Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Прямолінійний метод

За цим методом річна сума амортизації визначається шляхом ділення вартості, що амортизується на очікуваний період корисної експлуатації основних засобів. Таким чином нагромадження амортизації відбувається рівномірно, і також рівномірно зменшується залишколва вартість основних засобів ( залишкова вартість – різниця між первісною вартістю та сумою нарахованої амортизації).

Для розрахунку амортизації за цим методом використовується формула:

Р н.а. = ( Пв – Лв) : Т к.е, де

Р н.а. – річна сума амортизації;

Пв – первісна вартість;

Лв – ліквідаційна вартість;

Т к.е. – термін корисної експлуатації.

Отже, річна сума амортизації за рік складе:

Амортизаційні відрахування можуть виражатись як у вартісній оцінці, так і в процентах до вартості основних засобів ( норма амортизації). Норма амортизації визначається шляхом ділення грошової суми амортизації (річної) на балансову вартість основних засобів і множення на 100%.:

(20000 – 2000) : 5 = 3600 або 20%

Нарахування амортизації за методом прямолінійного списання наведено у таблиці

Роки Первісна Вартість Річна сума амортизації Нагромадже На сума зносу Залишкова Вартість
5= 2 – 4

 

Таким чином, за цим методом, річна норма та річна сума амортизації залишаються незмінними на весь термін корисної експлуатації, накопичена амортизація збільшується, а балансова вартість об”єкта зменшується. По закінченню ТКЕ залишкова вартість рівна ліквідаційній вартості.

Зменшення залишкової вартості. Сума амортизаційних відрахувань визначається шляхом перемноження залишкової вартості об’єкту основних засобів на норму річної амортизації.

А = ЗВ х НА,

де ЗВ – залишкова вартість об’єкту основних засобів;

НА – норма амортизації.

Норму річної амортизації підприємство визначає самостійно за формулою:

,

де н – строк корисного використання об’єкту основних засобів, років;

ЛВ – ліквідаційна вартість об’єкту основних засобів, що визначається підприємством самостійно, грн.;

ПВ – первісна вартість об’єкту основних засобів, грн.

Розрахунок суми за цим методом наведено у таблиці

Роки Річна сума Амортизації Нагрома- джений знос Залишкова Вартість
   
20 000 х 0.3691 = 7382 12 618
12 861 х 0.3691 = 4657 12 039 7 961
7 961 х 0.3691 = 2938 14 977 5 023
5 023 х 0.3691 = 1854 16 831
3 169 х 0.3691 = 1169 18 000

Використання методу зменшення залишкової вартості при нарахуванні амортизації передбачає обов»язкову наявність ліквідаційної вартості об’єкту основних засобів. В протилежному випадку об’єкт основних засобів буде повністю замортизований протягом одного року.

Метод прискореного зменшення залишкової вартості.За цим методом річна сума амортизації визначається як добуток залишкової вартості об”єкта на початок звітного року або первісної вартості на дату початку нарахування амортизації та річної норми амортизації. Отже, норма амортизації застосовується не до вартості, що амортизується, а до залишкової вартості. Фіксована норма амортизації приймається рівною річній нормі амортизації за прямолінійним методом, помножена на коефіцієнт прискорення, який, як правило дорівнює двом.

Так, за нашим прикладом річна норма амортизації (за прямолінійним методом) становить 20%, тоді в даному випадку вона становитиме 40%.

Нарахунвання амортизації за даним методом наведно у таблиці.

Роки Первісна Вартість Річна сума амортизації Накопичений Знос Залишкова Вартість
3 = 5 х норма амортизації
40%х20000 =8000
40%х12000=4800
40%х7200=2880
40%х4320=1728
40%х2592=1037

 

Даний метод може використовуватись у випадках, якщо підприємство переслідує політику прискорення відновлення вартості основних засобів, тобто політику прискореної амортизації. Це дає можливість пришвидшити процес оновлення виробничих потужностей.

Кумулятивний метод.За даним методом річна сума амортизації визначається як добуток вартості об”єкта, що амортизується та коефіцієнту. Коефіцієнт розраховується щорічно шляхом ділення кількості років до закінчення терміну корисної експлуатації на суму рокув експлуатації. У нашому прикладі ця сума рівна 15 ( 1+ 2+3+4+5).

Нарахування амортизації за нашим прикладом впродовж усього терміну корисної експлуатації наведено у таблиці.

