземні), бюджетних кош­тів, коштів позабюджетних фондів, а також благодійних фондів, фондів громадських організацій і фізичних осіб;

• організація підготовки та перепідготовки кадрів, залучення іно­земних працівників;


Розділ 6 СПЕЦІАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗОНИ: СТВОРЕННЯ І ФУНКЦІОНУВАННЯ

• видача дозволу підприємствам на провадження діяльності на те­риторії СЕЗ, здійснення контролю за інвестиційною діяльністю підприємств;

• підготовка пропозицій щодо ставок орендної плати, плати за ко­мунальні послуги, тарифів та інших платежів;

• виконання інших повноважень в межах своєї компетенції. Орган господарського розвитку спеціальної економічної зони є

юридичною особою, спеціально створений Донецькою обласною де­ржавною адміністрацією спільно з відповідними органами місцево­го самоврядування, виконує гакі функції: забезпечує облаштування території спеціальної економічної зони, будівництво об'єктів вироб­ничої та невиробничої інфраструктури, розвиток мережі комуніка­ційних зв'язків. Укладає договори на виконання підрядних робіт та на експлуатацію об'єктів інфраструктури; використання природних ресурсів місцевого значення. Виконує інші функції організаційно-правового змісту.

На територіях спеціальних економічних зон проводяться всі види підприємницької діяльносп, створюються банківські установи, ауди­торські фірми, страхові, фондові та інші фінансові організації.

На території спеціальної економічної зони «Донецьк» розміщу­ються підприємства, які застосовують новітні технологи з метою ви­робництва товарів для експорту та поставок їх на внутрішній ринок.

На території спеціальної економічної зони «Азов» розміщуються підприємства, які здійснюють операції з обслуговування транзитних вантажів, їх зберігання, сортування, пакування, надання трансиортно-агентських та експедиторських послуг, торгівлі, а також підприємс­тва, які застосовують новітні технології з метою виробництва товарів для експорту та частково на внутрішній ринок.

Для стимулювання підприємницької та інвестиційної діяльності запроваджується спеціальний митний режим, пільги митного, подат­кового змісту, щодо справлення податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств, акцизного збору.

На території Луганської області запроваджено спеціальний режим інвестування на територіях пріоритетного розвитку цієї області. Метою



Е. А. Зінь

РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА


такого заходу є залучення інвестицій у пріоритетні галузі виробництва для створення нових робочих місць та працевлаштування працівни­ків, які вивільняються у зв'язку із закриттям, реструктуризацією та перепрофілюванням гірничодобувних та інших підприємств. Впровад­ження такого заходу спрямовано на використання нових технологій, створення сучасної виробничої, транспортної та ринкової інфраструк­тури, розвиток зовнішньоекономічних зв'язків, збільшення поставок на внутрішній ринок високоякісних товарів і послуг, ефективне вико­ристання природних ресурсів.

Спеціальний режим інвестиційної діяльності запроваджується на територіях пріоритетного розвитку на ЗО років. До території пріо­ритетного розвитку належать міста Брянка, Первомайськ, Стаханов, Красний Луч, а також Антрацитівський район Луганської області.

Спеціальний режим інвестиційної діяльності застосовують до під­приємств, які реалізують інвестиційний проект кошторисною вартістю, еквівалентною не менше:

500 тис. доларів США — при реалізації інвестиційного проекту в галузях сільського господарства, обробної промисловості та охорони здоров'я;

700 тис. доларів США — при реалізації інвестиційного проекту в галузях будівництва та транспорту;

1 млн. доларів США — при реалізації інвестиційного проекту в галузях добувної промисловості, виробництва електроенергії та кок­су, хімічного виробництва і машинобудування.

Органами управління територіями пріоритетного розвитку є: ко­мітет з питань територій пріоритетного розвитку; органи місцевого са­моврядування. Комітет з питань територій пріоритетного розвитку є спеціально уповноваженим органом управління спеціальним режимом інвестиційної діяльності в Луганській області.

Комітет створюється Луганською обласною радою. До його пов­новажень належать: розроблення та забезпечення реалізації стратегії та поточних програм розвитку територій пріоритетного розвитку, затвер­дження інвестиційних проектів та видача відповідних свідоцтв; здій­снення контролю за реалізацією інвестиційних проектів суб'єктами



Розділ б СПЕЦІАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗОНИ: СТВОРЕННЯ І ФУНКЦІОНУВАННЯ


підприємницької діяльності на територіях пріоритетного розвитку; підготовка відповідним органам місцевого самоврядування пропози­цій щодо встановлення ставок орендної плати, плати за комунальні послуги, тарифів та інших платежів; організація підготовки та пере­підготовки кадрів; залучення до роботи на територіях пріоритетного розвитку іноземних працівників; прийняття інших рішень організацій­но-правового змісту.

На територіях пріоритетного розвитку в Луганській області мо­жуть проводитися всі види підприємницької діяльності. Комітет з пи­тань територій пріоритетного розвитку розглядає та затверджує інвес­тиційний проект, що є підставою для укладання органом місцевого самоврядування договору із підприємствами щодо умов реалізації ін­вестиційного проекту. До підприємств під час виконання ними інвести­ційного проекту застосовується спеціальний правовий режим підпри­ємницької діяльності та надаються пільги щодо сплати ввізного мита, податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств, збору до Державного інноваційного фонду України, до державного фонду сприяння зайнятості населення та плати за землю.

На території Автономної Республіки Крим запроваджено:

• на територіях пріоритетного розвитку спеціальний режим інвес­тиційної діяльності та

• спеціальну економічну зону «Порт Крим».

