Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Порядок приймання банками готівки

Для здійснення касових операцій установи банків орга­нізовують прибуткові каси, в яких здійснюється приймання го­тівки від клієнтів, та видаткові каси, з яких здійснюється видача готівки. У банках з невеликими обсягами касових операцій можуть організовуватися об'єднані прибутково-видаткові каси. Як­що установа банку здійснює інкасацію виручки клієнтів силами інкасаторського апарату, то вона може створити, крім прибутко­вої каси, ще й касу перерахунку, у якій перераховується вміст ін­касаторських сумок. Банки можуть організовувати також вечірні каси для приймання від клієнтів виручки, яка надходить після за­кінчення операційного дня банку. Видаткові операції вечірні каси не здійснюють.

Юридичні особи та індивідуальні підприємці, які мають пото­чні рахунки в банках, згідно з чинним законодавством повинні здавати одержану готівку, не витрачену в той самий день на поточні потреби, в установи банків для зарахування на їхні рахун­ки. У себе вони мають право тримати готівку тільки в межах лі­міту каси, установленого відповідними установами банків. Підприємства можуть витрачати частину готівкової виручки на поточні платежі.

Ліміт каси встановлюється індивідуально для кожного підпри­ємства установою банку, яка веде його поточний рахунок. Розмір ліміту визначається банком на підставі заяви-розрахунку поданої клієнтом, з урахуванням режиму роботи підприємства, його від­даленості від банку, розміру касових оборотів, порядку здавання виручки в банк тощо. Підприємствам, які мають постійну готівкову виручку із щоденним здаванням її в банк, ліміт каси встано­влюється на рівні, що забезпечить йому нормальну роботу на по­чатку наступного робочого дня. Усім іншим підприємствам ліміт каси може встановлюватися на рівні середньоденного надхо­дження виручки або середньоденного витрачання виручки за три попередні місяці. Селянські (фермерські) господарства самостій­но визначають ліміт каси, повідомляють його обслуговуючим установам банків. Якщо підприємство має кілька рахунків у різ­них банках, то ліміт каси встановлюється за місцезнаходженням основного рахунку.

Ліміти каси не встановлюються індивідуальним підприємцям.

Установи банків та податкові органи здійснюють контроль за дотриманням підприємствами лімітів залишку грошей у касах та за своєчасним і повним оприбуткуванням готівки в касах зі стягуванням штрафів за виявлені порушення.

Наявна у підприємства готівка понад ліміт каси може бути здана в установу банку, у якій відкрито основний чи додатковий поточний рахунок:

- через прибуткову денну чи вечірню касу;

- через інкасаторів НБУ чи комерційного банку;

- через підприємство зв'язку, якщо установа банку розташо­вана в іншому населеному пункті.

Порядок та частоту здавання готівки в банк підприємство уз­годжує з установою банку, яка веде його основний поточний ра­хунок.

Приймання готівки через прибуткову касу банк здійснює про­тягом операційного дня на підставі стандартного документа «Об'ява на внесення готівки». У ньому вказуються сума та характер внеску (торговельна виручка, плата за транспортні послуги тощо), на який рахунок вноситься готівка та ін. Об'яву на внесення готівки спочатку перевіряє операційний працівник каси, який обліковує її в спеціальному журналі, заповнює ордер до об'яви, виписує квитанцію про прийняття готівки від клієнта. Усі ці прибуткові документи операційний працівник передає касиру, який приймає об'явлену суму від клієнта з поаркушним перерахунком і видає йому квитанцію.

Від фізичних осіб банки приймають готівку для:

- зарахування на їхні рахунки (поточні, ощадні) на підставі стандартного документа «Об'ява на внесення готівки» чи «Прибу­тковий касовий ордер» із записом суми внеску в ощадній книжці;

- здійснення платежів за зобов'язаннями клієнта на підставі «Повідомлення» та з видачею «Квитанції» про здійснений платіж.

Приймаючи готівку, касири банку перевіряють банкноти та монети на справжність, виявляють фальшиві та ті, що втратили ознаки платіжності, і вилучають їх з обігу. Решта готівки упако­вується в установленому порядку, оприбутковується до опера­ційної каси банку, передається до сховища чи видаткової каси та зараховується на відповідні рахунки клієнтів. Якщо гроші були прийняті вечірньою касою, то на рахунки клієнтів вони будуть зараховані наступного робочого дня. На суму фактично одержа­них від представника клієнта грошей, за винятком фальшивих, йому видається квитанція про внесення готівки. Виявлені фаль­шиві банкноти і монети клієнту не повертаються, а передаються правоохоронним органам. На їх суму представникові клієнта видається довідка про вилучення фальшивих грошей.

