Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



В умовах спеціальних економічних зон

Попередні результати введення в дію спеціальних економічних зон та особливих режимів інвестиційної діяльності свідчать про наявність певних складностей, не завжди ці заходи дають позитивні результати. В деяких регіонах, наприклад, в Донецькій області значно збільшився обсяг іноземних інвестицій в економіку області, перевищив попередні періоди. Схвалено інвестиційних проектів на загальну суму майже 6 млрд. грн. Усі проекти пов'язані повністю або частково з модерніза­цією діючих підприємств.

Через законодавче обмеження мінімальної вартості інвестицій­них проектів мільйоном доларів США інвестиційні проекти активно реалізовувались здебільшого в базових галузях промисловості — у металургії, вугільній, хімічній, нафтопереробній промисловості, машинобудівництві. Були реалізовані проекти також в легкій та пе­реробній промисловості, у сільському господарстві та транспорті. Значні кошти включали в економіку області компанії США, Вели­кобританії, Німеччини, Нідерландів, Австралії, Швеції, Швейцарії та інших країн.

Особливо успішно використовують можливості спеціального режиму інвестування металургійні підприємства, концерн «Стирол», Новокраматорський машинобудівельний завод та ін. Достатньо вели­ка номенклатура продукції випускається за інвестиційними проекіа-ми: кокс, сталь і прокат, полістирол, карбамід, селітра та інші хімічні продукти, товари широкого вжитку, включаючи харчові продукти та лікарські препарати.

З розвитком інвестиційної діяльності і відповідним зростанням обсягів виробництва розширюються господарські зв'язки підпри-



Розділ б СПЕЦІАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗОНИ: СТВОРЕННЯ І ФУНКЦІОНУВАННЯ


ємств, які реалізують інвестиційні проекти. В цей процес залучається дедалі більше підприємств-постачальників, повніше використовують­ся внутрішні ресурси. Відбувається пожвавлення підприємницької діяльності, покращується економічний стан підприємств та наповнен­ня обласного бюджету.

Існують позитивні зрушення у використанні умов, визначених спе­ціальною економічною зоною «Закарпаття» в Закарпатській області.

На території Закарпатській області існують труднощі у розвит­ку промислового та сільськогосподарського виробництва. Область не придатна для виробництва сільськогосподарської продукції, майже 70 % території займають гори, ліси і полонини. Зернові культури га м'ясо-молочну продукцію завжди постачали з інших регіонів. Область відноситься до категорії областей з ризикованими умовами ведення сільського господарства — часті природні катаклізми, повені, зсуви, селеві потоки.

Валова продукція на душу населення в промисловості в 1,6-2,0 рази нижча, ніж в середньому по країні, капітальні вкладення відповід­но — в 2,5 рази, у виробничому процесі зайнято приблизно 50 % пра­цездатного населення. Існують найменші порівняно з іншими областя­ми витрати місцевого бюджету на душу населення.

СЕЗ «Закарпаття» розташована в центрі Європи, на кордоні з Угор­щиною, Словаччиною, Польщею та Румунією, що принципово відріз­няє її від інших аналогічних територій. Закарпатська область має добре розвинуте шосейне і залізничне сполучення з усіма європейськими дер­жавами. Серед підприємств — суб'єктів підприємницької діяльності є потужні підприємства такі, як ВАТ «Закарпатінтерпорт», ЗАТ «Авто-порт ЧОП», АБК ЛТД, ЗАТ «Єврокар».

До успішної діяльності на території СЕЗ «Закарпаття» можна віднести ВАТ «Закарпатінтерпорт», відому як розгалужену структу­ру, що має широкий спектр функцій в галузі транспортних та експе­диторських послуг на залізничному транспорті та автомагістралях. Вона здійснює навантажувально-розвантажувальні роботи, паку­вання та супровід вантажів, їх переадресування та переоформлення. Діяльність підприємства в режимі спеціальної економічної зони уже



Е. А. Зінь

РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА


дала позитивні результати. Збільшено обсяги переробки зовнішньо­торговельних і транзитних вантажів на українській частині Чопсько-Загонського міжнародного залізничного вузла, зміцнено матеріальну базу, забезпечено постійною роботою понад 200 чоловік, підвищилася заробітна плата.

Успішно працює ЗАТ «Єврокар», котре спеціалізується на ве-ликовузловому складанні автомобілів. Це роботи, пов'язані із вста­новленням та монтажем у корпусі автомобіля двигуна і коробки пе­редач, заднього моста, монтажем електроніки, регулюванням вузлів і агрегатів тощо. Існують плани розширення виробництва, переходу до крупновузлового складання автомобілів марки «Шкода», «Фолькс­ваген». «Ауді».

Необхідно зауважити, що на розбудову виробничої та соціальної інфраструктури в Закарпатській області не було виділено ніяких кош­тів із державного та обласного бюджетів, фінансування розбудови було покладено на фінансові можливості підприємств, що не дало очікува­них результатів. Вартість продукції збільшується, що виготовляється, непривабливими є можливості для інвестиційних впроваджень.

