Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Сучасні види тероризму

 

Ядерний тероризм.З погляду небезпеки виникнення катастроф найпильнішої уваги вимагає ядерний тероризм.

Ця проблема актуальна для України і багатьох країн з розвиненою ядерною енергетикою. В останні роки неодноразово виникала загроза ядерного тероризму.

Так, у Франції під час хвилі промислових протестів (грудень 1995 року) саботажники засипали сіль в охолоджувальний контур енергоблоку атомної електростанції Блейс.

Були погрози вибуху на Ігналинській атомній електростанції після винесення литовським судом смертного вироку одному з лідерів злочинного угруповання, а також на заводі з ремонту атомних підводних човнів працівником підприємства через багатомісячну затримку зарплати. В листопаді 1995 року було виявлено контейнер з радіоактивним ізотопом цезій-137, який встановили чеченські екстремісти в Ізмайлівському парку в м. Москві.

На відміну від України, проблему ядерного тероризму країни Заходу усвідомили ще в 70-х роках. На той час у цих країнах склалась ефективна, багаторівнева система захисту ядерних об'єктів і матеріалів. Наша країна, де до початку 90-х років проявів тероризму практично не було, роботу в цьому напрямі тільки-но починає.

Основні реальні загрози, які несе ядерний тероризм:

- приведення в дію вибухового пристрою. Поки що, на щастя, загроза застосування ядерної зброї гіпотетична, але в цьому столітті вона може перейти в розряд реальних;

- зараження радіоактивними матеріалами. Використання радіоактивних матеріалів (цезій-137, плутоній, кобальт-60 тощо) в широкомасштабних терористичних актах може призвести до їх розпорошення у вигляді аерозолів або розчинення у водних джерелах. У більшості таких випадків радіоактивне зараження буде локальним і не призведе до великомасштабних катастрофічних наслідків, але люди і навколишнє природне середовище можуть постраждати;

- диверсії на ядерних об'єктах. У більшості випадків наслідки пошкодження ядерних реакторів дослідних центрів або підприємств паливного циклу матимуть локальний характер. Глобальна катастрофа можлива в разі диверсії на реакторах атомних електростанцій.

Одним з найгірших можливих варіантів терористичної акції може бути повторення Чорнобильської трагедії, внаслідок якої тією чи тією мірою постраждали мільйони людей і було завдано значних збитків і втрат. Ці наслідки відомі нам краще, ніж будь-кому.

Технологічний тероризм.У XXI столітті велика вірогідність зростання технологічного тероризму, тобто проведення терористичних актів на підприємствах, аварії на яких можуть створити загрозу для життя і здоров'я населення або викликати значні екологічні наслідки.

Для України актуальність цієї проблеми зросла у зв'язку з тим, що фізичне старіння і зношеність основних засобів виробництва в більшості галузей промисловості перевищили 70 відсотків. Затримується виведення з експлуатації небезпечних об'єктів із застарілим і фізично зношеним технологічним обладнанням. Комунальне господарство і промислові підприємства не оснащуються сучасними системами автоматизації, сигналізації та оповіщення.

Значну небезпеку для населення і міського середовища становлять сховища нафтопродуктів і хімічно небезпечних речовин, насамперед аміаку, хлору тощо.

Екологічний тероризм. Людство XX сторіччя зробило важливий крок у своєму розвитку, змінився образ планети. Якщо раніше вважалося, що суспільство рухається за своїми законами, незалежно від властивостей навколишнього середовища, то на сьогодні виникає і зростає цілий клубок екологічних проблем.

Визначено близько сорока проблем глобального, загально планетарного значення. До них, зокрема, належать: забруднення атмосфери, парниковий ефект, загроза озонному шару, кислотні дощі, забруднення океанів, радіаційні забруднення, зникнення видів рослинного і тваринного світу, скорочення природних місць проживання, зростання кількості відходів, дисбаланс речовин навколишнього середовища, криза міст, дефіцит прісної води, зростання населення, соціальна напруженість, зменшення природних ресурсів та ін. Тому у цілому можна говорити про системну екологічну кризу.

За оцінками закордонних спеціалістів, у найближчі 50 років населення земної кулі досягне 9 млрд., а обсяг виробництва світової економіки збільшиться в п'ять разів. У результаті необхідні для життєдіяльності людини природні ресурси швидко виснажуватимуться. Зменшиться загальна площа родючих земель, зникне велика частина лісів, продовжиться надмірна експлуатація і забруднення водних джерел. Багато проблем виникнуть внаслідок глобальної зміни клімату і зменшення озонного прошарку.

Що ж стосується більш далеких прогнозів, то завдяки роботам Римського клубу, створеного за ініціативою А.Печчеі, віце-президента компанії “Оліветті”, проведена формалізація глобальних проблем і програні різноманітні комп'ютерні сценарії світового розвитку. Відповідно до цих сценаріїв, у другій половині XXI сторіччя повинен настати екологічний і соціальний колапс, тобто західний шлях розвитку матиме кризовий характер і призведе до катастрофи. В ситуації, яка складається, будь-які серйозні дії конкретних людей, спрямовані на значну руйнацію навколишнього середовища, можуть спричинити катастрофічні екологічні наслідки.

Доступність для терористів складних видів зброї і вибухових систем становить потенційну загрозу заподіянню збитків навколишньому середовищу. Використання великомасштабних удосконалених вибухових пристроїв проти найрізноманітніших об'єктів, таких як місця поховання небезпечних відходів, атомні станції, електричні засоби керування насосними станціями на нафто-, газо- і водопроводах можуть мати наслідки, що набагато перевищать ті, що викликані безпосереднім застосуванням удосконалених вибухових пристроїв. Це лише один приклад "екотероризму".