До територій пріоритетного розвитку належать такі: «Велика Ялта», до складу якої входить 32 адміністративні території міст, сіл, селищ, міського типу;

«Алушта», до складу якої входить 26 адміністративних територій: міста, села, селища міського типу;

«Судак», до складу якої входить 16 адміністративних територій: міста, села, селища міського типу;

«Феодосія», до складу якої входить 17 адміністративних тери­торій: міста, села, селища міського типу;

«Сиваш» в адміністративно-територіальних межах міст Красно-перекопська, Армянська та Красноперекопського району;

«Керч» в межах міста Керчі;


Е. А. Зінь

РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА

«Східний Крим» в межах Ленінградського району.

Спеціальна економічна зона «Порт Крим» створюється на строк ЗО років на території міста Керчі загальною площею 27 га. Ця тери­торія не включається до територій пріоритетного розвитку.

Метою запровадження спеціального режиму інвестиційної діяль­ності на територіях пріоритетного розвитку та створення спеціальної економічної зони «Порт Крим» в Автономній республіці Крим є залу­чення інвестицій у сферу виробництва, охорони здоров'я, відпочинку та туризму, сільське господарство для збереження існуючих і створен­ня нових робочих місць, впровадження новітніх технологій, розвитку зовнішньоекономічних зв'язків, збільшення обсягів високоякісних то­варів та послуг, створення сучасної виробничої, транспортної та ринко­вої інфраструктури, збереження й ефективного використання природ­них ресурсів.

Органами управління територіями пріоритетного розвитку та СЕЗ «Порт Крим» є:

• Рада з питань територій пріоритетного розвитку та спеціальної економічної зони «Порт Крим»;

• органи місцевого самоврядування га місцеві державні адмініст­рації;

• орган господарського розвитку СЕЗ «Порі Крим». Повноваження цих органів управління визначені законодавством

України.

Спеціальний режим інвестиційної діяльності запроваджений на територіях пріоритетного розвитку строком на ЗО років і стосується підприємств, які реалізують інвестиційні проекти вартістю, еквівален­тною не менше:

100 тис. доларів США — у діяльності із збереження історичного та природного надбання, з досліджень та розробок у сфері інформа­тизації, культури та спорту, послуг населенню, очищення територій, у лісовому господарстві, у виробництві спортивних та галантерейних товарів, іграшок, сувенірних виробів;

200 тис. доларів США — у діяльності з охорони здоров'я та соціаль­ної допомоги, сільському і рибному господарстві, харчовій, текстиль-


Розділ б СПЕЦІАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗОНИ: СТВОРЕННЯ І ФУНКЦІОНУВАННЯ

ній промисловості та промисловості з переробки сільськогосподарської продукції, виробництві меблів, деревини та виробів з деревини;

500 тис. доларів США — у діяльності санаторно-курортних за­кладів, готелів та ресторанів, сфері транспорту та зв'язку, в будів­ництві, обробленні відходів, наданні послуг у сфері туризму, відпо­чинку і розваг;

1 млн. доларів США — у видобувній, обробній промисловості. у виробництві електроенергії, газу та води.

Суб'єктом СЕЗ «Порт Крим» є підприємства, які реалізують про­екти вартістю, еквівалентною не менше 100 тис. доларів США. Спе­ціальний правовий режим підприємницької діяльності поширюється на підприємства виключно під час здійснення ними підприємницької діяльності з обслуговування транзитних вантажів, їх зберігання, сорту­вання, пакування, надання транспортно-агентськчх та експедиторських послуг, торгівлі, при застосуванні новітніх технологій з метою вироб­ництва товарів для експорту та поставок на внутрішній ринок.

До підприємств під час реалізації ними інвестиційних проектів, застосовується спеціальний правовий режим підприємницької діяль­ності та надаються пільги щодо сплати ввізного мита, податку на до­дану вартість, податку на прибуток підприємств, збору до Державного інноваційного фонду та плати за землю.

За переміщенням товарів та інших предметів через межі території СЕЗ «Порт Крим» запроваджений митний контроль з метою забезпе­чення дотримання державними органами, підприємствами, організа­ціями, громадянами порядку переміщення товарів через митний кор­дон України.

Території зони митного контролю для СЕЗ «Порт Крим», їх межі та режим переміщення товарів, транспортних засобів і громадян вста­новлений Державною митною службою України.

Для запобігання несанкціонованого та неконтрольованого проник­нення на територію СЕЗ «Порт Крим» фізичних осіб, транспортних за­собів, а також ввезенню і вивезенню товарів та інших предметів територія СЕЗ «Порт Крим» огороджується по периметру та облаштовується від­повідно до вимог, встановлених Державною митною службою України.



Е. А, Зінь

РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА


Держава гарантує стабільність спеціального режиму інвестицій­ної діяльності на територіях пріоритетного розвитку в Автономній рес­публіці Крим, а також збереження у повному обсязі СЕЗ «Порт Крим» у разі її ліквідації.


Читайте також:

  1. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  2. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  3. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  4. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  5. А) Структура економічних відносин.
  6. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  7. Автобіографія. Резюме. Характеристика. Рекомендаційний лист
  8. Автокореляційна характеристика системи
  9. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  10. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  11. Амплітудно-частотна характеристика, смуга пропускання і загасання
  12. АНАЛІЗ ЛІНІЙНИХ МОДЕЛЕЙ ЕКОНОМІЧНИХ ЗАДАЧ




Переглядів: 469

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сутність спеціальних економічних зон | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.07 сек.