Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



РЕАЛІСТИЧНА ТРАДИЦІЯ У РОЗВИТКУ

Поряд із новітніми течіями розви­валося традиційне реалістичне мис­тецтво і традиційні жанри: історич­ний, побутовий, портрет, пейзаж, на­тюрморт. Багато художників-реалістів захоплювалося й авангардними пошуками. Така взаємодія розширю­вала та збагачувала діапазон їхньої творчості, стимулювала до пошуків більшої виразності художнього уті­лення задуму.

На початку століття розквітає твор­чість видатного українського живо­писця Олександра Мурашка (1875-1919). Сильний вплив на художника справило європейське, передусім фран­цузьке, мистецтво з його свободою творчості й духом експериментатор­ства. У своїх творах митець прагнув якнайбільшої колористичної вираз­ності, розширення можливостей вико­ристання кольору як основного зобра­жального засобу. У молоді роки О. Мурашко певний час жив у Парижі, де досяг визнання, й став відомим європейським художником. У цей пе­ріод він створив такі полотна, як «На вулицях Парижа», «Паризьке кафе», «Дівчина в червоному капелюсі».

Після повернення на батьківщину художника захопила стихія кольору в народному житті, його багатобарв­ність, оптимістична піднесеність. Це знайшло відображення у творах «Ка­русель», «Неділя». Розв'язанню суто живописних завдань, пошукові ефект­ного колориту присвячено картини майстра «Продавщиця квітів», «Ве­чірні рефлекси», «У човні».

Посилена увага до кольору аж ніяк не применшувала, а, навпаки, поси­лювала психологічну глибину образів на полотнах митця. Яскраве свідчення цього - картина «Селянська родина». На ній зображено сім'ю: стареньких, виснажених життям, натруджених батька й матір і молоду дочку, сором'язливу, з тривогою в очах.

Саме в портретному жанрі блискуче виявився талант О. Мурашка як коло­риста і як психолога. До шедеврів цього жанру належать уже згадувана «Дівчина в червоному капелюсі», пор­трети М. .Мурашка, Б. Кустодієва, ав­топортрет і багато інших творів.

О. Мурашко був одним із заснов­ників Української академії мистецтв.

Життя художника обірвалося тра­гічно, на злеті життєвих і творчих сил. Під час більшовицького терору 1919 р. видатного українського живо­писця було вбито в Києві.

Вагомим внеском в українське мис­тецтво стала творчість Івана Іжакевича(1864-1962). Він працював у галузі станкового, монументально-декора­тивного і театрально-декораційного мистецтва, однак найбільшого визнан­ня здобув як графік, ілюстратор книг і журналів. Художник добре знав іс­торію, життя й побут народу. Саме ці теми були провідними в його творчос­ті. Він створив серію малюнків з істо­рії, життя та побуту українського на­роду, у 1907 р. написав цікаву карти­ну «Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь», працював над ілюстраціями до творів Т, Шевченка, І. Франка, ін­ших письменників. Творчість худож­ника охоплювала широке коло тем. Життю селян присвячено картини «Український косар», «На Дніпрі», «Біля кузні». Історичне минуле укра­їнського народу, славне запорізьке козацтво знайшли відображення у графічних творах «У засаді», «Запо­рожці готуються в похід» та ін.

У 1900-х роках розпочався творчий шлях талановитого живописця Фотія Красицького(1873-1944), який пра­цював переважно у побутовому та істо­ричному жанрах. Одне з найвідоміших його полотен - «Гість із Запоріжжя».

У ньому переплелися обидва улюбле­ні жанри художника: побутовий та іс­торичний. На картині зображено сце­ну з життя українського народу часів козаччини. Проте це не якась визнач­на історична подія, не баталія, а фрагмент з мирного буденного життя: старий дідусь, у минулому також за­порожець, бабуся й онук приймають на пасіці запорозького козака, який розповідає їм цікаві історії.