Останнім часом виникає питання, чи є майбутнє у вільних спе­ціальних економічних зон? Досвід їх створення та функціонування свідчить, що попередні результати діяльності не повністю задовольня­ють покладених надій. Протягом 5-7 років роботи в умовах спеціаль­них економічних зон підприємствами залучено тільки 22-26% заплано­ваного обсягу інвестицій. Надані пільги з оподаткування значно пере­вищили надходження до бюджету, які мали бути в результаті реалізації інвестиційних проектів. Існують випадки, коли для розвитку крупних підприємств не залучено жодних іноземних інвестицій (наприклад, підприємство «Азов» на Донеччині). У СЕЗ «Славутич» іноземні ін­вестиції в загальній кошторисній сумі становлять менше як 2%, в СЕЗ «Миколаїв» — 2,5%. Не завжди залучені інвестиції використовують­ся за призначенням, через території вільних економічних зон можуть спрямовуватися вантажопотоки, шо не мають відношення до розвитку виробництва в цій зоні. Використовуючи пільги, надані спеціальним економічним зонам, відмічається ввезення в Україну харчових про-


Розділ б СПЕЦІАЛЬНІ ЕКОНОМІЧНІ ЗОНИ: СТВОРЕННЯ І ФУНКЦІОНУВАННЯ

дуктів. Зони використовують як території полегшеного входу імпорту із зниженим оподаткуванням.

Нова система господарської діяльності в умовах спеціальних економічних зон та надання підприємствам пільгового інвестування є новою для України. Окремі позитивні результати не дають можли­вості об'єктивно оцінити їх ефективність. Для визначення остаточ­них результатів необхідно детально та уважно вивчити попередні результати, досягнуті на території усіх регіонів України, узагальни­ти позитивний досвід, виявити недоліки організаційно-правового, економічного та соціального змісту враховуючи еволюційний ха­рактер соціально-економічних процесів. Важливим є вивчення не­гативного впливу на розвиток підприємства існуючий недостатньо високий рівень підготовки кадрів, рівень їх кваліфікації та уміння працювати в нових умовах. Впровадження нових методів підпри­ємницької діяльності на основі пільгового інвестування має здій­снюватися в умовах підвищеної ролі та впливу органів місцевого самоврядування.

Контрольні запитання та завдання для самоперевірки:

1. Що являє собою спеціальна економічна зона?

2. Яка мета створення спеціальних економічних зон?

3. Назвіть типи спеціальних економічних зон, що визначені зако­нодавством України.

4. Хто створює спеціальну економічну зону?

5. Які документи необхідно підготувати для прийняття рішен­ня щодо створення спеціальної економічної зони?

6. Назвіть органи управління спеціальною економічною зоною та їх функції.

7. Які спеціальні економічні зони створені на території Полісько­го регіону?

8. Які спеціальні економічні зони створені на території Степово­го регіону?



Е. А. Зінь

РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА


9. Які спеціальні економічні зони створені на території Карпат­ського регіону?

10. Які спеціальні економічні зони створені на території Донбась­кого регіону?

11. Розкрийте особливості функціонування спеціальної економіч­ної зони на території Криму.

12. В чому полягає пільговий режим інвестування економічної діяльності на території спеціальної економічної зони?

13. Які позитивні результати досягнуті на територіях спеціаль­них економічних зон після їх створення?

14. Визначте роль органів місцевого самоврядування у формуванні спеціальної економічної зони та покращенні умов життя лю­дей, що мешкають на цій території.

15. Які існують недоліки та труднощі у формуванні спеціальних економічних зон та покращенні соціально-економічних умов проживання людей?

16. Чи існують перспективи створення нових спеціальних еконо­мічних зон?



Розділ 7 МАЛІ МІСТА ЯК ОБ'ЄКТИ ЕКОНОМІЧНОГО ТА СОЦІАЛЬНОГО РОЗВИТКУ



Читайте також:

  1. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  2. А) Структура економічних відносин.
  3. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  4. Адміністративно-політичний устрій Української козацької держави середини XVII ст. Зміни в соціально-економічних відносинах
  5. Актуальність і завдання курсу безпека життєдіяльності. 1.1. Проблема безпеки людини в сучасних умовах.
  6. АНАЛІЗ ЛІНІЙНИХ МОДЕЛЕЙ ЕКОНОМІЧНИХ ЗАДАЧ
  7. Аналіз макроекономічних показників
  8. Аналіз основних техніко-економічних показників діяльності підприємств будіндустрії
  9. Аналіз та оцінка інвестування в умовах ризику. Якісні та кількісні методи оцінювання проектних ризиків.
  10. Аналітична робота в умовах кризи.
  11. АТ – одна з найбільш зручних форм колективного підприємства в умовах ринкової економіки. Першим АТ вважають створену у 1602 році Голандсько –Ост - Індську компанію.
  12. Безпека в умовах кримінальної злочинності




Переглядів: 523

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Розділ 7

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.017 сек.