Так, протягом п'яти років відтоді, коли розпочалось транспортування нафти на нафтопроводі Кано-Лімон-Ковенас у відповідні нафтосховища і насосні станції, Колумбійська національна армія визволення влаштовувала на них близько 140 вибухів.

Екологічна криза загрожує національній безпеці будь-якої країни. Саме під таким кутом зору і потрібно розглядати завдання будь-якої національної спецслужби в розв'язанні проблем екологічної безпеки країни. Доречно зазначити, що останнім часом в усьому світі почастішали погрози застосування радіоактивних матеріалів, сильнодіючих отруйних речовин і патогенних мікроорганізмів радикально налаштованими елементами в терористичних цілях.

За оцінками спеціалістів, ці "нетрадиційні" засоби можуть завдати більш серйозний збиток у порівнянні зі звичайними видами озброєнь. Терористи можуть розглядати ці надзвичайно небезпечні засоби і як підрив економіки якоїсь країни, заподіяння збитків її природному середовищу і населенню, що в більшості випадків важко спричинити за допомогою традиційних засобів. Небезпечні зазіхання злочинних елементів на об'єкти підвищеної екологічної небезпеки, навмисна їх руйнація або виведення із ладу можуть призвести до надзвичайних ситуацій, за масштабами порівнянні із найзначнішими аваріями на об'єктах атомної енергетики.

Кібертероризм (комп'ютерний тероризм). Використання або загроза використання комп'ютерних технологій з метою порушення суспільної рівноваги, залякування населення, вплив на прийняття рішень органами влади для досягнення політичних, корисливих або будь-яких інших цілей, а також напад на комп'ютерні мережі, обчислювальні центри, центри керування військовими мережами і медичними установами, банківські та інші фінансові мережі, засоби передавання інформації за допомогою комп'ютерних мереж.

Перші приклади комп'ютерного тероризму зафіксовані наприкінці 90-х років XX століття, що пов'язано як з розвитком зазначених мереж, так і збільшенням впливу комп'ютерів у всі сфери сучасного життя. Зворотний бік цього явища - залежність нормальної життєдіяльності суспільства від цілісності комп'ютерів, і як наслідок - підвищена увага до них з боку різних “кіберпартизанів” і “кіберхуліганів”. Напади на комп'ютери шляхом несанкціонованого доступу відбуваються з метою саботажу роботи відповідних закладів.

Фахівці уявляють реалізацію кібертероризму наступним чином. Спочатку за допомогою агентів у комп'ютерну мережу певної країни упроваджується комп'ютерний вірус, котрий призводить майже до повного виведення з ладу телефонний зв'язок. Вводяться також спеціальні мікроби, що викликають ураження фізичної основи електронної апаратури. Потім комп’ютерні логічні бомби, встановлені на певний час “підриву”, руйнують електронні засоби, які керують рухом повітряного і залізничного транспорту. Вони порушують графік і змінюють напрями польотів літаків і рух поїздів, створюють передумови катастроф на землі і в повітрі. Потім терористи проникають на територію країни і активізують неядерні пристрої, що викликають потужний електромагнітний імпульс (ЕМІ). Внаслідок підриву таких пристроїв, наприклад поблизу банків, у цих закладах виходять з ладу всі комп'ютери й інформаційні системи, паралізується все фінансове життя країни, зокрема вкладники певних грошових сум не зможуть їх отримати, тому що фінансисти, вмикаючи комп'ютери, виявлять їх безслідно зниклими.

Так, за даними Відділу захисту Пентагону щотижня на інформаційні вузли міністерства чиняться більш ніж 60 нападів. Більшість з них здійснюють хакери-хулігани. Однак під час бомбардувань Югославії у 1999 році групи хакерів з Росії, Сербії та інших країн цілеспрямовано атакували сервери, котрі належали американським державним структурам. У серпні 1997 року зафіксовані випадки нападів тамільської кібергрупи “Чорні тигри Інтернету” на електронну пошту уряду Шрі-Ланки. Так, у травні і червні 1998 року хакери, що протестували проти індійських ядерних випробувань, знищили домашню сторінку і електронну пошту Індійського атомного дослідного центру у Бадхе. А у вересні 1998 року в Швеції одним з лівих угруповань знищено сервер шведських правих радикалів.

Незважаючи на те, що до сьогодні кібертероризм не заподіяв серйозної шкоди урядовим установам і вважається лише як загрозливий фактор, значна кількість спеціалістів вважає, що він може досить ефективно використовуватися у майбутньому, особливо беручи до уваги недостатній рівень захисту життєво важливих інформаційних вузлів.

Останнім часом відмічається підвищена увага до проблеми так званого "електромагнітного тероризму". Під цим терміном мається на увазі використання електротехнічних пристроїв для створення електромагнітного випромінювання і полів високої напруги з метою впливу на конкретні технічні засоби і системи, внаслідок чого буде дезорганізована їхня робота або повне виведення з ладу. На думку зарубіжних фахівців, "електромагнітний тероризм", який може бути елементом ведення інформаційної війни недружніми країнами, є новим, досить небезпечним видом тероризму з огляду на масштаби можливих наслідків для державної інфраструктури. За оцінками західних експертів у галузі інформаційної безпеки, державні системи управління і зв'язку європейських країн недостатньо захищені від впливу електромагнітних випромінювань і є потенційними об'єктами "інформаційної агресії".