На зламі століть на художню арену вийшов видатний український живо­писець Федір Кричевський (1879-1947). Найвідоміші картини, написа­ні ним у ранній період творчості, -«Наречена» та «Три віки» (або «Три покоління»). Картина «Наречена» - велика багатофігурна композиція, на якій відтворено сцену вбирання молодої до весілля. «Три віки» - картина маленьких розмірів. На ній зображе­но обличчя трьох жінок різного віку: юної дівчини,, зрілої жінки й старень­кої бабусі. Хоч обидва полотна різні за розміром, вони монументальні за своєю внутрішньою сутністю. На обох картинах відтворено цілісні, сильні, красиві натури. Відповідним є й характер живопису - вільний, силь­ний, декоративний, позбавлений зай­вих деталей.

Ф. Кричевський і сам був такою людиною: красивою фізично і духов­но, сильною, цілісною. У своїх обра­зах він втілював кращі риси україн­ського національного характеру. Він ніколи не писав людей слабких, сен­тиментальних, дріб'язкових. Його ге­рої - представники нової доби: жит­тєрадісні, сильні, діяльні, масштабні й багатогранні.

Розквіт творчості Ф. Кричевського припадає на 20-ті роки. У цей період він створив свій найвизначніший твір - триптих «Життя», присвячений філо­софському осмисленню життя в різ­них його виявах, як світлих і радіс­них, так і сумних. Ліва частина трип­тиха називається «Кохання». Це те, що дає всьому початок, породжує життя. Права частина - «Повернен­ня». На ній зображено стареньких батьків, що зустрічають солдата, який повернувся додому без ноги, але з Геор­гіївським хрестом на грудях. Це - сумний, драматичний бік життя. Най­більша, центральна частина триптиха називається «Сім'я». Вона є як ком­позиційним, так і змістовим центром усього триптиха. У ній оспівано сім'ю

як головну цінність людського життя, що об'єднує людей і в радості, і в го­рі, дає сили жити. Живопис цього тво­ру, побудова композиції, велика роль лінії наближають його до монумен­тального мистецтва, до фрески. І хоча Ф. Кричевський формально не нале­жав до кола бойчуківців, у триптиху «Життя» принципи їхньої творчості знайшли яскраве втілення. Серед ін­ших визначних творів митця цього пе­ріоду - портрет Т. Шевченка та «Авто­портрет у білому кожусі».

На початок століття припадає роз­квіт творчості видатного західноукра­їнського художника Івана Труша (1869-1941). Найзначніше місце в його доробку посідає пейзажний жанр. Найвідоміші пейзажі - «Луки і поля», «Самотня сосна», «Сосни», «Старі пні», «Захід сонця в лісі». Але понад усе майстра приваблювала природа Карпат, життя та звичаї їх мешканців. Цій тематиці присвячено полотна «Гагілки», «Гуцулка з дити­ною», «Трембіта», «Пралі», «Йордан на Гуцульщині», «Сільський госпо­дар». Іван Труш уславився також як портретист. Він створив серію бли­скучих портретів діячів української культури: І. Франка, В. Стефаника, М. Лисенка, Лесі Українки.

Вагомий внесок в українське обра­зотворче мистецтво західноукраїнської художниці - живописця і графіка - Олени Кульчицької(1877-1967), митця високої професійної культури. Головною темою її творчості була при­рода в різні пори року, а також життя західноукраїнського селянства. Серед кращих живописних полотен худож­ниці - «Діти на леваді», «Жнива», «Діти зі свічками». О. Кульчицька створила серії акварелей «Народна ар­хітектура західних областей Украї­ни», «Народний одяг західних обла­стей України», гравюри «Бідні діти», «Довбуш», ілюструвала твори М. Ко­цюбинського та І. Франка.

Основоположником українського батального жанру вважають видатного живописця Миколу Самокиша(1860-1944). Він писав картини на теми виз­вольної війни українського народу XVII ст., громадянської війни. Широ­ковідомі його твори «В'їзд Богдана Хмельницького в Київ», «Бій під Жовтими Водами», «У розвідці», «Бій Максима Кривоноса з Ієремією Вишневецьким», «Бій Богуна з Чернець­ким» та ін. М. Самокиш - Майстер ве­ликої багатофігурної картини. Він майстерно зображував людей і коней у найрізноманітніших ракурсах, створю­ючи відчуття динамічного руху.

