Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Загальна характеристика рахунків класу 7 «Доходи і результати діяльності»

Для забезпечення обліку доходів, які підприємство одержує від різних видів своєї виробничо-фінансової діяльності Планом рахунків передбачено клас 7 «Доходи і результати діяльності».

Схематично облік на рахунках класу 7 «Доходи і результати діяльності» відображено на рисунку8.2.

Рахунки класу 7
Д-т К-т
а)Зменшення доходу на суму непрямих податків; б)списання доходу на фінансовий результат Нарахування (отримання) доходу

 

Рис. 8.2.Схема обліку на рахунках класу 7“Доходи і результати діяльності”

 

Формування інформації про доходи, отримані підприємством у процесі звичайної діяльності, здійснюється у розрізі груп операцій, що належать до звичайної діяльності: промислово-виробничих, торговельних та виробничих операцій, з виконання робіт, надання послуг, а також звичайних операцій, не пов”язаних з основною діяльністю підприємства і фінансових операцій.

Отже класифікація видів діяльності втілена у різних рахунках класу 7. Слід зауважити, що кожне підприємство, виходячи з напрямів своєї діяльності у системі обліку відкриває відповідні рахунки обліку доходів.

Розглянемо функціональне призначення кожного з рахунків обліку доходів.

Рахунок 70 Доходи від реалізації» призначено для узагальнення інформації про доходи від реалізації готової продукції, товарів, робіт і послуг, доходів від страхової діяльності, а також про суму знижок, наданих покупцям, та проінші відрахування з доходу.

На рахунку 71 « Інший операційний дохід» ведеться узагальнення інформації про інші доходи від операційної діяльності підприємства у звітному періоді, крім доходу (виторгу) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг).

До інших операційних доходів відносяться : доходи від реалізації іноземної валюти; доходи від реалізації інших оборотних активів (крім фінансових інвестицій); доходи від операційної оренди активів; доходи від операційної курсової різниці за операціями в іноземній валюті; суми одержаних штрафів, пені, неустойок та інших санкцій за порушення господарських договорів, які визнані боржником або щодо яких одержані рішення суду, арбітражного суду про їх стягнення; доходи від списання кредиторської заборгованості, щодо якої минув строк позовної давності; відшкодування раніше списаних активів (надходження боргів, списаних як безнадійні); суми одержаних грантів та субсидій; інші доходи від операційної діяльності.

Рахунок 72 «Дохід від участі в капіталі» призначено для узагальнення інформації про доходи від інвестицій, які здійснені в асоційовані, дочірні або спільні підприємства та облік яких ведеться за методом участі в капіталі.

Рахунок 73 «Інші фінансові доходи» призначено для обліку доходів, які виникають у ході фінансової діяльності підприємства, зокрема дивідендів, відсотків та інших доходів від фінансової діяльності, які не обліковуються на рахунку 72 «Дохід від участі в капіталі».

Рахунок 74 «Інші доходи» призначено для обліку доходів, які виникають в процесі звичайної діяльності, але не пов»язані з операційною та фінансовою діяльністю підприємства, зокрема доходи від реалізації фінансових інвестицій, від реалізації необоротних активів, майнових комплексів, від неопераційної курсової різниці, безоплатно одержаних активів, інші доходи від звичайної діяльності.

Рахунок 75 «Надзвичайні доходи» застосовується для відображення доходів, які виникли внаслідок надзвичайних подій, а саме у вигляді відшкодування збитків від надзвичайних подій.

Таким чином, наведена класифікація доходів та характеристика рахунків їх обліку дають можливість забезпечити автономне нагромадження різного роду доходів, що дає можливість донести до користувачів достовірну та об”єктивну інформацію про ефективність господарювання, джерела доходів від різних видів діяльності суб»єкта підприємництва.

8.3. Загальна характеристика рахунків класу 9 «Витрати діяльності»

Зрозуміло, що для визначення та проведення в обліку кінцевого фінансового результату діяльності підприємства окрім доходів необхідно організувати облік витрат, пов»язаних з одержанням цих доходів.

Для цього у Плані рахунків передбачено клас 9 «Витрати діяльності». Слід зауважити, що класифікація витрат є адекватною класифікації доходів, тобто залежно від виду діяльності.

Схематично облік на рахунках класу 9 «Витрати діяльності» відображено на рисунку 8.3..

Рахунки класу 9
Д-т К-т
Нараховані (здійснені )витрати Списання витрат на фінансовий результат

 

Рис. 8.3. Схема обліку на рахунках класу 9“Витрати діяльності”

Проаналізуємо види витрат на конкретних бухгалтерських рахунках їх обліку.

Рахунок 90 «Собівартість реалізації» призначено для узагальнення інформації про собівартість реалізованої готової продукції (субрахунок 901), товарів (субрахунок 902), робіт і послуг (субрахунок 903). Під собівартістю у даному випадку мається на увазі виробнича собівартість готової продукції ( без адмінвитрат, витрат на збут, інших витрат операційної діяльності), балансова вартість товарів ( по рахунку 28).

На рахунку 91 «Загальновиробничі витрати» ведеться облік виробничих накладних витрат на організацію виробництва та управління цехами, дяльницями, відділеннями, бригадами та іншими підрозділами основного й допоміжного виробництва.