Якщо торговельні та інші організації одержують готівкову виручку регулярно і на значні суми, то здавати їх в установи ба­нків доцільно через спеціалізовану службу інкасації та перевезення цінностей. Ця служба видає кожному клієнтові достатню кількість спеціальних сумок, у які їх касири поміщають готівко­ву виручку, і довідку про суму вкладених грошей. За встановленим графіком інкасатори забирають підготовлені сумки з гріш­ми у торговельних організацій і доставляють в установи банків. Передавання грошей інкасаторам працівниками торговельних організацій і приймання їх в інкасаторів працівниками банків здійснюється за кількістю сумок без поаркушного перерахуван­ня їх вмісту. Тому в інкасації важливо чітко дотримуватися встановлених правил і процедур заповнення, передавання і при­ймання сумок.

Доставлені інкасаторами сумки з готівкою передаються спо­чатку до прибуткових кас банків, де перевіряється їх цілість, пра­вильність пломбування, правильність заповнення супроводжува­льних документів і відповідність фактичної кількості сумок указаній у цих документах. Якщо зауважень з цих питань немає, сумки з готівкою передаються в каси перерахунку, де вони роз­криваються і перераховується поаркушно вміст кожної сумки. Вся інкасована готівка оприбутковується по оборотній касі, зара­ховується на рахунки клієнтів і передається до сховища чи до ви­даткової каси.

Важливим моментом приймання готівки касами банків є екс­пертиза банкнот і монет та їх обробка.

Метою експертизи є визначення справжності банкнот, їх пла­тіжності та ступеня зносу. Експертиза на справжність банкнот здійснюється за допомогою спеціальних приладів, що дають змогу виявити особливі ознаки справжніх та фальшивих грошей. Умінню здійснювати таку експертизу касири періодично навчаються за спеціальними програмами.

Якщо банкнота визнана справжньою і має певний знос та не­значні пошкодження, проте від неї залишилося не менше 3/4 по­чаткового розміру і видимі водяний знак, номінал, літери серії та номер, вона вважається платіжною і залишається в обігу. Банкно­та з істотнішими пошкодженнями вважається неплатіжною і має вилучатися з обігу. Неплатіжні банкноти підприємства не повинні приймати в платежі, але банки приймають їх для обміну на платіжні за таких умов:

- якщо не виникає сумніву в їхній справжності;

- якщо видимий номінал банкноти;

- якщо відсутня частина банкноти не може бути прийнята для обміну, тобто вона не становить половини і більше загально­го розміру банкноти.

Метою обробки готівки є формування банкнот у стандартну упаковку з єдиним для всіх банків оформленням, на якому зазна­чається назва банку, хто персонально формував упаковку, номі­нал та кількість банкнот, сума, дата. Банкноти одного номіналу формуються в одну упаковку по 100 штук, яка називається корінцем. 10 корінців одного номіналу формуються в упаковку, яка називається пачкою. Сформовані пачки обв'язуються шпагатом і пломбуються. Єдиний порядок обробки грошових знаків створює значні зручності для їх подальшого переміщення, використання, зберігання, підвищує відповідальність касирів, оскільки дає можливість швидко виявити винних у недостачі чи пропусканні фа­льшивих грошей в упаковках.


Читайте також:

  1. I.1. Порядок збільшення розміру статутного капіталу АТ за рахунок додаткових внесків у разі закритого (приватного) розміщення акцій
  2. IV. Повідомлення теми та мети уроку V. Сприймання і засвоєння нових знань, умінь та навичок.
  3. The peace – порядок
  4. А.1. Порядок Magnoliales - магнолієцвіті
  5. Антидоти і порядок їхнього використання. Само і взаємодопомога при ураженні ОР.
  6. Атестація аудиторів та порядок скасування атестата
  7. База оподаткування, ставки податку та порядок обчислення.
  8. БАНКАМИ ОПЕРАЦІЙ В ІНОЗЕМНІЙ ВАЛЮТІ
  9. Бюджет готівки
  10. Верховна Рада України: структура, функції, порядок формування та взаємодії з іншими органами влади.
  11. Взаємовідносини Нацбанку з комерційними банками (послуги) та органами державної влади.
  12. Вибірковість сприймання – це зміна діяльності органів чуття під впливом попереднього досвіду, установок та інтересів людини.




Переглядів: 658

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Загальні засади діяльності банків з касового обслуговування клієнтів | Порядок видачі банками готівки

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.