Неповторна індивідуальність прита­манна творам Анатолія Петрицького(1895-1964) - живописця, графіка і художника театру. Він віддав належне авангардним пошукам у мистецтві. Се­ред живописних творів митця 20-х ро­ків найзначнішим є полотно «Інвалі­ди», в якому з вражаючою гостротою й великою внутрішньою експресією відображено трагічні наслідки війни у долях людей. Ця картина має антиво­єнне та глибоко гуманістичне звучання. А. Петрицький - майстер пейзажного та портретного жанрів. У 20-х - на по­чатку 30-х років він створив галерею портретів діячів української культури: композитора П. Козицького, письмен­ників М. Семенка, Я. Савченка, П. Усенка; Остапа Вишні, П. Тичини та ін. (загалом близько 150). Портрети А. Петрицького вирізняються унікаль­ною гостротою образного бачення та сміливістю формального вирішення. Згодом багатьох з його героїв було реп­ресовано, а їхні портрети спалено. Ли­ше частина з них збереглася в музей­них фондах та приватних колекціях, від деяких залишилися тільки фотогра­фії. Тому ці твори мають для нас особ­ливу цінність.

А. Петрицький належить до тих ху­дожників, які здійснили переворот у театрально-декораційному мистецтві. Він створював рухомі об'ємні декора­ції, використовував як художній еле­мент освітлювальні ефекти. Його де­корації та костюми вирізняються яск­равою декоративністю та глибоким розумінням символічності, умовності театральної мови.

Поряд з А. Петрицьким помітну роль у розвитку українського театраль­но-декораційного мистецтва відіграли В. Меллер, О. Екстер та О. Хвостенко-Хвостов.

У першому десятилітті XX ст. роз­почав творчий шлях один із найціка­віших українських скульпторів Іван Кавалерідзе (1887-1978) - людина великого обдаровання і надзвичайно широкого творчого діапазону. І. Кава­лерідзе був не лише скульптором, а й кінорежисером і драматургом. Він ус­пішно працював у жанрі портрета та монументальної скульптури'. Першим значним твором скульптора став пам'ятник княгині Ользі у Києві, зруйнований у 1923 р. (нещодавно йо­го було відновлено). Для раннього пе­ріоду творчості майстра характерна класична манера виконання та пошу­ки чіткої, лаконічної і виразної ху­дожньої форми. Надзвичайно плідни­ми у творчій біографії митця були 20-ті роки. У цей період він створив пам'ятники Т. Шевченку в Полтаві та Сумах,
Г. Сковороді у Лохвиці, Артему в містах Артемівську та Слов’яногірську. Скульптор сміливо експери­ментував, був активним учасником українського мистецького авангарду, захоплювався таким модерністським напрямом, як кубізм.

 


Читайте також:

  1. III.Цілі розвитку особистості
  2. III.Цілі розвитку особистості
  3. III.Цілі розвитку особистості
  4. Iсторiя розвитку геодезичного приладознавства
  5. V Потреби та мотиви стимулюють пізнання себе та прагнення до саморозвитку.
  6. VІІІ. Проблеми та перспективи розвитку машинобудування.
  7. А. В. Петровський виділяє три стадії розвитку особистості в процесі соціалізації: адаптацію, індивідуалізацію і інтеграцію.
  8. Агроекологічні проблеми розвитку і шляхи їх розв'язання
  9. Альтернативність у реалізації стратегії розвитку підприємства
  10. АНАЛІЗ ПЕРСПЕКТИВНИХ НАПРЯМІВ|направлень| РОЗВИТКУ МЕТОДІВ РОЗПІЗНАВАННЯ
  11. АНАЛІЗ ПЕРСПЕКТИВНИХ НАПРЯМІВ|направлень| РОЗВИТКУ МЕТОДІВ РОЗПІЗНАВАННЯ
  12. АНАЛІЗАТОРІВ У ПРОЦЕСІ РОСТУ ТА РОЗВИТКУ ЛЮДИНИ.




Переглядів: 1084

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ШКОЛА УКРАЇНСЬКИХ МОНУМЕНТАЛІСТІВ М. БОЙЧУКА | ЖИВОПИС

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.