Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Заходи віктимологічної профілактики загальнокримінальних корисливих злочинів

У країнах Західної Європи, передусім у Німеччині та Великій Британії, останні декілька десятиріч вчені-кримінологи та практи­ки одним з перспективних напрямів у профілактиці злочинів, пе­реважно корисливої спрямованості, визнають віктимологічний.

Як ми вже зазначали, віктимологічна профілактика становить собою комплекс державних і громадських заходів, орієнтованих на попередження злочинності шляхом зниження у населення і окре­мих громадян ризику стати жертвами злочинних посягань.

Будь-який вид профілактичної діяльності залежить, насамперед, під інформаційно-аналітичного забезпечення даного виду діяльно­сті. Ця вимога стосується і віктимологічної профілактики.

На сьогодні в Україні склалася така ситуація, що для здійснення заходів віктимологічної профілактики не вистачає навіть статис­тичної інформації. Дані про потерпілих від вчиненого злочину фіксуються в статистичній картці за Формою 1, але вони досить стислі. Про необхідність розробки та застосування окремої статис-тичної картки на потерпілу особу йдеться на шпальтах наукових журналів вже декілька років, але це, на жаль, так і залишається лише пропозицією1.

Дещо уможливило отримання статистичної інформації віктимо­логічної спрямованості введення з вересня 2001 року окремої ста-тистичної картки за Формою 1.2 - про результати відшкодування

1 Див.: Джужа О., Голосніченко Д, Кирилюк А. Джерела кримінологічної інформації про стан злочинності в Україні.- 2003.- № 12.- С. 60-70.


матеріальних збитків та вилучення предметів злочинної діяльнос­ті. Але інформація на папері досить разюче відрізняється від ре­ального відшкодування збитків.

Отже, негативні наслідки існуючої системи обліку злочинності й розкриття злочинів - різні й загрозливі.

Необхідно вживати ефективних заходів віктимологічної профі­лактики корисливих злочинів.

Слід переходити від традиційного підходу до проблеми запобі­гання злочинам як проблеми прямої дії не тільки на злочинців, а й на потенційних та реальних жертв.

Ефективна профілактика корисливих злочинів можлива лише за умов тісної взаємодії між правоохоронними органами та засобами масової інформації: пресою, радіо- і телемовленням, які здійсню­ють віктимологічну профілактику через інформування населення -як поводитися в тій або іншій криміногенній ситуації, а також розміщати так звану соціальну рекламу профілактичної спрямова­ності, використовувати її для віктимологічної освіти громадян та повідомлення їх про ефективність результатів правоохоронної діяль­ності на даному напрямі.

Необхідно інформувати все населення про способи вчинення злочину, проводити аналіз віктимізації за місцем, часом вчинення кишенькових, квартирних крадіжок, шахрайства та незаконного заволодіння транспортними засобами.

Так, Експертно-криміналістичний центр МВС України в м. Ки­єві через мережу спеціалізованих магазинів та засоби масової інформації попереджає мешканців міста про широке розпо­всюдження останнім часом турецьких чотирьохригельних замків фірм «РІLСА», «GOLD», «КАLЕ», які йдуть в комплекті з недо­рогими металевими дверима, а також реалізуються в торговель­ній мережі. У криміногенному ж середовищі набули значного поширення методики, які дозволяють за кілька секунд, не приве­ртаючи уваги, без спеціальних пристроїв чи знарядь відкривати ці замки.

З урахуванням класифікації і типології жертв важливо інформу­вати громадян про те, хто найчастіше і через які обставини та си­туації стає жертвою корисливого посягання.

Вважаємо за доцільне підготувати навчальні або ігрові ролики, буклети та брошури, що інформують про те, як не стати жертвою, як поводитися в тій або іншій ситуації і у визначений час, коли


можна інформацією охопити якомога більшу аудиторію, показува-ти їх по телебаченню.