Роки Первісна Вартість Вартість,що Амортизується Коефіцієнт Річна Сума Аморт. Накопи- Чений Знос Залишко- Ва вар- Тість
5=3х4 7=2-6
5:15=0,33
4:15=0,27
3:15=0,20
2:15=0,13
1:15=0,07

 

Цей метод передбачає, що у перші роки експлуатації основні засоби використовуються ефективніше, тому сума нарахованої амортизації зменшується з року в рік.

Виробничий метод.За даним методом сума амортизації визначається як добуток фактичного обсягу продукції та виробничої ставки (коефіцієнта) амортизації. Коефіцієнт обчислюється шляхом ділення вартості, що амортизується на загальний обсяг продукції (робіт, послуг), який підприємство очікує виробити з використанням об”єкта основних засобів.

Припустимо, що у нашому прикладі плановий обсяг продукції становить за весь термін корисної експлуатації технічного обладнання 90000 грн. В такому випадку коефіцієнт, за яким буде визначено річну суму амортизації розраховується наступним чином:

(Пв – Лв) : на плановий випуск продукції,

(20000 – 2000 ) : 90000 = 0,2

Розрахунок суми за цим методом наведено у таблиці

Річна сума амортизації Нагрома- Джений знос Залишкова Вартість Роки Первісна Вартість Випуск Продукції
4= 3хКоеф.
         

 

Таким чином, виробничий метод передбачає, що функціональна корисність об”єкта основних засобів залежить від ефективності його використання. Більший об”єм випуску продукції - більша сума амортизації.

Таким чином, підприємство, керуючись своєю обліковою політикою, обирає один з методів нарахування амортизації для тої чи іншої групи основних засобів, про що вказується в наказі про облікову політику.

Для обліку зносу(амортизації) призначено рахунок 13 “Знос (амортизація) необоротних активів”. Сума нарахованої амортизації відображається по К-ту цього рахунка в кореспонденції з рахунками обліку витрат. По Д-ту відображається списання суми нарахованого зносу по об”ектах основних засобів, що вибувають, а також зменшення суми нарахованого зносу у випадках уцінки основних засобів. Схему обліку на рахунку 13 подано на рисунку 4.5.

 

Знос (амортизація) необоротних активів
Д-т К-т
· списання нарахованої амортизації (закриття аналітичних рахунків) по об»єктах, що списуються з балансу · Нарахування амортизації (накопичення суми зносу)

 

Рис.4.5. Схема обліку на рахунку 13

Таким чином, на кредиті рахунка 13 акумулюється сума нарахованого зносу. Сальдо по цьому рахунку завжди кредитове, виноситься у активі балансу поряд з сумою первісної вартості необоротних активів. До підсумку балансу додається сума залишкової вартості, яка визначається як різниця між сумою первісної вартості та сумою зносу. Таким чином, до користувачів узагальнено виноситься інформація про стан зношеності необоротних активів підприємства.

Нарахування зносу(амортизації) проводять у відомостях нарахування амортизації. Відомість ведуть у розрізі класифікаційних груп необоротних активів. Нарахування амортизації можна здійснювати щомісячно, виходячи із річної норми, поділеної на 12. Проте, більшість підприємств роблять це поквартально, оскільки визначається фінансовий результат при складанні квартальних балансів. Втім, обліковою політикою підприємства має бути обумовлено та обгрунтовано періодичність нарахування амортизації.

Початок нарахування амортизації - наступний місяць після введення в експлуатацію об»єкта, закінчення (за умов списання з балансу з метою продажу) – наступний місяць після такого списання.

Проведення в обліку з нарахування зносу (амортизації) наведено у таблиці 4.2.

Таблиця 4.2


Читайте також:

  1. D) методу мозкового штурму.
  2. H) інноваційний менеджмент – це сукупність організаційно-економічних методів управління всіма стадіями інноваційного процесу.
  3. I Метод Шеннона-Фано
  4. I. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
  5. I. Метод рiвних вiдрiзкiв.
  6. VII. Нахождение общего решения методом характеристик
  7. А. науковий факт, b. гіпотеза, с. метод
  8. Автоматизація водорозподілу на відкритих зрошувальних системах. Методи керування водорозподілом. Вимірювання рівня води. Вимірювання витрати.
  9. Агрегативна стійкість, коагуляція суспензій. Методи отримання.
  10. Агресивний тип дивідендної політики включає метод стабільного приросту дивідендів і метод постійного коефіцієнта виплат.
  11. АгротехнІЧНИЙ метод
  12. Адаптовані й специфічні методи дослідження у журналістикознавстві




Переглядів: 3898

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Облік зносу (амортизації ) основних засобів | Схема типових кореспонденцій за рахунком 13 «Знос необоротних активів»

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.077 сек.