Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Безпека твого дому

У цьому параграфі ти:

□ проаналізуєш, які комунальні вигоди має твій дім чи квартира;

□ засвоїш 5 правил користування електричними приладами;

□ навчишся безпечно запалювати газову плиту і колонку;

□ дізнаєшся, як правильно користуватися водогоном і засобами побутової хімії.

Твій дім

1. Об'єднайтесь у групи по 5 —6 осіб і розкажіть одне одному про свій дім: який він, за що ви його любите, що б ви хотіли у ньому змінити.

2. По черзі продовжіть фразу: «Дім моєї мрії — це...»

Дім — це місце, про яке ти завжди згадуватимеш з теплотою, адже тут ти зростаєш, оточений дорогими для тебе людьми і пам'ятними речами. Колись, приїхавши в гості до батьків, розповідатимеш своїм дітям: «Ось моє улюблене крісло, а це табуретка, з якої я впав, коли був малий».

Щоб залишилося якнайбільше приємних спогадів, треба вчитися правильно користуватися всім, що є у твоєму домі — комунальними зручностями, електричними і газовими приладами. Звісно, поки що

з дозволу і під наглядом дорослих.

Комунальні вигоди

У місті люди живуть переважно в будинках з усіма вигодами: центральним опаленням, гарячою і холодною водою, газовою або електричною плитою (мал. 50, б).

Сільське житло часто не має таких вигод: його опалюють піччю, господарі носять воду з криниці, їжу готують на газовій плиті, яку з’єднано з газовим балоном, або на електроплиті (мал. 50 а).

Бувають будинки змішаного типу, які мають не всі, а лише деякі комунальні вигоди. А які комунальні вигоди маєш ти?

Мал. 50. Житлові будинки

Щоб забезпечити мешканців усім необхідним, до будинків прокладають теплотраси, труби водогону, потужні електричні кабелі. Це — комунікації. Частину з них прокладено назовні, а частину — під землею.

Можливо, ти бачив, як із розколини в асфальті витікає вода чи виходить пара. Це означає, що пошкоджено прокладену під землею трубу водопостачання. До таких місць краще не наближатися, тому що ґрунт може провалитися.

1. Об'єднайтесь у 3 групи (кухня, ванна кімната, підвал) та обговоріть:

які комунікації, електричні прилади і препарати побутової хімії використовують у цих приміщеннях;

які небезпечні ситуації там можуть виникнути.

2. Намалюйте про це плакати і презентуйте їх класові.

Електрика

Сучасний світ неможливо уявити без електрики. Ми звикаємо до неї й нерідко втрачаємо обережність. Наприклад, дехто розважається тим, що викручує у під’їздах лампочки чи зриває світильники, забуваючи, що вони під напругою. То чи варто ризикувати життям задля пустощів або мізерного заробітку?

Ураження електричним струмом дуже небезпечне. Електричний струм, навіть у декілька разів слабший за той, яким ми користуємося в побуті, може спричинити зупинку серця. Тому необхідно засвоїти правила безпечного користування електрикою.

1. Вважай, гир кожен невідомий електроприлад чи дріт перебуває під напругою.

Наприклад, вітер обірвав дроти електромережі. Якщо таке сталося під час дощу, то небезпечно не лише торкатися, а й підходити до них. Небезпечними є трансформаторні будки, електророзподільні щити та об’єкти із позначками: «Висока напруга», «Не залазь — уб’є!».

2. Користуйся лише справними електроприладами. Несправний електроприлад (розетка, праска) може спричинити ураження електричним струмом або пожежу.

3. Вода й електрика несумісні. Не можна торкатися електроприладів мокрими руками, а також води, що нагрівається кип’ятильником. Це смертельно небезпечно! Не слід наливати воду в електричний чайник або праску, якщо вони увімкнені.

4. Не допускай перевантаження електромережі. Не можна вмикати у штепсельні розетки одночасно кілька електроприладів. Про перевантаження електромережі свідчить часте перегоряння запобіжників.

5. Перш ніж користуватися електроприладом, уважно прочитай інструкцію.

Навчись правильно вмикати електроприлади. Спочатку шнур з’єднують з приладом, а потім — із розеткою. Вимикають у зворотному порядку (мал. 51).

Мал. 51. Порядок вмикання електроприладу

1. Чому не можна забивати цвяхи поблизу електричних розеток?

2. Чому не слід користуватись електроприладами під час купання у ванні?

3. Чому перед заміною перегорілої електролампи треба обов’язково вимкнути освітлювальний прилад з розетки або вимкнути електрику на щитку?