Таким чином, поруч із хімічним, біологічним та іншими видами сучасного тероризму, "електромагнітний тероризм" як складова "інформаційного тероризму" став реальним і небезпечним явищем, оскільки має можливість таємно впливати на технічні системи державного управління та об'єкти інфраструктури.

Створення єдиного глобального інформаційного простору - природний результат розвитку світової науково-технічної думки і удосконалення комп'ютерних та інформаційних технологій. Обмежити або згорнути ці процеси практично неможливо, як і розроблення інформаційної зброї.

2.4.5. Сучасні засоби терору

Хімічна зброя - це зброя масового ураження, дія якої ґрунтується на токсичних властивостях речовин, так званих бойових отруйних речовин (ОР). Застосовуються у вигляді хімічних боєприпасів.

Ще у 1925 р. застосування хімічної зброї було заборонено Женевськими протоколами. А 5 жовтня 1961 року відповідно до Гаазької конвенції країни-учасниці уклали угоду про заборону виробництва, застосування, зберігання і розвитку ХЗ. Однак деякі країни застосовували таку зброю у локальних війнах (США у В'єтнамі, Ізраїль у Лівані).

13 січня 1993 р. на Міжнародній конференції по забороні ХЗ у Парижі (39 країн-учасниць) була відкрита до підписання конвенція про заборону виробництва, розвитку, накопичення, зберігання і використання ХЗ. На сьогодні угода підписана 150 країнами, ратифікована - 70.

Бактеріологічна (біологічна) зброя - це зброя масового ураження (ЗМУ), дія якої ґрунтується на використанні біологічних засобів (хвороботворних мікроорганізмів: вірусів, бактерій, рикетсій, грибків і токсичних продуктів їх життєдіяльності), здатних викликати масові захворювання людей, тварин і рослин.

БЗ заборонена Женевським протоколом 1925 року, у 1972 р. ООН прийнята Конвенція про заборону, виробництво і накопичення запасів бактеріологічної і токсичної зброї та про їх знищення, яку підписали понад 110 держав.

До початку 90-х років БЗ і ХЗ залишались "єпархією" наддержав і держав, які відмовляються виконувати відповідні міжнародні угоди, як це чинили Ірак і Північна Корея. Але все змінилось з появою раніше непомітної секти "Аум сінрікьо". Ядро цієї секти складали молоді талановиті вчені, які створили декілька центрів з виробництва хімічної і бактеріологічної зброї. З метою перевірки ефективності дії виготовленого ними зарину проведена хімічна атака в Мацумото. У наступному з метою розпилювання отруйної речовини передбачалося застосувати безпілотні літаки. Зі свідчень членів секти відомо, що молоді вчені виготовляли не тільки культуру сибірської виразки, але і різні хімічні отруйні речовини (ХОР), зокрема зарин, який і застосовано у токійському метро. Такі ж терористичні акти планувалось здійснити в Нью-Йорку та Вашингтоні.

На чому ж ґрунтуються можливості такого тероризму:

1. Надзвичайно прихований характер цих речовин (мікроскопічних субстанцій, у деяких випадках без кольору і (або) без запаху) і соціальні заворушення, які спричинені цим.

2. Відносна легкість, з якою цю зброю можна виготовити або придбати, та дешевизна, особливо в порівнянні з ядерною зброєю.

Оскільки руйнівна сила цих реактивів досягається при використанні невеликої їх кількості, то це дає змогу скоротити витрати і полегшити їх виробництво та придбання. Немає необхідності створювати велику інфраструктуру (персонал, приміщення), що полегшує проблему безпеки, уникаючи виявлення. Крім того, більшість хімічних і біологічних реактивів можуть переправлятися із однієї країни в іншу в невеликому за об'ємом резервуарі, наприклад, у пляшці для якогось напою.

Однією із головних переваг хімічних і біологічних засобів для терористів є їх токсичність, що дає змогу здійснити акцію масового ураження за допомогою відносно невеличкої кількості наявної речовини. Деякі біологічні речовини входять до списку найбільш токсичних із усіх наявних, наближаючись за кількістю можливих жертв до ядерного вибуху. Так, ботулістичний токсин типу "А", декілька десятих частин мікрограма якого є середньою смертельною дозою, був класифікований як найбільш смертельний з відомих речовин. На думку вчених, спори Васіllus anthracis ще більш смертоносні. Згідно з дослідженням, усього одного грама цих спор під час рівномірного поділу достатньо для знищення більше третини такої країни, як США, хоча настільки масштабне розпилення практично важко виконати. Проаналізувати наслідки подібних дій можна з урахуванням кількості жертв, викликаних випадковим поширенням даної бацили в колишньому Свердловську (нині Єкатеринбург, Росія) у 1979 році, що спричинило, за різними даними, від 400 до 1200 смертельних випадків.

Електромагнітна та гамма-випромінювальна зброя. Тероризм як елемент загальносвітової політичної реальності ще відстає у своєму розвитку від середовища, у якому він існує, принаймні щодо ідеології і застосовуваних технологій. Загальний ресурс сучасних війн і заколотів, як і будь-яких значущих політичних змін, в основному поданий інформаційними, психологічними, організаційними, ідеологічними впливами. Звичне пряме насильство, зокрема бомбові килими "Буря в пустелі" або автоматні черги "Витязя", сьогодні тільки упредметнює зміни, підготовлені кропіткою роботою ідеологів і засобів масової інформації. Це стало можливим тому, що сучасна цивілізація ґрунтується на високих технологіях інформаційного обміну, котрі реалізують засоби опрацювання і збереження інформації: комп'ютери і створені на їхній основі спеціалізовані системи - банківські, біржові, архівні, дослідницькі, управлінські, а також засоби комунікації - від супутників безпосереднього телемовлення і зв'язку до сотових радіотелефонів і пейджерів.