Так, основними порадами щодо того, як забезпечити схорон­ність та зберігання майна громадян, є такі:

важливо, щоб за відсутності і навіть у присутності мешканців квартири всі вікна та двері були надійно зачинені. Про те, що квар­тирні крадіжки вже давно стали не тільки міськими, а й сільськими злочинами, ми вже зазначали вище;

двері повинні бути добре обладнані надійними замками та за­собами (приклади недотримання поради наведено в цьому розділі пише);

для посилення міцності дверей бажано використовувати мета­леві листи, а то й броньовані матеріали, а також встановлювати подвійні вхідні двері;

варто вмонтовувати декілька замків, але при цьому міцність дверей та надійність замків будуть найвищими тоді, коли добре укріплена сама рама дверей;

необхідно вмонтовувати у двері спеціальні оглядові отвори -зорові вічка або використовувати відеодомофони;

найбільш ефективним засобом охорони квартири є викорис­тання спеціально вмонтованої сигналізації, яка виведена на пульт централізованої охорони підрозділу Державної служби охорони України.

У разі, коли вже вчиняється квартирна крадіжка, а потенційний потерпілий знаходиться вдома один - не потрібно відчиняти двері невідомим людям.

Так само, якщо злочинці намагаються відчинити двері в квар­тиру, а вони міцні й добре зачинені, спершу необхідно подзвонити у відділення міліції або повідомити про це сусідів, бажано, у разі потреби, закріпити двері будь-яким важким предметом.

Якщо двері до помешкання були відчинені, коли прийшов по­терпілий, то в квартиру входити не можна. Необхідно викликати міліцію, звернутися до сусідів та спостерігати за квартирою. Як­що в квартирі хтось є, потрібно закрити двері на ключ, і ключ за-лишити в замку. А в разі якщо в квартирі нікого немає, все лиши­ти на місці до прибуття міліції та бажано самому не заходити всередину.

Ключі від квартири необхідно носити в надійних безпечних місцях, а в разі їх втрати (загублення) - негайно замінити замки.


 




Також, під час занять спортом або перебуваючи у місцях відпо­чинку, потрібно брати із собою малоцінні речі, а документи, гроші та ключі здавати на зберігання відповідальним особам.

Поради щодо попередження кишенькових крадіжок:

- без особливої на то потреби не носити із собою великої суми грошей та інші коштовності;

- не тримати великі суми грошей в одному місці;

- пам'ятати і тримати під контролем ті місця, де зберігаються гроші;

- якщо гроші у сумочці, то її слід притиснути до грудей і пиль­нувати, щоб ніхто не витягнув з-під рук;

- гаманець треба класти в пакет чи господарську сумку на саме дно, зверху покласти певні речі, особливо такі, які створюють шум (шелестять);

- у разі викрадення ключів та документів треба негайно зміни­ти замки у квартирі й повідомити про факт крадіжки до правоохо­ронних органів.

Запобігти викраденню автотранспортних засобів можна таким чином:

- кожен автомобіль має бути обладнаний надійним електрон­ним сторожевим пристроєм - сигналізацією;

- за можливості слід мати надійне пристосування, що зашко­дить викрасти автомобіль,- замок на педалі та кермі;

- оскільки всі замки в автомобілях стандартні (це стосується, перш за все, автомобшів вітчизняного виробництва), то доцільно їх переробити під індивідуальний ключ;

- залишати автомобіль на тривалий час треба на видному місці -впритул до будівель, дерев, тобто в такому місці, яке ускладнюва­ло би процес виїзду1.

Важливим напрямом віктимологічної профілактики даного ви­ду злочинів є створення реабілітаційних центрів допомоги жерт­вам злочинів, в яких, окрім правової, надавати ще і психологічну допомогу потерпілим.

Велике значення має спеціальна віктимологічна підготовка пра­цівників міліції. На практиці виникає багато проблем психологічного, правового характеру, тому знання про осіб, які можуть стати жерт-

Див.: Безпека життєдіяльності людини: Навч. посіб.- 4-те вид., випр.-Л.: Львів, банк ін.-т НБУ; К : Т-во «Знання», КОО, 2001.-С. 71-73.


мою злочину через певні обставини, дозволять працівникам право­охоронних органів вести більш ефективну попереджувальну роботу.

Сьогодні є нагальна потреба у відтворенні окремої служби про­філактики правопорушень в органах внутрішніх справ України. Підрозділи профілактики правопорушень існували в системі орга­нів внутрішніх справ України до початку 1990-х років. Саме на цю службу необхідно покласти обов'язок здійснювати попередження, зокрема корисливих злочинів, і таким чином припинити хибну практику в органах внутрішніх справ, коли оперативні підрозділи, крім основних функцій виявлення та розкриття злочинів, повинні ще здійснювати й профілактику.