4. Чи є електроприлади, які не треба вимикати, йдучи з дому?

Обережно: газ!

Такий необхідний і корисний у господарстві газ вимагає обережності у користуванні, адже він вибухонебезпечний у суміші з повітрям. При витіканні газу для вибуху буває достатньо іскри.

Вибух газу може зруйнувати багатоквартирний будинок. Щоб не заподіяти лиха, навчись правильно запалювати і вимикати газову конфорку (мал. 52).

Мал. 52. Порядок вмикання і вимикання газової конфорки

 

Природний газ, яким користуються в побуті, не має запаху. Щоб можна було розпізнати його витікання, до нього додають спеціальні домішки, запах яких нагадує запах гнилої капусти. Тому людина відчуває навіть невелике витікання газу.

Перебуваючи у загазованому приміщенні, можна швидко отруїтися. Отруєння газом дуже небезпечне тому, що призводить до втрати свідомості й зупинки дихання.

Отруїтися можна не лише газом, а й продуктами його згоряння. Наприклад, якщо в димоході немає тяги, а ти увімкнув газову колонку, до приміщення може потрапити чадний газ — речовина, здатна спричинити отруєння і навіть смерть.

Перевіряти тягу треба перед увімкненням колонки. Для цього слід запалити сірника, піднести його до вимкненого пальника. Полум’я має втягнутись усередину (мал. 53).

Мал. 53

Водогін і теплові мережі

Добре, коли в домі є вода. І холодна, і гаряча. А чи замислювався ти, що користування водою також вимагає обережності? І ось чому. До квартири воду подають під тиском, адже вона повинна досягти верхніх поверхів. При цьому гаряча вода має температуру близько 70°С, а холодна — взимку лише 4—5°С. Зірве кран чи трісне труба — і людина, яка опинилася поруч, може отримати важкі опіки чи переохолодження.

Якщо виникла аварійна ситуація з водою, передусім треба перекрити воду за допомогою вентилів водопостачання, які є в кожній квартирі. Щоб не переплутати, в який бік закривається вентиль, запам’ятай Правило літери «З»: вентиль закривається так, як пишеться літера «З». Зверни увагу, що вентиль на мал. 54 — застарілої конструкції. Часто навіть дорослому не під силу впоратися з ним. Тому зараз такі вентилі замінюють на сучасні, з якими легко впораються і діти.

1*. Де розташовані вентилі, що перекривають воду в твоїй квартирі? Потренуйся закривати їх у присутності батьків.

2*. Що треба зробити перед тим, як увімкнути газову колонку: а) перевірити тягу; б) відкрити газовий вентиль?

Препарати побутової хімії

У кожному домі є чимало хімічних речовин, що використовуються в побуті. За ступенем безпеки всі препарати побутової хімії поділяють на чотири групи.

Перша група — речовини, які не становлять небезпеки: різні порошки та пасти для чищення, шампуні, чорнило, акварельні фарби. Але безпечність цих речовин відносна. Потрапивши всередину організму, вони спричиняють отруєння.

Друга група — речовини, які при попаданні на шкіру чи в очі можуть спричинити подразнення або опіки. До них належать засоби, які дезінфікують та відбілюють, засоби для чищення каналізаційних труб, оцтова есенція тощо. На їх упаковках є застереження: «Уникати попадання на шкіру та в очі!» Для роботи з ними треба одягати захисні рукавички, халат і окуляри (мал. 55).

Мал. 54

 

Мал. 55

Третя група — вогненебезпечні речовини: аерозолі, засоби, що містять бензин, гас, ацетон. На їх упаковках завжди є попередження: «Вогненебезпечно!», «Не розпилювати поблизу відкритого вогню», «Не палити; провітрювати приміщення під час роботи».

Четверта група — речовини, які можуть спричинити тяжке отруєння. Це передусім отрути для гризунів і комах, деякі види клеїв та

засобів для виведення плям. Про небезпеку попереджують написи: «Отрута! Використовувати у приміщенні, що добре вентилюється», «Увага! Без розчинення водою небезпечно для життя» (мал. 56).

Мал. 56. Попереджувальні написи на упаковці клею

Підсумки

Безпека дому передусім залежить від його мешканців.

Порушення правил користування електричними приладами може призвести до ураження електричним струмом або до пожежі. Витікання газу може спричинити вибух або отруєння.

У твоєму віці вчитись користуватися водогоном, електричними та газовими приладами можна тільки під наглядом дорослих.