Особливу роль відіграють серед них електронні засоби масової інформації (ЗМІ) - глобальні мережі інформаційних агентств, комп'ютеризовані радіотелевізійні центри, видавничі комплекси. Ці "нервові вузли" світового співтовариства можуть стати перспективними мішенями для тероризму нового покоління.

На тлі інформації про значні теракти останніх років привертають увагу випадки, що можуть стати "містками" до тероризму нового покоління. До них віднесемо вибух кустарного фугасу в підземному гаражі Міжнародного бізнес-центру в Нью-Йорку. Він примітний тим, що основний збиток завданий не конкретними руйнаціями або людськими жертвами, не прогорілими боксами і перекриттями гаражу, а декількома днями простою всіх офісів хмарочоса. Прямі збитки приватних компаній і уряду США оцінювалися в сотні мільйонів доларів, непрямі, тобто пов'язані з порушенням ритму роботи бізнес-центру і вихідних на нього суб'єктів ділового життя планети, невраховані.

Вирішальним кроком до якісно нового типу теракту вважалося б, якби організатори операції використовували відомий військовим і представникам спецслужб принцип радіоелектронного придушення (РЕП).

Цей принцип і відповідна апаратура з успіхом застосовували, наприклад, спецпідрозділи Ізраїлю під час забезпечення деяких акцій. Так, для успішного нападу на віллу одного з лідерів палестинського опору Абу-Нідаля засоби зв'язку, якими володіла охорона особняка, були виведені з ладу дистанційним впливом із літака, що пролітав у віддаленні.

Провісником очікуваних змін у технології тероризму варто вважати і загальне усвідомлення пріоритетної важливості електронних ЗМІ, засобів зв'язку у вирішенні внутрішньодержавних і міжнародних конфліктних ситуацій. З-поміж багатьох прикладів того, як один із суб'єктів політичного протистояння, що не володіє контролем над інформаційними потоками, бажає позбавити опонента його переваги, нагадаємо здійснені “традиційними” засобами теракти проти ТВ - ретранслятора і трансформаторних енергопідстанцій у столиці Чечні. Для створення відповідної або отримання у своє розпорядження наявної апаратури РЕП існують такі джерела: промислові СВЧ- установки; дослідницькі СВЧ - установки і прилади; військова техніка.

Промисловість розвинених країн випускає низку потужних джерел СВЧ -випромінювання, що підходять для саморобної апаратури РЕП.

Крім радіолокаторів, такі джерела використовуються, наприклад, у сушильних установках. Потужність випромінювання таких приладів лежить у межах десятків КВт - одиниці МВт, довжина хвилі 10-12 см (так звані промислові частоти). Проблема створення імпульсного джерела живлення, що підвищить потужність СВЧ - джерела в десятки разів безупинного режиму роботи, і антенного приладу, який формує потік випромінювання, може бути вирішена радіоінженером середньої кваліфікації із використанням доступних деталей і вузлів. Установка з первинним джерелом живлення у вигляді дизель-генератора, імпульсними конденсаторними батареями і системою охолодження джерела СВЧ- випромінювання може розміщуватись у кузові легкової вантажівки типу ГАЗ-66 або “Газель”. За ніч подорожі по будь-якій столиці такий автомобіль виведе з ладу усі банки або телестудії, вузли зв'язку або видавничі комплекси, хоча для заподіювання непоправної шкоди достатньо одиничного впливу, супроводжуваного добре продуманою програмою дезінформації на каналах ЗМІ. Дослідницькі центри деяких університетів, галузеві й академічні інститути також мають у своєму розпорядженні широкий спектр приладів, придатних для створення терористичної апаратури РЕП. Це насамперед потужні (десятки МВт і більше) джерела СВЧ- випромінювання і потужні імпульсні первинні джерела живлення (наприклад, вибухомагнітні генератори). На базі такої техніки можна реалізувати придушення радіоелектронної апаратури більш високого класу, які спроможні працювати по приймальних вузлах геостаціонарних супутників безпосереднього телевізійного віщування, а також по навігаційних і зв'язкових приладах літаків і вертольотів, що перебувають у польоті.

Штатні військові засоби РЕП є на озброєнні кожної країни, яка розробляє власну бойову техніку. Головні держави мають цілий спектр подібних пристроїв - від важких багаторазових, що транспортуються літаком або автомобілем, до легких, мало об’ємних, але надзвичайно потужних генераторів СВЧ- імпульсу з разовим імпульсним джерелом живлення, що доставляються до цілі ракетою. Кращі зразки видають імпульс у сотні МВт, аж до гігавата. Такий пристрій, підірваний у підземному гаражі перетворив би хмарочос у глухонімий будинок із мертвими комп'ютерами і порожніми базами даних, не завдавши ні найменшої шкоди персоналу офісів. Військові системи оптимізовані для придушення електронної апаратури, що, як правило, створюються на основі більш стійкої елементної бази, захищаються екранізуванням та іншими технічними засобами, тому ефективність застосування бойових РЕП-систем з побутової і промислової електронної техніки, не розрахованої на особливі умови експлуатації, надзвичайно велика. Крім штатних у ролі імпровізованих засобів РЕП можуть виступати армійські радіолокатори як стаціонарні (під час удару по супутникових системах), так і мобільні, ціллю для яких можуть бути банк, біржа, телецентр або видавничий комплекс, вузол зв'язку й ін. Комплектуючі зі СВЧ- приладів можуть бути використані для створення саморобних терористичних апаратів РЕП так само, як і промислові або дослідницькі прилади. При цьому частоти, які використовуються військовою технікою, звичайно вище цивільних (довжина хвилі 3 см і менше), що робить їх більш ефективними. Ситуація схожа за всіма критеріями (зокрема за цілісність зброї і боєприпасів) до кризової, дає змогу дійти висновку, що використання РЕП як зброї армійських засобів цілком можливе. Об'єкти, на які може спрямовуватися терористичний удар саморобними або викраденими засобами РЕП, слід поділити на декілька груп, кожна з яких характеризується специфічними вимогами, висунутими до техніки РЕП, організації і планування атаки, рівня фінансування і масштабів наслідків: супутники безпосереднього телемовлення, розвідувальні та супутники зв'язку - апарати дистанційного радіолокаційного зондування Землі; електронні ЗМІ, тобто телерадіоцентри і видавничі комплекси; бізнес-центри, тобто банки, біржі й інші управлінські системи.