Під час виконання своїх основних функцій дані підрозділи здійс­нюють і профілактику, скажімо, при проведенні оперативно-профі­лактичних операцій. Але на практиці склалася така ситуація, коли профілактика здійснюється, так би мовити, на папері.

Важливу роль у попередженні корисливих злочинів проти влас­ності громадян мають відігравати правові заходи, які пов'язані з кримінально-правовим захистом потерпілих. Але факти фізичної розправи і психічного тиску на потерпілих з метою, щоб останні підмовилися або давали помилкові свідчення, вказують на низьку ефективність реалізації існуючих правових норм. Це підтверджу-ється й вивченням судової практики - вироків, що вступили в за­конну силу, за якими простежується невідповідність винесеного покарання і ступеня суспільної небезпеки злочину, оскільки дані діяння - це замах не тільки на нормальну діяльність органів право­суддя, а й на життя, здоров'я, гідність потерпілого, який повторно стає жертвою злочинного посягання.

Для вирішення цієї проблеми становить інтерес зарубіжний до­слід. Так, у США в 1967 році було прийнято закон, спрямований проти спроб за допомогою хабарів, помилкових заяв, залякування чи сили, або за допомогою загрози створити перешкоди, затримати або перешкодити будь-якій особі повідомити слідчому інформацію, що стосується порушення будь-якого кримінального закону США.

У цій країні існують різноманітні заходи соціального і криміналь­но правового захисту потерпілих, а так само їх близьких, як, на­приклад, «програма захисту свідків» та ін. Тому, на нашу думку, необхідним є більш ретельне дослідження зарубіжного досвіду в частині захисту потерпілих та інших учасників кримінального процесу і використання його у вітчизняній правовій системі як га-рантії безпеки особи потерпілого.


 




Важливим заходом попередження корисливих злочинів є вста­новлення особливого порядку відшкодування збитків потерпілим, залежно від поведінки та ролі останніх у вчиненні злочину.

За даними проведених кримінологічних досліджень стосовно по­терпілих від корисливих посягань, тільки у 8% випадків збиток був відшкодований повністю, у 52% випадків був відшкодований част­ково, а в 40% збиток потерпілим не був відшкодований взагалі.

Таке становище породжує відсутність віри у громадян в ефек­тивність діяльності правоохоронних органів щодо захисту їх май­нових інтересів. Не випадково 70% з числа опитаних не виявляють достатньої активності в захисті своїх майнових інтересів.

Таким чином, переважна більшість потерпілих унаслідок кори­сливих посягань не одержує зовсім або в повному обсязі відшко­дування завданого їм злочином матеріального збитку. У зв'язку з цим понад 50% опитаних висловлювалися за необхідність від­шкодування збитку державою, яка надалі стягувала б дані кошти з осіб, які вчинили злочини. Аналогічної точки зору дотримувалися і 48% опитаних практичних працівників.

При цьому необхідно враховувати правову оцінку ролі потерпі­лих від корисливих посягань, оскільки вина потерпілого (власни­ка) може й повинна істотно впливати на розмір збитку, що від­шкодовується державою.

Така практика існує у низці зарубіжних держав. Наприклад, США і Франція законодавчо встановили відповідальність грома­дян за залишення транспортних засобів без нагляду, а також за створення (свідомо або за необачності) умов, що полегшують угон транспортних засобів. В Японії, згідно із законом про грошові ви­плати жертвам злочинів, передбачена умова, за якої даний закон не діє, якщо потерпілий заслуговує осуд за свою поведінку.

Велике значення у профілактиці корисливих злочинів має інди­відуальна віктимологічна профілактика, яка полягає у виявленні осіб з підвищеною віктимністю і проведенні з ними захисно-виховних заходів, спрямованих на зниження ризику стати жерт­вою злочинних посягань '.

Стосовно осіб, які легковажно й довірливо піддаються на умов­ляння циганок-гадалок або інших шахраїв та через свій характер

1 Див.: Блувштейн Ю. Д, Зырин М. И., Романов В. В. Профилактика пре-ступлений.-Минск, 1986-С. 26.


або провокуючу, аморальну поведінку перетворюються з потен­ційних жертв на реальних потерпілих, необхідно негайно зупиняти процес перетворення в жертву, нейтралізуючи криміногенну ситу­ацію шляхом видалення з неї жертви та роз'яснення останній, що гака поведінка призводить до злочину.