Перед тим як користуватися препаратами побутової хімії, уважно прочитай інструкцію і застереження. Намагайся уникати контактів з препаратами четвертої групи.

§ 27. Пожежна безпека твоєї оселі

У цьому параграфі ти:

□ пригадаєш три умови виникнення горіння;

□ ознайомишся з історією пожежної служби;

□ проаналізуєш причини виникнення пожеж;

□ потренуєшся перевіряти пожежну безпеку своєї оселі;

□ намалюєш і відпрацюєш план евакуації зі свого дому.

У 5-му класі ти вивчав тему «Пожежна безпека» і знаєш, за яких умов може виникнути пожежа, умієш загасити невеликий вогонь та швидко евакуюватися з приміщення школи, якщо в ній виникне пожежа.

1. Запаліть свічку і передавайте її по колу, продовжуючи фразу: «Я можу використати цей вогонь для того, щоб (розпалити вогнище, освітити приміщення, створити святкову атмосферу...).

2. Пригадайте, що таке «трикутник вогню». Наведіть приклади горючих матеріалів і джерел запалювання.

3. Об'єднайтесь у 3 групи (негорючі, важкогорючі та легкозаймисті). Намалюйте плакат про властивості цих речовин і матеріалів. Для чого їх використовують, як треба з ними поводитися?

Негорючі — ті, що не горять за будь-яких умов.

Важкогорючі — ті, що загоряються, тліють чи обвуглюються під дією вогню, але перестають горіти, якщо джерело запалювання видалити чи загасити;

Легкозаймисті — ті, що загоряються від джерела запалювання і продовжують самостійно горіти, коли це джерело видалити;

4. Назвіть ситуації, за яких вогонь може бути вкрай небезпечним (на бензозаправці, при витіканні газу, коли вогонь виходить з-під контролю...).

Причини виникнення пожеж

Найпоширенішими причинами пожеж є: тютюнопаління (особливо в нетверезому стані), порушення правил експлуатації електричних і газових приладів, необережне поводження з вогнем і розряди блискавки (мал. 57).

Мал. 57 Що може спричинити пожежу

1. Чому над паливними складами та автозаправними станціями встановлюють кілька громовідводів на окремих щоглах?

2*. Особливо небезпечно кидати недопалки в пластмасове відро для сміття. Як ви вважаєте, чому?

3*. Майже щодня в новинах чуємо повідомлення про пожежі. Обговоріть кілька таких повідомлень, визначте їх причини та можливості їх запобіганню.

Інформацію про пожежі ти можеш знайти і в Інтернеті, зокрема на сайті www.magnolia-tv.com.ua

З історії пожежної охорони

Перші пожежники з’явилися в нашій країні понад два століття тому. Двоповерхова споруда з високою вишкою (каланчею) мала назву «пожежне депо».

На першому поверсі розміщували коней, вози з діжками, наповненими водою, та протипожежний інвентар. На другому — жили пожежники, яким дозволялося відлучатися з казарми лише один раз на тиждень, заборонялося відвідувати громадські місця, читати будь-що, крім Біблії. Щоб завжди бути напоготові, вони навіть на ніч не знімали чобіт.

 

Мал. 58

Як тільки черговий (віниковий) помічав пожежу, на каланчі одразу піднімали сигнальні знаки, щоб повідомити інші депо. Вартовий ударяв у дзвін, і з воріт на коні вилітав вістовий. Він розвідував обстановку на пожежі й мчав назад.

Після його повернення з гуркотом і дзвоном на місце пожежі поспішали пожежники. Трубники рятували людей і гасили пожежу водою зі шлангів, сокирники рубали дах, щоб випустити з приміщення дим, а качальники й водопостачальники поповнювали запаси води в діжках.

Допомагаємо пожежникам

У наш час повідомлення про пожежу приймають за телефоном 101. Після отримання сигналу оголошується тривога в найближчій до місця пожежній частині, і за півхвилини пожежні автомобілі з увімкненими сиренами вже мчать гасити пожежу.

Завданням пожежної служби є не лише гасіння пожеж, а й профілактика, тобто забезпечення пожежної безпеки будівель. Жоден будинок не заселяють без підпису працівників пожежної служби, які ретельно перевіряють справність електричної мережі, наявність і доступність евакуаційних виходів і шляхів, запасних виходів, пожежних драбин, засобів гасіння та виявлення пожежі.