Супутникові комплекси є привабливою мішенню для терактів через низку обставин. Це пояснюється їхньою колосальною значущістю як технічної ланки в організації мереж глобального зв'язку і керування. Сучасний бізнес неможливий без перекачування комерційної інформації такими міжнародними системами зв'язку, як “Інтел-сат” (цивільні геостаціонарні ретранслятори) або сотовий телефонний зв'язок на основі супутникової системи "Іридій" фірми "Моторола" (77 апаратів на полярних орбітах у семи площинах).

Апаратура РЕП, що працює проти електронних ЗМІ, відносно проста і недорога, реалізується на базі промислових або дослідницьких джерел СВЧ - випромінення. Як антенний пристрій можна застосувати незначно дороблену приймальну антену супутникового ТБ діаметром 1-1,5 м. Можливі наслідки знищення телецентру або видавничого комплексу залежатимуть від політичної ситуації в момент теракту, загального рівня розвитку інфраструктури електронних ЗМІ.

Найпривабливішою ціллю для тероризму нового покоління варто визнати ділові центри оброблення інформації, насамперед комп'ютеризовані банківські установи. Ключовим терміном для фінансової системи розвинених країн є поняття “надійність”. Будь яка юридична або фізична особа, котра володіє рахунком у банку, апріорі впевнена в тому, що інформація про динаміку коштів, якими від його імені управляє банк, абсолютно достовірна і підконтрольна, що оперувати своїми грошима можна легко і впевнено. Водночас кількість реальних грошей, якими у будь-який момент акумулює банк, у десятки разів менше, ніж загальна сума внесків у нього. Розвиток ринку "електронних грошей" - пластикових кредитних карток - ще більше звузив простір використання традиційних банкнот.

Терористичний удар СВЧ - випромінення по звичайному банку спроможний викликати системну кризу усієї фінансової системи розвинених країн, оскільки він позбавляє суспільство довіри до сучасних технологій грошового ринку. Безпосередніми наслідками такої атаки стане руйнування дрібних і середніх фірм, які залежать від швидкості обігу засобів. Найважливішим результатом стане відмова від використання кредитних карток, які легко знищити СВЧ- випроміненням, ажіотажний попит на готівку, різка зміна цін на дорогоцінні метали.

Продумана кампанія дезінформації, що супроводжує такий теракт, спроможна створювати системну кризу всього цивілізованого світу, підірвати базові ідеологічні ціннісні установки, які визначають напрям розвитку особистості і суспільства.

Гостру загрозу світовим інформаційним системам створює об'єднання технологічного і наукового (у частині СВЧ - техніки) потенціалу розвинених країн, і організаційного, і фінансового потенціалу традиційних джерел тероризму. Ситуація ускладнюється тим, що нормативна база, на основі якої ведеться контроль за експортом високих технологій із зазначених країн, не повною мірою відповідає серйозності загрози. Не можна підвищити захищеність електронних компонентів сучасної побутової і промислової техніки до СВЧ- впливу. Для цього необхідний цілісний підхід до забезпечення безпеки, а побудова інформаційних систем, оптимізованих стосовно стійкості до зовнішнього випромінювання, суперечить основному критерію їхньої оптимальності користувача. Доступність оперативної інформації, зручність під час її опрацювання і передавання, легкість звернення до її зберігання у базах даних - ці завдання десятиліттями вважалися пріоритетними для розроблювачів і виробників електронної техніки. Сучасні офіси є надзвичайно вдалим середовищем для застосування РЕП-апаратури. Багатократні віддзеркалення зменшувальної СВЧ - хвилі на металевих елементах конструкції будинків відтворюють ефект гранати, висадженої в замкнутій бетонній коробці, значно збільшують уражаючий ефект терористичного впливу. Методики підвищення стійкості, розроблені військовими, тобто повне або часткове (ключових елементів) екранізування, використання поліпшеної елементної бази, введення оптоелектронних систем, потребують під час впровадження у виробництво побутової і промислової техніки колосальних інвестицій, яких у напруженій економіці сучасних розвинених країн взяти неможливо. До того ж і повне екранізування понижує потужність сигналу тільки в тисячу разів. Досліди, проведені американськими військовими, встановили, що застосування СВЧ - випромінювача, який доставляється до цілі крилатою ракетою Cruize по автомобілю з відстані 300 метрів, призводить до виходу з ладу не тільки електроніки, але й електроустаткування машини. Виявити апаратуру терористів РЕП також важко, як і вибуховий пристрій, а її бойове застосування унеможливлює організацію оперативного переслідування й аналізу на місці теракту, тому що всі засоби зв'язку, охорони і відео контролю виходять із ладу разом з основною мішенню - комп'ютерами і базами даних. Війна між мережами електронно-обчислювальних машин може призупинити розвиток економіки держави настільки ж ефективно, як і електромагнітний імпульс під час ядерного вибуху. Невелика кількість комп'ютерів, навіть у США, що задіяні в системі Міністерства оборони країни, використовують програмне забезпечення власного захисту так звану “оранжеву книгу”. Так, під час перевірки систем забезпечення кібернетичної безпеки Міністерства оборони (Пентагону) США були “атаковані” 3 тис. комп'ютерів і лише 5% персоналу, який їх обслуговує, виявили “факт вторгнення”.

