МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Природа і здоров’я
У цьому параграфі ти: □ проаналізуєш позитивний вплив природного середовища на здоров'я людини та її самопочуття; □ пригадаєш і поповниш свої знання про небезпеки природного середовища; □ дізнаєшся, як допомогти організму пристосуватися до зміни природних умов; □ навчишся добирати одяг відповідно до погоди. Природне середовище і здоров'я Природа — джерело життя на Землі. Неможливо уявити себе поза природним середовищем. Адже це — повітря, яким дихаємо; вода, яку п'ємо; земля, яка годує нас, на якій зводимо житло і яка дає все інше для життя. 1. За допомогою годинника із секундною стрілкою виміряй час, на який можеш затримати дихання. Скільки витримуєш? 30 секунд, 1 хвилину чи, як досвідчений пірнальник, 2 — 3 або навіть 4 хвилини? Та в будь-якому разі без повітря ти не витримаєш і п’яти хвилин. Без води людина може прожити лише кілька днів, а без їжі — кілька тижнів. 2. У 5-му класі ти вивчав процедури оздоровлення і загартовування сонцем, повітрям і водою. Пригадай, які саме. 3. Іноді життю і здоров'ю людини можуть загрожувати природні небезпеки (мал. 6). Пригадай, які з цих небезпек ти вивчав у 5-му класі.
Мал. 6 Небезпеки природного середовища
Припустімо, ти маєш нагоду на зимових канікулах побувати в Австралії. Там у цей час найспекотніша пора року. Переїхавши із зими в літо, ти потрапиш у зовсім інші природні умови. Зміняться атмосферний тиск, температура і вологість повітря, часовий пояс, хімічний склад води та їжі. Твій організм змушений буде пристосовуватися до цих змін. Цей процес називають акліматизацією. Що більше різняться природні умови, то триваліша і складніша акліматизація. Уникнути багатьох проблем можна, якщо підібрати відповідний одяг, правильно організувати свій побут, харчування, режим дня та обмежити навантаження під час акліматизації на новому місці. Дізнайся більше про звички і побут місцевих жителів. Адже вони впродовж тисячоліть пристосовувалися до своїх кліматичних умов. Наприклад, у країнах із жарким кліматом поширена традиція сієсти: у найспекотніші години дня ніхто не виходить з дому, не працюють офіси і магазини. Місцеві жителі носять просторий одяг і головні убори з натуральних тканин, які надійно захищають їх від палючого сонця. Виходячи з дому, вони беруть із собою пляшку води або соку. Традиційні страви готують переважно з овочів і фруктів. Усе це — ознаки пристосування до місцевих кліматичних умов. Вирушаючи до іншої країни, поцікався її культурними та релігійними традиціями. Адже звичний для нас курортний одяг (шорти, сарафани, топіки) може бути негативно сприйнятий, наприклад, мусульманською громадою. А в сукні чи в сорочці з рукавами ти виявиш повагу до релігійних почуттів місцевих жителів і уникнеш негативного ставлення з їхнього боку. 1*. Чи можна обгоріти, коли небо затягнуте хмарами? 2*. Хто більше ризикує обгоріти на сонці: блондин із світлою шкірою чи смаглявий брюнет? Якщо збираєшся в гори Вирушаючи в гори, маєш пам'ятати про деякі особливості акліматизації. Адже в горах знижується атмосферний тиск, у повітрі зменшується концентрація кисню, збільшується інтенсивність сонячного випромінювання, особливо ультрафіолетового. Акліматизація — пристосування організму до змін у навколишньому середовищі. У нетренованої людини це може спричинити гірську хворобу. Перші її ознаки — кисневе голодування: з'являються слабкість, запаморочення, головні болі, порушується координація, виникають задишка, серцебиття. Людина стає надміру збудженою або, навпаки, загальмованою, може несподівано знепритомніти. Під час адаптації до гірських умов треба добре харчуватися, споживати більше вітаміну С, повноцінно відпочивати, дозувати фізичні навантаження. Мал. 7. Які особливості одягу, житла, транспорту характерні для різних кліматичних умов?
Добір одягу за сезоном і погодою Уяви на хвилинку, що ти потрапляєш у спекотну пустелю, де температура повітря сягає 50°С у тіні. Вже після кількох хвилин перебування на сонці стає важко дихати, тіло вкривається потом, відкриті ділянки шкіри обгоряють і болять. А тепер перенесімось у крижану пустелю Антарктики — одне із найхолодніших місць планети. Стовпчик термометра показує тут -65°С. Від холоду забиває подих, швидко починають мерзнути щоки, вуха, ноги. Від дихання утворюється пара, що вкриває інеєм обличчя. 1. Проведіть у класній кімнаті умовну лінію, яка символізує ставлення до спекотної погоди. На одному кінці лінії стають ті, кому подобається спека, а на другому — ті, хто її не любить. Решта обирають собі місце ближче до того чи іншого краю. Так само визначте своє ставлення до холодної погоди. Бажаючі можуть висловитися, чому вони обрали саме таке місце. 2. Об'єднайтесь у 4 групи (літо, осінь, зима, весна). Назвіть характерні для цих сезонів несприятливі погодні умови (зливи, ожеледиця, туман, хуртовина...). 3. Які небезпеки для життя і здоров'я людей вони становлять? Наприклад, через холодну і дощову погоду поширюються застуда і грип. 4. Який одяг і взуття допомагають зменшити вплив несприятливої погоди на здоров'я? Підсумки Природне середовище — необхідна умова існування людини і збереження її здоров'я. Водночас воно є джерелом небезпек, зокрема тих, що спричинені кліматом і погодою. Переїзд до іншої кліматичної зони пов'язаний із пристосуванням організму до нових умов. Тому слід ознайомитися з особливостями клімату, рельєфу, місцевими традиціями. Несприятливі погодні умови мають переважно сезонний характер. Дію спеки, холоду, вітру, вологи можна зменшити, підібравши відповідний одяг. Читайте також:
|
||||||||
|