У приміщеннях і будинках встановлюють пожежну сигналізацію. Навіть маленькі діти мають знати, що коли вона спрацювала, треба негайно вийти з будинку шляхом, який вказано на плані евакуації. А щоб засвоїти, куди бігти у випадку пожежі, двічі на рік слід проводити навчальні пожежні тренування. І не лише в школі, а й удома, особливо якщо в родині є маленькі діти (мал. 59).

 

Мал. 59. План евакуації з будинку.

Стрілками показано напрямки руху у випадку пожежі, кружечком — місце зустрічі після евакуації

 

Особливо небезпечно, коли пожежа виникає там, де одночасно перебувають багато людей, наприклад, у школі.

1. Розгляньте план евакуації зі своєї школи.

2. Заміряйте час, протягом якого ваш клас організовано вийде з приміщення школи.

3. Чи вдалося вам уникнути штовханини на сходах і у дверях?

Підсумки

Умовами виникнення горіння є: наявність кисню, джерела запалювання та горючих матеріалів.

Пожежну службу було створено понад два століття тому. Відтоді хоробрі пожежники врятували чимало людських життів і майна.

Найпоширенішими причинами пожеж є: тютюнопаління (особливо в нетверезому стані), порушення правил експлуатації електричних і газових приладів, необережне поводження з вогнем та розряди блискавки.

Щоб запобігти виникненню пожежі, треба дбати про пожежну безпеку помешкання. У кожному домі має бути план евакуації.

§ 28. Як поводитися під час пожежі

У цьому параграфі ти:

□ дізнаєшся про три стадії пожежі;

□ пригадаєш, як можна загасити невелику пожежу підручними засобами;

□ ознайомишся з вогнегасниками — найефективнішими первинними засобами пожежогасіння;

□ потренуєшся рятуватись у разі пожежі в лісі чи в степу.

Що таке пожежа

Усюди, де є умови виникнення горіння (в населеному пункті і в лісі, в цеху і на фермі, у поїзді і літаку, в школі і дитячому садку, в офісі і житловому будинку), може статися пожежа — неконтрольований процес горіння, який несе загрозу життю людей і тварин, знищує природні ресурси і матеріальні цінності.

Чи знаєш ти, що...

У розвитку пожежі виділяють три стадії.

1. Початкова. Триває переважно від 15 до 30 хвилин. Для неї характерна невисока температура полум’я і незначна швидкість поширення вогню. Якщо пожежу встигнуть загасити на цій стадії, вона заподіє найменші збитки.

2. Основна стадія. Триває переважно наступні 30 хвилин, температура полум’я може перевищувати 1000° С. Пожежа швидко поширюється, загасити її дуже важко.

3. Стадія закінчення. Вогонь згасає у міру догоряння матеріалів. Рятувати вже нічого.

Об'єднайтесь у пари і розкажіть одне одному про пожежі, свідками яких ви були, або ті, про які ви чули від інших людей чи дізнались із засобів масової інформації. На якій стадії вдалося їх загасити?

Як загасити пожежу на початковій стадії загоряння

Початкова стадія загоряння триває 15—30 хвилин. Це час, коли пожежу ще можна загасити власними силами. Треба лише знати, як це робити. Твої дії залежать від того, що загорілося: звичайна річ, електроприлад чи легкозаймиста рідина.

1. Якщо загорілася звичайна річ, вогонь можна просто затоптати, залити водою, засипати піском чи накрити пожежним покривалом, замість якого можна використати килим, ковдру, пальто. Але в жодному разі не те, що виготовлено із синтетичних матеріалів.

Найчастіше пожежі гасять водою. Для цього найкраще підходить звичайне або пожежне відро.

Відро треба заповнити на дві третини. Відтак, узявшись однією рукою за дно, а другою за його верхню частину, вихлюпнути воду в напрямку вогню (мал. 60, а).

2. Якщо ж загорівся електроприлад (наприклад, телевізор), його не можна одразу гасити водою. Це призведе до ураження електричним струмом. Треба спочатку від’єднати електроприлад від напруги, узявшись за вилку рукою, обмотаною сухою тканиною, або вимкнути електрику на щитку. Іноді це одразу допомагає, і пожежа припиняється, а якщо прилад продовжує горіти, накрий його пожежним покривалом. Воду треба лити, стоячи збоку, тому що нагрітий кінескоп може вибухнути (мал. 60, б).

3. Легкозаймисті рідини (наприклад, бензин) також не можна заливати водою. Вони легші за воду, і якщо на рідину вилити воду, вона спливе на поверхню і продовжуватиме горіти, поширившись по всій поверхні. Вогонь можна загасити, засипавши землею, піском, у крайньому разі — навіть пральним порошком. Спочатку треба засипати краї, а потім — середину (мал. 60, в).