Високотехнологічний тероризм нової епохи спроможний призвести до системної кризи всього світового співтовариства, принаймні країн із розвиненою інфраструктурою інформаційного обміну. Розумної відповіді на цей поки що не виявлений виклик немає, і можливо, що процес глобалізації керування розвитком цивілізації може на десяток років призупинитися.

Психотропна і психотронна зброя. Психотропна зброя - це хімічні сполуки, які пригнічують волю людини. Щоб змусити людину робити те, що вона не хоче, але що вигідно іншим, потрібно правильно підібрати препарати й відповідно їх застосувати.

Так, 25 років тому з'явився препарат “Бі-зет” - потужний психотропний засіб, який ефективно впливає на велику кількість людей. Достатньо опрацювати ним, наприклад, батальйон на марші, і той стає некерованим. Хоча кожний солдат при цьому залишається практично нормальним. Сьогодні ніхто не може гарантувати, що на базі даного препарату ще не створені більш діючі засоби впливу на психіку і його не використовують для організації "стихійних" мітингів і демонстрацій або хоча б для стимуляції поведінки людей у юрбі. Тим більше, що сьогодні вже створені так звані нейромедіатори, що контролюють (зокрема спроможні різко посилити) агресивну поведінку людини.

Психотронна зброя - це вплив на мозок людини з боку спеціального енергоінформаційного (наприклад, торсіонного) поля. Очікується, що XXI буде сторіччям інформатизації суспільства. Інформацію як ресурс людство усвідомило порівняно нещодавно. До цього воно мало справу з енергоматеріальними ресурсами Землі, запаси яких обмежені і з часом зменшуються. Тому перед людством постали важко розв’язувані проблеми виживання. Використовуючи інформацію як ресурс, людина менше витрачатиме матеріальних ресурсів, щоб реалізувати свої потреби. Вже найближчим часом людство змушене кардинально змінити форму свого існування. Воно перейде в іншу еволюційну фазу становлення Розуму, що буде суттєво відрізнятися від теперішньої. Реальність створення інформаційного співтовариства підтверджується бурхливим розвитком засобів обчислювальної техніки, комунікації і зв'язку.

Проте інформація може впливати на мозок людини не тільки позитивно, але й негативно. Остання її властивість одержала назву психотронної зброї (відрізняти від психотропної). Психотронна (енергоінформаційна) зброя може впливати як на окрему людину, так і на велику кількість.

Психотронна війнане потребує колосальних матеріальних витрат, не призведе до руйнації матеріальних об'єктів. Вона передбачає цілеспрямовану руйнацію психіки людей протилежної сторони. Це безкровна війна.

Останнім часом з'явилося чимало публікацій щодо всіляких засобів польового впливу на мозок людини, зокрема радіоелектронних та інших психотронних засобів, які цілеспрямовано спотворюють психічні процеси або витягують без відома і згоди людини конфіденційну інформацію. За кордоном з'явилася навіть так звана зброя несмертельної дії (ЗНСД) - середньої сили польові впливи на психіку великого скупчення людей або військ, що викликають втрату орієнтації, паніку, страх, депресію, нудоту, головну біль та інші розлади поведінки і стану здоров'я. У засобах масової інформації більш інтенсивно ведуться пропаганда і дискусії на тему психотронної зброї(ПСЗ), інформаційної або психотронної війни. Звертається увага на експериментальне підтвердження існування так званих ПСІ-феноменів або ПСІ-явищ.

Психотронна зброя (ПСЗ) - будь-які засоби, створені на основі рішення ПСІ-проблеми і призначені для насильницького впливу на мозок однієї людини або на маси людей, на флору і фауну, на рослини, тварин, навколишнє середовище (рідке, газоподібне), їжу, одяг, на інформаційні, виробничі і технологічні процеси, на підприємства і значні стратегічні об'єкти, які використовуються людством (АЕС, ГЕС, ОЦ, космічні центри і под.) з метою порушення їхнього нормального стану і функціонування.

На сьогодні відомі факти створення генератора високочастотного і низькочастотного кодування мозку, біолокаційних установок для використання хімічних і біологічних засобів, стимулювання визначених психологічних реакцій. Психотроніка орієнтується переважно на методи, пов'язані із застосуванням технічних засобів впливу на свідомість. Наприклад, реально можна використати ефект, що викликається колірними плямами, умонтованими в комп'ютерний вірус. Цей вірус спроможний негативно впливати на психологічний стан оператора персонального комп'ютера (аж до смертельних наслідків).