На рахунку 92 «Адміністративні витрати» відображаються загальногосподарські витрати, пов»язані з управлінням та обслуговуванням підприємства.

На рахунку 93 «Витрати на збут» ведеться облік витрат, пов»язаних із збутом (реалізацією, продажем) продукції, товарів, робіт і послуг. До витрат на зут, зокрема. Належать витрати пакувальних матеріалів, транспортування продукції, товарів за умовами договору, витрати на маркетинг та рекламу, витрати на оплату праці й комісійні продавцям, торговим агентам, працівникам відділу збуту, амортизація, ремонт та утримання основних засобів. Інших матеріальних необоротних активів, що використовуються для забезпечення збуту продукції, товарів, робіт, послуг.

На рахунку 94 «Інші витрати операційної діяльності» ведеться облік витрат операціної діяльності підприємства, окрім витрат, які відображаються на рахунку 90, 91,92, 93, а саме 6 витрати на дослідження та розробки, собівартість реалізованої іноземної валюти, собівартість реалізованих виробничих запасів, сумнівні та безнадійні борги, втрати від операційної курсової різниці, втрати від знецінення запасів, нестачі і втрати від псування цінностей, визнані штрафи, пені, неустойки, інші витрати операційної діяльності.

На рахунку 95 «Фінансові витрати» ведеться облік витрат фінансової діяльності, а саме: витрат, пов»язаних з нарахуванням та сплатою відсотків, процентів тощо за користування кредитами банків; витрат, пов»язаних із залученням позикового капіталу, зокрема витрат, пов»язаних з випуском, утриманням та обігом власних цінних паперів; нарахуванням відсотків за договорами кредитування ( окрім банківських кредитів), фінансового лізингу тощо.

На рахунку 96 «Втрати від участі в капіталі» ведеться облік втрат від зменшення вартості інвестицій, облік яких ведеться за методом участі в капіталі, що виникають в процесі інвестиційної діяльності підприємства за напрямками інвестицій : в асоційовані підприємства ( внаслідок зменшення частки інвестора у чмстих активах об»єкта інвестування, одержання асоційованими підприємствами збитків або зменшення власного капіталу асоційованих підприємств через переоцінку необоротних активів та інвестицій тощо); у спільні підприємства ( внаслідок зменшення частки інвестора в чистих активах об»єкта інвестування, зокрема внаслідок одержання спільними підприємствами збитків або зменшення їх власного капіталу через переоцінку необоротних активів та інвестицій тощо); у дочірні підприємства ( внаслідок зменшення частки інвестора в чистих активах, пов»язаних зі зменшенням частки інвестора в чистих активах або через одержання дочірніми підприємствами збитків чи зменшення їх власного капіталу через переоцінку необоротних активів та інвестицій тощо).

На рахунку 97 «Інші витрати» ведеться облік витрат, що виникають в процесі звичайної діяльності ( крім фінансових витрат), але не пов»язані з виробництвом або реалізацією основної продукції (товарів) та послуг, а також витрати страхової діяльності, зокрема: собівартість реалізованих фінансових інвестицій, необоротних активів, майнових комплексів; втрати від неопераційних курсових різниць; уцінка необоротних активів і фінансових інвестицій; списання необоротних активів.

На рахунку 99 «Надзвичайні витрати» ведеться облік втрат і витрат, пов»язаних з подіями або операціями, які відрізняються від звичайної діяльності підприємства, та не очікується, що вони повторюватимуться періодично або в кожному звітному періоді , а саме – стихійні лиха; техногенні катастрофи, аварії) Зокрема це прямі втрати за наслідками таких подій, витрати на здійснення заходів, пов»язаних із запобіганням та ліквідацією таких наслідків (відшкодування, сплата стороннім організаціям, заробітна плата працівників, зайнятих на відновлювальних роботах, вартість використаних сировини та матеріалів тощо).

Отже, характеристика рахунків обліку витрат показує їх адекватність методиці відображення в обліку доходів, що дає змогу у синтетичному обліку забезпечити формування фінансового результату від різних видів діяльності підприємства.

 


Читайте також:

  1. I. Загальна характеристика політичної та правової думки античної Греції.
  2. II. ВИРОБНИЧА ХАРАКТЕРИСТИКА ПРОФЕСІЇ
  3. II. Із програм для 11 класу
  4. II. Морфофункціональна характеристика відділів головного мозку
  5. N байки (з 3 класу)
  6. Ni - загальна кількість періодів, протягом яких діє процентна ставка ri.
  7. V. Класифікація рахунків
  8. XV. Фінансові результати від первісного визнання та реалізації сільськогосподарської продукції та додаткових біологічних активів
  9. Аварії на хімічно-небезпечних об’єктах та характеристика зон хімічного зараження.
  10. Автобіографія. Резюме. Характеристика. Рекомендаційний лист
  11. Автокореляційна характеристика системи
  12. Амплітудно-частотна характеристика, смуга пропускання і загасання




Переглядів: 2162

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Змістові та кладифікайні характеристики доходів та витрат діяльності | Первинний і зведений облік реалізації продукції (робіт, послуг)

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.