Мал. 60

Ти пригадав найпростіші й тому найпоширеніші способи гасіння пожежі. А найефективнішим із первинних засобів пожежогасіння є вогнегасник. Звісно, якщо він справний і ти вмієш ним користуватися. Вогнегасники бувають трьох типів: пінні (мал. 61 а), порошкові (мал. 61, б) і вуглекислотні (мал. 61, в).

Мал. 61

Пінному вогнегаснику вже близько 100 років. Його використовують для гасіння горючих матеріалів та легкозаймистих рідин. Але пінним вогнегасником не можна гасити електроприлади під напругою, та й речі, які загасили піною, доведеться викинути.

А от вуглекислотним чи порошковим вогнегасником можна загасити будь-яку пожежу.

Коли відкривається вентиль вуглекислотного вогнегасника, з нього подається заморожений вуглекислий газ (у вигляді снігових пластівців). Намагайся не торкатися розтруба, тому що він охолоджується до — 70°С.

Використовуючи порошковий вогнегасник, слід затримати дихання, тому що порошковим пилом можна отруїтися.

На кожному вогнегаснику є інструкція, як ним корнетуватися. Якщо вдома або в школі є вогнегасник, обов’язково прочитай інструкцію, адже під час пожежі не буде часу її вивчати.

Як правильно дихати в зоні пожежі

Ти вже знаєш, що на пожежах люди гинуть не лише від вогню, а й від газів, які виділяються у процесі горіння. Особливо небезпечними є гази, що утворюються під час горіння пластиків та інших синтетичних матеріалів, а також чадний газ.

Іноді буває достатньо кілька разів вдихнути таке повітря, щоб втратити свідомість. Тому найперше, що треба зробити, відчувши запах диму, — захистити органи дихання (мал. 62, а).

Якщо це сталося, коли ти був у ліжку, не підводься, адже чадний газ піднімається вгору Закрий рот і ніс тканиною (рушником чи подолом нічної сорочки) і сповзи на підлогу, не піднімаючи голови (мал. 62, б). Якщо можливо, намочи тканину, якою ти захищаєш органи дихання.

Мал. 62

«Зупинитися, впасти, котитися»

Це правило треба запам’ятати на випадок загоряння одягу на людині (мал. 63).

Зупинитися — означає, що передусім треба зусиллям волі побороти паніку й бажання бігти, оскільки в цьому випадку вогонь лише розгоряється. Тому слід зупинитися, а побачивши людину, на якій загорівся одяг, щосили намагатися її зупинити.

Впасти — означає, що треба впасти самому чи повалити людину, на якій загорівся одяг. Добре, якщо поблизу є ковдра чи одяг з цупкої тканини (краще мокрий), яким можна накрити людину і загасити на ній полум’я. Обличчя закривати не можна.

Котитися — означає, що треба котитися по землі чи підлозі, намагаючись у такий спосіб збити вогонь. Руками слід захищати очі й обличчя.

 

Мал. 63

 

Користування засобами пожежогасіння

Розглянь мал. 64. Якими підручними засобами (а —д) можна загасити пожежі (1—3)?

2. Назви застереження щодо користування пінними, вуглекислотними та порошковими вогнегасниками.

 

Мал. 64

Підсумки

Пожежа — неконтрольований процес горіння, який несе загрозу життю людей, заподіює матеріальні збитки. Виділяють три стадії пожежі: початкова, основна і стадія закінчення.

На початковій стадії пожежу можна загасити, якщо діяти швидко і правильно. Вогнегасник — найефективніший засіб пожежогасіння.

Якщо ти опинився в зоні пожежі, треба захищати органи дихання і постаратися якнайшвидше вибратися з неї.


Читайте також:

  1. Абстрактна небезпека і концепція допустимого ризику.
  2. Актуальність і завдання курсу безпека життєдіяльності. 1.1. Проблема безпеки людини в сучасних умовах.
  3. Алкоголізм і безпека праці.
  4. Безпека
  5. Безпека в SNMPv3
  6. Безпека в туристичних походах
  7. Безпека в умовах кримінальної злочинності
  8. Безпека виконання робіт.
  9. Безпека виробничого устаткування.
  10. Безпека даних
  11. Безпека експлуатації посудин під тиском та вимоги до них.
  12. БЕЗПЕКА ЖИТТЄДІЯЛЬНОСТІ




Переглядів: 5997

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Підприємства у твоєму населеному пункті

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.