До психотронної зброї відносять так званий "двадцять п'ятий кадр". Принцип його дії заснований на тому, що людина має не тільки сенсорний (усвідомлений) діапазон сприйняття, але і субсенсорний (неусвідомлений), у якому інформація засвоюється підсвідомо. Так, якщо в швидкості руху фільму до двадцяти чотирьох кадрів за секунду додати ще один - 25-й із цілком іншою інформацією, то глядач його не помічає, але на його емоційний стан і поведінку він суттєво впливає. У цьому кадрі, що не сприймається свідомо, фіксується необхідна для запам'ятовування (укорінення) інформація, є реальна небезпека. У підсвідомості розташовані центри, які керують вегетативною нервовою системою, гормональною, харчуванням, сексуальною активністю і т.п. А безконтрольне введення інформації може призвести до того, що в небезпечному сусідстві виявляться нейрони, на які покладено розв'язання протилежних завдань. Наприклад, ті, що "відповідають" за формування сну і пильності, а серед них - що беруть участь у запам'ятовуванні. Унаслідок порушується робота кори головного мозку, що викликає неадекватну поведінку людини, і він у будь-який момент може відчувати страх і інші почуття, неадекватні ситуації.

Численні експерименти свідчать, що протягом однієї секунди центри головного мозку встигають прийняти й опрацювати 25-й сигнал. Крім того, інформація, яка подана у субсенсорному режимі сприйняття, засвоюється людиною з ефективністю, що перевищує звичайну норму. Вчені пов'язують це з тим, що приблизно 97% психічної діяльності “середньої” людини відбувається на рівні підсвідомості і тільки 3% - в усвідомленому режимі.

Отже, V 666 видає на екран монітора як 25-й кадр спеціально підібрану за кольором комбінацію, котра занурює людину у своєрідний гіпнотичний транс. Через визначені проміжки часу картинка змінюється. За розрахунками творців вірусу, підсвідоме сприйняття нового зображення викликає зміни серцевої діяльності її ритму і сили скорочень. Внаслідок з'являються різкі перепади артеріального тиску, які призводять до перевантаження судин головного мозку людини. За даними спеціального дослідження, за останні декілька років від подібного вірусу тільки в країнах СНД зафіксовані 46 випадків загибелі операторів, що працюють у комп'ютерних мережах.

Аналогічним прикладом психотронного впливу на психіку людини можна вважати масову “телевізійну епідемію”, яка спалахнула в Японії 1 грудня 1997 року після демонстрації чергової серії популярного мультфільму “Покетмон” (“Кишенькове чудовисько”). Понад 700 дітей доставлено до лікарень із симптомами епілепсії. На думку психіатрів, масову недугу спричинили епізоди, що супроводжуються численними сліпучими різнобарвними спалахами. Медики довели, що мерехтіння червоного кольору з частотою від 10 до 3030 спалахів за секунду викликало спочатку подразнення очних нервів і частковий спазм судин головного мозку, а потім втрату свідомості, судороги і навіть спазматичне припинення подиху (задуха).

Після 1991 року в секретних лабораторіях Міністерства оборони США почалися роботи над декількома десятками проектів щодо створення принципово нових видів зброї. Сьогодні вони отримали низку назв: від “м'якого” і “ніжного” до “несмертельного” та “іммобілізованого” (хоча деякі його зразки, наприклад потужні лазери, мікрохвильові випромінювачі, засоби імпульсного ураження, раніше вже згадувані, назвати такими не можна). Ці нові види призначені для ураження людей через екрани телевізорів і моніторів.

Подібні результати дає використання голографічних зображень. Встановлені прилади на космічних супутниках зможуть передавати голографічні зображення на поверхню хмар, що є гарним лазерним екраном.

Такі зображення за певних умов можна побачити із Землі на території радіусом 100-150 кілометрів. Голографічні зображення спроможні серйозно впливати на психічний стан людей, особливо в екстремальних умовах. За наявними фактами можна припустити, що випробування подібних установ уже проводяться.

Так, у закордонних засобах масової інформації зазначалося, що 1 лютого 1993 року під час невеликої піщаної бурі на відстані близько 15 км на захід від Могадишо (Сомалі) солдати морської піхоти США побачили над поверхнею землі незвичне явище. У хмарі піску і пилу, що оберталася в небі, почало формуватися зображення людини розміром близько 150 метрів. Через декілька хвилин вони зрозуміли, що це не просто особа, а образ Ісуса Христа, аналогічний зображенням на релігійних картинах і скульптурах. Зазнавши сильне психологічне потрясіння, американські солдати плакали й у молитві опускалися на коліна. Піщана буря тривала не більше п'яти хвилин. Образ Христа, якого за повідомленнями сомалійських газет бачили тисячі очевидців, зник разом із вітром. Непрямим підтвердженням можливості створення подібних зображень є інші повідомлення в закордонній і вітчизняній пресі, відповідно до яких подібні голографічні зображення починають більше використовувати в рекламних і розважальних цілях.

Інформатизація суспільства - це саме та галузь, "глобальна мішень", де найбільш ефективно використовуватимуться зазначені засоби. Наприклад, комп'ютерна вірусологія як галузь патології обчислювальних систем, масове впровадження в комп'ютери і комп’ютерні мережі тисячі варіантів, штампів, вірусів прямої і загальмованої дії. Відомі випадки вторгнення в мережі національної оборони США й інших держав, комерційні і фінансові бази даних.

Інший сигнал - масове поширення аудіо- і відеокасет із подвійним записом інформації, із явним і фоновим прошарком. Це так названа матеріалізована інформація. Ще більш небезпечний прихований (латентний) вплив на мозок по адресних каналах торсионного зв'язку.