Для підвищення ефективності попередження квартирних кра­діжок важливе значення має попередній збір інформації про жите­лів району, які можуть стати жертвами злочину через матеріальне становище або через неприйняття ними заходів щодо забезпечення майнової безпеки, або через аморальну поведінку. Виявивши та­ким чином громадян з підвищеною віктимністю, необхідно прово­дити з ними роз'яснювальну бесіду про способи і заходи збере­ження свого майна.

Г. А. Аванесов вважає, що форми індивідуальної віктимологіч-ної профілактики аналогічні формам індивідуальної профілактики злочинів1.

Індивідуальна віктимологічна профілактика повинна бути спря­мована не тільки на потенційних жертв, а й на їх найближче ото­чення, соціальні зв'язки, на мікросередовище жертви. Роль мікро-середовища у формуванні поведінки, поза сумнівом, значна, оскіль­ки, впливаючи тільки на особу потенційної жертви, не звертаючи уваги на її мікросередовище, ми не досягнемо ефективної поперед­жувальної дії.

Система заходів індивідуальної віктимологічної профілактики має деякі особливості, оскільки під час її здійснення відбувається не просто «дія активного суб'єкта на пасивний об'єкт, а специфіч­на форма міжособового зв'язку, в якому одна сторона прагне трансформувати, перетворити поведінку іншої»2.

Заходи індивідуальної профілактики можна поділити на два ви­ди: заходи переконання і заходи допомоги.

Заходи переконання мають як захисний, так і виховний харак-тер. Заходами переконання є бесіди, роз'яснення, як не стати жерт­вою злочину, яким чином забезпечити збереження свого майна. Стосовно потенційних жертв нейтрального або пасивного типу з метою формування у них обачності, обережності, уважності по-

1 Дми.: Аванесов Г. А. Криминология. Прогностика. Управление.- Горь-кий, ІЧ75.-С. 108.

Блувштейн Ю. Д., Зырин М. И., Ромаиов В. В. Указ, праця.-С. 127.


винні застосовуватися заходи індивідуальної віктимологічної про­філактики.

Потерпілі аморального або пасивного типу часто стають жерт­вами шахрайських дій. Тому до таких людей необхідно застосову­вати весь арсенал профілактичних засобів; роз'яснювальні бесіди, допомога родичів, сусідів, колег по роботі.

Умовою, що сприяє вчиненню різного роду шахрайств, квартир­них крадіжок, є алкогольне сп'яніння жертви, тому віктимологічна профілактика значною мірою полягає в попередженні зловживан­ня алкогольними напоями, пияцтва та алкоголізму.

Однією з важливих умов зниження рівня віктимності потенцій­них жертв с їх правове навчання. Знання законів, регулюючих ци­вільні, кримінально-правові, господарські відносини, дозволить їм уникнути нелегкої долі жертви злочину.

Таким чином, індивідуальна віктимологічна профілактика во­лодіє резервними можливостями для попередження корисливих злочинів проти власності громадян і разом із застосуванням вище­зазначених заходів та на основі розробки і реалізації конкретних рекомендацій щодо виявлення потенційних жертв, прогнозування їх віктимної поведінки і зниження потенційної віктимності є ефек­тивним важелем у віктимологічній профілактиці в цілому.

Тема 8


Читайте також:

  1. II. Загально-шкільні заходи
  2. IV. Відмінність злочинів від інших правопорушень
  3. А. Заходи, які направлені на охорону навколишнього середовища та здоров’я населення.
  4. Адміністративно-запобіжні заходи
  5. Аналіз юридичних складів злочинів, що пов’язані з порушенням чинних на транспорті правил та в пошкоджені магістральних трубопроводів
  6. Антиінфляційні заходи у постсоціалістичних країнах
  7. Архітектурно- планувальні заходи по поліпшенню стану міського середовища .Аналіз циклу життя споруди
  8. Бар’єри стратегічного планування та заходи щодо їх подолання
  9. Взаємодія органів слідства з підрозділами, уповноваженими здійснювати оперативно-розшукову діяльність, при розслідуванні злочинів
  10. Види злочинів
  11. Види злочинів за безпосереднім об'єктом
  12. Види злочинів проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина та їх загальна характеристика.




Переглядів: 1593

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Обставини, що детермінують процес віктимізації корисливих злочинів | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.