Інформація - це першооснова Всесвіту, першопричина, сутність, джерело і носій усіх явищ та процесів, матеріальних часток і об'єктів. Свідомість людини і його пам'ять - це форма, стан і прояв інформації. Всесвіт - це безмежно великий мозок із нескінченним за інформаційною місткістю банком даних (ноосферний банк інформації живої речовини). Рак, СНІД, вірусні епідемії - це насамперед інформаційні процеси. Охорона здоров'я і лікування вважаються також діями інформаційно-кодових процесів і механізмів. Інформаціологія як наука - це фундаментальна концепція встановлення правильних з позицій виживання взаємовідносин людини з оточенням. Ця наука визначає інформаційну політику суспільства. Торсионні поля (інформаційне випромінювання) - основний засіб, який передусім може використовуватися як ПСЗ. Психотронна війна і ПСЗ - це насамперед інформаційна війна із застосуванням у своїй основі інформаційної зброї.

Основна суть інформаційної зброї полягає у застосуванні визначених засобів впливу на людську і суспільну свідомість. З'явилися і такі технічні засоби та методи масової пропаганди, які маніпулюють свідомістю не тільки деяких особистостей, але і народів, їх застосування викликає порушення соціально-демократичних процесів і зв'язків, призводить до загибелі тієї або іншої держави. При цьому народ стає деморалізованим і неспроможним чинити опір.

На думку вітчизняних і закордонних спеціалістів, психологічний вплив поділяється на такі види: інформаційно-психологічний; психогенний; психоаналітичний; нейролінгвістичний; психотронний; психотропний. Не всі зазначені види психологічного впливу використовують сьогодні. У 50-80 роки застосовувалися в основному інформаційно-пропагандистський і психогенний. Психоаналітичний, нейролінгвістичний і психотропний впливи поповнили арсенал психологічної війни 90-х років. А психотронна зброя лише проходить стадію початкових випробувань. Водночас спеціалісти вже розробили стратегію і тактику комплексного застосування усіх видів психологічного впливу на людей.

У сучасному інформаційному товаристві е могутній засіб реалізації прийомів і методів психологічної війни - засоби масової інформації (ЗМІ). Як відомо, для одержання заданого ефекту використовується скоординована цілеспрямована організація інформації. Живучи в інформаційному полі, людина щодня здобуває інформацію з преси, радіопередач, з екранів телевізорів. Перебуваючи часто у світі відірваних від реальності символів, вона може йти навіть проти своїх власних інтересів. Реальність може відходити на задній план, відігравати підпорядковану роль. У цьому розумінні людина не є вільною, тим більше, що відпрацьована низка засобів ефективного інформаційного впливу. Існує і відповідний термін "брейн уошінг" ("Brain washing") - "промивання мозків". З його допомогою можна зомбувати людей, створювати із них пасивних, слухняних, перетворювати народ, зокрема і найбільш яскравих його представників, у легко керовану масу. Засоби масової інформації таким чином формують "масову" людину сьогодення. Водночас вони роз'єднують людей, витісняють традиційні безпосередні контакти, замінюючи телебаченням і комп'ютерами. Сприйняття формується не на книжковій, як раніш, а на екранній культурі. "Масова" людина імпульсивна, нестійка, спроможна лише до нетривалих дій, часто віддає перевагу ілюзіям дійсності.

Сучасне інформаційне співтовариство - це особливий тип соціального структурування і влади. Після індустріального капіталізму, який базується на володінні засобами виробництва, після фінансового капіталізму, що спирається на владу грошей, настає етап так званого символічного інформатизаційного капіталізму, у якому влада заснована і здійснюється через засоби комунікації, шляхом керування інформаційними потоками. Засоби комунікації, які оперують, трансформують, дозують інформацію, стають головним інструментом впливу в сучасному суспільстві. Для підвищення ефективності здійснення владних стратегій використовуються найсучасніші інформаційні технології, що допомагають перетворити публіку в об'єкт маніпулювання. "Масова" людина стає цим шуканим об'єктом.

Не всі ще усвідомили загрозу застосування інформаційної зброї і наслідки її. Аналіз сьогоднішньої ситуації щодо психофізіологічного та психотронного впливу на людину свідчить, що не можна уникнути того, що будь-хто в Україні (або ззовні) може використати спеціальні технології.

Отже, сьогоднішній несанкціонований інформаційний вплив через засоби масової Інформації та безпосередній контакт з людьми (як правило, під час масових зібрань) в Україні набуває форм реальної прогресуючої тенденції. Водночас в умовах переходу на нові форми соціально-економічних відносин відбуваються значні зміни світогляду і ціннісних орієнтацій населення.

Побічні результати міжнародного тероризму з використанням психологічної зброї поки непередбачені. Цілком можливо, що вони більш небезпечні, ніж навіть всесвітня екологічна криза.

Навчальний елемент 2. 5. Перша медична допомога потерпілим


Читайте також:

  1. Антропогенний вплив на природне середовище та сучасні екологічні проблеми
  2. Антропогенний вплив на природне середовище та сучасні екологічні проблеми
  3. Багатозначність слів у сучасній українській мові
  4. БУТТЯ У СУЧАСНІЙ НАУКОВІЙ КАРТИНІ СВІТУ
  5. В) Сучасні грошові системи.
  6. Види тероризму та його вражаючі фактори і збройні напади
  7. Визначення поняття «Економіка підприємства» у сучасній економічній літературі
  8. Глобалізаційні процеси в сучасній світовій культурі та теорія модернізації
  9. Головними видами контролю успішності учнів у сучасній школі є: випереджувальний, поточний, періодичний, підсумковий.
  10. Демократичні основи політичного життя суспільства. Сучасні концепції демократії.
  11. Діяльність груп інтересів в сучасній Україні.
  12. Діяльність та розповсюдження НРР в сучасній Україні. 1 страница




Переглядів: 1127

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Світові прояви тероризму | Загальне поняття про першу медичну допомогу

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.069 сек.